Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido, prokázaly studie

Testosteron je základním mužským hormonem, díky kterému jsou pánové v posteli pravými alfa samci. Logicky proto vyvstává otázka – může nízká hladina testosteronu způsobit ztrátu libida? Na to najdete odpověď v tomto článku.

testosteron a libido

 

Souvisí nízká hladina testosteronu se ztrátou libida?

Pokud nemá muž v těle dostatek testosteronu, prakticky okamžitě se to projeví typickými psychickými, ale i fyzickými příznaky. Mezi ty nejtypičtější důsledky nízké hladiny testosteronu patří ztráta chuti na sex, problémy s erekcí, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulace či snížený objem ejakulátu.

Podle Dr. Josepha Alukala z NYU Langone Medical Center v New Yorku je ztráta chuti na sex jednoznačným signálem úbytku hladiny testosteronu: „

Sexuální libido sice postupně s přibývajícím věkem klesá, ale jakmile dochází k náhlému poklesu sexuální touhy, pak se jedná o jasné znamení poklesu testosteronu.”

Samozřejmě ale nelze jen podle jednoho příznaku soudit, že máte testosteronu v těle málo. Naneštěstí se úbytek testosteronu v těle projevuje i dalšími příznaky.

Nejtypičtější příznaky vyjmenovává uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Taťána Šrámková

Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení erotické touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu nakonec vede až k neplodnosti.

 

DOPORUČENÁ PÉČE: Testosteron optimalizuje Kotvičník zemní. Tablety Primulus se 150 mg Kotvičníku v jedné tabletě se bezpečně postarají o vaši optimální hladinu testosteronu, díky čemu podpoříte i nechtěně oslabené libido a nezájem o sex. 

primulus

 

Vliv testosteronu na libido

Kromě doktora Dr. Josepha Alukala a paní doktorky MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. to potvrzuje také několik vědeckých studií.

První studie z roku 2006 s názvem „The relationship between libido and testosterone levels in aging men” sledovala vztah mezi sexuálním libidem a hladinou testosteronu u stárnoucích mužů. Cílem bylo posoudit sílu a význam asociace mezi stárnutím mužů, silou jejich libida a koncentrací testosteronu.

V počáteční fázi studie bylo sledováno 1 632 mužů ve věku 40 – 70 let. Výsledky této studie jasně ukázaly silnou závislost mezi mužským libidem a výší hladiny testosteronu. Analýzy prokázaly, že čím vyšší hladinu testosteronu v těle muž měl, tím měl také větší chuť na sex.

Stejné výsledky přinesla o 6 let později studie SM. van Anderse a jeho kolektivu s názvem „Testosterone and sexual desire in healthy women and men”. V této studii byli sledováni nejen muži, ale také ženy. Celkově byl hodnocen vliv mužských i ženských hormonů na sílu libida daného pohlaví.

Jednoznačně zvítězily mužské hormony. Opět i tato studie tedy přinesla potvrzení, že testosteron má nepopiratelný vliv na sílu libida. Čím vyšší koncentrace testosteronu v těle muž má, tím má také větší chuť na sex.

Nejnovější odborná studie provedená na 22 starších mužích (58 let) potvrdila fakt, že nízká hladina testosteronu je skutečně obrovským zabijákem sexuální touhy. Po absolvování testosteronové terapie, tedy doplňování testosteronu do těla, došlo u poloviny ze sledovaných k výraznému zlepšení kvality a četnosti jejich erekce, a především všech 22 mužů zaznamenalo výrazné zlepšení jejich libida.

Dr. Philip Werthman, ředitel Center for Male Reproductive Medicine and Vasectomy Reversal v Los Angeles, říká:

Snad nejznámějším, nejrychlejším a nejčastějším účinkem snižující se hladiny testosteronu je nízké libido.

Je tedy zcela jisté, že libido a testosteron spolu úzce souvisí – nízká hladina testosteronu negativně ovlivňuje mužské libido.

 

Jak zvýšit libido a hladinu testosteronu?

Bohužel snižující se hladině testosteronu muž příliš nezabrání. Patří to totiž k přirozenému procesu stárnutí.

Sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. to vysvětluje:

Hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu od 35. roku věku klesá každý rok o 0.4 %. Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužů nad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života.

Hodně ovšem napomůže životospráva: dostatek pohybu a normální váha, u obézních úbytek na váze vede ke zvýšení hladiny testosteronu.

 

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky VFN a 1. LF UK, doplňuje:

S roky úbytek pokračuje a po padesátce již každý pátý muž trpí výraznějším nedostatkem testosteronu.

Jen si vzpomeňte, jak jste měl chuť na sex třeba ve dvaceti. Tehdy mohl člověk sexovat prakticky pořád. Jenže jak čas plynul, chuť na sex se stále snižovala. Přispěl k tomu samozřejmě i stereotyp, ale velkou roli hraje také snižující se hladina testosteronu v těle.

Naštěstí se není nutné v dnešní době s tímto stavem definitivně smířit. Buď můžete úbytek hladiny testosteronu zpomalit, anebo jej při jeho absenci doplnit.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., popisuje léčbu testosteronem:

Moderní léčebné postupy léčby nedostatku testosteronu jsou založené na pravidelném dodávání chybějícího hormonu. To je možné orálně – formou tablet, injekčně nebo aplikací gelu na kůži.“

 

Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu pro zlepšení zdraví svalů, kostí a libida?

Tento typ léčby je ovšem vhodný pouze pro ty pacienty, kterým již testosteron v těle zcela chybí. Pokud pouze na sobě pociťujete postupný úbytek testosteronu a s ním spojené typické příznaky, můžete tento proces zpomalit užíváním různých bylinek. Mezi účinné rostliny, které vám pomohou udržet optimální hladinu testosteronu a zároveň tak předejít ztrátě libida, patří kotvičník zemní (Tribulus terrestris).

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. uvádí:

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu, např. kotvičník zemní.

Účinné množství kotvičníku zemního najdete v českém doplňku stravy Primulus, který vám pomůže stimulovat vaše sexuální zdraví a udržet optimální hladinu testosteronu v těle. Jedná se o certifikovaný výrobek, který dlouhodobě udržuje sexuální kondici, obsahuje přírodní afrodiziaka, podporuje libido a chuť na sex, přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a pomáhá udržovat sexuální aktivitu.

Zároveň společně s užíváním doplňku stravy Primulus omezte kouření a pití alkoholu, dopřejte si odpočinek, změňte skladbu jídelníčku a pravidelně se hýbejte. Uvidíte, že se hladina testosteronu opět vrátí do normálu a s ním i vaše libido, se kterým jste se možná pomalu loučil.

Ve videu vidíte diskrétní balení Primulusu v hezké kazetě. Balíček obdržíte do 2 dnů od objednávky. 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PRIMULUS - český doplněk pro zvýšení testosteronu
"Při předávkování testosteronem je pravděpodobný infarkt," rozhovor s MUDr. Lukášem Bittnerem
Jak zjistit hladinu testosteronu?
Podrobný profil testosteronu jako léčiva
O rizicích testosteronových injekcí
O úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Vše o testosteronových tabletách
Vliv testosteronu na ženské tělo
Jak zvýšit hladinu testosteronu?
TP 3 doplňky pro zvýšení testosteronu
Léky na zvýšení testosteronu
Nedostatek testosteronu způsobuje těžkou únavu a vyčerpání, potvrzují studie
Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido, prokázali studie
Testosteron nemá vliv na padání vlasů ani plešatost, upokojují studie
Nízký testosteron má vliv na vyšší hmotnost a podněcuje obezitu, dokazuje studie

 

Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido, prokázaly studie
5 (100%) 2 vote[s]