FSH hormon (folikostimulační): Nízká i vysoká hladina způsobí ženskou i mužskou neplodnost. Jak mít folitropin v normě?

FSH hormon (také folikostimulační, folikulostimulační hormon, folikuly stimulující hormon, odborně folitropin) je zodpovědný za vývoj a správnou funkci vaječníků a varlat. Jeho optimální hladina je důležitá pro plodnost.

Folikostimulační hormon produkuje hypofýza (drobná žláza v mozku) a nachází se v krvi žen i mužů. V zásadní míře se podílí na ženské i mužské plodnosti a reprodukčních schopnostech.

U žen uvolňuje vajíčko během ovulace a u mužů podporuje produkci spermií. S jeho nedostatkem vznikají různé poruchy plodnosti až neplodnost. Cílem je udržet folitropin v optimální rovnováze, protože ani jeho zvýšená hladina není žádoucí a vede k problémům s plodností.

Společně s luteinizačním hormonem (LH hormon, lutropin) patří mezi tzv. gonadotropní hormony. Tyto hormony stimulují vývoj a funkce gonád, což jsou pohlavní žlázy (vaječníky a varlata).

FSH folikostimulační hormon

 

Funkce FSH hormonu

Folikulostimulační hormon je zcela nezbytný pro správný vývin a růst vaječníků u žen a varlat u mužů.

Konkrétně u žen FSH pomáhá růstu ovariálních folikulů ještě před uvolněním vajíčka. Ovariální folikul je útvar, ve kterém leží vajíčko. Ten během ovulace vlivem luteinizačního hormonu otevře, praskne, vajíčko se uvolní a tím je připraveno pro oplodnění spermií. K tomu je potřebná zdravá spermie, na kterou má FSH hormon vliv také. Prasknutím útvaru vzniká žluté tělísko, které dále produkuje progesteron. V první polovině menstruačního cyklu tak dochází ke zvýšení FSH hormonu a ten podporuje růst folikulu ve vaječníku.

U muže folitropin stimuluje Sertoliho buňky ve varlatech, které produkují spermie. Proces tvorby spermií se nazývá spermatogeneze. Potřebná je zároveň dostatečná hladina testosteronu.

U žen i mužů je tak folikostimulační hormon velmi důležitý, aby vůbec byli schopní oplodnění a otěhotnění.

 

Dopady zvýšené hladiny folikostimulačního hormonu

Nebezpečně vysokou hladinu FSH obvykle způsobuje porucha funkce až selhání vaječníků nebo varlat. Při těchto poruchách roste i hladina lutropinu. U žen FSH přirozeně zvyšuje nástup menopauzy, během které dochází ke ztrátě plodnosti. Zde je jasné vidět, že zvýšený folitropin vede k neplodnosti. U menopauzálních žen je to přirozené, u mladých a zdravých žen ne. V menopauze je snížená také produkce estrogenu a progesteronu.

 

Projevy snížené a nedostatečné hladiny FSH hormonu

FSH hormon zabezpečuje správný vývoj pohlavních orgánů, takže při jeho nedostatku v dětství hrozí neúplný vývin vaječníků a varlat. Ty pak nefungují správně ani během dospělosti a ženy i muži tak nedovedou počít dítě. Výsledkem je tedy neplodnost. Stav známe pod názvem hypogonadysmus (mužský nebo ženský), ve volném překladě snížená nebo žádná funkce reprodukčních orgánů.

Pokud je u muže snížený počet spermií (oligospermie / oligozoospermie), pořád je šance na oplodnění partnerky, ale není zaručená.

Z výborné redakční zkušenosti doporučujeme 2 přírodní rostlinné doplňky pro muže i ženy. Oba díky obsahu účinných bylin, výtažků z nich, vitamínů, minerálů a dalších látek doplňují do organismu složky, které jsou nezbytné pro správnou produkci a udržení hladiny hormonů včetně folikostimulačního.

 • Pro ženy Proerecta WOMEN, která udržuje menstruační a menopauzální komfort, hormonální rovnováhu, oddaluje a zmírňuje příznaky menopauzy a PMS.
 • Pro muže Proerecta LONG, která kromě hormonů dlouhodobě zpevňuje erekci, prodlužuje sexuální výkonnost, zvyšuje hladinu testosteronu a stimuluje erotické libido.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte a podívejte se na všechny potvrzené účinky přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete optimalizovat hladinu FSH hormonu a dalších důležitých hormonů.

 

Kdy má smysl podstoupit test na hladinu FSH hormonu?

Existují různé důvody, proč lékař potřebuje přehled o hladině folitropinu v krvi. Nejčastěji to jsou:

 

Jak se testuje hladina FSH hormonu?

Folikostimulační hormon lze měřit z krve nebo z moči. V případě, že se lékaři nepovede zjistit přesnou příčinu jeho nerovnováhy, může vás poslat na další testy.

Ženy, které ještě nedosáhly menopauzu, by se měly na test dostavit v doporučenou dobu na základě toho, ve které části menstruačního cyklu se nacházejí. Přesný čas určí lékař.

Žádná speciální příprava není potřeba, stačí se pouze dostavit do ordinace, kde lékař provede odběr. Nejpřesněji lze hladinu FSH hormonu měřit z krve. Kromě FSH mohou lékaře zajímat i hladinu luteinizačního hormonu, testosteronu a estrogenu.

Lékaře určitě informujte o všech užívaných lécích a doplňcích stravy, které mohou dočasně pozměňovat hormonální hladinu. Mezi ně patří hormonální antikoncepce, léky proti pálení žáhy, uklidňující léky proti stresu, proti nemocím srdce a podobně.

Orientačně lze folikostimulační hormon měřit i doma pomocí jednoduché sady tyčinek. Ty žena omočí a podle výsledku zjistí, zda je hladina FSH ideální pro otěhotnění. U doporučeného testu výrobce deklaruje až 99% přesnost měření.

NÁKUPNÍ TIP:

Internetová lékárna Pilulka.cz nabízí domácí měření FSH hormonu z moči. V sadě najdete 2 testovací tyčinky s jednoduchým použitím.

FSH hormon, domácí test z moči

Klikněte a podívejte se na produkt přímo na stránce Pilulka.cz. Objednávku můžete mít doma do 48 hodin, a ihned tak můžete zjistit, zda je vaše hladina FSH hormonu dostatečná pro otěhotnění.

 

Kdy se měří hladina FSH hormonu?

Zde jsou nejčastější příčiny, kvůli kterým vám lékař doporučí vyšetření hladiny FSH hormonu:

Měření FSH hormonu u žen: Měření FSH hormonu u mužů: Měření FSH hormonu u dětí:
 • v případě problémů s početím a neplodnosti, které trvají více než 12 měsíců
 • při podezření na oslabenou funkci vaječníků
 • při nepravidelné, předčasné, opozděné, bolestivé, chybějící nebo jinak problematické menstruaci
 • při zjišťování, zda již je žena v menopauze. Hladina FSH průběžně klesá během perimenopauzy, což je období před nástupem úplné menopauzy.
 • při opožděném nástupu puberty
 • při předčasném nástupu puberty

Testy je vhodné podstoupit v případě podezření na oslabenou funkci mozkové hypofýzy. Ta se projevuje také únavou a vyčerpaností, fyzickou a duševní slabostí, náhlou ztrátou hmotnosti, sníženou chutí k jídlu a poruchami příjmu potravy.

 

Co může test FSH hormonu zjistit?

Pomocí krevního testu může lékař na základě příliš vysoké hladiny folitropinu zjistit:

Zvýšená hladina FSH u muže může poukazovat na:

Vysoká hladina u dětí může upozorňovat na:

 • úrazy mozku
 • poruchy centrálního nervového systému

 

Optimální hladina FSH hormonu v krvi

folikostimulační hormon, optimální hladina u ženy

folikostimulační hormon, optimální hladina u muže

FSH hormon se měří v mezinárodních jednotkách na litr krve (international unit / litr, IU/l). Tyto hodnoty jsou pouze orientační, jelikož se výsledky mohou mírně lišit v závislosti na tom, kdo, kde a v jakou dobu test prováděl.

Hladina folitropinu se mění kvůli věku, zdravotnímu stavu, pohlaví a podobně. Někdy je potřeba měření opakovat, aby byla hodnota co nejpřesnější.

O tom, jaká je vaše hladina a jaký význam pro vás má, vás bude informovat lékař.

Optimální hladina FSH u žen Optimální hladina FSH u mužů
 • před nástupem puberty – 0 – 4 IU/l
 • během puberty – 0,3 – 10 IU/l
 • dospělé a plodné ženy – 4,5 – 21,5 IU/l
 • ženy po menopauze – 25,8 – 134,8 IU/l
 • zde je vidět, že hladina FSH strmě stoupá s příchodem menopauzy, kdy žena přirozeně ztrácí plodnost a schopnost otěhotnět
 • před nástupem puberty – 0 – 5 IU/l
 • během puberty – 0,3 – 10 IU/l
 • dospělí muži – 1,5 – 12,4 IU/l
 • U žen hladina stoupá na své maximum těsně před ovulací (uvolnění vajíčka z vaječníku)
 • U zdravých mužů je hladina téměř stabilní a příliš rapidně se nemění
 • U dětí je hladina nízká až do puberty. Během puberty narůstá, protože FSH hormon pomáhá vývoji pohlavních orgánů a jejich zralosti. U dívek nastupuje menstruace, u kluků se začínají vytvářet spermie.

 

Folikostimulační hormon a nejčastěji kladené otázky FAQ

Jakou roli hraje FSH hormon?
Je důležitý pro vývoj a správné fungování ženských a mužských gonád (vaječníky, varlata). Díky němu produkují vajíčka a spermie.
Jaká je normální a optimální hladina FSH hormonu?
Velice zhruba je to 4,5 až 21,5 IU na litr krve u zdravých dospělých žen a 1,5 až 12,4 IU/l u zdravých dospělých mužů. Nižší i vyšší hladina může vest k poruchám plodnosti.
Jaká hladina FSH potvrzuje menopauzu?
Obecně je to hladina 30 IU na litr krve a vyšší.
Mohu otěhotnět, i když mám zvýšený FSH?
Šance je bohužel velmi malá až žádná. Postižené ženy navíc špatně reagují na léčbu. Určitou možnost nabízí umělé oplodnění. Informujte se na možnosti u svého gynekologa.
Jak se projevuje nedostatek folikostimulačního hormonu?
U žen nejčastěji poruchou plodnosti, neplodností, nepravidelnou nebo chybějící menstruací.

U mužů se objevuje úbytek svalové hmoty, snížené sexuální libido, oslabená plodnost a neplodnost, erektilní dysfunkce, ztráta mužských rysů (ochlupení a vlasy, vyšší hlas).

Jak se projevuje zvýšená hladina FSH?
U žen nejčastěji nepravidelnou menstruací, návaly horka, problémy se spánkem, zhoršenou kvalitou pokožky a vlasů, a samozřejmě problémy s otěhotněním.
Může zvýšený folitropin způsobit růst váhy?
Ano, přibírání na váze se potvrdilo u menopauzálních žen, které mají FSH přirozeně vysoký.
Jak mohu bezpečně zvýšit hladinu folikostimulačního hormonu?
Prvořadá je pestrá, kvalitní a vydatná strava, která žlázám dodává dostatek výživy pro výrobu FSH. Samozřejmostí je pravidelná sportovní aktivita.
Jak mohu snížit hladinu folikostimulačního hormonu na optimální hodnoty?
Mějte zdravý jídelníček a sportujte aspoň 3x 45 minut za týden.

Pro rychlejší navození hormonální rovnováhy doporučujeme české rostlinné doplňky Proerecta WOMEN pro ženy a Proerecta LONG pro muže.

Které potraviny pomohou dostat FSH hormon do rovnováhy?
Ryby a mořské plody, zdroje zdravých tuků (ořechy, semena), co nejvíce zeleniny, méně ovoce a nevyhýbejte se ani vnitřnostem, které obsahují cenné vitamíny a minerály, které jiné potraviny obsahují pouze v malém množství.

 

Co jsme o folikostimulačním hormonu zjistili?

 • FSH hormon ovlivňuje ženskou a mužskou plodnost.
 • Cílem je navození optimální rovnováhy díky zdravé životosprávě (strava a sport).
 • Nedostatek i nadbytek FSH hormonu vede k problémům s plodností: U žen k problémům s otěhotněním, u mužů k nedostatečné tvorbě spermií.
 • Hladinu přesně zjistí pouze lékař pomocí krevního testu. Ten vás také dále navede, co přesně dělat pro navození optimální hladiny. Orientačně lze použít domácí testy z moči.
 • Redakčně doporučujeme rostlinné doplňky Proerecta LONG pro muže a WOMEN pro ženy. Navodí rovnováhu všech důležitých pohlavních hormonů a ne pouze FSH hormonu.

DÁLE ČTĚTE: Prolaktin: Mužům po něm rostou prsa a slábne erekce, ženy bez něj neotěhotní ani nenakojí mimino.

prolaktin

erekce_cz na facebooku

 

2 Comments

 1. Honza 16.3.2022
  • Redakce Erekce.cz 16.3.2022

Leave a Reply