Bioperine z černého pepře: Všechny potvrzené účinky (prokrvení těla, trávení, pleť i hmotnost)

Bioperine, nebo také bioperin, je látka s velmi pozoruhodnými účinky. Co to ale vlastně? Kde se nachází? K čemu všemu ji lze využít? A jaké má pozitivní účinky? To vše a mnohem víc se dozvíte z podrobného profilu účinků látky bioperin.

bioperine

 

Co je to bioperine?

bioperine z černého pepře

Plody Pepřovníku černého, ze kterých se získává prospěšný bioperine

Pojmem bioperine označujeme extrakt z plodů Piper nigrum neboli Pepřovníku černého. Jedná se dokonce o ochrannou známku.

Pepřovník černý je tropická ovíjivá liána, která pochází z čeledi pepřovníkovitých. Našinci je poměrně dobře známá. Bobule této rostliny se totiž používají jako nejrozšířenější koření, které známe, pod označením černý pepř.

 

Bioperine není to samé jako černý pepř

Bioperine však, pozor, není totéž co černý pepř.

Černý pepř je koření získávané z pepřovníku v surové podobě, v němž je obsažena látka zvaná piperin. Právě alkaloid piperin způsobuje typickou štiplavost.

Bioperine je pak průmyslově vyrobeným extraktem, který taktéž obsahuje piperin. Výhodou je to, že bioperin ho obsahuje standardizované množství, a to minimálně 95 %.

 

Jaké má Bioperine účinky?

Bioperine má celou řadu zajímavých a zdraví prospěšných účinků. Tabulku níže jsme si vypůjčili z Vodítek k problematice výživových a zdravotních tvrzení Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Tento státní úřad kontroluje, ověřuje a povoluje tvrzení o všech prospěšných účincích. Získáváte tak jistotu, že všechny uvedené účinky jsou reálné a stojí za nimi autoritativní úřad.

bioperine z černého pepře, účinky

Potvrzené a odsouhlasené učinky bioperinu podle vodítek SZPI

 

Posílení oběhu krve v jemných krevních cévách a kapilárách

Bioperine se uplatňuje i jako prostředek k posílení oběhu krve v cévách včetně jemných vlásečnic. To u mužů vede k podpoře prokrvení prostaty a penisu.

Stejně tak lze efekt bioperinu využít k lepšímu celkovému prokrvení genitálu. To způsobí zvýšení citlivosti a u žen taktéž výraznější lubrikaci. Bioperine je proto možné doporučit i jako doplněk pro posílení sexuálního prožitku.

TIP NA DOPLNĚK S OBSAHEM BIOPERINU:

České tobolky Proerecta PROSTATE chrání prostatu před záněty a ulevují od problematického močení. 

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete začít s ochranou prostaty.

 

Vliv na pohlavní systém u žen

Bioperine je látkou, která se rovněž užívá pro svůj prospěšný efekt na pohlavní systém u žen. Nedávné studie se zaobíraly především možným účinkem v léčbě rakoviny děložního hrdla a vaječníků. Vědci jej podávali společně s Mitomycinem C.

Zatím za nedostatečně potvrzený vědeckými důkazy můžeme považovat možný efekt bioperinu na bolestivou menstruaci. Některé zdroje dále poukazují na výhodnost užívání bioperinu a současně kurkuminu při mírnění těžkých projevů premenstruačního syndromu.

 

Stimulace trávení

Bioperine se používá pro podporu trávení. Proto jde o látku, která je oblíbená především mezi vyznavači detoxikování.

Organismu tato látka pomáhá lépe vstřebávat živiny. Mezi nimi hraje stěžejní úlohu kurkumin. Ten má širokou škálu zdravotních přínosů. Disponuje však poměrně špatnou biologickou dostupností. Kurkumin se totiž nedostatečně vstřebává a rychle se vylučuje.

Proto je vhodné využívat bioperin a kurkumin dohromady (tuto kombinaci najdete v kapslích Proerecta PROSTATE pro muže). Podle zdrojů dokáže bioperine zvýšit biologickou dostupnost kurkuminu až o 2 000 %.

 

Trávení a tělesná hmotnost

Poruchy trávení jsou v současné společnosti poměrně běžné, může za ně nejčastěji stres a sedavý způsob života. Pacienti pak udávají pocity jako pálení žáhy, pocity plnosti či nadýmání.

Podle některých výzkumů dokáže bioperine stimulovat produkci trávicích enzymů slinivky břišní. To může vést ke zvýšení kapacity trávení a prodlužuje dobu, během níž potrava prochází trávicím traktem.

 

Působení ve formě antioxidantu

Bioperine se též ukázal být účinným antioxidantem. Antioxidanty jsou látky, které dokáží neutralizovat volné radikály. Tímto pojmem označujeme atomy či skupiny atomů s nepárovým počtem elektronů. Mají tedy jeden elektron navíc a jsou mimořádně nestabilní a reaktivní.

Příčinou vzniku volných radikálů je mimo jiné znečištěné okolní ovzduší (používání pesticidů, radiace apod.), užívání drog a alkoholu, průmyslová úprava některých potravin, UV světlo, rentgenové záření a řada dalších vlivů.

Antioxidanty tak účinně chrání tělo před účinky těchto molekul. Volné radikály škodí v organismu v nadměrném množství, kdy dochází k tzv. oxidačnímu stresu.

To může být příčinou řady onemocnění, jako je rozvoj Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. Účinkům volných radikálů bývají připisována i některá nádorová onemocnění. Stejně tak jsou i viníkem předčasného stárnutí.

 

Efekt na tělesnou hmotnost

Tato látka je schopna stimulovat termogenezi a zrychlit metabolismus. Užíváním bioperinu dochází ke zvyšování tělesné teploty a rozkladu tukových buněk. To v konečném důsledku může vést k lepšímu odbourávání tuků.

Tato látka může napomoci lidem, kteří se snaží zhubnout. Je však nutné si uvědomit, že významná ztráta hmotnosti je vždy dílem především kalorického deficitu. Pouze užívání potravinových doplňků ke zhubnutí nevede. Samotný účinek užívání bioperinu je podle aktuálních zdrojů v tomto směru mírný.

 

Podpora zdraví jater

Vědci realizovali na zvířatech studii, kdy laboratorní potkany krmili dietou založenou na vysokém podílu sacharidů a tuků. Simulovali tak metabolický syndrom, který u člověka vede k inzulínové rezistenci a závažnému poškození orgánů.

Zároveň však pokusným potkanům podávali i bioperin. Z výsledků průzkumu v závěru vyplynulo, že podávání této látky dokázalo zmírnit infiltraci srdečních a jaterních zánětlivých buněk a fibrózu a zlepšil funkci jater.

Některé studie realizované na zvířatech však naopak varují před potenciálním výrazným poškozením jater při užívání této látky.

 

Normalizování činnost nervové soustavy

Dosavadní pokusy provedené na zvířatech došly ke zjištění, že bioperine zvyšuje neurotransmisi serotoninu a dopaminu. Tyto dvě chemické látky se prokazatelně nedostatečně vyskytují u jedinců trpících depresí. Potenciálně tak existuje šance, že by mohlo být účinné podávání bioperinu u osob trpících právě touto poruchou psychiky.

Zvýšená neurotransmise serotoninu a beta-endorfinu vede i k posílení kognitivních funkcí. Zároveň podle některých zdrojů snižuje bioperin stres, což napomáhá ke posílení duševní svěžesti, odstranění únavy a celkovému zlepšení produktivity.

 

Normalizování funkce dýchací soustavy

Dýchací systém je velmi náchylný k různým patofyziologickým poruchám, které mohou být zánětlivého, infekčního, imunologického nebo traumatického původu.

Tradiční indická medicína zná bioperine jakožto lék mimo jiné i na infekce dýchacích cest. Stejně tak se v Asii používá jako prostředek k léčbě tuberkulózy a astmatu u dětí. Lidové léčitelství nezralé plody pepřovníku uplatňuje i u bronchitidy, kašle a nachlazení.

Příznivý účinek bioperinu na funkci dýchací soustavy naznačily rovněž některé soudobé studie realizované na zvířatech. V jedné experimentální studii vykázal extrakt z plodů pepřovníku imunomodulační potenciál.

 

Normalizování stavu pokožky

Za potenciálně zajímavý, co se působení na pleť týče, můžeme považovat bioperin v první řadě proto, že se jedná o antioxidant.

Antioxidanty mají dnes své pevné místo ve sféře přípravku označovaných jako anti-ageing. Pomáhají totiž bojovat s poškozováním pleti vnějšími vlivy a starají se o její celkové omlazení.

Dále bioperine vykazuje protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Někteří odborníci tak již přišli s myšlenkou, že by tuto látku bylo možné využít při léčbě podráždění pokožky. Tato teze však opět vychází z testování na zvířatech a spolehlivý doklad působení na lidský organismus proto zatím nemáme.

 

Může mít bioperin nežádoucí účinky?

Žádné nežádoucí účinky při konzumaci běžného množství černého pepře v potravinách jednoznačně nehrozí.

Vedlejších účinků v souvislosti s bioperinem bylo hlášeno dosud málo. Patří k nim ztráta chuti k jídlu, nevolnost či vyrážka. Některé testy realizované zatím jen na zvířatech naznačily možnou reprodukční toxicitu.

Podle některých zdrojů může černý pepř, respektive piperin v něm obsažený, mít vliv v nadměrném množství na srážlivost krve. Teoreticky je tak možné, že u osob s poruchami krevní srážlivosti může tato látka zvýšit riziko krvácení.

Teoreticky by užívání potravinových doplňků, kde je bioperinu vyšší množství, mohlo dále ovlivnit kontrolu hladiny cukru v krvi u osob s cukrovkou. Může být proto nutné upravit dávkování léků na diabetes.

 

Jak se bioperin užívá a dávkuje?

Nutné je především respektovat doporučení výrobce konkrétního potravinového doplňku a nepřekračovat deklarovanou maximální denní dávku.

Co se týče přímo bioperinu, doporučená denní dávka dle odborníků v tuzemsku činí do 15 mg. Zahraniční zdroje povolují až 20 mg.

Doporučená Proerecta PORSTATE obsahuje v jedné dávce 5 mg bioperinu.

 

Pro koho není bioperine vhodný? Kdo by jej neměl užívat?

Jako nevhodné deklarují výrobci potravinové doplňky s obsahem bioperinu především pro těhotné a kojící ženy, eventuálně pro děti.

S opatrností k tomuto prostředku musejí přistoupit i pacienti, kteří užívají jakákoli jiná léčiva. Vyhnout by se mu měli i ti, kteří trpí onemocněním jater.

 

Existují kontraindikace bioperinu s jinými léky?

Doporučuje se opatrnost především u léků, které se rozkládají v játrech a dále u medikamentů používaných na léčbu diabetu.

Stejně tak by se na pozoru měli mít pacienti užívající antikoagulancia (léky na snížení srážlivosti krve). Sporné je i užívání společně s cefalosporiny. Hovoří se i o potenciálních vedlejších účincích v případě užívání v kombinaci s cyklosporinem a lithiem.

V případě, že tato léčiva užíváte, poraďte se před podáváním bioperinu se svým ošetřujícím lékařem.

Některé zdroje také uvádějí, že bioperine není vhodné kombinovat s žádnými medikamenty, neboť tento prostředek zvyšuje vstřebávání léků a hrozí předávkování. Konzultace s lékařem je proto vždy na místě, pokud už nějaké léky užíváte.

 

Jaké doplňky stravy s bioperinem doporučujete?

I na českém trhu existují přípravky obsahující patentovaný bioperin. Určeny jsou jak pro muže, tak i pro ženy:

 

Proerecta PROSTATE

Proerecta PROSTATE je doplněk stravy vytvořený speciálně pro muže. Jde o čistě rostlinný preparát, který je navržen pro péči o prostatu, reprodukční soustavu jako celek a močové cesty.

Přípravek je vhodné užívat pro udržení normální funkce prostaty, na kterou má vliv především věk, životní styl, ale také prostředí. Proerecta PROSTATE však neslouží jako léčebný prostředek.

V případě zvětšení prostaty či dalších problémů je již nutné volit adekvátní léčbu. Obraťte se proto na svého urologa.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete začít s ochranou prostaty.

 

Proerecta WOMEN

Proerecta WOMEN je přípravek určený ženám. Tobolky mají čistě přírodní složení na bázi rostlinných extraktů doplněných dalšími účinnými látkami, jako jsou vitamíny a minerály.

Navržen je pro podporu sexuálního zdraví (uchování libida a sexuální kondice), udržení normální plodnosti a harmonizaci problematického menstruačního cyklu a menopauzy.

Stejně tak napomáhá ke snížení pocitů únavy a vyčerpání. Proerecta WOMEN rovněž zvyšuje fyzickou výkonnost.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin.

 

Jak vypadá pepřovník černý?

pěstování černého pepře

Sad pro pěstování černého pepře

Stálezelená rostlina je charakteristická tmavě zelenými a srdčitými listy. Ve volné přírodě může dorůstat délky až 15 metrů.

Domov má pepřovník černý na jihu Přední Indie, pochází konkrétně z Malabarského pobřeží. Záhy se však jako koření rozšířil do celého světa.

 

Pěstování pepřovníku černého

Ač jde o součást tropické flóry, je možné pepřovník poměrně snadno pěstovat i v tuzemských podmínkách, a to jako pnoucí nebo převislou rostlinu.

Výsev semen je vhodný po celý rok. Zasejí se do hloubky zhruba 0,5 cm až 1 cm za pokojové teploty. Květináč následně umístěte na teplé a slunné místo.

 

Často kladené otázky na bioperine aneb nejčastěji vás zajímá:

Co dělá bioperine s tělem?
Bioperine má celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Mimo jiné stimuluje trávení, jedná se o silný antioxidant a příznivě působí na nervovou či dýchací soustavu.
Jaké jsou benefity při užívání Bioperinu?
Prospěšný je pro zdraví a kondici prostaty, úlevu od problematického močení, snížení zánětů močových cest. U žen navozuje menstruační a menopauzální komfort.

Bioperine vám může pomoci zhubnout, vykazuje omlazující účinky a studie ukazují jeho blahodárný efekt u řady onemocnění.

Je černý pepř a bioperine to samé?
Ne, bioperin je standardizovaným extraktem, který obsahuje alkaloid piperin. Ten se přirozeně vyskytuje v černém pepři.
Má užívání bioperinu nějaké nežádoucí účinky?
Zatím je nežádoucích účinků hlášeno minimum. Dostupné zdroje však zmiňují nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, vyrážku i eventuální reprodukční toxicitu.
Kolik mg bioperinu je ještě bezpečných?
Doporučená denní dávka je do 15 mg bioperinu. Zahraniční zdroje uvádějí až 20 mg. Výzkum však zatím přinesl jen omezené množství informací.
Podporuje bioperin sexuální apetit?
Bioperine dokáže zlepšit prokrvení, což platí i pro pohlavní orgány. Tímto způsobem může proto zvýšit sexuální prožitek.
Kdo by neměl bioperine užívat?
Užívání bioperinu se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a lidem s jaterním onemocněním. Osoby užívající jakékoliv léky by se měly poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Je možné se předávkovat bioperinem?
Případy předávkování zatím známy nejsou. Informace o nebezpečné dávce ovšem doposud nejsou k dispozici, proto respektujte doporučení u dávkování konkrétního produktu.
Je bioperine nebezpečný pro játra?
Podle některých zdrojů ano. Vyhnout by se mu však měly osoby užívající léky, které se rozkládají v játrech. Některé zdroje dokonce uvádějí, že bioperin není vhodné kombinovat s žádnými medikamenty, neboť tento prostředek zvyšuje vstřebávání léků a hrozí proto předávkování.
Může se bioperine užívat při vysokém krevním tlaku?
Ano, dokonce se to doporučuje. Některé studie soudí, že by bioperin mohl být vhodným prostředkem pro snížení krevního tlaku.

 

Co jsme o bioperinu zjistili?

Bioperine je velice zajímavou látkou, která dokáže podpořit účinek ostatních složek. Pokud si tedy chcete koupit nějaký přípravek třeba na podporu erekce, sexuálního libida či ejakulace, vždy se ve složení dívejte i po složce bioperine.

Zároveň je důležité, aby obsažené rostlinné složky byly ve formě extraktů, nikoliv jen jako sušené části rostliny. Pak si můžete být jisti, že máte v rukou skutečně kvalitní přípravek, který vám pomůže.

 

Další rostliny, které prospívají prostatě a močové soustavě

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Serenoa plazivá (Saw palmetto)
Slivoň africká (Pygeum africanum)
Česnek setý (Allium sativum)
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply