Menstruační bolesti bez menstruace: Co se to děje a proč vznikají?

Mívat menstruační bolesti bez menstruace není přirozené a ve většině případů jde o příznak jiného zdravotního problému. Velmi častou příčinou menstruačních bolestí a krvácení bez menstruace jsou zánětlivá onemocnění střev, endometrióza (buňky endometria – sliznice dutiny děložní se u postižené nacházejí i mimo dutinu děložní) nebo fibroidy (nádory z hladkých svalových buněk vyrůstající ze stěny svaloviny nitrobřišních orgánů).

Některé ženy pociťují slabé křeče a nepříjemnou tíhu těsně před menstruací a během ní. Jiné ženy pociťují silné bolesti, které se objevují v různých obdobích menstruačního cyklu.

V článku vysvětluji, jaké mohou být další příčiny menstruační bolesti bez menstruace a také kdy je vhodný čas mluvit s lékařem, a tedy gynekologem nebo aspoň vaším praktickým lékařem.

menstruační bolesti bez menstruace

 

Příčiny menstruačních bolestí bez menstruace

Nepříjemným bolestem v pánevní oblasti během menstruace se odborně říká dysmenorea. Některé zdravotní stavy mohou vyvolat křečovité bolesti, které se sice podobají dysmenoree, ale objevují se mimo menstruaci. Vyjmenuji několik dalších možných příčin:

 

Ovulace

Možná máte pouze ovulaci, což je žádoucí stav. Zároveň je nejčastější příčinou menstruační bolesti bez menstruace.

K ovulaci běžně dochází 10 až 14 dnů po menstruaci. Tehdy vaječníky uvolňují zatím neoplodněné vajíčko. Ovulace sice nevyvolá bolesti v každém případě, mnohé ženy ale právě během ní hlásí tupou nebo ostrou bolest v podbřišku.

 

Anovulace

Anovulace může také vyvolat pocit, že se vám blíží menstruace, ale ve skutečnosti se neblíží. Anovulace je nežádoucí stav, kdy vaječníky vajíčka neuvolňují. Tehdy sice můžete mít všechny ostatní příznaky menstruace jako jsou bolesti a křeče, ale menstruaci reálně nedostanete.

 

Zánětlivá onemocnění pánevní oblasti

Zánětlivá onemocnění jsou vlastně infekcí v ženských reprodukčních orgánech. Příčinou mohou být pohlavně přenosné infekce (v Česku typicky chlamydie nebo kapavka), ale také jiné typy infekcí, třeba kvůli nedostatečné hygieně.

Intimní záněty se nejčastěji projevují:

 

Zánětlivé onemocnění střev

Nejčastějšími typy zánětlivých onemocnění střev jsou Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Tato zánětlivá onemocnění vyvolávají zánět v trávícím systému, přičemž zabraňují správnému vstřebávání důležitých živin. Obě nemoci jsou dlouhodobé a vyžadují léčbu, protože bez ní se jich postižená sama nezbaví.

Zánětlivá onemocnění střev se kromě silných bolestí a křečí typicky projevují:

  • průjmem,
  • ztrátou chuti k jídlu,
  • horečkou,
  • silnou únavou,
  • bolestmi kloubů,
  • rektálním krvácením (krvácení z análního otvoru),
  • projevy na kůži jako vyrážkami a podrážděnými ložisky.

 

Endometrióza

Endometrióza je nežádoucí stav, kdy tkáň, která jinak vystýlá dělohu, začne růst jinde v těle. V důsledku působení určitých hormonů se tkáň postupně rozpadá a krvácí velmi podobně, jako původní tkáň v děloze. Ženské tělo ale nemůže opustit běžnou cestou, kvůli čemu způsobuje bolesti, otoky až infekce a záněty.

Některé ženy pociťují příznaky endometriózy během menstruace, jiné ženy je ale mohou pociťovat kdykoliv během celého menstruačního cyklu. Pokud máte podezření na toto onemocnění, určitě se nechte vyšetřit u gynekologa. Pokud zatím žádného nemáte, klikněte na odkaz a můžete si nějakého najít ve vaší blízkosti přes stránku ZnámýLékař.cz a rovnou se k němu i objednat.

MĚJTE PŘEHLED: Endometrióza: Co když tkáň endometria roste jinde v těle?

endometrióza

 

Děložní myomy

Děložní myomy jsou drobné nádory nerakovinné, a tedy nezhoubné povahy. Rostou na stěnách dělohy nebo přímo v nich. Mnohé postižené ženy bohužel jejich příznaky nijak nepociťují, kvůli čemu je problém náročné odhalit.

Jak myomy rostou, začnou tlačit na okolní tkáně a orgány. Tlak může zvýšit bolest během menstruačního cyklu, ale také může kdykoli vést k bolesti, nepohodlí a krvácení i mimo menstruaci. Pokud vás zajímají křeče bez menstruace, určitě se poraďte s gynekologem, abyste zjistil příčinu.

I myomy mohou být příčinou menstruační bolesti bez menstruace, krvácení a křečí aniž by postižená právě měla menstruaci.

 

Ovariální cysty

I ovariální cysty jsou poměrně častou příčinou menstruačních bolestí bez menstruace. Cysty jsou duté útvary naplněné tekutinou, které rostou na a v okolí vaječníků. Blokují tak průchod vajíčka nebo se po jeho uvolnění řádně neuzavřou. Obě možnosti způsobují bolesti a nepohodlí.

 

Syndrom dráždivého tračníku

Syndromem dráždivého tračníku trpí přibližně až 20 % populace. V České republice je to přibližně 13 % dospělé populace, přičemž onemocnění častěji postihuje ženy a osoby mladší 50 let.

Syndrom dráždivého tračníku vyvolává křeče a bolesti v okolí žaludku a pánevní oblasti. Zatím bohužel neexistuje žádný lék, který by syndrom spolehlivě léčil. Lékař, konkrétně dietolog doporučí změny ve stravování a některé volně dostupné léky proti bolesti z lékárny.

Syndrom se typicky projevuje:

  • zácpou,
  • průjmem,
  • střídáním průjmů a zácpy,
  • pocity plného žaludku a nadýmáním (nafouklé břicho),
  • postižená po stolici nemá pocit, že se vyprázdnila,
  • nepohodlí jde cítit hlavně v hodní části břicha,
  • přítomností hlenu ve stolici,
  • nepříjemným pocitem plnosti a nevolnosti po jídle.

 

Laktózová intolerance

V Česku trpí laktózovou intolerancí a tedy nesnášenlivostí mléka a mléčných výrobků až 10 % lidí. Postižený organismus nedovede strávit laktózu, což je mléčný cukr.

Intolerance laktózy se typicky projevuje:

  • průjmem,
  • křečemi,
  • nevolností,
  • nadýmáním.

Tyto příznaky se objevují zhruba do půl hodiny až 2 hodin od konzumace laktózy. Nejjednodušší pomocí je vyhýbat se mléčným výrobkům a v obchodě hledat ty bezlaktózové. Případný konkrétní lék vám předepíše dietolog nebo alergolog.

 

Poruchy trávení

Poruchy trávení se souhrnně označují jako dyspepsie. Jde o různé trávící obtíže, které se objevují především při chorobách gastrointestinálního traktu. Typicky jde o pocit plného břicha, plynatost, nevolnost, zvracení, a průjem nebo zácpu.

Tyto nežádoucí stavy se obvykle projevují:

  • bolestí, pálením a dyskomfortem v horní části břicha,
  • pocitem nasycení i pokud jste snědla pouze málo jídla,
  • pocitem až přílišné plnosti břicha po jídle.

Nějakými poruchami trávení trpí až 25 % dospělých lidí. Pokud je taky pociťujete objednejte se na dietologické vyšetření.

 

Mohou být menstruační bolesti bez menstruace příznakem těhotenství?

Křeče a bolesti podobné těm menstruačním mohou někdy být i přirozeným časným příznakem těhotenství. Když se rostoucí embryo uhnízdí po 6 až 12 dnech od početí v děloze, žena si může všimnout slabého krvácení, špinění a křeče i když těhotenství nepředpokládá.

Mezi další časné příznaky těhotenství patří:

  • častá nevolnost hlavně po ránu,
  • zvýšená chuť k jídlu nebo naopak nechutenství,
  • oteklé a příliš citlivé prsty,
  • citlivé bradavky a bolavá prsa,
  • únava,
  • bolesti hlavy,
  • nadměrné močení,
  • změny čichu, příliš intenzivní čich,
  • výrazné změny nálady.

MĚJTE PŘEHLED: Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?

příznaky těhotenství

 

Rizikové faktory menstruačních křečí bez menstruace

Menstruačních bolestí mimo menstruaci se obvykle nemusíte obávat. Některé případy ale vyžadují lékařskou pozornost, a jelikož sama pravděpodobně nepoznáte, zda můžete být ohrožená, doporučuji nechat se vždy vyšetřit a nelámat si nad nepohodlím hlavu sama doma.

Riziko silných menstruačních nebo pánevních bolestí zvyšují i faktory, které s menstruací přímo nesouvisí:

Lékařskou pohotovost kontaktujte, pokud se ke křečím a bolestem přidá problematické dýchání, závratě nebo bolesti na hrudi.

 

Kdy s menstruačními bolestmi bez menstruace zajít za lékařem?

Každá žena, která pociťuje bolesti a křeče mimo menstruaci, by měla zajít za svým gynekologem nebo aspoň praktickým lékařem. Je nezbytné poznat přesnou příčinu menstruačních bolestí co nejdříve. Příčina totiž může poškozovat reprodukční systém a ohrozit další těhotenství i celkové zdraví postižené.

Pokud by byla příčinou endometrióza nebo myomy na děloze, vhodným lékařem je gynekolog. Ten pomocí několika vyšetření zjistí, kde přesně je problém. Použije hmatové vyšetření nebo ultrazvuk.

Případný syndrom dráždivého tračníku pomohou zmírnit změny stravy a životního stylu celkově. Léčba je obvykle dlouhodobá a mnohdy na celý život. Pokud máte intoleranci na laktózu, vyhýbejte se mléčným výrobkům a najděte alternativy, které vám neškodí. Pokud se příznaky zmírní, jste na dobré cestě.

Pokud máte jakoukoliv poruchu trávení, přičemž vás trápí déle než 2 týdny, opět zajděte k praktickému lékaři nebo k dietologovi.

Některé stavy mohou vyžadovat rychlou pohotovostní pomoc. Na pohotovost jděte okamžitě, pokud:

  • máte ve stolici stopy krve nebo je stolice velmi tmavé až černé barvy,
  • máte stopy krve ve zvratcích,
  • často zvracíte,
  • máte oteklé a zanícené hrdlo, kvůli kterému nemůžete polykat nebo dokonce ani mluvit,
  • nevysvětlitelně a rychle hubnete,
  • máte bolesti na hrudi, v čelisti, krku nebo pažích,
  • máte problematické dýchání a dusíte se,
  • nadměrně se potíte,
  • vám zežloutnou oči nebo pokožka (může jít o příznak žloutenky).

Doporučuji vám udělat si také těhotenský test. Jelikož ale neposkytují 100% jistotu výsledku, ke gynekologovi doporučuji zajít v případě pozitivního i negativního testu. Těhotenství s jistotou potvrdí až lékař.

Máte vlastní zkušenost s menstruační bolestí bez menstruace? Co bylo příčinou a co vám nakonec pomohlo?

Na vaše názory se těšíme v redakci Erekce.cz v komentářích pod článkem. Přeji vám hlavně pevné zdraví a co nejméně menstruačních bolestí 🙂

JE DOBRÉ VĚDĚT: Menstruační bolest lze zmírnit, ale ne se jí zcela zbavit. Pomohou čaje, cviky a nahřívání.

menstruační bolest

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply