Jak zvýšit vlhkost pochvy? Co dělat ihned a co začít jíst?

Vaginální suchost (lékařsky vaginální atrofie) je častý důvod, který mnohým ženám a jejich partnerům komplikuje normální a příjemný sex či masturbaci. Soulož s příliš suchou vagínou je bolestivá. Lékaři označují bolestivý sex výrazem dyspareunie. Přesně proto na internetu hledají výraz Jak zvýšit vlhkost pochvy? Patříte mezi ně? Čtete správný článek.

Poradím, jak podpořit poševní vlhkost co nejrychleji a co dělat, pokud se to tak rychle nepovede. Zatím si ale určitě nezoufejte. Podpora poševní vlhkosti není náročná, pokud netrpíte nějakou intimní nemocí, která by vlhkost snižovala. Pokud náhodou ano, určitě jděte ke gynekologovi a dodržte veškerá jeho doporučení.

Tak tedy, jak zvýšit vlhkost pochvy?

jak zvýšit vlhkost pochvy?

VÍTE, ŽE nedostatečná poševní vlhkost trápí 50 až 70 % žen v menopauze? Jde o nejčastější příčinu ženské dyspareunie, a tedy bolestivého pohlavního styku.

 

Nejdříve si zkontrolujte kosmetiku

Chápu, že se snažíte být přítažlivá a vždy čistá. Ne každý kosmetický produkt je ale zároveň bezpečný pro vlhkost vaší pochvy.

Velmi častou příčinou poševní a vaginální suchosti je nadměrné a příliš časté mytí. I obyčejné mýdlo může být příliš agresivní, a pokud vám vysušuje pleť na obličeji nebo rukou, to samé lze čekat i od podráždění vagíny. Škodit může zároveň i samotná čistá voda, pokud se sprchujete příliš často nebo se „drhnete“ moc silně.

Časté mytí a agresivní chemie mění poševní mikroflóru, mění její pH a pravidelně vás zbavuje ochranné vrstvy, která by jinak bránila přílišnému vysušování.

Zrevidujte si, jak často se myjete a čím přesně. Zkuste se mýt o něco méně často a vyzkoušejte jiný, případně žádný kosmetický produkt. Sledujte si tělesné reakce. Po chvilce zkoušení vás navedou bezpečným směrem. Gynekologové doporučují mýt se pouze vlažnou vodou.

 

Vlhkost pochvy přirozeně povzbudí erotická předehra

Pro ženy s vaginální suchostí je předehra jakýmsi „nepsaným zákonem“. Bez ní často nedovedou nebo ani nemohou pokračovat.

Předehra prohlubuje vzrušení, a jak víme, pochva se může lubrikovat pouze za předpokladu, že jsme dostatečně vzrušené. Vzrušení pochvu a vagínu prokrvuje, nabyde tak na objemu a je mnohem citlivější.

Pokud vám partner erotickou předehru nedopřeje, doslova si o ni řekněte. Je to pouze pro vaše společné blaho. Pokud partner o vašem problému netuší, nemůže udělat žádné kroky ke zlepšení. Informujte jej.

 

Poševní vlhkost vyžaduje dostatečnou hydrataci

Tento tip není nijak složitý. Pokud má poševní sliznice nějakou tekutinu produkovat, musíte mít v těle dostatek vody. Ano, tak jednoduché to je 🙂

Zamyslete se, zda pijete dostatečně a hlídejte si aspoň 2,5 litru vody za den. Pokud sportujete nebo máte namáhavou práci, pijte ještě více. Zároveň se zamyslete, zda nepijete moc nápojů s močopudnými účinky, které vás mohou zbytečně dehydrovat (káva, čaje, alkohol, slazené limonády, energetické drinky, proteinové nápoje), nebo zda neužíváte nějaké léky na předpis či doplňky stravy, které mohou rovněž mít odvodňující účinek.

Nevhodné nápoje přestaňte pít. Co se týče léků na předpis, svévolně je nevysazujte. O jejich negativním účinku informujte lékaře, který vám je předepisuje. Pozmění dávkování nebo vám předepíše jiné.

 

Zvlhčení pochvy podpoří pravidelný pohyb

Ajaj, tento krok už bude o něco těžší. Zde už nejde o hubnutí do plavek ani o to vypadat dobře na fotkách z dovolené. Zde jde až o záchranu vašeho sexuálního života a ten je pro vás jistě mnohem důležitější.

Odborníci doporučují nastavit se na cvičení do 45 minut aspoň 3x, ideálně vícekrát za týden a ideálně bez přestávek. Snažte se mít tréninky nepřerušované. Proč?

Protože vám pohyb rozproudí krevní oběh a ten je základním předpokladem pro to, aby každý orgán včetně poševní sliznice fungoval správně. Bohatě okysličená krev je pro správné tělesné funkce nezbytná.

Navíc to není pouze o zvýšení vlhkosti pochvy, ale také o lepším a silnějším orgasmu. Prokrvený genitál je mnohem citlivější a na sexuální stimulaci reaguje lépe.

Další výhodou je podpora hormonální rovnováhy, kterou máme jako ženy bohužel velmi často pošramocenou a zažíváme nepříjemnou a nebezpečnou hormonální nerovnováhu. Čím optimálnější hladina hormonů je, o to lépe se pochva přirozeně promazává. Významná je hlavně dostatečná hladina estrogenu. Snažte se vytvořit si z cvičení každodenní návyk a nikdy nepřestaňte. Změní vám to život, to mohu slíbit 🙂

Tip na bezpečný výrobek pro navození hormonální rovnováhy:

České rostlinné kapsle Proerecta WOMEN. Obsahují drmek, ženšen, macu a hořčík, které tonizují hormony na správnou hladinu.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a podívejte se na produkt přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s úpravou hormonální rovnováhy a přirozeně tak přispět ke zvlhčení poševní sliznice. Stránka Erekce.cz není výrobcem ani prodejcem kapslí. Těmi je česká firma eMarkest, s.r.o.

 

Neseďte příliš dlouho

Sedavý život aktuálně patří mezi příčinu většiny civilizačních onemocnění a patří mezi ně i problém s vysycháním pochvy. Dlouhé sezení v práci, ve škole nebo i doma způsobuje problém s prokrvením intimních partií, a jak jsem psala, bez dostatku krve dochází k problémům s vaginální lubrikací.

Řešení je celkem jednoduché. Určitě začněte s pravidelným pohybem, ale než se na trénink či turistiku dostanete, snažte se na 5 minut postavit i během dlouhého sezení. Protáhněte se, krátce se projděte nebo udělejte několik dřepů či kliků. Pokud si v práci můžete dovolit stát třeba u pultíku, využijte toho. Dlouhé sezení ještě nikomu ke zdraví ani ke lepší poševní vlhkosti nepomohlo a ani vy nebudete výjimkou.

 

Intimní oblast prokrvíte i pomocí Kegelova cviků

Cíleně lze cvičit i svaly pánevního dna. Ty jsou pochvě nejblíže a díky procvičování budete tuto oblast lépe prokrvovat. Cviky fungují dokonce i jako prevence před močovou inkontinencí, jelikož posilňují svěrače a ochablé svaly zodpovědné za nechtěný únik moči.

Cvičení provádějte několikrát za den. Není náročné a nikdo si ani nevšimne, že cviky právě provádíte. Podívejte se na instruktážní video:

VIDEO (anglicky): Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna, podporu prokrvení pochvy a zlepšení poševní lubrikace

 

Pro dobrou poševní vlhkost potřebujete i mastné kyseliny

Mastné kyseliny znáte pod názvy Omega 3, 6 nebo 9. Pomáhají budovat nové buňky, působí proti zánětům, posilňují zdraví srdce a dokonce snižují hladinu tuku uloženého v játrech (kdy hrozí vážné ztukovatění jater). Lze tvrdit, že mastné kyseliny pomáhají v boji proti chronickým onemocněním.

Prospěšné mastné kyseliny najdete rybách, v řasách, kterými se ryby živí, ořeších, semínkách a rostlinných olejích. Zařaďte je do jídelníčku ještě dnes, aby vám to večer hezky „mazalo“ 🙂

 

Pro vlhkou pochvu jsou důležité i bílkoviny

Bílkoviny jsou jako makroživina základním stavebním kamenem našich těl, a stejně tak je z nich vytvořena poševní tkáň. Bílkoviny dodávají pružnost, pevnost a správnou velikost. Bílkoviny zároveň vytvářejí kolagen, který poševní tkáň potřebuje pro správné fungování a zvlhčení. Čím je pochva pružnější, tím lépe se dovede lubrikovat.

Do jídelníčku zařaďte maso, mléčné výrobky a luštěniny. Vše samozřejmě jezte v co nejčerstvější a co nejméně zpracované podobě.

 

V neposlední řadě potřebujete izoflavony

Izoflavony jsou jakousi rostlinnou verzí hormonů. Suchou vagínu často způsobuje hormonální nerovnováha s nedostatečnou hladinou estrogenu.

Odborníci radí zařadit do jídelníčku více potravin s izoflavony, konkrétně luštěniny, mezi které patří i sója. Pokud sóji a výrobkům z ní příliš nefandíte, jezte i jiné luštěniny, ale také kořenovou zeleninu, hlízy, semínka a některé druhy ovoce.

Musím upozornit, že izoflavony mohou snižovat účinnost hormonální antikoncepce, kvůli čemu může její ochranná funkce selhat. Pokud ji používáte, zdrojům izoflavonů se preventivně vyhněte.

 

Vlhkost pochvy značně zhoršuje i stres

Stres je velmi nebezpečný, obzvlášť pokud působí dlouhodobě. Vyvolává prudké hormonální výkyvy a i zde platí, že bez hormonů v rovnováze poševní lubrikace nebude příliš fungovat. Navíc pokud jste nervózní, nazlobená nebo smutná, dostatečně se nevzrušíte a bez erotického vzrušení se pochva nezačne sama zvlhčovat.

Snažte se každou noc dostatečně spát a vstávat odpočatá, najděte si čas na oddech a vlastní záliby, meditujte a oprostěte mysl od negativních myšlenek. Aktuální problémy se snažte co nejrychleji vyřešit, ať vás dlouho nestresují.

Stres umí velmi rychle a navíc příjemně zahnat i sex či masturbace. Ano, chápu, že dnes to tak jednoduše nejde, ale pomoc existuje. Sežeňte si dobrý lubrikační gel a mějte jej vždy po ruce.

 

Poševní suchosti zabrání lubrikační gely na bázi vody

Lubrikační gely snižují tření kůže o kůži nebo erotické hračky. Lubrikanty jsou dnes široce dostupné a jde o nejrychlejší způsob, jak snížit bolestivé tření.

Většina lubrikantů se vyrábí na bázi vody. Jou bezpečné i při použití s kondomem, protože nerozkládají latex. Pokud se kondom používá správně, nepraskne. Díky tomu nehrozí přenos pohlavních nemocí ani nechtěné otěhotnění. Zároveň nepoškozují latexové erotické hračky.

Jsou velmi vhodné pro ženy s citlivější pokožkou, kterých intimní partie se jinak velmi rychle podráždí. Nezanechávají fleky na ložním povlečení a je snadné vyprat je.

Nevýhodou lubrikantů na bázi vody je to, že rychle vysychají a je potřeba je nanášet několikrát. Kvalitní lubrikanty na bázi vody za výhodné ceny a s rychlým doručením seženete diskrétně přes odkaz níže.

TIP: Nejširší výběr lubrikačních gelů pro vaginální i anální hrátky najdete v sex-shopu RůžovýSlon.cz.

Klikněte na tlačítko a zásobte se. E-shop vám objednávku doručí diskrétně zabalenou do 2 pracovních dnů.

 

Lubrikační gely na bázi silikonu

Silikonové lubrikanty působí mnohem déle, než ty vodní. Lépe kloužou, díky čemu je nemusíte nanášet tolikrát. Na vzduchu se neodpařují a pocit vlhkosti si udrží déle. Jelikož nejsou na bázi vody, lze je používat i ve sprše, ve vaně nebo v bazénu.

Je ale trošku náročnější umýt je ze sebe a potřebovat budete mýdlo nebo sprchový gel. Na povlečení či oblečení zanechávají mastné fleky, které jde ne vždy pořádně vyprat.

Rizikem je, že silikonové lubrikanty mohou poškodit kondom a způsobit otěhotnění nebo přenos pohlavní nemoci. Zároveň mohou poškozovat erotické hračky. Před nákupem se zamyslete, jak moc se potřebujete chránit a jaké pomůcky používáte.

 

Jak mohu pomocí stravy zvýšit přirozenou vaginální lubrikaci?

Jezte potraviny bohaté na vitamín A (kořenová a listová zelenina, mléčné produkty, zvířecí vnitřnosti), vitamín B (sýry, maso, celozrnné výrobky, ořechy, luštěniny, kvasnice), E (klíčky, oříšky, sója, máslo, mléko, nerafinované rostlinné oleje, listová zelenina, maso), beta-karoten (mrkev, brokolice, kapusta, špenát, hrášek, řeřicha, mango, papája, meruňky, nektarinky, broskve, ryby), omega-3 mastné kyseliny (ryby, vejce, mořské řasy) a kyselinu hyaluronovou (masový vývar, tofu, luštěniny, ořechy, kapusta).

V případě nedostatečné stravy se snažte tyto látky doplňovat pomocí doplňků stravy (doporučujeme české kapsle Proerecta WOMEN).

Kapsle zároveň navodí hormonální rovnováhu a zvýší hladinu potřebného estrogenu.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a podívejte se na produkt přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s úpravou hormonální rovnováhy a přirozeně tak přispět ke zvlhčení poševní sliznice. Stránka Erekce.cz není výrobcem ani prodejcem kapslí. Těmi je česká firma eMarkest, s.r.o.

 

Další recenze produktů a články pro ženy

Venušiny kuličky – podrobný průvodce výběrem, nákupem a modely + 5 TIPŮ
Satisfyer - TOP 5 tichých a intenzivních masažerů klitorisu
Svorky na bradavky - řebříček TOP 5 pro ženy i muže. Skřípněte si bradavky a zažijte slastné stimuly
Menstruační kalíšek - levná, ekologická, bezpečná a čistá náhrada tamponů a vložek

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply