Tlak na močový měchýř: Příčiny a léčba nepříjemného zdravotního problému

Tlak na močový měchýř je velmi nepříjemná komplikace, zvlášť pokud je neustálý a nedaří se vám jej zbavit.

V článku jmenuji nejčastější příčiny a nejrychlejší léčebné metody. Hned na začátek ale upozorňuji, že tento ani žádné jiné články z internetu nemohou nikdy nahradit odborné vyšetření ani léčbu. Pouze lékař určí přesnou příčinu tlaku na močový měchýř a stejně tak vás pouze on může vyléčit.

Tlak na močový měchýř a související bolest nebo křeče mají obvykle jinou příčinu, než infekce a zánět močových cest nebo hyperaktivní močový měchýř, ale i tyto problémy mohou tlak vyvolávat.

Zdraví močového měchýře je disciplínou urologie a cílem urologa. Několik známých urologických ambulancí uvádím níže v článku, urologa ve svém okolí včetně hodnocení můžete vyhledat přes stránku pod odkazem nebo se nechte doporučit praktickým lékařem.

neustálý tlak na močový měchýř

 

Tlak na močový měchýř a křeče

Pokud vás nyní trápí neustálý tlak na močový měchýř, mohou se přidat i nepříjemné křeče. Tlak v kombinaci s křečemi může být chronickým problémem způsobeným infekcí močových cest nebo hyperaktivním močovým měchýřem.

Postižený pociťuje tlak jako soustavnou bolest, která může připomínat křeče, a tedy nepříjemné stahy svalů. Velmi častým důvodem křečí je intersticiální cystitida, což je chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře lidově známé jako syndrom bolestivého močového měchýře.

Jelikož sami přesnou příčinu tlaku na měchýř nezjistíte, je velmi rozumné nechat se vyšetřit na urologii.

 

Jaké pocity vyvolává tlak na močový měchýř?

Tlak se projevuje nepříjemným pnutím a křečovitými bolestmi. Příznaky mohou být mírné, střední až těžké. Na základě konkrétní příčiny se tlak objeví náhle a velmi rychle se ztratí, jiné lidi trápí neustále a prochází až do chronického stadia.

Mnozí lidé se mylně domnívají, že je postihla infekce močového měchýře nebo močových cest. Ne vždy je ale tlak s bolestí důsledkem infekce. Správně nastavená léčba je obvykle dostupná a účinná.

Kromě tlaku na močový měchýř se může objevit i:

V určitém období můžete být i zcela bez příznaků a jediné, čeho si všimnete, bude právě tlak na močový měchýř. Jelikož s „pouhým“ tlakem lze žít, mnozí lidé ignorují vyšetření a o to déle jejich negativní příznaky přetrvávají. Zároveň tak oddalují adekvátní léčbu.

 

Příčiny tlaku na močový měchýř

Upozorňuji, že ani lékaři si nejsou vždy na 100% jistí, co vyvolává tlak v močovém měchýři. Vždy se ale budou snažit příčinu zjistit, proto se urologické ambulanci za žádných okolností nevyhýbejte.

Zdravý močový měchýř se naplní močí a přes nervové signály informuje mozek, že je čas jít na malou. Kvůli nějaké příčině ale dochází k problematickému přenosu nervových signálů, a právě kvůli tomu se vám bude chtít na malou mnohem častěji. Bohužel se vám pravděpodobně nepovede vymočit dokonale a vyloučíte pouze malý objem moči.

Tlak na močový měchýř může dále vyvolat:

  • poškození nebo vývojová vada výstelky močového měchýře, kvůli které dochází k problému s přenosem nervových signálů
  • autoimunitní reakce, kdy imunitní systém napadá některé orgány včetně měchýře
  • genetické predispozice (sledujte si, zda se tlak a bolesti měchýře neobjevily u členů rodiny)
  • infekce močového měchýře nebo jinde v močové soustavě (potvrdí pouze urolog)
  • alergie, které rovněž souvisí s autoimunitními poruchami

 

Komu nejčastěji hrozí tlak na močový měchýř?

Intersticiální cystitida postihuje častěji ženy než muže, protože jejich močová soustava je složitější. Postižené často trápí další problémy, typicky syndrom dráždivého tračníku, fibromyalgie nebo jiné bolestivé stavy.

Riziko intersticiální cystitidy je překvapivě vyšší u lidí se světlou pletí a zrzavými vlasy. Nejčastěji postihuje věkovou skupinu nad 30 let.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Jak lékař vyšetřuje a diagnostikuje tlak na močový měchýř?

Doporučuji vám jít za urologem při jakýchkoliv i občasných a krátkodobých problémech s močovou soustavou. Bolest a tlak může být tak silná, že vás k němu dovede prakticky ihned, takže na nic nečekejte. Vyšetřit se nechte i v případě častého nutkání na močení. Není překvapením, pokud je tlak a bolest důsledkem infekce močové soustavy, kterou je potřeba ihned léčit antibiotiky.

Lékař vás může předem požádat, abyste si vedli zápisky všech negativních příznaků a přinesli je na vyšetření. Zapište si vše, co pociťujete, poznačte si objem přijatých tekutin za den, objem vyloučené moči a míru bolesti.

Lékař se bude zajímat o vaši zdravotní anamnézu, a tedy o nemoci, které jste prodělali nebo jimi právě trpíte. Zajímat se může i o anamnézu jiných členů rodiny.

Urolog dále provede hmatové vyšetření pánve a odebere vzorek moči, který odešle na laboratorní rozbor pro zjištění případné bakteriální infekce.

Dále může lékař vyžadovat:

  • Biopsii: Lékař vás nejdříve uspí. Následně nástrojem odebere vzorek tkáně močového měchýře nebo močové trubice. Ve vzorku bude hledat stopy rakoviny močového měchýře (tzv. nádorové markery).
  • Cytologii moči: Ze vzorku moči lékař zjistí přítomnost rakovinných buněk.
  • Cystoskopii: Jde o vyšetření měchýře tenkou hadičkou s kamerou, kterou lékař zavede do močové trubice. Zajímat se bude o vnitřek močového měchýře. Cytoskopie není bolestivá, ale může být nepříjemná.
  • Test citlivosti na draslík: Lékař vám do měchýře vstříkne roztok vody a chloridu draselného. Následně vás požádá o subjektivní zhodnocení tlaku, bolesti a nutkání močit na stupnici od 0 do 5. Lidé se zdravým měchýřem obvykle nepostřehnou rozdíl a stejné pocity hlásí s roztokem i bez něj. Pokud budete mít nepříjemné pocity, může to dokazovat zvýšenou citlivost na chlorid draselný, což je také jeden z příznaků intersticiální cystitidy.

 

Léčba tlaku na močový měchýř

Zde se radí těžce, protože přesnou příčinu dovede zjistit pouze lékař. Existuje mnoho léčebných metod, ale ta finální záleží pouze od vaší příčiny a rozhodnutí lékaře.

 

První linie léčby tlaku na močový měchýř

  • Lékař může nařídit fyzikální terapii, cílem které bude snížit svalovou citlivost a posílit ochablé svaly pánevního dna. Zde jsou velmi vhodné tzv. Kegelovy cviky, které se naučíte díky našemu návodu pod odkazem.
  • Tlak a bolesti lze tlumit pomocí volně prodejných léků proti bolesti z lékárny, takže se zeptejte v té nejbližší.
  • Urolog může předepsat i léky na předpis, které rovněž uvolní svaly močového měchýře, uleví vám od bolesti a zmírní naléhavé nutkání na močení. Konkrétní léky záměrně nejmenujeme, protože o těch vhodných a bezpečných pro vás musí vždy rozhodnout lékař.

 

Pokročilá linie léčby tlaku na močový měchýř

  • Pokud tlak vyvolává nervová porucha, lékař může nervy stimulovat elektrickými výboji. Tato metoda může pomoct překonat tlak, bolest a pocity naléhavosti močit nebo příliš časté močení.
  • Roztažení močového měchýře. Lékař propláchne měchýř vodou. Lidé po tomto ošetření obvykle hlásí úlevu od tlaku. Podobně může účinkovat i zmíněná cystoskopie, během které lékař měchýřem protáhne cystoskopickou sondu.
  • Další léky na předpis: Lékař může předepsat i speciální léky, které si budete do močového měchýře zavádět sami pomocí tenké trubičky přes močovou trubici. Lék v měchýři ponecháte asi 15 minut a poté jej vyjmete. Léčba trvá 6 až 8 týdnů, přičemž lék se do měchýře zavádí denně.

Co se týče různých alternativních léčebných metod, ty nelze doporučit. Nebyly prokázané žádné zdravotní přínosy ani léčebné účinky. Pokud by vás někdo přesvědčoval, že se tlaku na močový měchýř zbavíte díky akupunktuře, můžete jej pokojně ignorovat. Akupunktura proti tlaku ani bolesti nepomůže, navíc může zbytečně oddalovat reálnou a účinnou pomoc.

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Jak může tlak na měchýř ovlivňovat běžný život?

Pokud navštívíte lékaře a začnete rychle léčit příčinu, tlak na měchýř by vám neměl komplikovat běžné fungování.

Léčba je velmi důležitá, a pokud byste ji nepodstoupili včas, může dojít k těmto komplikacím:

  • Výstelka močového měchýře může ztuhnout a snížit celkovou kapacitu měchýře. Kvůli tomu by zadržoval pořád méně a méně moči, navíc by moč mohla začít svévolně unikat (tzv. močová inkontinence).
  • Močení může být tak bolestivé a náročné, že vám výrazně sníží pohodlí a kvalitu života.
  • Bolesti a tlak v oblasti pánve mohou zhoršit vaše sexuální vztahy a vyvolat až oboustrannou sexuální frustraci.
  • Soustavné nutkání močit a nevydatné močení vás může budit v noci. Kvůli nedostatku spánku budete pořád unavení, vyčerpaní a nebudete mít energii na plnění úkolů a povinností.

 

Existuje prevence před tlakem v močovém měchýři?

Vždy je vhodné upravit svoje návyky a životosprávu. Velmi vhodné je vyhýbat se nápojům a potravinám, které dráždí močový měchýř. Z jídelníčku a pitného režimu preventivně vyřaďte umělá sladidla, sycené nápoje a limonády, konzervované a průmyslově zpracované potraviny, citrusové plody, zdroje bohaté na vitamín C, a samozřejmě alkohol.

Je možné, že trpíte tlakem močového měchýře pouze po konkrétních potravinách a nápojích. Nejlépe uděláte, pokud si budete vést stravovací deník a poznačíte si vše, co sníte nebo vypijete. Bude pro vás jednodušší informovat lékaře o podezřelých potravinách. Zároveň si poznačte, jak jste se po které potravině či nápoji přesně cítili.

Dále si načasujte, kdy budete močit. Až začnete chodit na malou podle plánu, budete trénovat naplnění a vyprázdnění měchýře, posílíte svaly měchýře a postupně prodloužíte úseky mezi jednotlivým močením.

Noste volnější a pohodlné oblečení, které netlačí na břicho, podbřišek ani lůno. Pásek neutahujte příliš pevně. Díky tomu si ulevíte od náhlé potřeby močit.

Začněte cvičit. Jakékoliv posílení svalů v okolí močového měchýře pomáhá předcházet tlaku a bolesti.

Přestaňte kouřit. Kouření způsobuje problémy s měchýřem a zvyšuje riziko rakoviny měchýře. Všechny vlivy zvyšují tlak i bolest, takže přestaňte kouřit ideálně ihned.

Máte vlastní zkušenost s tlakem nebo bolestí v močovém měchýři? Je něco, o vám pomohlo? Jak jste se léčili a co přesně bylo příčinou?

Předem děkuji za vaše příspěvky do diskuze pod článkem. Můžete je přidat anonymně a informovat nás v redakci Erekce.cz i naše čtenáře 🙂

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply