Pivní pupek: Proč tak rychle roste a jak se ho nadobro zbavit?

Pivní pupek, břicho, bříško, bachor, pneumatika nebo mozol, odborně abdominální obezita. Pokud se vám za něj někdo vysmál, určitě hledáte způsoby, jak se pivního pupku zbavit co nejrychleji. Problémem není pouze vyčuhující pivní břicho, které ubírá na kráse, ale také zdravotní problémy, které může tato alkoholem způsobená nadváha až obezita způsobit.

Popíšeme všechna rizika, vysvětlíme, proč pupek tak rád roste právě z alkoholu, naučíme vás ho zamaskovat, a samozřejmě vás navedeme na hubnoucí cestu. Jedno je ale jasné – bez snížení objemu piva a alkoholu a zařadění pohybu pro kalorický výdej to bohužel nepůjde, tak se připravte 🙂

pivní pupek

 

Jak se rychle zbavit pivního pupku?

Existují 3 hlavní kroky. Pít minimálně nebo vůbec, jíst dietněji a hýbat se. Po dobrém tréninku a zdravé večeři si samozřejmě jedno pivko dát můžete, ale tam by to mělo končit. Nepijte nadměrně a raději než na kvantitu myslete na kvalitu. Existuje spousta řemeslných pivovarů a nabídka je nekonečná. Piva se nemusíte vzdát, ale udělejte si z něj malou slavnost a objevujte nové druhy.

Jezte zdravě, mějte v jídelníčku hodně zeleniny, luštěnin, mléčných výrobků, jezte méně masa a nejezte tučná, přesmažená masa ani polotovary. Nevhodné jsou uzeniny a masné výrobky. Nepijte slazené nápoje, nenakupujte zbytečné cukrovinky.

Co se týče sportu, je na vás, který si vyberete. Začít můžete i s rychlou chůzí, turistikou, plaváním, a postupně přidávejte zátěž. Nejrychleji lze hubnout pomocí vysoce intenzivního cvičení.

 

Zmenšete porce jídla

Hubnutí si bohužel vyžádá oběti. Namísto dvou voňavých řízků si dejte jenom jeden. Místo 4 čerstvých rohlíčků s máslem si dejte jenom dva bez másla a tak dále. Pokud máte pivní pupek, a tedy nadváhu, znamená to, že tělo je vydatně živeno a ukládá si tuky na později. Vaším cílem je tyto uložené zásoby spálit, a tedy proměnit na energii a vydat ji.

Pokud jíte často v restauracích a mimo domov, porce mohou být někdy obrovské. Vy ale nemáte povinnost vylízat talíř dosucha. Snězte jenom polovinu a druhou si nechte zabalit sebou k večeři.

 

Nedravé suroviny nahraďte

Nejlepší je vždy čerstvá a co nejméně průmyslově zpracovaná zelenina. Nekupujte zpracovanou zeleninu v konzervách a zavařovačkách. Kupte si čerstvý kus a snězte ho čerstvý nebo krátce povařený, dušený či upečený.

 • namísto čokolády a bonbonů snězte hrst malin nebo borůvek
 • místo slazených limonád pijte kohoutkovou vodu ochucenou mátou a citronem
 • místo hranolek a kroket si jako přílohu dejte rýži, vařené brambory nebo luštěniny

 

Začněte počítat kalorie

Nehlídaná kalorie sem, nehlídaná kalorie tam, a najednou je z toho pivní bachor. Hlídat si přesná čísla přijatých kalorií má smysl. Každý výrobek má hodnoty na etiketě, takže pokud se rozhodnete přísně dodržet doporučený příjem 2440 kcal za den, případně ho snížit na 2000 kcal, tak těžké to nebude. Navíc se po pár dnech naučíte, kolik která potravina obsahuje kalorií a nebudete muset studovat drobná písmena na obalech.

 

Sportujte

Sport a aktivní pohyb je nejrychlejším způsobem, jak dat sbohem pivnímu pupku. Ideální je maximální výkon v kratších intervalech. Za den byste měl mít nepřetržitý pohyb aspoň 45 minut minimálně 3x za týden. Pokud zvládnete více, budete hubnout ještě rychleji.

 

3 důvody vzniku pivního pupku

Důvodů přibírání v oblasti břicha je více. Princip je ale jasný: Nadměrný kalorický příjem vede k přibírání, a pokud tyto kalorie nespálíme pohybem, trestem za pohodlnost vám bude nehezký pivní mozol.

 

Pivo a alkohol zvyšují kalorický příjem

Je potřeba chápat, že pivo je kaloricky velmi vydatné. Doporučený kalorický příjem pro středně aktivního, zdravého dospělého muže je 2440 kcal na den. Některá silnější piva obsahují až 200 kalorií na půllitr. Pokud jich vypijete 6 za den, získáte doporučený kalorický příjem. Ale to jste ještě ani nejedl a nepil nic jiného. Navíc jde o prázdné kalorie, protože množství prospěšných látek v pivu je zanedbatelné.

Když přijmete přes 2000 kcal ve stravě, všechny další kalorie musí tělo „někam a nějak“ uložit. Muži tloustnou geneticky nejdříve kolem břicha, a přesně tam se nadpříjem uloží.

Podle studie pití alkoholu stimuluje chuť k jídlu, takže popíjející pánové mají tendenci sníst více, což je opět zvyšování příjmu kalorií. Obecně neplatí, že by si muži hlídali a omezovali jídelníček kvůli tomu, aby mohli více vypít. Pití jde tak nějak ruka v ruce s přejídáním a zajídáním alkoholu.

 

Pivo může dokonce bránit přirozenému pálení tuků

Princip lze spočívá v přirozeném tělesném procesu, kdy se organismus snaží nejdříve odbourat alkohol, který používá jako rychlý zdroj energie. I proto mají opilí lidé často nadbytek energie a cítí se „nezranitelní a nezastavitelní“. Jsou ale pouze stimulovaní krátkodobou energií. Ta se na druhý den promítne v podobě nehezké kocoviny a naprostém nedostatku energie.

Uložený tuk tak organismus „přehlíží“ a nespaluje ho. O to těžší je pro pijany zhubnout, pokud s pitím nepřestanou.

Podle studie je bezpečné denní množství maximálně 1 pivo denně. To by se na vašem břiše nemělo nijak závažně projevit.

 

Pivo způsobuje hormonální změny

Přibírat lze kromě nadpříjmu kalorií i kvůli hormonální nerovnováze. Pivo, resp. obsažený chmel obsahuje fytoestrogeny, což jsou látky rostlinného původu s podobným účinkem, jako má ženský pohlavní hormon estrogen.

Fytoestrogeny tak způsobují v těle hormonální dysbalanci, čehož důsledkem může být zvýšené ukládání tuku v oblasti břicha. Kromě toho škodí také plodnosti, hladině testosteronu, erekci, oslabují libido a v mužském organismu nejsou žádoucí.

 

Za jak dlouho zmizí pivní pupek?

Rychlost hubnutí závisí od mnoha faktorů. Hmotnost, kterou chcete zhubnout, síla vaší motivace, ale také zdravotní stav, věk, aktuální váha, stravovací preference a podobně. Nelze tedy vyčíslit přesný čas a přesný úbytek váhy.

Zhruba lze ale počítat následovně:

 • půl kila tuku = cca. 3500 kalorií
 • když každý den spálíte 500 kalorií, za týden je to 3500 kalorií
 • zhubnout tedy lze až půl kila za týden
 • za měsíc můžete shodit až 4 kila
 • 500 kalorií spálíte třeba za hodinku turistiky, běhu, jízdy na kole, basketbalu, nebo plavání, ale také fyzickou prací, třeba stěhováním nábytku nebo drhnutím podlahy
 • hubnoucí aktivitu si tak můžete udělat i z prací doma a na zahradě

 

Jak mohu pivní břicho skrýt a zamaskovat?

Pivní pupek nezmizí ihned ani když se začnete snažit. Než se břicha zbavíte, můžete ho fikaně zamaskovat.

 • Noste volné oblečení, oversized svetry a podobně. Moderní slim fit oblečení pupek pouze ještě více zvýrazní.
 • Noste tmavé kalhoty a světlejší vrchní oděv. Pivní pupek vyvolává dojem, že nohy jsou příliš hubené. Vrchní a spodní část těla je tak potřeba opticky „srovnat“.
 • Košile ani trička si nezakasávejte do kalhot, aby nezvýrazňovala břicho.
 • Pokud nosíte pruhované oblečení, vyberte to se svislými pruhy. Vodorovné pruhy vás opticky rozšiřují.
 • Pokud si můžete dovolit investici, nechte si ušít oblečení na míru.
 • Ideálně noste jednobarevné oděvy bez vzorů a nápadných log nebo obrázků, které poutají pozornost na problematické partie.

 

Proč je pivní pupek nebezpečný?

Tuk uložený v břišní oblasti se považuje za zdraví nejvíce nebezpečný. Odborně se tomuto tuku říká viscerální tuk (vnitřní, útrobní) a nemusí být vždy viditelný jako pivní bříško. I na pohled hubený muž může mít orgány obalené a ohrožené tukem.

Viscerální tuk může způsobovat problémy s metabolismem, diabetes 2. typu, nemoci srdce a cév, zvýšený krevní tlak (hypertenze) a některé druhy rakoviny. Je nebezpečný a pití piva toto riziko zvyšuje.

Podle studie muži, kteří denně vypijí 3 a více piv nebo dávek jiného alkoholu, mají o 80% vyšší riziko, že jim naroste pivní pupek než ti, kteří nepijí. Obecně pijani vedou nezdravější život a špatně se stravují, takže rizika mohou být ještě vyšší. Studie se zaměřila pouze na pivo.

 

Pivo a kalorie

V tabulce vidíte, že již jedno pivo obsahuje 10 až 20 procent denního doporučeného kalorického přijmu pro dospělého muže s váhou kolem 80 kg. Když si dáte večer u televize 5 piv, jste na 50 až 100% (!!) svého denního kalorického příjmu. To jsme navíc nepočítali kalorický příjem ze stravy, která může doporučené denní množství několikrát přesáhnout.

Pokud rád jíte a popíjíte pivko, není divu, že pivní pupek rychle roste. Samozřejmě bez pohybu, a tedy bez adekvátního kalorického výdeje není možné bříško shodit.

Platí, že čím více alkoholu pivo obsahuje, tím vyšší je i kalorická hodnota.

Typ piva: Kilokalorie (kcal) na půl litru: Procento doporučeného denního kalorického příjmu:
Nealkoholické pivo 100 5%
Světlá desítka 185 9,3%
Světlá jedenáctka 203 10,2%
Světlá dvanáctka 221 11,1%
Tmavá desítka 191 9,6%
Tmavá jedenáctka 211 10,6%
Tmavá dvanáctka 228 11,4%
Dvanáctka pšenice 215 10,8%
Čtrnáctka (IPA, APA, ALE a pod) 263 13,2%
Tmavá devatenáctka (porter) 450 22,5%

Tabulka kalorického příjmu z různých druhů piva

Dále pivo obsahuje průměrně 13 gramů sacharidů, 2 gramy bílkovin a 0 % tuku. V malém množství ale obsahuje také prospěšné látky draslík, hořčík a sodík. Určitě se nesnažte tyto látky do těla doplňovat pouze v pivu. Jde o zanedbatelná množství.

 

Může přibírání a růst břicha způsobovat i jiný alkohol?

Samozřejmě muži nepijí jenom pivo a pupky rostou i po jiných druzích alkoholu. Čím sladší nápoj, tím vyšší obsah kalorií. Podívejte se do tabulky, kde zjistíte, že panák tvrdého alkoholu nebo sklenka vína má stejný, ne-li vyšší obsah kalorií. Za bezpečné množství tedy opět považujte pouze 1 porci jakéhokoliv alkoholu za den.

Podle průzkumů nehraje rozdíl to, zda vypijete každý den jedno pivo nebo 7 piv jednou týdně. Kalorií přijmete stejné množství, takže se váha nedá ošidit.

Bílé víno (1,5 dl) 105
Červené víno (1,5 dl) 85
Šampaňské, perlivé víno 180
Vodka 96
Gin 110
Rum 96
Whisky 105
Tequila 97
Bloody Mary 211
Margarita 170
Martini 178
Mojito 170
Sangria 167
Vodka s džusem 163
Gin tonic 120

Kalorická tabulka ostatních druhů alkoholu

 

Pivní bachor ohrožuje spíše muže než ženy

Logickým důvodem je, že alkoholu holdují spíše muži než ženy, přičemž nejvíce jim chutná právě pivo. Zároveň jsou muži větší a těžší, takže dovedou vypít více než ženy. Obecně muž zkonzumuje až 3x více alkoholu, než žena.

Zároveň se u mužů tuk ukládá nejčastěji právě v okolí břicha (tzv. androidní rozložení tuku). U žen je to v okolí pasu, boků a na stehnech (tvar hrušky).

Velice významným důvodem je, že alkohol snižuje hladinu vlastního testosteronu. Nedostatek se kromě přibírání projevuje třeba gynekomastií (růstem mužské prsní tkáně), oslabenou erekcí nebo sníženým sexuálním libidem. Obecně až 52% obézních mužů má zároveň sníženou hladinu testosteronu, i pokud není obezita důsledkem pití alkoholu.

Všechny tyto aspekty nahrávají tomu, že se s pivním břichem trápí hlavně muži.

spotřeba piva v česku

/zdroj/

spotřeba alkoholu, muži a ženy

/zdroj/

Pivní pupek: Často kladené kladené otázky FAQ

Jak a proč mi roste pivní pupek?
Pivo je velice kalorický nápoj a není vůbec těžké v 5 pivech dosáhnout celkový denní kalorický příjem. Pokud kromě piva muž dobře a vydatně jí, kalorický příjem přesáhne hned několikrát. Pokud naopak nemá kalorický výdej (nehýbe se a nesportuje), je jasné, že se kalorie uloží na váze.
Jak se rychle zbavím pivního břicha?
Jezte menší porce a dietnější potraviny, snažte se počítat kalorie a nepřesáhnout doporučené denní množství, jezte mnohem více zeleniny, obilovin, luštěnin a celozrnných výrobků, libové maso, a hlavně začněte pravidelně cvičit nebo aspoň náročněji manuálně pracovat, abyste zvýšil výdej kalorií a rychleji spálil ty uložené v pivním mozolu.
Je pivní bříško závažná záležitost?
Ano, nadměrné pití a dlouhodobě zvětšené břicho vede k nadváze až obezitě. Ty již jednoznačně škodí zdraví a jedinou cestou, jak ochránit zdraví, je snažit se zhubnout. Začněte s regulací pití.

Jedno, maximálně 2 piva za den ale nepředstavují závažné zdravotní riziko. Břicho poroste spíše vášnivějším pivařům, kteří každý den slupnou hned několik kousků.

Zmizí pivní pupek, když přestanu pít pivo?
Ano, pivo se může zmenšit, ale pivaři obvykle nejedí příliš zdravě ani dietně, proto se může pupek zdát stejný i po vysazení piva. Záleží na celkovém jídelníčku a pitném režimu. Pivo nemusí být jediným viníkem pivního břicha.
Jak dlouho trvá zbavit se pivního břicha?
Výsledky záleží na tom, jaké kroky ke zlepšení podniknete. Důležitá je vstupní váha. Pokud za týden vyškrtnete 3500 kalorií, což je přibližně 18 piv, viditelně zhubnete za přibližně 8 týdnů. Důležité je sníženou spotřebu piva udržet, jinak se váha vrátí.
Název spoileru
Za pivní břicho lze považovat obvod pasu větší než 97 cm. Vyšší číslo již ohrožuje zdraví. Opakujeme, že důvodem pivního břicha nemusí být nutně pivo, ale jakákoliv vysokokalorická potravina, nápoj nebo kompletní jídelníček.
Je pivní břicho pouze tuk?
Nemusí. Pokročilí alkoholici často trpí cirhózou jater. Tehdy se v oblasti břicha hromadí tekutina.

Zároveň alkoholici a nesportující muži trpí oslabeným svalstvem, kvůli čemu jim přes povolené svaly břicho doslova „vyhřezne“ a vyčnívá nehezky z těla.

Která cvičení jsou nejlepší pro shození pivního pupku?
Chválíme, že hledáte skutečnou a efektivní pomoc.

Skákejte přes švihadlo, dělejte dřepy, zkuste kettlebell, vyzkoušejte přerušovaný půst, zvyšujte postupně zátěž, běhejte a sprintujte. Jakýkoliv pohyb ale zvýší kalorický výdej a ubere pivnímu bříšku na obvodu.

Který alkohol je nejméně kalorický a nenaroste mi po něm tak veliké břicho?
Pokud se alkoholu nedovedete vzdát, ale chcete snížit příjem kalorií, pijte raději vodku, gin, tequilu, borovičku a obecně bílé druhy alkoholu, které nejsou přílliš sladké.
Proč mám pivní pupek i když jsem na zbytku těla hubený?
U mužů se ukládá tuk hlavně v okolí břicha. Pokud máte vysoký kalorický příjem, jako první to poznáte na břichu. Zbytek těla (končetiny, prsa, tváře) přibírají až později.
Co mám jíst a dělat pro zhubnutí pivního bříška kromě sportu?
Buďte hydratovaní a pijte vodu a bylinkové čaje, pořádně spěte a odpočívejte, když jste unavený, omezte příjem cukru, slazených limonád, cukrovinek a polotovarů s přidanými cukry, jezte dostatek vlákniny a bílkovin, jídlo pořádně žvýkejte. Mozek rychleji získá pocit, že je žaludek plný a vy tak sníte méně.
Proč se mi nedaří shodit pivní pupek?
Pokud jste pivo přestal pít, ale břicho zůstalo, zaměřte se na stravu, kterou jste možná zatím neupravil.
Proč je pivní břicho na dotek tvrdé?
Tuk v břichu obaluje orgány a společně se do břišní dutiny nevejdou. Břicho se pořad nafukuje, a jelikož jsou orgány s tukem uloženy pod vrstvou svalů, břicho může být na dotek tvrdé.

DÁLE ČTĚTE: Obezita, erektilní dysfunkce a další poruchy sexuálního zdraví, které způsobuje.

obezita a erektilní dysfunkce

Leave a Reply