Doživotně zdravá prostata si žádá tyto zdravé změny návyků a životosprávy. Aplikujte ihned

Zdravou prostatu chcete a potřebujete pro pohodlný život. Zdravá prostata nebolí, nemusíte kvůli ní často močit, močení nepálí a nemáte nepříjemné pocity nebo bolesti v podbřišku. Zdravá prostata nepropouští moč (inkontinence) a nevyžene vás na záchod ve 3 v noci. Zdravou prostatu by si muž měl uchovat až do stáří a věříme, že máte stejný plán.

Článek vám poradí, jak se správně o prostatu starat, aby problémy nevznikaly, a také co přesně v životě změnit, pokud vás již problémy s prostatou trápí a potřebujete jí ulevit.

Poradíme správný jídelníček pro zdravou prostatu, upozorníme na neduhy a zlozvyky, které ji škodí a doporučíme cvičení, vyšetření.

Článek přečtete za 8 minut. Pomůže vám, ale snažte se zmíněné dobré rady dodržovat po celý život. Začínáme již dnes 🙂

VÍTE, ŽE nějaký problém s prostatou má až 33 % mužů mezi 50 až 70 lety? Ve věku 90 let má problém prakticky každý muž. Úspěšnost léčby klesá věkem, proto je dobré komplikace včas podchytit a cíleně řešit.

zdravá prostata

 

Jak chránit zdraví a kondici prostaty po celý život?

Jako první byste se měl konečně odhodlat a zajít si na preventivní urologické vyšetření. Neradi bychom vám křivdili, ale pokud již nějaké komplikace s prostatou pociťujete, pravděpodobně jste na prohlídce delší dobu nebyl.

Zde je několik urologických ambulancí ve větších českých městech. Kontaktujte je, případně na Google vyhledejte lékaře ve vaší blízkosti.

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

PREVENTIVNÍ TIP: Český doplněk Proerecta PROSTATE chrání prostatu a močovou soustavu mužů před komplikacemi. 

Lze díky němu zmírnit i bolavé močení a bolesti prostaty. Předejděte soustavnému nutkání na malou.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Pravidelné preventivní prohlídky prostaty a celkového intimního zdraví

urologické vyšetření prostaty

Urolog se vám nebude v zadnici šťourat pro vlastní potěšení. Jeho prací je zjistit, zda jste zdravý a pokud ne, pomoct vám.

PROBLÉM: Muži na ně prostě nechodí. Bojí se vyšetření a stydí se, protože čekají, že se jim bude lékař vrtat v zadku. Ano, není to sice příjemná představa, ale nejde o nic, co by muž nezvládl. Těch několik desítek sekund může včas zjistit a zachytit podezřelé otoky nebo deformace. Navíc existují i další metody vyšetření prostaty, kdy se prostata nevyšetřuje pohmatem přes konečník.

Problémem je, že prostata může být nemocná, ale zatím se nijak neprojevuje. Muž má pocit, že je zdráv, proto preventivky ignoruje, problém či nemoc se zhoršuje a k lékaři se dostane až když je často pozdě. Prostata je zbytnělá, bolavá, nateklá a zanícená a rapidně se zvyšuje i riziko vzniku rakoviny (karcinomu) prostaty.

Obezřetní buďte hlavně pokud se rakovina (či jiné nemoci prostaty) vyskytly u vašich příbuzných (otec, strýc, děda). Tehdy je totiž riziko dědičných nemocí mnohem vyšší.

ŘEŠENÍ: Jít na urologické vyšetření dobrovolně a ideálně jednou za rok, ale minimálně jednou za dva roky. Pojišťovna tyto kontroly proplácí. Klikněte a čtěte, jak probíhá vyšetření prostaty. Vžijte se do kůže své partnerky. Na gynekologii je každou chvíli a vrtání ve vagíně jí nedělá problém. Nebojte se ani vy.

 

Zdravý jídelníček, který prostatu nedráždí a neškodí jí

Co přesně jíst pro zdravou a vitální prostatu?

jídelníček pro zdravou prostatu

Zdravá strava má jednu výhodu. Je chutná, takže se vám neznechutí.

Jíte každý jeden den, tak proč nejíst tak, abyste chutně a nenáročně prospěl i své prostatě? Zdravá strava je chutná a nejde pouze o kila zeleniny na úkor vašich oblíbených mňamek (ovšem až na ty skutečně nezdravé).

Obecně jde o tradiční zásady zdravého stravování. Nepřejídat se ani nehladovět, jíst maximum ovoce a zeleniny, maso ne každý den, ale třeba obden nebo pár krát týdně, šetrně upravovat potraviny (vaření, dušení, pečení pod pokličkou, dostatek čerstvých potravin), dostatečný pitný režim (voda, čaje, málo alkoholu, kávy, žádné energy drinky a slazené nápoje, limonády).

Zdravá strava je ideální prevencí před vznikem všech druhů rakoviny včetně rakoviny prostaty. Ta je mimochodem jedním z nejčastějších druhů rakoviny českých mužů. Nejškodlivější je tzv. „západní strava, kde převládá vysoký obsah tuku a cukru. Ideální je naopak „středomorská strava, která sází na ovoce, zeleninu, kvalitní tuky, chudé maso, tučné ryby, luštěniny, ořechy a semena. Vše ideálně co nejčerstvější.

Vzpomeňte si na dovolenou v Řecku nebo Chorvatsku a na jejich jídelníček a berte si z něj příklad. Prospěšné jsou potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků a jednoduchých cukrů a s obsahem vlákniny.

Taková strava je také ochranou před obezitou, která prostatě škodí.

jídelníček pro zdravou prostatu

Západní strava nalevo – samé pečivo, uzeniny, zeškvařená cibule a minimum zeleniny. Občasné ano, ale krmit se tak po celý život je pro zdraví prostaty devastační. 

Středomorská strava nalevo – čerstvé ryby, libové maso, hromady čerstvé zeleniny, kvalitní sýry a olivy. Vy si výborně pošmáknete a prostata bude spokojená.

 

VHODNÉ POTRAVINY NA KAŽDÝ DEN: rajčata (prospěšná látka lykopen), paprika, brokolice a brukvovitá zelenina, listová zelenina (vše co nejvíce zelené), luštěniny, granátové jablko, ryby.

Z ovoce jsou velice vhodné drobné bobuloviny (jahody, maliny, ostružiny, šípek, borůvky a pod.), citrusy, ananas a exotické druhy ovoce. Prospěšný je obsah vitamínů, a tedy antioxidantů, které tělo chrání před záněty včetně těch prostatických. Antioxidanty chrání tělo a prostatu před účinky volných radikálů, které zvyšují riziko vzniku rakoviny. Pijte zelený neslazený čaj.

NEVHODNÉ POTRAVINY: zpracované maso (uzeniny, konzervy, polotovary, hotová jídla, nešetrně upravené maso – grill, uzení, přepalování, fritování), přemíra mléčných výrobků, alkohol.

Vyhněte se také silně kořeněným a aromatickým jídlům (indická a orientální kuchyň), nepoužívejte kořenící směsi (jsou samá sůl, vystačíte si se špetkou soli, pepře a bylinek). Tyto potraviny prostatu dráždí.

 

Nekuřte a nepijte alkohol

Tyto dva zlozvyky škodí celému tělu. Křehká a citlivá prostata je velice háklivá na problémy s prokrvením. Alkohol cévy zužuje, cigarety je zanášejí a blokují. Prostata je tak dlouhodobě nedokrvená a neokysličená. To je stav, který stojí za vznikem většiny problémů s prostatou. Klikněte a naučte se přestat kouřit ze dne na den.

 

Buďte co nejvíce na slunci

Při prudkém slunci se samozřejmě řádně natírejte, ale jinak se snažte být na slunci ideálně každý den. Nemusíte sedět u televize, můžete sedět na balkóně nebo na zahrádce. Nemusíte trávit víkend v nákupáku pod neonem, ale na procházce nebo na jezeře.

Pobyt na slunci tělu dodává vitamín D, který je problematický získat ze stravy. Tím pádem muži, kteří se slunci vyhýbají, mají jeho nedostatek a to je problém. A zde nezáleží, zda pod slunečním světlem sportujete, pracujete nebo relaxujete. Podstatné je, že na vás svítí. Je to příjemné, zdarma a velice potřebné.

 

Co nejméně seďte a při sedavé práci si dávejte přestávky

Dlouhodobé sezení a sedavá zaměstnání vyvíjejí tlak na prostatu. Tím se zvyšuje riziko vzniku zánětů. Zánět dále přerůstá do nezhoubného zvětšení prostaty (BHP) a to už je jenom krůček ke zhoubnému karcinomu prostaty (rakovina).

Prostata během dlouhého sezení může pobolívat a tyto křečovitě-tlakové bolesti znají muži v kancelářích, ale také řidiči z povolání. Ideální je každých 30 minut vstát, trošku se projít a protáhnout.

 

Cvičte , protahujte se, snažte se zhubnout

Ochablé svaly pánevního dna mohou propouštět moč. Proto je vhodné tuto oblast posílit a zpevnit. Ideální jsou Kegelovy cviky, které můžete nepozorovaně cvičit kdykoliv a kdekoliv. Jde o zatínání a povolování svalstva.

Prospěšný je ale jakýkoliv pohyb. Plavejte, běhejte, cvičte jógu nebo zajděte do fitka. Zde najdete podrobný návod Kegelova cvičení. Nezapomínejte na co nejčastější sex. Ejakulace z prostaty vyplaví prostatickou tekutinu a fyzická zátěž během sexu se také počítá jako sport.

Nezdravá váha nebo přímo obezita blokuje průtok krve a nedokrvená prostata je problém. Vzniká dokonce riziko genetických mutací a rakoviny. Muži, kteří často ejakulují (a počítá se i masturbace) mají až o 33 % nižší riziko rakoviny.

 

Opatrná a citlivá masáž prostaty (samovyšetření)

Strkat si prsty do zadku asi není úplně komfortní představa, ale pokud máte trošku odvahy, můžete to vyzkoušet, Masáž prostaty je v první řadě velice příjemná erotická technika. Prostata je citlivá na dotek a už i jemné dráždění prsty nebo pomůckou přes konečník vede k výbušným orgasmům.

Pokud se naučíte prostatu dobře nahmatat a poznáte její „běžný“ tvar, po čase si všimnete, zda je zduřená, a tedy nateklá, bolavá a citlivá. Vlastní masáž, nebo také samovyšetření prostaty nenahrazuje lékařské vyšetření. Se špetkou šikovnosti ale můžete rychleji odhalit problém

Klikněte a naučte se, jak prostatu nahmatat a masírovat, a také se podívejte na mužské erotické pomůcky (masažery) pro dráždění prostaty. Zajímat vás bude i rozhovor se sexuoložkou MUDr. Šrámkovou o účincích prostatické masáže.

 

Projevy problematické prostaty

projevy problematické prostaty

Problémy nejčastěji poznáte na nepříjemné bolesti.

S těmito komplikacemi a nepříjemnými pocity se setkáte nejčastěji. Některé jsou pouze občasné, ale pokud se objevují pravidelně, s prostatou něco není v pořádku a je tedy dobré nechat se vyšetřit.

Zásadním problémem je tlak zvětšující se prostaty na močovou trubici a okolní orgány. Brzdí tok moči a nepříjemně pobolívá a řeže.

 • Časté močení. Zablokovaný průtok nedovoluje vymočit se úplně. Moč se sbírá, ale málo propouští, proto máte opakované nutkání močit i když jste se právě vymočil.
 • Slabý tok moči. Přiškrcená močová trubice nedovoluje plnému a uspokojivému proudění moči.
 • Problematické močení.
 • Potřeba silně zatlačit během močení. Během močení vyvoláváte tlak, abyste vytlačil co nejvíce moči.
 • Nedostatečné vymočení. I po tlaku a dlouhém pobytu na toaletě nemáte pocit, že by byl měchýř úplně prázdný. Po chvilce se vám chce znovu na malou. V měchýři zůstává zbytková moč (tzv. reziduum moči).
 • Únik moči (inkontinence). Vymočíte se, ale z přiškrcené močové trubice pořád kape. Spodní prádlo je okapané a může nepříjemně zapáchat.

 

Nejčastější problémy a nemoci prostaty

rakovina prostaty

Na obrázku vidíte pokročilý karcinom (nádor), a tedy rakovinu prostaty.

Toto všechno se u vás může projevit, pokud nedodržíte zásady zdravé životosprávy. Nechceme ale strašit předčasně. Problémy mohou být i dědičného charakteru a riziko stoupá, pokud se některý problém vyskytl u mužů ve vaší rodině.

 • Benigní hyperplazie prostaty – jde o nezhoubné zvětšení. To znamená, že prostata je zvětšená, nateklá a bolavá, ale dále se nezvětšuje. Stav je nepříjemný, ale „klidný“. Každopádně se musí vyléčit. Ze života je potřebné odstranit příčiny hyperplázie, a naopak zařadit zmíněné změny životosprávy, aby se prostata mohla uzdravit. Neléčená BHP totiž může dále přerůst až do rakoviny prostaty.
 • Rakovina prostaty – a tedy zhoubný nádor. Tkáň prostaty začne nekontrolovatelně růst a tyto poškozené buňky se mohou dále dělit a napadat okolní orgány i kosti. Karcinom může migrovat a napadat i orgány vzdálené samotné prostatě.
 • Zánět prostaty – prostata se zanítí obvykle kvůli bakteriální infekci. Léčba je většinou rychlá a podávají se antibiotika. I neléčený zánět může dále eskalovat do jiných, závažnějších nemocí.

 

Devatero zdravé prostaty 

Na těchto 9 zásad myslete denně a vryjte si je do paměti.

 • Zdravý životní styl – pohyb, slunce, žádné neduhy
 • Dodržujte pitný režim – čistá voda, bylinkové čaje, odšťavněné ovoce a zelenina (ne džusy a nektary, ty ovoce a zeleninu viděly jen na etiketě)
 • Nepijte před spaním a poslední sklenici vody si dejte 2 hodiny před spaním
 • Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály
 • Nejezte silně kořeněná a aromatická jídla ani pokud vám chutnají, také ani silnou kávu a alkohol
 • Snažte se močit pravidelně. S pravidelným pitným režimem to nebude problém.
 • Močte vždy, když se vám chce a moč nezadržujte.
 • Močte úplně, a tedy zatlačte, i pokud máte pocit, že jste již vše vymočil.
 • Pravidelně navštěvujte urologa v rámci preventivních kontrol. Pokud se náhle projeví problém s prostatou, jděte ihned.

 

Doporučení pro ženy, kterým osudy prostat jejich partnerů nejsou lhostejné

žena a zdravá prostata

Někteří muži si nechají poradit až když věc vezme do rukou jejich partnerka

Jako žena možná víte, že váš partner má problémy s prostatou. Možná během noci několikrát vstává na malou, vzbudí vás, tam pár krát žbluňkne a jde si zase lehnout.

Kapičky moči mohou ulpět na spodním nebo ložním prádle a to jde cítit. Záchod máte pořád okapaný, ale nejvíce vás mrzí, že se partner trápí, necítí se dobře, nespí vydatně a celkově má méně energie. To všechno jsou součásti problémů s prostatou.

Jako zodpovědná a pečující partnerka se tedy můžete posnažit pomoc partnerovi zmírnit jeho nepříjemný stav a to následovně:

 • Mluvte s ním o tom, jak se cítí. Možná ze začátku nebude chtít rozebírat každou návštěvu toalety, ale když pochopí, že se o jeho zdraví zajímáte, může se uvolnit, více vám důvěřovat a svěřit se vám i s dalšími problémy, které možná tají. Pochopí, že vám na něm záleží a že vám není lhostejné, jak se cítí. I taková malá morální pomoc může sehrát velikou roli v jeho duševní pohodě. Nic mu, samozřejmě, nevyčítejte. Problémy s prostatou jsou běžné, i když se o nich na veřejnosti nemluví.
 • Udržujte sexuální život, pokud je to možné. Pokud máte oba dostatek sil, milujte se vždy, když máte chuť. Sex pomáhá prostatě zbavovat se nahromaděné prostatické tekutiny. Ta je součástí ejakulátu. Mírné bolesti prostaty mohou vznikat právě i kvůli tomu, že je tato tekutina v prostatě dlouhodobě blokovaná a pravidelně se nevyprázdňuje. Hormony, které se během sexu vyplavují, mohou také mírně ulevit bolesti a zlepšit chmurnou náladu.
 • Snažte se udržet zdravou domácnost. To je taková, kde se zdravě vaří a jí, kde se společně sportuje a tráví čas aktivně, taková, kde se nekouří a nepije a kde se dobře a často souloží. Pokud sama taková nejste, pouze těžce se ke změnám v životním stylu dokope váš partner. Pokud si věříte, snažte se vést zdravou a šťastnou domácnost, aby bylo riziko vzniku komplikací s prostatou co nejmenší.

Je pravda, že muži jsou často ve vztahu ti línější a mají ve zvyku věci odkládat. Buďte partnerům vzorem, oporou a motivací učinit v životosprávě změny, které povedou ke zlepšení celkového zdraví a tím i zdraví prostaty. Spoléháme na vás a děkujeme 🙂

 

Jak mít zdravou prostatu? Často kladené otázky FAQ

Jak mít celoživotně zdravou prostatu?
Jezte hodně zeleniny, ovoce a luštěnin, semínka, ořechy a libové maso, tučné ryby, pijte zelený čaj, omezte červené a nešetrně upravené maso a nadbytek mléčných výrobků, pravidelně cvičte a snažte se snížit váhu, vyvarujte se neduhů, redukujte stres.
Která jídla prostatě škodí?
Červené, vysoce zpracované a nešetrně upravené maso (fritování, pečení do mrtva, smažení, grilování), nadměrná konzumace mléčných výrobků, alkohol, ztužené tuky.
Jak mohu chránit prostatu před nemocemi?
 • Jezte méně červeného masa
 • Jezte méně plnotučných mléčných výrobků
 • Jezte více zeleniny, ideálně čerstvé
 • Jezte více tučných ryb
 • Sledujte svou váhu a snažte se zhubnout
 • Denně cvičte aspoň 30 minut
 • Přestaňte kouřit a už nikdy nezačínejte
 • Chodívejte jednou za 2 roky na pravidelné prohlídky
 • Zjistěte, zda se nemoci prostaty nevyskytují i ve vaší rodině
Které jídlo je pro prostatu nejlepší?
Tučné mořské ryby díky omega-3 mastným kyselinám (losos, makrela, sardinky), zelenina (s obsahem lykopenu – rajčata a červené druhy zeleniny), ovoce s obsahem antioxidantů (bobuloviny, citrusy, exotické ovoce).
Které nápoje škodí zdraví prostaty?
Káva a kofeinové nápoje (energy drinky, silné čaje), příliš kyselé džusy, perlivé nápoje mohou prostatu dráždit a nejsou vhodné při zvětšené prostatě. Káva ale pomáhá snižovat riziko vzniku a zhoršování rakoviny prostaty při dávce 1 až 4 šálků nefiltrované kávy denně.
Škodí prostatě konzumace vajec?
Vejce jsou bohatá na cholin. Studie dokázala, že muži, kteří jedí 2,5 a více vajec denně, mají o 81 % vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty než ti, kteří jedí méně než 1 vejce za týden.
Která šťáva je dobrá na prostatu?
Pít můžete šťávu z granátového jablka. Pozor, musí jít o 100 % šťávu, ne nektary nebo džusy s pár percenty obsahu šťávy. Čtěte etikety.
Je červené víno dobré pro zdraví prostaty?
Studie dokázala, že muži, kteří za týden vypijí kolem 4 sklenic červeného vína, mají až o 50 % nižší riziko vzniku rakoviny prostaty, než ti, kteří nepijí víno vůbec.
Je čokoláda dobrá pro zdraví prostaty?
Ano, dbejte ale na minimálně 70 % obsahu kakaa.
Je pití hodně vody dobré pro prostatu?
Dodržujte optimální pitný režim, a tedy 2 – 3 litry vody na základě fyzické aktivity, Nadměrné pití způsobí častější močení.
Je sezení škodlivé pro prostatu?
Sedavé zaměstnání má neblahý vliv na váhu, ale také na zdraví prostaty. Jak klesá pohyb a prodlužuje se sezení, v krvi se zvyšuje hladina určitých bílkovin, které se spojují s rizikem rakoviny prostaty. Dále také slábnou a ochabávají svaly pánevního dna, které mohou vést k inkontinenci.
Je močení v sedě příjemnější?
Ano. Pokud máte potíže s močením, klidně močte v sedě (ano, jako žena, ale zde jde o úlevu). Močení v sedě zaručuje lepší urodynamický profil, což je poloha, kdy moč vytéká lépe a pocit z vymočení je úplnější.
Může zvětšená prostata ovlivňovat sexuální život muže?
Ano, může. U některých mužů se může vyskytnout až erektilní dysfunkce nebo problémy s ejakulací.
Které cvičení je dobré na prostatu?
Výborné jsou Kegelovy cviky, které procvičí a zpevní svaly pánevního dna. Pomohou vás ochránit před únikem moči. Prospěšné jsou i sporty, které posilňují tuto oblast, a to chůze a běh, plavaní, jóga nebo tenis.

PREVENTIVNÍ TIP: Český doplněk Proerecta PROSTATE chrání močovou soustavu mužů před komplikacemi. 

Lze díky němu zmírnit i bolavé močení a bolesti prostaty. Předejděte soustavnému nutkání na malou.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply

Prostatu a močové cesty ochrání česká Proerecta PROSTATE. Rostlinné složení, rychlé doručení, výhodná cena.
Od 399 Kč na 2 měsíce
CHCI CHRÁNIT PROSTATU >>