Popraskaná předkožka: Co se vám snaží říct a jak jí pomoct?

Popraskanou předkožku poznáte velmi jednoduše, radost z ní ale mít jistě nebudete. Předkožka je velmi jemná a náchylná na vysychání, s čímž se spojuje i pálení a svědění, nepříjemná bolest, pnutí, záněty a otoky, vznik červených teček a jiných kožních problémů.

Problém může přerůstat až do negativního stavu stavu zvaného fimóza, což je natolik zúžená předkožka, že je problém protáhnout ji přes žalud.

V článku vyjmenuji nejčastější příčiny nadměrného vysušování předkožky a poradím, co můžete dělat, abyste měl předkožku vždy jemnou, hydratovanou, hladkou a pružnou.

popraskaná předkožka

 

Proč vlastně předkožka praská?

kvasinka candida albicans jako příčina popraskané předkožky

Kvasinka Candida albicans pod mikroskopem jako příčina popraskané předkožky (ZDROJ OBRÁZKU)

Nepříjemné prasklinky a drobné trhlinky na předkožce vznikají velmi často kvůli zánětu na předkožce, pod ní nebo na žaludu. Kromě předkožky tak může suchost zasahovat až na žalud a léčba je tehdy o něco komplikovanější. Přes takto narušenou a podrážděnou kůži dochází k průniku bakterií, virů nebo plísní, a tedy kvasinkových infekcí.

Předkožky a žaludy Čechů velmi často ohrožuje kvasinka Candida albicans, což je velmi rozšířená houbovitá infekce. Tou se může postižený nakazit od partnerky, a dokonce i na veřejných toaletách nebo kvůli špatné hygieně. Infekce vyvolaná touto kvasinkou se nazývá kandidóza. Vyšší riziko infekce candidou hrozí mužům s oslabenou imunitou, dále pak typicky onkologickým pacientům nebo diabetikům.

Další poměrně častou příčinou je nakažení streptokokem, který vyvolává balanitidu. Konkrétní patogen ale může být různý a sám jej přesně neodhalíte. Pokud máte podezření na nákazu a pohlavní nemoc, objednejte se na venerologické vyšetření. Venerolog je specialista přes pohlavně přenosné nemoci.

HODÍ SE VÁM VĚDĚT: Holení penisu a varlat: Podrobný manuál a zásady bezpečnosti.

holení penisu a varlat

 

Časté příčiny popraskané předkožky

Popraskaná předkožka a narušená pokožka na žaludu je obvykle důsledkem již existujícího kožního onemocnění. Ne každé je život ohrožující, ale jelikož sám nepoznáte konkrétní příčinu, vždy je rozumné nechat předkožku zkontrolovat venerologa, sexuologa nebo dermatologa. Ke vhodnému specialistovi vás doporučí i praktický lékař.

Ve většině případů lze konkrétní příčinu léčit volně dostupnými léky z lékárny, ale doporučuji vám informovat i lékaře, který vhodné léčivo doporučí nebo přímo předepíše, pokud na něj potřebujete předpis.

Než se povede popraskání předkožky uzdravit, specialisté doporučují zdržet se sexu i masturbace. Obojí by totiž pokožku namáhalo, dráždilo a mohlo poranit.

 

Popraskaná předkožka kvůli nesprávné hygieně a hygienickým prostředkům

Možná nakupujete drahou drogérii a kosmetiku, ale to, co je drahé, známé z reklam a na pohled bezpečné takové nemusí být vždy. Tyto výrobky velmi často předkožku vysušují, dráždí a tím zvyšují riziko poškození.

V rámci intimní péče si sežeňte jemné dětské mýdlo (na etiketě také pod názvy for babies, for kids, for sensitive skin, for irritated skin a podobně). Penis myjte teplou vodou a napěňte rukou nebo jemnou houbičkou. Snažte se nedrhnout nic na sílu a buďte opatrný.

Po omytí se řádně opláchněte, abyste z předkožky dostal všechen čistící prostředek. Dále předkožku a jiná citlivá místa na těle natřete hydratačním krémem, pomoct vám může kosmetika na bázi vazelíny. I zde pozor na parfumované produkty a opět vybírejte ty co nejméně dráždivé.

PODOBNÝ PROBLÉM: Suchá kůže na penisu: Časté příčiny, domácí pomoc a zásady péče o kůži.

suchá kůže na penisu

 

Popraskaná předkožka kvůli nevhodnému oblečení

těsné oblečení jako příčina popraskané předkožky

Zamyslete se, zda nenosíte příliš těsné oblečení z neprodyšných materiálů. Pokud ano, kupte si volné, vzdušné a bavlněné.

Dnešní móda vytváří různé extrémy, které se týkají i nás mužů. Mluvím zde o příliš těsném oblečení i spodním prádle. Někteří muži dokonce v soukromí nosí tanga.

Problém s praskáním předkožky zde způsobuje nadměrné otírání pokožky a následné vysoušení. Pokud je prádlo či oblečení z neprodyšného materiálu, pod předkožkou se zadržuje vlhkost. Jak víme, kde je vlhkost, tam se velmi dobře daří plísním a různým infekcím. I to jsou důvody praskání podrážděné předkožky.

Nakupte si volné, dobře padnoucí oblečení i spodní prádlo z prodyšných přírodních materiálů, ideálně z bavlny.

 

Popraskaná předkožka po sexu bez dostatečné lubrikace

Znáte to. Můžete být jakkoliv nadržený, ale pokud není dostatečně vzrušená žena, jen tak bez problému se jí do vagíny nedostanete. Zde upozorním i naše čtenářky. Vagína může být vyschlá kvůli zdravotnímu problému – vaginální atrofii. Pod odkazem se dočtete o léčbě a metodách přirozeného zvlhčení vagíny.

Pokud sex „drhne“, předkožka i kůže na penisu se nadměrně třou a dojde k poškození. Kromě popraskané předkožky tento stav nahrává přenosu infekcí a pohlavních nemocí. Poraněná předkožka může dále mokvat a způsobovat vám složitější komplikace.

Sexuologové i dermatologové doporučují mužům s citlivou pokožkou používat lubrikační gely na vodní bázi. Pokud máte velmi citlivou předkožku, podívejte se na šetrné domácí alternativy lubrikantů.

ABY TO VŽDY DOBŘE MAZALO, podívejte se na nabídku lubrikačních gelů z on-line sex-shopu RůžovýSlon.cz. Objednávku vám doručí diskrétně do 48 hodin a ihned můžete začít cíleně bojovat proti popraskané předkožce.

Stránka Erekce.cz není prodejcem těchto výrobků. Klikněte na odkaz a prozkoumejte kompletní nabídku.

 

Praskání předkožky kvůli alergii

Jak jsem zmiňoval v odseku o nevhodné drogérii, tyto přípravky mohou vyvolávat četné alergické reakce. Mnohdy jde o agresivní chemické koktejly. Pokud jste alergický, kromě podráždění, vyrážek a začervenání pokožky se mohou objevit i další příznaky.

Typicky jde o kýchání a kašlání, otoky očí a slzení, výtoky z nosu a problematické dýchání. Na základě konkrétní alergie vás může dráždit prakticky cokoliv a nemusí jít pouze o kosmetické výrobky. K reakci může dojít okamžitě a někdy až po 2 dnech od kontaktu s alergenem.

Alergičtí můžete být na latexové kondomy, spermicidní přípravky, rovněž také na obyčejný deodorant nebo sprchový gel. Sledujte si, co používáte a po čem se vám konkrétně předkožka či jiná část těla vysušuje. Tyto výrobky přestaňte urychleně používat.

 

Popraskaná předkožka kvůli kvasinkové infekci

Čeští muži se obvykle nenechávají obřezat a předkožku si nechávají. Pokud navíc neholdují důkladné a pravidelné hygieně, pod předkožkou se hromadí vlhkost a ta je společně se smegmatem ideálním prostředím pro rozvoj kvasinkových infekcí.

Takto podrážděná předkožka se projevuje bílými olupujícími se skvrnami na kůži, dále pak vyšším hromaděním smegmatu či dokonce výtokem z penisu. Běžnými součástmi infekce je bolest během sexu (lékařsky dyspareunie) a bezprostředně po něm, časté je i problematické a bolestivé močení.

Upozorňuji, že kvasinková infekce je velmi nakažlivá. Proto se do doby úplného vyléčení zdržte sexu, protože byste jí velmi jednoduše přenesl na partnerku. Je taky možné, že jste infekci dostal od partnerky, proto se jí zeptejte, zda si nevšimla nějakých příznaků, typicky třeba poševních výtoků.

 

Praskání předkožky kvůli ekzému

Ekzém není vždy úplně léčitelný, zvlášť když jej vyvolává autoimunitní onemocnění. Tehdy jej lze pouze tlumit, ale kdykoliv se může zase vrátit na kterékoliv místo. Ekzém se kromě vysoušení předkožky projevuje silným svěděním a olupováním kůže, vznikem puchýřků naplněných tekutinou, které když prasknou, vytvoří srup a po zahojení jizvy.

Zvlášť při ekzémech doporučuji dodržovat rady a léčbu dermatologa, protože volně dostupné přípravky proti nim obvykle nepomáhají. Jediným pozitivem je fakt, že ekzémy nejsou nakažlivé a tak se mohou i ekzematici věnovat sexu bez ochrany (na kterou ale doporučuji nikdy nezapomínat 🙂 ).

 

Praskání předkožky kvůli psoriáze

Psoriázu si lze leckdy splést s ekzémem. I ona ale má velmi podobnou příčinu v poruše imunity. Psoriatici se potýkají s velkými suchými a někdy i lesklými a vlhkými fleky kdekoliv po těle.

Kožní lékař může předepsat kortikosteroidy, které ale nelze používat dlouhodobě. Vždy velmi pečlivě dodržujte jeho doporučení a snažte se mít zdravou životosprávu, nekuřte a nepijte alkohol.

MĚJTE PŘEHLED: Pokud se vám delší dobu nepovede zbavit popraskané předkožky, můžete zvážit obřízku a tedy odstranění předkožky. Podrobně o zákroku v článku pod odkazem.

obřízka

 

Mohu se před popraskanou předkožkou bránit v rámci prevence?

Ano, riziko popraskání předkožky lze snížit. Vždy je ale vhodné, aby ji hned od začátku sledoval lékař. Ten má o vašem zdravotním stavu nejlepší přehled a nabídne vám řešení přesně na míru. Bez jeho kontroly byste zkoušel mnohé kroky zbytečně a popraskanou předkožku byste možná ještě více podráždil a rozšířil.

Přitom se nemáte vůbec za co stydět. Pro lékaře jste jenom dalším pacientem s poměrně běžným zdravotním problémem.

  • Zdravá a pestrá strava. Kůže i předkožka velmi citlivě reagují na to, co jíme. Pokud nám v jídelníčku chybějí základní živiny, pokožka se oslabuje a je náchylná na poranění a vysychání. Snažte se jíst pestré, co nejčerstvější a co nejméně průmyslově zpracované potraviny. I zde připomenu, že předkožka může praskat i kvůli alergii na některou potravinu. Pokud máte podezření, zajděte si na alergologické či imunologické vyšetření, které podezření potvrdí. Víte, že díky některým potravinám lze zlepšit prokrvení organismu, co poznáte na pevnější a kvalitnější erekci?
  • Šetrná a bezpečná drogerie a kosmetika. Kupujte produkty pro lidi s citlivou pokožkou, klidně ty určené pro děti. Ptejte se i prodavaček, případně se zeptejte kožního lékaře.
  • Určitě mějte vždy dostatečný pitný režim. Pijte hlavně čistou kohoutkovou vodu. Kofeinové nápoje, čaj a různé limonády, stejně tak alkohol vás mohou dehydrovat a vysoušení předkožky ještě více podpořit.
  • Masáž penisu podpoří prokrvení. Jelikož vás partnerka nebo vy sám budete masírovat s nějakým kvalitním olejem, zlepšíte hydrataci předkožky a zmírníte dráždivé vysušování. I díky pravidelné masáži očekávejte pevnější erekci a lepší citlivost penisu.
  • Pokud víte, co vám způsobuje praskání předkožky, vždy důsledně dodržujte odborníkem předepsanou léčbu nebo péči o postižená místa. Stejně postupujte, pokud jste diabetik nebo máte jakoukoliv jinou nemoc, která praskání předkožky způsobuje.
  • Pokud se vám nepovede praskání předkožky zabránit, mluvte se sexuologem o možnosti obřízky. V některých případech je to jediná možnost, která proti popraskané předkožce pomůže.

DÁLE ČTĚTE: Obřezaný nebo neobřezaný penis? Výhody a nevýhody, které je potřeba zvážit.

výhody obřízky

 

Leave a Reply