Testosteron a cholesterol: Důležitý je prospěšný HDL cholesterol v optimální hladině.

Cholesterol potřebujeme pro správnou tvorbu testosteronu, dalších hormonů a buněk. Je důležité konzumovat hlavně „dobrý a prospěšný“ HDL cholesterol. LDL cholesterol totiž může škodit zdraví a ovlivnit i hladinu testosteronu.

Jezte zdravě, čerstvě, pestře, snažte se hýbat a nemějte škodlivé zlozvyky. Zdravá životospráva je zásadní pro optimální hladinu cholesterolu i testosteronu, ale také celkové zdraví a vitalitu.

testosteron cholesterol

 

Testosteronová terapie a cholesterol

Terapie testosteronem se předepisuje ze dvou hlavních důvodů.

Prvním je hypogonadismus a tedy snížená produkce určitých hormonů u mužů a žen. Zejména jde o testosteron, který je důležitý u obou pohlaví. Má vliv na zrání a vývin pohlavních orgánů, podílí se na síle a hospodaření s energií a ovlivňuje také sexuální energii a zdraví.

Co je hypogonadismus?
Oslabená funkce gonád, a tedy žláz, které produkují pohlavní buňky (varlata u mužů a vaječníky u žen).

Gonády zároveň produkují testosteron, a pokud nefungují správně, dochází ke snížení až nedostatku testosteronu.

Dále se testosteronová terapie předepisuje při snížené hladině testosteronu. Ta sice přirozeně klesá po cca. 30 roce života o 1% ročně, ale kvůli nemoci nebo špatné životosprávě může klesat rychleji na nebezpečně nízkou hladinu. Přesnou hladinu zjistí pouze krevní test.

Lidé se o snížený testosteron zajímají nejčastěji kvůli ztrátě svalové hmoty a fyzické síly, ale také kvůli nízkému erotickému libidu nebo slabé erekci. Nízký testosteron omezuje kvalitu života a oslabuje předešlé schopnosti, sílu a zdatnost postiženého.

PODROBNĚ jsme o příčinách a léčbě mužského i ženského hypogonadismu psali v samostatném článku.

 

Testosteronová terapie a „zatím nejasné“ výkyvy cholesterolu

Vědecké důkazy se bohužel různí. Zatím není úplně jasné, zda testosteronová terapie cholesterol zvýší nebo sníží a výsledky se mění podle pacientů, pohlaví, věku a celkového zdravotního stavu.

Podle některých důkazů má tato terapie pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a hladinu může i zvedat. Proto je důležité otevřeně mluvit s předepisujícím lékařem a pravidelně chodit na kontroly, pokud testosteronovou léčbu předepíše.

Léčba testosteronem může způsobit negativní vedlejší účinky, přičemž některé jsou podobné jako při nízké hladině testosteronu. Často jde o poruchy nebo nemoci srdce a cév, riziko vzniku rakoviny prostaty, problematické močení, problémy s močovými cestami (záněty), problémy se spánkem a podobně.

NÁKUPNÍ TIP:

Pokud chcete cíleně zvýšit hladinu testosteronu, doporučujeme český rostlinný doplněk v tobolkách Proerecta LONG pro muže.

Současně se snažte jíst zdravě podle doporučení níže, abyste měl vždy dostatečný HDL cholesterol a co nejméně rizikového LDL.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky LONGu na muže. V případě objednávky dostanete tobolky diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně zvýšit hladinu testosteronu na bezpečnou úroveň.

 

Zdroje HDL cholesterolu v potravinách

HDL je zkratka pro „hustější high density lipoprotein“, a tedy „lipoproteiny o vysoké hustotě“. Pomáhá přesunu tuků do jater, které je rozloží a vyloučí z těla.

HDL společně s LDL (řidší low density lipoprotein) a triglyceridy (molekuly tuku pro doplnění energie) tvoří celkovou hladinu cholesterolu v organismu.

Na hladinu cholesterolu musíme myslet po celý život, jinak bychom dlouhodobě ohrozili zdraví. Kromě stravy je pro udržení hladiny HDL cholesterolu důležitá také životospráva.

Optimální hodnota HDL v těle se stará o cholesterol a aterosklerotický plak uložený v tepnách, díky čemu tepny čistí a chrání před zanášením a zužováním. Látky putují do jater a neohrožují tak cévy a srdce ucpáním. Díky tomu nás HDL cholesterol chrání před nemocemi srdce, cév, infarktem a mrtvicí.

Doporučuje se tzv. středomořská strava, a tedy jídelníček založený na velkém množství čerstvé zeleniny a ovoce, libovém mase a rybách, semínkách a oříšcích, luštěninách, mléčných výrobcích, zdravých, převážně rostlinných tucích a tak dále. Potraviny by měly být co nejméně průmyslově zpracované.

Tučné či jinak nezdravé potraviny si dopřejte pouze velice občas, ideálně ale vůbec.

Zdroje dobrého HDL cholesterolu (co jíst?) Potraviny zvyšující špatný LDL cholesterol (co omezit nebo nejíst?)
olivový olej, kvalitní, za studena lisované rostlinné oleje (zdravé tuky) smažená jídla
celozrnné výrobky, pečivo (vláknina, vitamíny, minerály) hotová jídla, fast-foody, polotovary a průmyslově zpracované potraviny, trvanlivé a příliš konzervované potraviny
luštěniny a semínka (vláknina, vitamíny, minerály) přesolená, přeslazená a příliš tučná jídla
zelenina a ovoce (vláknina a další látky) tučné části a druhy masa
ryby bez kůže a libová masa – drůbež, svalovina (zdravé tuky) příliš tučné sýry a mléčné výrobky nad 45% tuku
kysané mléčné výrobky, ideálně méně tučné, nízkotučné a polotučné (zdravé tuky, probiotika) uzeniny a zpracované masné výrobky, konzervy, paštiky, výrobky ze separátu (párky, buřty) a pod.
ořechy (zdravé tuky, minerály) máslo, ztužené tuky, kokosový olej a tuk
vejce – maximálně 1 denně (zdravé tuky, minerály)
zdravé přílohy, nesmažené a šetrně upravené na páře, vařením, dušením a pod.

Dobrý cholesterol získáme zdravým životem a co nejméně zpracovaným jídelníčkem. Vyšší hladina dobrého HDL cholesterolu pomáhá přirozeně snížit hladiny škodlivého LDL cholesterolu.

 

Rizikové faktory snižující dobrý HDL cholesterol

Hladinu HDL cholesterolu ovlivňuje také životospráva a ne pouze skladba jídelníčku. Vyhýbejte se těmto škodlivým faktorům:

Společně se zdravým návyky je důležitá i zdravá strava, zejména ta středomořská.

 

Co je cholesterol a proč může být nebezpečný?

Cholesterol je látka podobná tuku. V těle se cholesterol nachází v krevním řečišti a také v játrech, která cholesterol rozloží a vyloučí z těla. Pro správný rozklad a odstranění cholesterolu je zdraví jater důležité.

Cholesterol je v těle potřebný a nelze se obejít zcela bez něj. Vytvářejí se z něj buňky během celého života. Pokud bychom cholesterol nepřijímali, v těle by se nemohly tvořit buňky ani některé hormony. Bez nových buněk by tělo rychle stárlo, sláblo a selhávaly jeho funkce.

Nezdravý je pro tělo LDL cholesterol, protože se pomalu ukládá na stěnách cév a tím je poškozuje. Vytváří aterosklerotický plak (aterom nebo plát), který cévy oslabuje, poškozuje, a hlavně zužuje. Kvůli plaku krev přes cévy nedovede proudit vydatně, rychle a zásobovat orgány a tkáně okysličenou krví. HDL cholesterol pomáhá snížit a z cév vyplavit právě „špatný“ LDL cholesterol a další nečistoty.

Tento stav je nebezpečný. Jde o nemoc s názvem ateroskleróza. Ta kromě jiného zvyšuje krevní tlak, opotřebuje cévy i srdce a způsobuje problémy s erekcí a erektilní dysfunkci. Tehdy krev neproudí do penisu dostatečně nebo do něj neproudí vůbec a postižený muž nedovede dosáhnout ani udržet spolehlivou erekci.

Plak se z cév může uvolnit a nebezpečně putovat krví tělem. Může zablokovat a ucpat další cévy a to i ty důležité vedoucí do srdce nebo mozku. Kvůli tomu je ateroskleróza častou příčinou infarktů srdce a mozkových porážek. Způsobuje také anginu pectoris, což je nebezpečná nemoc a poškození cév, které srdce zásobují krví a kyslíkem.

 

Tabulka optimální hladiny cholesterolu v krvi u zdravých dospělých lidí

Hladina se mění během života. U dětí bývá někdy vyšší, ale časem se obvykle upraví do normálu.

Uvedené hodnoty jsou platné pro zdravé dospělé lidi. I zvýšený HDL cholesterol považujeme za rizikový, protože pořád jde o obecně zvýšený cholesterol. Přesnou hladinu změří lékař z krve, takže se na měření zeptejte během nejbližší preventivní prohlídky.

Pokud máte zdravotní pojištění, jednou za 2 roky na něj máte nárok zdarma a měření proplácí pojišťovna. Měření zdarma nebo za drobný poplatek dokonce nabízejí i některé lékárny, takže se neváhejte zeptat. Je rozumné mít aktuální přehled o hladině svého cholesterolu.

typ cholesterolu: optimální hladina: zvýšená riziková hladina:
HDL „dobrý“ cholesterol do 3,9 – 5,2 nmol/litr krve nad 5,2 nmol/l již jde o zvýšený cholesterol
LDL „špatný“ cholesterol do 3,4 nmol/litr krve 3,4 a více nmol/litr krve, nad 4 je již hladina velmi riziková
triglyceridy (TGA nebo TGL „špatný cholesterol“) do 1,7 nmol/litr krve nad 1,7 nmol/litr krve

Optimální hladinu cholesterolu udržíte zdravou stravou a pohybem. Nezapomeňte na odpočinek.

 

Testosteron a dobrý HDL cholesterol

HDL cholesterol pomáhá dostat špatný LDL cholesterol a další tuky (triglyceridy) z krve do jater. Játra je zpracují a pomohou vyloučit z těla.

Díky HDL se tělo lépe zbavuje škodlivin. Snížená hladina HDL cholesterolu je riziková, protože zpomaluje až zabraňuje vylučování škodlivin z krve do jater. Dále zvyšuje riziko vzniku nemocí srdce a cév, zejména zmíněné aterosklerózy.

Lze tvrdit, že dostatečná hladina HDL tělo v určité míře chrání a je prospěšná. Bohužel terapie testosteronem a doplňování hormonu do těla může hladinu cholesterolu jak zvýšit, tak snížit. Výzkum pořád pokračuje a výsledky zatím nejsou jednoznačné.

Lze tedy poradit pouze řídit se vždy doporučením lékaře v případě zvýšeného cholesterolu i v případě výkyvů hladiny testosteronu. Cholesterol vám změří z krve praktický lékař a pro zjištění hladiny testosteronu zajděte za sexuologem, urologem, andrologem, endokrinologem nebo gynekologem (ženy).

Dávejte pozor, pokud užíváte léky nebo doplňky pro zvýšení hladiny testosteronu. Mohou ovlivnit hladiny cholesterolu v krvi. Při lécích se informujte u předepisujícího lékaře, při doplňcích u prodejce. Doplňky neužívejte dlouhodobě, zvlášť pokud došlo k rapidnímu nárůstu cholesterolu.

Proerecta LONG koupit

 

Testosteron a cholesterol – často kladené otázky

Je cholesterol nezbytný pro tvorbu testosteronu?
Ano. Cholesterol z krve proměňují na testosteron Leydigovy buňky ve varlatech u mužů , u žen nadledviny a vaječníky.

Cholesterol organismus dále potřebuje pro tvorbu buněk a je jejich základním stavebním prvkem. Kromě testosteronu se z cholesterolu vytvářejí i další steroidní hormony – glukokortikoidy (kortizol), mineralokortikoidy (aldosteron), androgeny (testosteron), estrogenyprogesteron, kalcitriol.

Zvyšuje testosteron hladinu cholesterolu?
Podle důkazů vysoký testosteron snižuje hladinu cholesterolu, protože jej potřebuje pro svou produkci.

Nízká hladina testosteronu může vést ke zvýšení cholesterolu a s ním spojenému riziku vzniku nemocí srdce a cév.

Pokud snížím příjem cholesterolu, snížím také hladinu testosteronu?
Ano, je to možné a potvrzují to i některé studie. Výsledky ale nejsou jednoznačné, proto opět apelujeme na pestrou a vydatnou stravu, ve které je zdravého cholesterolu dostatek.
Jaký je vztah mezi HDL a LDL cholesterolem?
HDL cholesterol je pro zdraví „dobrý“ cholesterol a pomáhá z krve odstraňovat „špatný“ LDL cholesterol. Zároveň brání ukládání LDL v tepnách, a tak pomáhá udržet průchodnost cév a zdraví kardiovaskulární soustavy.

Samotný HDL ale není „všelékem“ pro srdce a cévy, proto jejich zdraví musíme chránit celkovou životosprávou.

Který typ cholesterolu je dobrý pro hladinu testosteronu?
Pro hladinu testosteronu je vhodný HDL cholesterol, lidově známý jako „dobrý cholesterol“.

Pomáhá z organismu odvádět „špatný“ LDL cholesterol i další škodlivé látky. Z krve je odvádí do jater a ty je odbourají z těla.

Ovlivňuje terapie testosteronem hladinu cholesterolu?
Jednoznačné důkazy bohužel zatím chybí. Hladina cholesterolu může kvůli terapii testosteronem stoupat nebo klesat.
Co u lidí zvyšuje cholesterol?
Většinou jde o souhrn několika negativních vlivů. Nejčastěji je to nezdravá životospráva a nezdravé stravování, nedostatek pohybu a sportu, sedavý způsob života, nadváha, obezita, zlozvyky (kouření a pití alkoholu).

Cholesterol zvyšují i zdravotní problémy a nemoci, často cukrovka (diabetes) a vysoký krevní tlak (hypertenze).

Jak rychle snížím nebezpečnou hladinu cholesterolu?
Musíte zlepšit životosprávu. Jezte hodně čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny, zvyšte příjem rostlinných bílkovin, jezte málo tučné druhy masa a co nejméně těch tučných, zároveň si hlídejte celkový příjem tuků, jezte co nejméně zpracované potraviny (ne polotovary a hotová konzervovaná jídla). Zároveň se snažte často hýbat a sportovat, denně aspoň 25 minut nepřetržitě. Pijte hodně čisté vody.
Zlepší se mi pomocí snížení cholesterolu erekce?
Vysoký cholesterol ucpává a blokuje cévy, takže do penisu nevtéká dostatek krve pro pevnou erekci. Dlouhodobě zúžené cévy prokazatelně způsobují slabou erekci až erektilní dysfunkci.

Odlehčením jídelníčku, zařazením pohybu a přirozeným pročištěním cév lze erekci zlepšit. Jde o ty nejlepší a dlouhodobě udržitelné metody podpory erekce.

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply