Kopřiva dvoudomá pro kondici prostaty a snížení zánětů. Jaké jsou další účinky a jak ji užívat?

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je tradiční česká rostlina. Určitě někdy popálila i vás, proto před ní mnozí máme respekt a raději se jí ani nedotkneme. To je ale veliká škoda, protože i ta nejobyčejnější kopřiva, která roste „někde za barákem“, má pro mužský organismus četné pozitivní zdravotní účinky.

V článku nás budou zajímat hlavně studiemi podložené účinky kopřivy na zdraví prostaty, a samozřejmě i všechny další. Byla by škoda tak prospěšnou rostlinu ignorovat.

Naučíme se, jak kopřivu užívat, které její častí jsou pro účely prostaty nejvhodnější a co všechno od ní čekat. Pokud vám kolem domu kopřiva roste, klidně si v rukavicích natrhejte pár listů a zalijte je horkou vodou. Tento blahodárný domácí čaj popíjejte během čtení článku 🙂

Kopřiva dvoudomá a zdraví prostaty

 

Kopřiva dvoudomá a hlavní účinky pro specifické mužské potřeby

Kopřiva dvoudomá, listy a stonky

Pro mužské potřeby se používá celá rostlina – listy, stonek i kořen

Nemá smysl kopřivu složitě popisovat. Zná ji každý už odmala, když do ní nechtěně vlítnul a pak plakal, protože jej svědily ruce a nohy. Možná ale pamatujete, jak nám babičky říkaly: „Nebreč, kopřiva je dobrá proti revma…“ No a měly pravdu. I tyto účinky kopřiva má.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO ZDRAVOU PROSTATU S OBSAHEM KOPŘIVY DVOUDOMÉ: 

Tobolky Proerecta PROSTATE společně se slivoní, drmkem, a česnekem chrání prostatu před zvětšováním a močové cesty před častým a přerušovaným močením. 

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Co o Kopřivě dvoudomé tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)?

SZPI je státní orgán, který zkoumá účinky různých rostlin a konkrétních látek. Ověřuje je a potvrzuje, takže máte jistotu, že účinky v tabulce vydal přímo státní orgán.

Pokud vás bude zajímat jakákoliv rostlina nebo konkrétní látky, dohledejte si je ve Vodítkách k problematice výživových a zdravotních tvrzení.

O kopřivě jsme našli tato povolená tvrzení. Všimněte si, že existuje i řada dalších rostlin s podobnými účinky. V doplňcích stravy pro specifické mužské potřeby je obvykle najdete také (ginkgo, přeslička, serenoa a tak dále).

SZPI, logo

Kopřiva dvoudomá, povolená výživová a zdravotní tvrzení podle SZPI

Kopřiva dvoudomá, povolená výživová a zdravotní tvrzení podle SZPI

 

Zmírňuje nepříjemné příznaky zvětšené prostaty

Zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty, BHP) statisticky trpí až 50% mužů nad 50 let. Tato nezhoubná nemoc vede k výraznému dyskomfortu během močení. Muž močí často, nedovede se vymočit úplně, močení je bolestivé, přerušované a budí ho několikrát za noc.

Studie dokazují, že kopřiva pomáhá tyto příznaky zmírňovat. Výzkum na potkanech dokázal, že kopřiva brání proměně testosteronu na jeho silnější formu dihydrotestosteronu, díky čemu pomáhá snížit velikost prostaty. U mužů s BHP extrakty z kopřivy pomáhají zmírnit krátkodobé i dlouhodobé potíže s močením, navíc bez negativních vedlejších účinků.

Bohužel zatím není jasně stanoveno, jak přesně je užívání kopřivy účinné ve srovnání s konvenční léčbou. Je ale jisté, že příznivé účinky na prostatu a problematické močení má, takže se nemusíte obávat konzumace čerstvé kopřivy ani doplňků s kopřivovými extrakty.

 

Pomáhá snižovat záněty

Zánět je tělesný proces, který bojuje proti infekcím (bakterie, viry) a urychluje hojení ran. Pomáhá tělu uzdravovat se a je tedy žádoucí. Zánět se snaží z těla vypudit nežádoucí škodliviny.

Někdy ale dochází ke chronickým zánětům, které trvají i po tom, co se tělo samo vyčistí. Chronický zánět je nežádoucí a organismu škodí. Tak vzniká i zánět prostaty, který je mnohdy chronický a také artritida (zánět kloubů).

Sloučeniny v kopřivě pomáhají záněty zmírňovat. Ve studiích kopřiva narušila produkci hormonů, které jsou zodpovědné za vznik a udržení zánětů v těle.

V další studii doplněk s kopřivovým extraktem výrazně snížil artritické bolesti. Účastníci studie tvrdili, že díky kopřivě mohou snížit dávky protizánětlivých léků proti bolesti.

Extrakty z kopřivy najdete i v zubních pastách a vodách pro zmírnění zánětů dásní.

Bohužel aktuálně kopřivu nelze doporučit pro léčbu zánětů a bolestí. Je potřeba dalších studií na lidech. Má ale význam jako rostlinný doplněk pro zmírnění těchto negativ.

KOPŘIVA V DOPLŇCÍCH STRAVY:

Kopřivu běžně najdete v doplňcích stravy pro mužské potřeby, intimní kondici a zdraví

Klikněte na obrázek a podívejte se na 10 druhů těchto doplňků.

doplňky stravy pro muže

 

Další prospěšné účinky

Kopřiva samozřejmě není rostlina pouze pro muže. Z jejich prospěšných účinků mohou čerpat také ženy, děti a senioři.

Pouze upozorníme, že jakékoliv doplňky stravy nejsou nikdy vhodné pro těhotné a kojící ženy (kopřiva u nich může vyvolat kontrakce dělohy a zvýšit riziko potratu), ani pro děti do 3 let (s klauzulí se setkáte u všech doplňků výživy i u těch, které kopřivu neobsahují).

 

Je to velice výživná rostlina

Kopřivové listy i kořeny jsou plné prospěšných látek a ve zdravém jídelníčku by aspoň sezonně (a tedy na jaře a začátkem léta) měla mít své místo. Výrobky z kopřivy si můžete koupit i kdykoliv během roku.

Většina z těchto látek má antioxidační účinky. Antioxidanty tělo chrání mimo jiné i před záněty, které pomáhají také zmírňovat. Další pozitivní účinek na kondici prostaty a močových cest.

Antioxidanty chrání buňky před volnými radikály a oxidativním stresem, které se v těle sice běžně vyskytují, ale čím více jich je, tím vyšší je riziko různých nemocí včetně rakoviny. Navíc urychlují stárnutí.

Kopřiva obsahuje:

Vitamín A, C, K a několik z řady vitaminů B Všechny esenciální aminokyseliny
Minerály vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík Polyfenoly: Kaempferol, kvercetin, kyselina kávová, kumariny, flavonoidy
Kyselina linolová, palmitová, stearová a olejová Pigmenty: Beta-karoten, lutein, luteoxanthin a další karotenoidy

 

Pomáhá zmírnit sennou rýmu

Senná rýma je alergie, při které vzniká zánět nosní sliznice. Kopřiva tedy pomůže i zde díky protizánětlivým účinkům. Kopřivové extrakty podle výzkumu potlačují záněty způsobené sezónní alergií.

Blokuje histaminové receptory a imunitní buňky v uvolňování chemikálií, které vyvolávají příznaky alergie.

Opět je ale potřeba zdůraznit, že kopřiva není uznaná jako lék na sennou rýmu a alergie. Dovede pouze zmírnit tyto příznaky a rychleji ulevit od kýchání a zahlenění.

 

Pomáhá snížit krevní tlak (hypertenze)

Vysoký krevní tlak je tichým zabijákem. Zvyšuje riziko vzniku nemocí srdce, infarktů a mozkových příhod. Oboje patří mezi nejčastější příčiny úmrtí po celém světě. Muži s vysokým krevním tlakem jsou velice náchylní na vznik erektilní dysfunkce.

Kopřiva pomáhá vysoký tlak snižovat. Stimuluje produkci oxidu dusnatého, který pomáhá roztahovat cévy (vazodilatační účinek). Přes rozšířené cévy proudí krev pod menším tlakem, díky čemu je méně namáhá a poškozuje.

Sloučeniny v kopřivě také „upokojují“ srdeční sval, zpomalují jeho činnost a snižují sílu srdečních kontrakcí, díky čemu ho chrání před namáháním a vyčerpáním. Fungují jako rostlinné blokátory kalciových kanálů.

Opět je potřeba doplnit, že kopřiva není lékem na vysoký krevní tlak. Má ji ale smysl konzumovat pro zmírnění nepříjemných stavů, které vysoký tlak doprovázejí.

 

Pomáhá s kontrolou krevního cukru

Studie potvrzují, že kopřiva pomáhá se snížením hladiny krevního cukru. Sloučeniny údajně napodobují účinky inzulinu, takže je vhodná i pro diabetiky.

Ve studii užívalo 46 lidí 500 mg extraktu z kopřivy 3x denně. Významně snížil hladinu krevního cukru. Opět je ale potřebný další výzkum a kopřivu nelze vnímat jako lék proti cukrovce. Vždy dodržujte doporučení diabetologa.

 

To pořád není vše, s čím kopřiva pomáhá:

 

Nežádoucí a vedlejší účinky

Pokožka na noze popálená kopřivou

Pokožka na noze popálená kopřivou

Sušená nebo čerstvá a krátce povařená kopřiva je bezpečná. V případě doplňků s extrakty z kopřiv vždy dodržujte doporučené dávkování.

Opatrní buďte při sklízení čerstvé kopřivy. Její jemné ostny vás mohou popálit. Nejde o nic hrozného, obzvlášť pokud si podrážděná místa nebudete škrábat. Kopřivu sbírejte v rukavicích.

Sloučeniny, které kopřiva vstřikuje do těla, způsobují začervenání kůže a drobné puchýřky, které svědí a mohou mírně mokvat. Alergie na popálení kopřivou, která by mohla ohrožovat život, je velice vzácná. Tyto sloučeniny lze jednoduše odstranit a to vařením nebo sušením.

Pozornost zbystřete pouze pokud užíváte tyto léky:

 

Jak lze kopřivu konzumovat a užívat?

Absoulutně jednoduše. Čerstvé listy natrhejte kdekoliv mimo silnice, lehce povařte, abyste eliminovali podráždění kvůli ostnům a jezte jako jakýkoliv jiný salát.

V obchodech zdravé výživy, lékárnách a drogeriích koupíte sušené listy, stonky nebo kořen pro přípravu čaje a výluhů. Rostlinu lze přidat do polévek, smoothies, dušených pokrmů, salátů a zeleninových směsí, jako podklad pod maso a tak dále. Chuť není výrazná, takže použití v kuchyni je univerzální.

Nejjednodušší je užití ve formě doplňku, a tedy tobolkách, pilulkách, tinkturách, ale i krémech a mastičkách. Nezapomeňte na šampony a vlasovou kosmetiku s kopřivou.

U všech doplňků vždy dodržujte na etiketě uvedené dávkování a dejte pozor, pokud užíváte některé léky, se kterými by mohly reagovat negativně.

Přesná doporučená dávka zatím neexistuje, takže čerstvou jezte s rozumem a doplňky z ní užívejte podle doporučení výrobce.

použití Kopřivy dvoudomé

 

Recept na čaj z listů kopřivy

Kupte si sušenou kopřivu (lékárna, drogerie, čajový obchod) nebo si natrhejte mladou a čerstvou kopřivu sami. Na 2 šálky listů použijte 1 šálek vody.

  • listy zalijte vodou
  • přiveďte k varu, vypněte horák a nechte 5 minut louhovat
  • přelijte směs přes sítko
  • čaj pijte čistý nebo přidejte med, citron, zázvor a skořici

Abyste se ujistil, že na kopřivu nejste alergický, svůj první šálek vypijte pomalu a sledujte, zda vás nějak nedráždí v krku.

 

Otázky, které vás zajímají nejčastěji

K čemu je dobrý kořen kopřivy?
Kopřiva se tradičně používá pro zmírnění bolestí svalů a kloubů, ekzému, artritidy (záněty kloubů), dny (metabolické záněty kloubů, pakostnice) a anémie (chudokrevnost).

Výrazné jsou účinky na močové potíže v raných fázích zvětšené prostaty (benigní hyperplazie prostaty, BHP).

Má kopřiva negativní vedlejší účinky?
Konzumace sušené nebo vařené kopřivy je bezpečná. Existuje velice málo negativních účinků, pokud vůbec nějaké.

Za nepříjemné lze považovat pouze podráždění, když vás kopřiva popálí na holé kůži. Má malé duté ostny tenké jako vlas, které do kůže vstříknou chemikálie (acetylcholin, histamin, serotonin, leukotrieny, kyselina mravenčí). Vznikají malé svědivé vřídky. Pokud si je ale nebudete škrábat, za pár minut se ztratí.

Je pro mě kopřiva vhodná?
Zcela určitě ano. Lze ji vnímat jako listovou zeleninu. Obsahuje vitamin A, C, minerály, vápník a železo. Jde zcela jasně o zdravou potravinu a na jaře ji doporučujeme konzumovat jako salát, čaj a výluh, nebo přidat do smoothie.
Pomáhá kořen kopřivy s růstem vlasů?
Podle studií ano a to u mužů i u žen. Pomáhá nejenom proti vypadávání vlasů, ale také s opětovným růstem.

Díky obsahu oxidu křemičitého jsou vlasy lesklejší a zdravější. Kopřiva vlasům vrací přirozenou barvu. Přesně proto tolik šamponů obsahuje výtažky z kopřivy, přitom klasické české kopřivové šampony nejsou vůbec drahé.

Je čaj z kopřivy dobrý pro ledviny?
Čaj z listů kopřivy má diuretické (močopudné) účinky, takže pomáhá z těla vylučovat moč rychleji, a tak čistit močové cesty včetně ledvin. Odborné zdroje zmiňují i zmírnění potíží s prostatou a ledvinovými kameny.
Mohu pít kopřivový čaj každý den?
Všeho moc škodí, takže čaj z kopřivy pijte maximálně 4x denně a po krátkou dobu. Pokud chcete pít dlouhodobě, pijte 1 šálek čaje z listů denně. Čaj z kořene může mít negativní účinky.
Název spoileru
S touto kombinací se setkáte v mnohých doplňcích pro kondici prostaty. Společně působí velice příznivě na dolní močové cesty, které jsou podrážděné vlivem benigní hyperplazie prostaty (otok, nenádorové zvětšení).

 

Co jsme o Kopřivě dvoudomé zjistili?

  • je to zdravá potravina a lze ji bezpečně konzumovat v čerstvé (lehce povařené) i zpracované formě
  • zmírňuje záněty, ulevuje od příznaků zvětšené prostaty a zánětů močových cest, pomáhá růstu vlasů, snižuje krevní tlak a cukr, zmírňuje příznaky alergií, zpomaluje stárnutí
  • neexistuje důvod kopřivu nekonzumovat

Nezapomeňte, že prostatu a močové cesty ochrání tobolky Proerecta PROSTATE

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další rostliny, které prospívají prostatě a močové soustavě

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Serenoa plazivá (Saw palmetto)
Slivoň africká (Pygeum africanum)
Česnek setý (Allium sativum)
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply