Jak voní sperma? Proč páchne? A lze vůni nějak vylepšit?

Jak voní sperma se obvykle zajímáte, protože přemýšlíte, zda nebudete partnerce páchnout. Pokud se vůně vašeho ejakulátu náhle změnila, zpozorněte. Může se jednat o projev zdravotního problému.

V článku vysvětluji, jak voní zdravé sperma. Zároveň poradím, jak vůni spermatu zlepšit a co všechno ji ovlivňuje.

jak voní sperma a ejakulát

UPŘESNĚNÍ: V nadpisu používám výraz sperma, i když není úplně přesný. Výměšek, který během orgasmu při ejakulaci vylučujeme, se správně nazývá ejakulát. To je směs tekutin, které obsahují i spermie. O sperma tedy můžeme mluvit, dokud ještě nevyjde z těla. Po ejakulaci se ze spermatu stává ejakulát.

Lidé ale na internetu hledají právě výraz Jak voní a páchne sperma. Abyste článek spolehlivě našel, článek obsahuje i tento výraz pro vyhledávače 🙂

 

Jak voní zdravé sperma?

Je nutné pochopit, že sperma nevoní a pro lidi je zápach obvykle nepříjemný. Zdravé sperma má slabý zápach, který mu dodávají různé chemikálie (třeba vápník a kyselina citrónová).

Problém může hrozit, pokud sperma náhle změní vůni a začne páchnout po rybách. Takové aroma je obvykle příznakem infekce.

Upozorním, že spermie samy o sobě nijak charakteristicky nepáchnou. Spermie tvoří pouze 1 % objemu ejakulátu, zbylých 99 % jsou tekutiny. Zápach může sílit i kvůli dehydrataci, kdy sperma houstne a je více koncentrované.

 

Co ovlivňuje vůni ejakulátu?

Na vůni ejakulátu má vliv jeho kyselost. Zdravé sperma je mírně zásadité v hodnotách od 7,2 do 7,8 pH. Sperma některých mužů páchne výrazněji a aroma se podobá čpavku, chlóru nebo bělidlu. Taková vůně je ale normální. pH ejakulátu se může často měnit.

  • Slanou a kovovou vůni ejakulátu dodává hořčík, měď, síra, vápník a zinek.
  • Sperma může vonět i nasládle a to často u diabetiků. Jejich sperma obsahuje vyšší hladinu ovocného cukru – fruktózy.

Ejakulát může měnit vůni, když se smísí s jinými tekutinami, typicky s potem nebo s močí. Silněji a pronikavěji voní i zaschlé sperma. Se spermatem se mísí i prostatická tekutina, která je kyselá a snižuje tak jeho pH. Různé změny kondice a funkcí prostaty mohou ovlivňovat vůni a chuť spermatu.

Změnu může vyvolat i kontakt ejakulátu s mírně kyselým prostředím vagíny a vaginálními tekutinami.

Na vůni má dále vliv strava, intimní hygiena a sexuální život.

Velký podíl objemu ejakulátu tvoří voda, kvůli které může být zápach slabý a někteří lidé si jej ani neuvědomují. Pokud váš ejakulát nijak nepáchne, nemusíte se vůbec zneklidňovat. I to je normální.

 

Další faktory ovlivňující zápach spermatu

Existuje několik faktorů, které mění chemickou rovnováhu v těle a tím i aroma spermatu.

 

Obřízka

Pokud nejste obřezaný, pod předkožkou se hromadí smegma. To je hustá pastovitá směs potu, moči, kožních tuků, odumřelých buněk, bakterií a zbytků spermatu. Smegma se může smísit se spermatem, čímž ovlivní jeho vůni.

Pokud jste obřezaný, pot a oleje mohou rovněž ovlivňovat vůni, ale sperma nebude páchnout tak výrazně. Obřezaný muž nemá předkožku, takže se mu nemá kde hromadit smegma.

 

Zaschlá moč nebo pot

Pot a moč obsahuje vysokou hladinu sodíku. Když tyto tekutiny uschnou, na místě zůstane sodík a ten dodává ejakulátu aroma chlóru nebo bělidla.

Pot i moč mohou obsahovat i další látky, které mohou reagovat se zásaditými látkami ve spermatu. Jde o draslík, hořčík a chloridy.

 

Příčiny neobvyklé vůně a zápachu spermatu

Změny vůně jsou normální. Počítejte s tím, že se vůně i chuť může v průběhu života měnit. Náhlá, dlouhodobá a významná změna zápachu může prokazovat zdravotní problém, často pohlavně přenosnou nemoc.

Tyto komplikace se mohou projevovat:

Změna vůně spermatu může měnit i jeho chuť. Podívejte se i na článek níže o tom, jak by mělo chutnat zdravé sperma a které chutě již nejsou normální.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak chutná sperma? (hořce, slaně, sladce, kovově, masově) A jak chuť zlepšit?

jak chutná sperma?

 

Lze vůni/zápach spermatu nějak změnit?

Lékaři ani vědci v současnosti neznají žádné specifické změny ve stravování, které by trvale ovlivnily vůni a chuť spermatu. Obecně platí, že potraviny, které dovedou změnit zápach potu, dovedou dočasně změnit i zápach ejakulátu.

Muži, kteří mají pocit, že jejich sperma páchne, by se měli vyhnout konzumaci výrazně páchnoucích potravin. Ryby, cibule, česnek, květák, brokolice, zelí a listová zelenina, chřest, maso, kysané mléčné výrobky a podobně.

 

Kdy s páchnoucím spermatem zajít za lékařem?

Sperma každého muže voní jinak. Proto nemá příliš smysl ptát se na vůni/zápach vašich přátel. Určitě nevoníte stejně. Pokud se vám zdá zápach silný, jděte k lékaři. Zjistí, zda jste v pořádku.

Za urologem, sexuologem, venerologem nebo aspoň praktickým lékařem zajděte, pokud:

 

Jak udržet zdravé a voňavé sperma?

To, že si všímáte aroma svého sperma, je zodpovědné a určitě v pozorování pokračujte. Optimální pH spermatu udržuje zdraví spermií, což má pozitivní vliv na mužskou plodnost.

Plodnost a zdraví spermatu můžete dále podpořit:

  • zdravým, pestrým, čerstvým, vydatným a pravidelným jídelníčkem
  • vyhýbání se doplňkům a různým výrobkům, které slibují změnu vůně nebo chuti spermatu (neexistuje vědecký důkaz, že by tyto výrobky fungovaly)
  • nekouřit, nepít alkohol a neužívat drogy
  • pravidelným a nepřerušovaným pohybem aspoň 25 minut za den

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Podpora plodnosti muže: 16 kroků, které z vás udělají silného, pohledného a zdravého tatínka.

podpora plodnosti muže

 

Co jsme zjistili o vůni a zápachu spermatu?

Sperma má obvykle slabý a snesitelný zápach, který se liší od muže k muži. Náhlá a dlouhodobá změna zápachu může prokazovat změnu zdravotního stavu.

Zápachem po rybách se typicky projevují infekce a pohlavně přenosné nemoci. Podezřelé změny vůně vždy řešte s lékařem, a to urologem, sexuologem, venerologem (specialistou na pohlavní nemoci) nebo aspoň praktickým lékařem.

Potraviny mohou vůni změnit dočasně a změnu vyvolá i smíchání spermatu s potem, močí nebo vaginální tekutinou a výtoky při sexu.

DÁLE ČTĚTE: Smegma chrání penis i vagínu a je velmi potřebné. Bez něj hrozí vysychání, podráždění a záněty.

smegma

Leave a Reply