Jak cukrovka ovlivňuje sexuální život diabetiků?

Cukrovka je onemocnění, které negativně ovlivňuje větší část aspektů života diabetiků. Bohužel mezi ty zásadní patří problém s prokrvením celého těla, kvůli čemu trpí erekce. Ta u cukrovkářů slábne a v ohrožení je tak kromě jejich zdraví i sexuální vztah.

Postižený cukrovkou má problém s hladinou inzulinu, který štěpí cukry a výsledkem je zvýšená hladina krevního cukru. Dlouhodobě zvýšený cukr vede ke zdravotním komplikacím – postižení nervů, cév a srdce. Tyto vlivy působí škodlivě na schopnost dosáhnout a udržet dostatečnou erekci.

Zhoršený stav se negativně promítne i do psychické kondice. Postižený často trpí sníženou sebeúctou, slabou sebedůvěrou a z nich vycházející úzkostí, stresem, depresí nebo sexuální frustrací. Diabetes je tedy fyzická s negativním vlivem na psychickou kondici.

cukrovka a sexuální život

 

Negativní dopad cukrovky na sexualitu muže

Podle studií mají muži diabetici sníženou hladinu testosteronu, což je samo o sobě škodlivým vlivem pro kvalitu erekce. Nízká hladina u muže oslabuje také sexuální libido, takže se jim do sexu ani nechce.

Zásadním negativem je ale erektilní dysfunkce, a tedy neschopnost dosáhnout nebo udržet uspokojivou erekci. Pro dosažení erekce je dostatečné prokrvení zásadní, a pokud jsou cévy poškozené diabetem, penis se neprokrvuje správně. Cukrovka dále vede k poškození nervů a tím i k oslabení přenosu vzrušivých vjemů a erotické stimulace.

Diabetem trpí často obézní muži nebo muži s nadváhou, co je také faktorem pro vznik ED. Ohrožení jsou i muži po operacích prostaty a močového měchýře.

Až 20% případů erektilní dysfunkce způsobuje podle statistik stres. deprese, úzkost, snížené sebevědomí, a tedy psychologické faktory.

Lze tedy vidět, že diabetes je složité onemocnění a negativně ovlivňuje mnohé aspekty zdraví muže a jeho života.

 

Negativní dopad cukrovky na sexualitu ženy

Vysoká a neregulovaná hladina krevního cukru u ženy může způsobovat poškození nervů v celém těle stejně jako u muže. Tato poškození se u žen projevují:

  • sníženou schopností prožívat erotickou stimulaci a sexuální vzrušení
  • sníženou vaginální lubrikací, a tedy přirozenou produkcí vaginálního maziva (tehdy mimo léčbu zvažte také nákup vhodných lubrikačních gelů na báze vody)

Tyto negativní příznaky způsobují bolestivý sex, zvýšené tření penisu nebo erotických hraček, zvýšené riziko úrazů (natrhnutí vagíny, oděrky a podráždění), a bohužel i snížení schopnosti dosáhnout orgasmus nebo úplná ztráta orgasmu. V takovém případě se sex stává spíše utrpením než potěšením. O důvod víc snažit se cukrovku cíleně léčit.

Diabetičky mají trvale zvýšené riziko vzniku infekcí (cysticida – zánět močového měchýře, infekce a záněty močových cest), které opět zhoršují schopnost souložit a dosahovat vyvrcholení.

Náhlé výkyvy hladin krevního cukru zažívají ženy i během menopauzy.

 

Negativní dopad cukrovky na obě pohlaví společně

Diabetici jsou kvůli nemoci často unavení, kvůli čemu logicky klesá zájem o sex. Na léčbu i nemoc samotnou vynakládají více energie, což je stresuje a zneklidňuje. I to je příčinou zhoršení intimního života.

Cukrovkáři si neustále hlídají hladinu krevního cukru a nosí sebou inzulínovou pumpu, pomocí které hladinu snižují. Pokud by došlo k potřebě aplikovat inzulin během intimní chvíle, diabetik se může cítit nepříjemně a zájem o sex opět klesne.

Každý diabetik by měl nového sexuálního partnera o této skutečnosti informovat a partner by měl situaci řádné pochopit, aby nedošlo k nedorozumění a rozpakům během sexu.

 

Psychologický dopad cukrovky na sexuální život

Diabetik se potýká s různými psychologickými dopady nemoci:

  • změny vnímání a hodnocení sebe sama k horšímu
  • snížené sebevědomí a sebeúcta
  • úzkosti, deprese
  • obavy z přibývání na váze
  • pocity osamělosti a sociální izolace

 

Kdy je vhodné mluvit s lékařem?

Studie z roku 2010 informuje, že lékaře navštívilo s problémy v sexuálním životě pouze 19% ženských a 47% mužských diabetiků. To jsou velice nízká čísla na to, že účinná pomoc a metody existují.  Zhoršování vlastní sexuality se lze bránit.

Zajímavé je, že sexuální aktivitě (i když méně kvalitní) se diabetici mezi 57 až 85 lety věnují až 3x týdně. Je tedy jasné, že ne každého diabetika cukrovka vyřadí z intimního života a zájem je stále patrný.

Na svého diabetologa nebo endokrinologa se obraťte, pokud máte podezření nebo jasný důkaz o tom, že vám nemoc brání v prožívání sexuálního života a omezuje vaše schopnosti.

V žádném případě se ale nikdy nestyďte za oslabení svých schopností, které jsou důsledkem nemoci. Mluvte se svými partnery i lékaři a dbejte jejich rad.

 

Léčba

Zásadní je udržet hladinu krevního cukru v normálních hodnotách. Snižuje poškození nervů a cév. K tomu slouží dávkování inzulinu, užívání předepsaných léků a soustavná kontrola hladiny krevního cukru.

Muži, kterých erekce je postižená diabetem, užívají nejčastěji léky s obsahem sildenafilu, tadalafilu, vardenafilu a avanafilu. Bohužel tato léčiva nejsou vhodná pro každého diabetika. Nedoporučují se pacientům s vysokým krevním tlakem a nemocemi srdce.

V takovém případě je vhodnější mechanická snaha o obnovu erekce pomocí vakuových pump, injekcí do penisu nebo penilních implantátů, které se do penisu vpravují chirurgicky.

Ženám se doporučuje před sexem použít lubrikační gel na vodní bázi.

Pro obě pohlaví je vhodná také substituční hormonální terapie, při které se do těla vpravují chybějící hormony. S hormonální léčbou vzniká riziko četných negativních účinků, takže je vždy potřebné doporučení lékaře a pravidelné kontroly u něj.

 

Jaká životospráva je vhodná pro diabetiky?

Obě pohlaví by měly usilovat o naplnění zásad zdravé životosprávy. Kromě posílení celého organismu se může zlepšit i celková sexualita, prociťování erotické stimulace a sexu, erekce, libido a intenzita orgasmu. S lepší kondicí stoupá i sebevědomí a zájem o sexuální sbližování.

Diabetik by měl:

  • zdravě jíst podle lékařem doporučené diety
  • hýbat se, cvičit a ideálně co nejčastěji souložit nebo se o soulož aspoň usilovat
  • udržet si zdravou hmotnost

Jelikož diabetes postiženého silně stresuje a způsobuje mu psychická traumata, je vhodné stres regulovat a snažit se více relaxovat. Vhodný je poslech uklidňující hudby, meditace, jóga, čtení knihy nebo věnování se zálibám. Již pár desítek minut denně strávených příjemnými činnostmi může u diabetika snížit stres, dlouhodobě zlepšit náladu a tak i zájem o sexuální aktivity.

DÁLE ČTĚTE: Cukrovka (diabetes) 2. typu a erektilní dysfunkce. Dovede si diabetik vůbec ještě zasouložit?

cukrovka a erektilní dysfunkce

Leave a Reply