Prostata a příznaky onemocnění – 1. část

Prostata, nebo také předstojná žláza je mužskou nepostradatelnou součástí. Je zhruba velikosti vlašského ořechu a existuje proto, aby zvýšila životaschopnost spermií. Je umístěna pod močovým měchýřem a jako prstenec obkružuje močovou trubici.

Nachází se v oblasti mezi stydkou kostí a konečníkem. Je tedy v dobré pozici pro případné vyšetření a dá se rovněž využít i v sexuálních praktikách.

vyšerení prostaty

Vyšetření prostaty není příliš příjemné, každopádně je nezbytné pro její kondici. Hlavně v pozdním věku

 

Prostata a její funkce

Funkcí prostaty je mimo jiné vylučování prostatického sekretu. Ten má za úkol zvlhčit močovou trubici před ejakulací, zředit sperma, zvýšit pohyblivost spermií, stimulovat poševní svalstvo a chránit spermie před příliš kyselým prostředím pochvy.

Zdravá prostata je pro muže zásadní. Nejzrádnější na ní je fakt, že problémy s ní začínají plíživě. Nenápadné a stupňované problémy s močením přicházejí pomalu. Tím se také zvyšuje riziko toho, že si na tyto komplikace zvykneme a přestaneme je vnímat jako problém.

JAK PROBÍHÁ UROLOGICKÉ VYŠETŘENÍ a co kromě prostaty urolog vyšetřuje se dočtete ZDE. 

prostata a její příznaky

Zdravá dospělá prostata velikostí připomíná ořech nebo kaštan

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Nejčastější příznak problému s prostatou je postupně zhoršující se průtok při močení. Případně nepříjemné pocity během či těsně po vyprázdnění, které jsou doprovázeny tlakem v podbříšku a pocitem neúplného vyprázdnění.

Stejně tak je problém zadržovací, kdy musíme doslova „každou chvíli“. Mezi další problémy patří obtížné spouštění močení, přerušované močení, časté močení, noční močení a další.

Průběh je většinou velmi pomalý. A tak zkrátka zapomeneme, jaké to je normálně močit. Necháme problém být a ani nenavštívíme lékaře. Může jít o banalitu, ale stejně tak se můžeme vystavovat velikému riziku.

 

Proč a jak vzniká zvětšená prostata?

Zbytnělá prostata se v lékařských kruzích nazývá BHP. Tento termín vyjadřuje benigní hyperplazii prostaty, tedy nezhoubné zvětšení.  To vzniká zmnožením buněk v centrální části prostaty.

Mírné problémy má 60% mužů po 60 letech. Nadměrné problémy registruje 28% ve skupině nad  70 let a 13% má nadměrné problémy dokonce ve věku mezi 40 – 49 lety. Vyskytují se případy, kdy se problémy objevují ještě v mladším věku.

BHP pak má za následek výše uvedené problémy. Je to způsobeno tím, že zbytnělá prostata tlačí na močovou trubici a zespodu na močový měchýř. To pak způsobuje právě tyto nežádoucí problémy.

NÁKUPNÍ TIP: České tobolky Proerecta PROSTATE preventivně chrání prostatu před záněty a zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Benigní hyperplázie prostaty

Fáze zbytnění má 3 fáze: Mikroskopickou, klinickou a symptomatickou. První dvě na sobě nepoznáme. Tu třetí již ano.

Dobrou zprávou je, že zvětšenou prostatu lze úspěšně léčit. Rozhodně však není radno počínající příznaky brát na lehkou váhu, coby nepříjemný bonus pokročilého věku. Zodpovědným přístupem se tak můžeme vyhnout nežádoucí operaci.

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

SIMULACE operace zvětšené prostaty

What you need to know prior to prostate surgery

 

A jaká je příčina zbytnění prostaty? Je to její zvýšenou citlivostí na DHT (dihydrotestosteron), který vzniká přeměnou z našeho hlavního mužského hormonu testosteronu.  Přímá příčina mezi tímto problémem a rakovinou prostaty zatím naštěstí nebyla prokázána.

Spekuluje se také o tom, že za příčinou problémů prostaty stojí ochablé svalstvo pánevního dna. Tato oblast tak často řešená u žen se týká i nás. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak pánevní dno posílit. Lze tak tyto problémy zmírnit či úplně zastavit. Případně jim rovnou předejít.

SE VŠÍM PORADÍME!

 

Zánět prostaty a jeho příznaky

Zánět prostaty je dalším problémem, který může naši předstojnou žlázu potrápit. Nejčastější příčinou této nemoci jsou bakterie a týká se obvykle mužů ve středním věku. Samotná léčba vyžaduje několik týdnů braní antibiotik.

Komplikace doprovázející zánět jsou bolest v oblasti třísel a podbřišku a zvýšená teplota. Tento stav rozhodně není radno podceňovat, neboť bakterie se mohou následně šířit dál do celého těla a způsobit v krajním případě až otravu krve. Zánět prostaty může být také jednou z příčin mužské neplodnosti.

Jak se léčí zánět?

  • Při léčbě mohou pomoci protizánětlivá analgetika, která uleví od bolesti
  • Sedavé bylinné koupele
  • Masáže prostaty – přímé (skrze konečník) či nepřímé (přes hráz)

 

VIDEO (naučte partnerku) – Masáž prostaty pro váš skvělý orgasmus

How to Find & Massage the Prostate; How to Douche. Prostate Massage #3

TO NENÍ VŠE! – tipy, rady a další triky masáže prostaty najdete ZDE. 

 

Rakovina prostaty

Tento druh karcinomu prostaty tvoří asi 4% z celkového počtu nádorových onemocnění v ČR. Nemoc postihuje cca 60 mužů ze 100 000. To znamená, že mezi muži má každý desátý právě tento typ onemocnění. Číslo je v průměru stejné, jako u zbytku mužské populace v západní Evropě.

U nás se ale tento karcinom dle statistik objevuje stále častěji. Oproti devadesátým letům stoupl počet případů o 70%! Nejvíce jsou zasaženi muži mezi 70 až 80 rokem.  Přibývá ale onemocnění mladších pacientů, proto se do budoucna uvažuje o monitorování populace.

Riziko karcinomu stoupá s věkem. Mladší muži pod 45 let tvoří zhruba 1 případ ze 100 000. V 80 letech už to je 735 případů ze 100 000. Statistika tedy mluví tak, že v 90 letech bude muž s velkou pravděpodobností nádor mít. Ale nebude o něm třeba ani vědět, poněvadž bude bez příznaků.

Další faktor hraje rasa. U černochů je riziko karcinomu až dvakrát větší a mohou tedy postihovat i mladší jedince. Velkou roli hrají také samozřejmě geny.

rakovina_prostaty

Krásný a děsivý zároveň – karcinom prostaty pod mikroskopem

 

Příznaky rakoviny prostaty

Co se týče příznaků rakoviny prostaty, prvotní fáze nemoci je bez příznaků. Další fáze je typická obtížemi při močení.  Muži chodí častěji v kratších intervalech. Nebo naopak pociťují nutkání moč zadržovat, protože močení je pro ně obtížné a bolestivé. Krev v moči (hematurie) se objevuje jen vzácně.

Pokročilá stádia jsou charakteristická bolestí, kdy nemoc metastazuje do kostí. Bolest se pak nejčastěji objevuje v oblasti zad, kyčlí a končetin. Někdy metastáza může proniknout k míše a způsobit problémy s hybností.

Celkové příznaky tak jako u všech druhů nádorových onemocnění jsou nechutenství, únava, hubnutí a celková slabost.

Některé typy nádorů jsou méně agresivní. Rostou pomalu a jsou bez metastáz. Zde je prognóza dobrá. Jsou ale i opačné případy, kdy nádor roste a šíří se rychle. Nejčastěji do kostí, plic a jater, někdy do ledvin a nadledvin.

I této nemoci je možno předejít. I zde existuje pro nás účinná prevence. Základem je pravidelný sex a hodně pohybu. Co se týče sexu, nemusí zoufat ani muži bez partnerky. Pravidelná masturbace má podobný účinek.

Z pohybu je pak nejlepší rychlé a energické cvičení. Tato preventivní opatření dokážou snížit riziko rakoviny prostaty až o polovinu.

DOPORUČUJEME ZNÁT: 

To je dobrá zpráva i pro muže, kteří s touto nemocí již bojují. Tyhle techniky mohou, pokud je to v dané situaci možné, výrazně zlepšit průběh nemoci a její léčbu.

 

Prostata a bolest zad

Bolest zad může mít mnoho příčin. Mnoho lidí nebere na bolesti zad zřetel, neboť je považují za běžné a normální. Tento nešvar patří mezi civilizační choroby a v životě bolí záda až 80% lidí.

Asi tak čtvrtina případů je spojena se závažnějšími problémy. Konkrétně s metastázami do kostí, které jsou častější než samotná rakovina kostí. Nejčastěji metastáza do kosti pochází z karcinomu plic, ledvin či již výše zmíněné prostaty. Proto prosím ani tento příznak nepodceňujte, a pokud patříte do rizikové skupiny, raději tento příznak nepodceňte.

 

Neseďte doma!

Nejlepší vždy bude, když se s každým intimním problémem svěříte svému lékaři! Problémy mají různé příćiny a na internetu se většinou dočtete hororové scenáře. Nechte se vyšetřit!

Nezapomeňte prostatu chránit a řádné živit pomocí český tobolek Proerecta PROSTATE. Chrání prostatu před záněty a zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply