Káva může snížit riziko rakoviny prostaty, ale také zhoršit příznaky zvětšené prostaty

Káva není pro prostatu nebezpečná. Podle výsledků studií můžete pít kávu bezpečně a bez obav o zdraví své prostaty. Důkazy nasvědčují, že nezvyšuje riziko vzniku ani zhoršení průběhu rakoviny prostaty, zároveň nemá negativní vliv na nezhoubné zvětšení, a tedy benigní hyperplazii prostaty.

Se zvětšenou prostatou je potřeba pít kávu opatrně, protože kofein má močopudné účinky. Kvůli němu může káva a jiné zdroje kofeinu zhoršovat příznaky zvětšené prostaty a vyvolávat příliš časté a naléhavé močení.

káva a prostata, kofein

 

Káva a rakovina prostaty

Kávu pije skoro každý dospělý muž a pravděpodobně mezi patříte i vy sám. Káva nabízí i další prospěšné zdravotní benefity, než pouhou ranní vzpruhu a podporu soustředění na několik hodin. Již existuje řada studií, které potvrdily, že káva pomáhá v ochraně před rakovinou prostaty a snižuje riziko, že se u muže rozvine.

Díky šálku kávy tak můžete zcela pohodlně prostatu chránit, určitě ale nezapomínejte na celkově zdravou životosprávu, protože ani káva není lékem proti nemocím prostaty. Určitě přestaňte kouřit, protože tabák je pro prostatu velmi škodlivý.

Určitě vás nechceme pobízet, abyste vypil litry silného turka za den. Pitný režim musí být pestrý a s kávou to nelze přehánět, protože kvůli vysokému obsahu kofeinu může mít negativní účinky, zvyšuje krevní tlak, vyvolává žaludeční potíže, má laxativní (projímavé) účinky, problémy se spánkem a je velmi lehké získat závislost na kofeinu.

 

Jak účinkuje káva proti rakovině prostaty podle studie?

Vědci ve studii sledovali skoro 50 000 mužů po dobu 20 let. Zjistili, že muži, kteří pili 6 a více šálků kávy za den, snížili riziko vzniku rakoviny prostaty o 20 %. Pokud se vám zdá hodnota nízká, pamatujte, že jde pouze o důsledek pití kávy. Společně se zdravým životním stylem lze riziko rakoviny snížit ještě výrazněji a kávy se vzdávat nemusíte.

Je velmi zajímavé, že prospěšný účinek byl stejný při kávě s kofeinem i bezkofeinové kávě. Znamená to, že káva obsahuje cenné látky (hlavně antioxidanty a další) prospěšné pro zdraví prostaty, přičemž kofein v tomto směru není důležitý.

Dalším výborným zjištěním studie bylo, že káva pomohla s rakovinou v pokročilém rozsahu, dokonce s rakovinou ve smrtelné fázi. U těchto pacientů 6 a více šálků kávy za den snížilo závažnost onemocnění až o 60 %. Káva pacienty rakoviny nezbavila. Nemá léčivé účinky a nejde o lék, ale zlepšila jejich vyhlídky na další život a šance na delší dožití.

 

Doporučená a bezpečná denní dávka kávy

dávka kávy bezpečná pro prostatu

Za bezpečné množství pro prostatu lékaři považují 1 až 4 šálky nefiltrované kávy za den. Denní dávka kofeinu by neměla přesáhnout 400 miligramů.

Pít tolik kávy, jako účastníci studie nedoporučujeme, i když množství nad 6 šálků se z hlediska zdraví prostaty jeví jako bezpečné. Obecně se za den doporučuje vypít 1 až 4 šálky kávy, přičemž prospěšný účinek na prostatu mají taktéž, i když jich není až 6. Toto množství snižuje riziko rozvoje závažné a agresivní rakoviny prostaty až o třetinu.

Káva je pro vás vhodná, pokud jste již rakovinu prostaty měl a vyléčil, nebo si rakovinou právě procházíte. Kávu lze pít po i během onemocnění, pokud ovšem lékař nerozhodne jinak. Podle vědců 4 šálky kávy za den pomáhají zpomalit a oddálit rozvoj. U vyléčených pacientů tak může bránit v návratu nemoci, aktuálním pacientům pomáhá bránit ve zhoršování. Opět výborné zprávy, takže se kávy nemusíte vůbec obávat.

TIP NA PRODUKT: České rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE ulevují oteklé a zvětšené prostatě, zároveň přispívají normální funkci močové soustavy.

Pozitivní účinek oceníte, pokud trpíte zvětšenou prostatou, problémy s močením nebo hyperaktivním měchýřem.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a prohlédněte si produkt na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku obdržíte diskrétně do 48 hodin.

 

Jak káva pomáhá s rakovinou prostaty?

Pozitivní vliv mají látky, které káva obsahuje. Jde o stovky rostlinných látek a sloučenin. Nejsilnější účinek se připisuje antioxidantům (konkrétně flavonoidům a polyfenolům), které chrání buňky prostaty před poškozováním. Zároveň mají protizánětlivé účinky, takže prostatu zklidňují, což je prospěšný účinek proti zvětšování prostaty.

Dalšími důležitými látkami jsou kahweol acetát a cafestol. Podle studie pomáhají zpomalovat růst rakovinných buněk a bojovat tak proti ní. Odborníci radí pít spíše kávu, která po uvaření neprochází filtrací, protože papírový či jiný filtr může tyto látky zachycovat a do organismu je nepřijmete v plném množství. Procentuální rozdíl mezi pitím filtrované, nefiltrované kávy a rakoviny zjistila přímo studie. Vhodnější je tedy pití zalévané kávy (turek) nebo kávy z moka konvičky (klasické koťogo na presso).

Vědci si zatím nejsou jistí, zda má káva vliv na všechny typy rakoviny prostaty.

 

Káva a negativní účinky

Opakujeme, že káva rakovinu neléčí a nemá ani moc prostatu před rakovinou ochránit. Důkazy potvrzují „pouze“ vliv kávy na nižší riziko vzniku a zhoršování rakoviny.

Zároveň upozorňujeme na případné negativní účinky, které se mohou objevit po konzumaci více, než 400 miligramů kofeinu za den. To je množství v přibližně 4 velkých šálcích silné kávy. Pokud jste citliví na kofein, ale chcete těžit z prospěšného složení kávy, zvažte bezkofeinovou kávu.

Nadměrná dávka kofeinu může způsobit:

 • problémy se spánkem a nespavost
 • neklid a nervozitu, problém se soustředěním
 • úzkost
 • zrychlený srdeční tep, bušení srdce
 • bolesti hlavy a závratě
 • návaly horka
 • dehydrataci a průjem
 • vznik závislosti na kofeinu

Závislost na kofeinu a s ní spojené abstinenční příznaky se projevují silnou únavou, problémy s pozorností a pamětí, bolestmi hlavy, zhoršenou náladou až depresí a příznaky podobnými chřipce.

Upozorňujeme i na jiné zdroje kofeinu jako energetické nápoje, limonády, čaje, žvýkačky, pastilky, čokoládu, některé léky (proti bolesti, antibiotika) nebo doplňky stravy (guarana, echinacea) a podobně. Velmi lehce nebezpečně zvýší příjem kofeinu, hlavně pokud je konzumujete společně s kávou.

 

Káva a zvětšená prostata (benigní hyperplazie prostaty)

Benigní hyperplazie označuje nezhoubné zvětšení prostaty. BPH tak není rakovinou prostaty a neohrožuje život. Riziko je vyšší u starších mužů, protože prostata se věkem zvětšuje. Zvětšená prostata způsobuje nepohodlí a komplikace s močením. Káva jako močopudný nápoj může tyto příznaky zhoršovat a močení komplikovat.

Muži se zvětšenou prostatou trpí těmito komplikacemi:

 

Vliv kávy a kofeinu na benigní hyperplazii prostaty

Kofein jako diuretická látka v kávě může zvyšovat nutkání na močení a zrychlit tvorbu moči. Muž se zvětšenou prostatou pravděpodobně bude po kofeinu potřebovat močit více a častěji. Kofein zároveň vyvolává pocit plnosti měchýře a nepříjemné křeče.

Celý stav se ještě více zhoršuje u mužů s hyperaktivním močovým měchýřem. Ten kromě pití množství tekutin nebo bakteriálních infekcí vzniká i kvůli duševním příčinám (stres, strach, úzkost a podobně).

Podle studie kofein u lidí s hyperaktivním měchýřem ještě více podporoval močení, takže na nich působil negativně. Močopudný účinek se projevil již po konzumaci 4,5 mg kofeinu. To je velmi nízké množství, protože běžný šálek zalévané kávy obsahuje až 50 nebo více mg kofeinu. Pro muže se zvětšenou prostatou a hyperaktivním měchýřem tak káva není vhodná, respektive pouze slabá a malá káva.

Výsledkem tedy je, že káva nezvětšuje prostatu a nezpůsobuje hyperplazii, bohužel ale prohlubuje její nepříjemné projevy, pokud jí muž již trpí.

ČTĚTE TAKÉ: Hyperaktivní močový měchýř – psychika, léky, cviky, bylinky a babské rady.

hyperaktivní močový měchýř

 

Jak omezit příjem kofeinu?

Pokud cítíte, že vám káva způsobuje problémy s močením a máte pocit problematické prostaty, jako první přestaňte pít kávu. Jelikož močopudný kofein neobsahuje pouze káva, zapojte několik tipů pro snížení příjmu kofeinu:

 • Značte si svou spotřebu. Každou kávu si zapište do deníku a podle záznamů zjistíte, kolik čistého kofeinu přibližně přijímáte. Zapisujte si i jiné zdroje kofeinu, které možná konzumujete, ale neuvědomujete si je naplno. Možná zjistíte, že je množství vysoké a vedlejší účinky vás tak nepřekvapí.
 • Začněte postupně. To v případě, že máte na kofeinu vybudovanou závislost. Pokud pijete několik káv za den, pijte jich o polovinu méně a později příjem ještě snižte. Pijte menší kávu a do šálku si jí dávejte méně.
 • Čaj louhujte pouze krátce.
 • Nápoje a cukrovinky s kofeinem vyměňte za ty bez kofeinu.
 • Snažte se více odpočívat, abyste nebyl unavený a nepotřeboval se stimulovat kofeinem.
 • Snažte se omezit i kouření, protože chuť na kávu je často velmi silná právě s cigaretou.
 • Více se hýbejte na čerstvém vzduchu.

 

Močopudné potraviny a nápoje nevhodné pro prostatu

Káva s kofeinem není jediný močopudný nápoj. Proto pokud se chcete vyhnout častému a problematickému močení, snižte konzumaci nebo nekonzumujte vůbec tyto nápoje a potraviny:

zelené a černé čaje hrozny
energetické nápoje rajčata
káva mléko a jogurt
velké množství vody a jiných tekutin pampeliškové listy
avokádo okurky
brambory petrželová nať
banány řepa
celer zázvor
citrusy vodní meloun
bobulovité ovoce cibule a česnek
chřest papriky
dýně různé byliny (jmelí, kopřiva, lékořice, lopuch a další)

Tabulka močopudných nápojů a potravin

Pro podporu normální funkce prostaty a močové soustavy doporučujeme české rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a prohlédněte si produkt na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku obdržíte diskrétně do 48 hodin.

 

Káva, prostata a často kladené otázky

Je pití kávy dobré pro prostatu?
Pití 1 až 4 šálků silné nefiltrované kávy ve studii snížilo riziko smrtelné rakoviny prostaty o 30 %. Pití 6 a více šálků snížilo riziko až o 60 %. Káva má pozitivní vliv proti rozvoji rakoviny prostaty. Se zvětšenou prostatou bohužel nepomáhá.
Je bezkofeinová káva lepší pro prostatu?
Káva bez kofeinu má na prostatu stejně prospěšné účinky jako s kofeinem. Kofein ale podporuje močení, takže není vhodný při zvětšené prostatě a jiných problémech s močením.

Vhodná je nefiltrovaná zalévaná káva, protože obsahuje nejvíce prospěšných látek.

Mohu pít kávu se zvětšenou prostatou?
Nedoporučuje se, protože káva podporuje močení, které je už při zvětšené prostatě problematické. Káva, resp. kofein může tyto problémy zhoršovat.
Mohu pít kávu, pokud trpím rakovinou prostaty?
Ano, můžete. 3 – 4 šálky kávy za den pomáhají bránit v dalším rozvoji nemoci.
Co bych se zvětšenou prostatou neměl pít?
Vyhýbejte se nápojům, ale i potravinám s diuretickými (močopudnými) účinky. Káva a kofein mají diuretický účinek, dále pak jiné zdroje kofeinu jako zelené a černé čaje a různé doplňky, ovoce a zelenina s vysokým podílem vody, některé bylinky. Rizikový je i alkohol, který odvodňuje organismus.
Dráždí kofein prostatu?
Ano, kofein může prostatu dráždit. Pokud po kávě podráždění pociťujete, kávu a další zdroje kofeinu doporučujeme nekonzumovat.
Zvětšuje kofein prostatu?
Nezvětšuje, každopádně se urologové domnívají, že kofein může prostatu dráždit a zvýšit napětí svalů močového měchýře, které ztěžují močení.
Zvyšuje pití kávy hodnoty PSA (prostatického specifického antigenu)?
Káva ani kofein by neměly rapidně zvyšovat hodnoty PSA, jelikož ale kofein působí dráždivě, krátkodobě může hodnota stoupnout v důsledku způsobeného podráždění.
Může kofein způsobit prostatitidu, a tedy zánět prostaty?
Kofein zánět prostaty nevyvolává. Kofeinu se ale vyhýbejte pokud zánětem právě trpíte, aby prostatu dále nedráždil.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply