Vulvodynie: Příčiny, léčba a domácí rady proti bolesti ve vulvární oblasti

Vulvodynie je chronická, často nevysvětlitelná bolest vulvy, a tedy vnějších pohlavních orgánů. Vulvodynie ohrožuje uspokojivý sex, protože postižená žena v běžném životě a během sexu trpí bolestí, kvůli které se může začít sexu vyhýbat. Vulvodynie tak představuje nejenom zdravotní, ale i vztahový problém, který ženě oslabuje sebevědomí a ubírá duševní energii.

Pomoc a léčba existuje, pokud se povede zjistit příčinu. I ženy s vulvodynií tak opět mohou žít sexuálně uspokojivý život. V článku vyjmenujeme dostupné možnosti.

vulvodynie

Co je vulva? Vulva jsou vnější ženské pohlavní orgány včetně kůže. Vulvu chrání velké a malé stydké pysky. Vulva obsahuje klitoris a poševní předsíň. Nevysvětlitelná bolest v některé části vulvy nebo v celé vulvě se nazývá vulvodynie.

 

Příznaky vulvodynie

Zásadním příznakem je bolest v oblasti vulvy, která se může šířit až do pochvy. Bolest může být občasná, opakovat se a objevit se při některých činnostech (chůze, sex, zavádění tamponů a erotických hraček, sezení, cvičení), nebo trvale přítomná.

Vulva vypadá na pohled normálně. Někdy se může pokožka jevit podrážděná a zanícená.

 • pálení a ostrá bolest
 • pulzující bolest
 • tupá a nejednoznačná bolest
 • bolest vyvolaná dotekem a drážděním, často při sexu nebo při zavádění tamponu
 • bolest při sezení, chůzi a jízdě na kole
 • svědění
 • bolest konkrétně zaměřená, třeba na poševní vchod
 • bolest rozšířená z vulvy do okolí a konečníku

U některých žen může vulvodynii doprovázet i jiný problém, který stav ještě více zhoršuje. Objevit se může vaginismus, což jsou bolestivé křeče poševního svalstva, cysty v močovém měchýři nebo bolestivá menstruace.

Čím silnější a trvalejší bolesti jsou, tím horší je intimní život postižené. Objevuje se frustrace a to i ze strany partnera, když se páru nedaří naplnit sexuální potřeby.

Každou bolest a všechny intimní problémy je rozumné sdělit gynekologovi co nejdříve, aby se zdravotní stav a sexuální život vrátil do normálu.

vulva

Vulva jsou viditelné části pohlavních orgánů (zdroj obrázku). Vulvodynie je bolest, která je postihuje.

Víte, že s vulvodynií se někdy během života setká až 16 % žen včetně dospívajících dívek a žen v seniorském věku? Nejčastěji trápí ženy v reprodukčním věku. Obecně postihuje právě ženy europoidní (bílé) rasy, ale ani ženy jiných ras před ní nejsou v bezpečí.

 

Časté příčiny vulvodynie

Častou příčinou je problém s nervy v oblasti vulvy. Mohou být zablokované nebo poškozené vlivem úrazu a kvůli vrozeným příčinám.

 • běžnou příčinou je porod
 • operace v oblasti vulvy a okolí
 • skřípnuté nervy
 • vaginální infekce a poškození, které způsobily

V některých případech se příčina nepovede zjistit. Určitě ale vždy vyhledejte lékaře.

Ujišťujeme vás, že vulvodynie není nakažlivá nemoc, a zároveň není důkazem rakoviny. Vulvodynii nezpůsobuje ani slabá intimní hygiena a může postihnout i jinak zdravé ženy, které se o sebe pečlivě starají.

 

Možné další příčiny bolesti vulvy

Ne každá bolest je hned vuvlodynie a bolesti vulvy může vyvolat i jiná příčina. Nejčastěji je to:

Opět zdůrazňujeme důležitost vyšetření u lékaře. Pokud zjistí jinou příčinu bolestí vulvy, ihned se na ně cíleně zaměří i pokud nediagnostikuje přímo vulvodynii.

Doplněk pro navození hormonální rovnováhy:

Tobolky Proerecta WOMEN optimalizují hladinu ženských hormonů. Dále podporují erotické libido a navozují menstruační a menopauzální komfort.

WOMEN je volně dostupný rostlinný doplněk pro dlouhodobé užívání. Vulvodynii lze zmírnit i díky hormonální rovnováze.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o prospěšných účincích na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin.

 

Typy vulvodynie

Vulvodynii dělíme na 2 typy podle místa, ve kterém se bolest objevuje.

 • Generalizovaná vulvodynie je výskyt bolesti v různých místech nebo celé vulvě v různém čase. Bolest se může objevit i kvůli sexu, masturbaci nebo používání erotických hraček. Bolest může být trvalá nebo občasná.
 • Lokalizovaná vyprovokovaná vulvodynie je bolest pořád v tom samém místě, třeba během sexu nebo kvůli chůzi a sezení. Tato bolest se nepřemísťuje a může být rovněž dočasná nebo trvalá.

 

Kdy s bolestí vulvy zajít za lékařem?

Ideálně ihned, nejpozději pokud bolest neustupuje ani po 3 měsících. Pokud vás trápí během rutinní hygieny nebo každého sexu, jděte ke gynekologovi co nejdříve. Ohlásit se můžete i u praktického lékaře.

Cílem je rychle zjistit konkrétní příčinu. Většina léčebných metod je dostupná pouze na lékařský předpis. Nyní proto nemá smysl hledat pomoc v diskuzích na internetu, protože ty neposoudí váš zdravotní stav a skutečnou příčinu pravděpodobně neodhalí. Zároveň nenastaví účinnou léčbu.

Lékař s vámi povede rozhovor, aby zjistil typ bolesti a stupeň závažnosti. Provede hmatové vyšetření a bude sledovat, zda vzbuzuje bolest a nepříjemné pocity. Může také provést výtěr pro rozbor, aby zjistil přítomnost bakterií a riziko infekce. Pokud najde podezřelý útvar (kožní výrůstek, bradavice a pod.), může provést biopsii, a tedy odběr malého vzorku tkáně pro podrobný rozbor.

Je důležité s lékařem mluvit upřímně a netajit ani mírnou bolest vulvy. Mnohé ženy dělají tu chybu, že svým bolestem nepřikládají dostatečnou váhu a lékař se o nich nedoví. Proto se zbytečně trápí i dlouhá léta.

bolest vulvy při vulvodynii

Při vulvodynii se bolest objevuje ve vyznačených místech (zdroj obrázku)

 

Existuje pomoc s vulvodynií?

Než se léčba nastaví a začne zabírat, bolest můžete zkusit zmírnit pomocí těchto změn:

 • noste volné oblečení, sukně a kalhoty, nenoste punčochy
 • noste pohodlné spodní prádlo z příjemného materiálu, ideálně z bavlny
 • používejte bavlněné tampony a vložky
 • aspoň spodní prádlo neperte s aviváží
 • nepoužívejte intimní kosmetiku, která vás dráždí a vysušuje pokožku
 • nepoužívejte parfemované ubrousky ani drsný a parfemovaný toaletní papír
 • vhodné nejsou ani bublinkové koupele
 • používejte chladivé obklady nebo gelové polštářky, které zchladíte v mrazáku
 • sedněte si do chladné vody, během sprchování vulvu omývejte vlažnou vodou
 • pokud bolest pociťujete při sezení, kupte si polštářek ve tvaru koblihy, který netlačí na vulvu
 • pokud plavete v bazénech, vulvu lze před chlorem ochránit vazelínou, případně se chlorované vodě vyhýbejte
 • mokré plavky nebo oblečení vlhké po tréninku hned sundejte a oblečte si suché
 • po močení a sexu se omyjte vlažnou vodou
 • pokud dojde k sexu, snažte se hledat polohu, která vám bude příjemná
 • pokud sex není možný, vyzkoušejte i jiné sexuální praktiky
 • vhodnými pomůckami může být úzké dildo a vibrátor nebo satisfyer a womanizer, které působí pouze na klitoris
 • vyhněte se aktivitám, které tlačí na vulvu (cyklistika, jízda na motorce nebo na koni, dlouhé sezení)

Snažte se zůstat klidná a uvolněná, protože stres a napětí ještě více stahuje okolní svaly a může zhoršovat bolest. Partnerovi svou starost přiznejte a vysvětlete mu, že pro vás sex není příjemný a snažíte se stav zlepšit. Jistě vás podpoří a situaci pochopí. Jde o zdravotní problém, který chcete zodpovědně řešit. Věříme a přejeme vám, aby vám byl partner oporou.

 

Léčba a úleva od vulvodynie

Léčba společně se změnami návyků může bolest rychle zmírnit nebo i zcela odstranit.

 

Léky na předpis

Volně dostupné léky proti bolesti nemusí vždy zmírnit vulvodynii. L na báze paracetamolu nebo ibuprofenu vyzkoušet můžete, obvykle je ale nelze užívat dlouhodobě.

Proto je důležité, aby vám lékař předepsal i jiné léky, třeba antidepresiva nebo léky proti epilepsii. U nich hrozí riziko negativních účinků, proto je důležité získat je pouze na předpis po zvážení lékaře. Mezi nejčastější negativa patří únava, ospalost a závratě, sucho v ústech a dehydratace a také nárůst hmotnosti.

Užívání těchto léků začíná na nízkých dávkách a zvyšují se až v případě, že lék nezabírá dostatečně. Délka léčby je obvykle v řádu několika měsíců. Léčivo (botulotoxin) lze v některých případech podávat i injekčně do problematických nervů. Vše závisí od příčiny bolesti a reakce na léčbu. Lékař musí celý průběh kontrolovat.

 

Znecitlivující gely a krémy

Výrobky s lokálním anestetikem tlumí bolest. Seženete je v lékárně, on-line nebo sex-shopech. Nejčastěji obsahují látku lidokain.

Gely se aplikují zhruba 20 minut před sexem. Upozorňujeme, že anestetikum může působit i na penis, kvůli čemu snižuje citlivost. Před sexem je proto vhodné gel setřít nebo přítele požádat, aby používal kondom. Díky tomu nebude znecitlivění pociťovat a sex si užije bez omezení.

Výrobky s lidokainem lze aplikovat během celého dne a noci, pokud jsou bolesti trvalé. Vždy dodržte dávkování a na bezpečnost dlouhodobé aplikace se zeptejte gyneokologa. Lékař vám může předepsat i estrogenové krémy.

Používat můžete i běžné lubrikační gely, které sníží tření a podráždění vulvy. Zároveň pomáhají v případě vaginální suchosti (vaginální atrofie).

 

Fyzioterapie

Cílem fyzioterapie je procvičit a uvolnit svalstvo pánevního dna a okolí pochvy. Vhodné cviky na doma vás naučí fyzioterapeut.

Možností jsou i vaginální trenažery (dilatátory). Jde o sadu pomůcek různé délky a šířky podobných vibrátorům, které lze jednoduše používat doma. Úkolem trenažerů je rovněž podpora a uvolnění problematického svalstva.

 

Psychosexuální terapie

Konkrétně kognitivně-behaviorální terapie pomáhá ženám pochopit a zvládnout negativní duševní součásti vulvodynie. Terapie pomůže vyrovnat se s omezujícími dopady nemoci na život. Zároveň hledá způsoby, jak zlepšit svůj psychický stav a chování, zbavit se strachu, úzkostí, averzi k sexu a vrátit se k původnímu sexuálnímu životu.

 

Chirurgický zákrok

Operace proti vulvodynii se běžně nedoporučuje a je poměrně vzácné, aby k ní lékař přistoupil. Cílem je trvalé odstranění problematické části vulvy. Zákrok se nazývá vestibulektomie.

Ani operace však nezaručuje, že se bolest nikdy nevrátí a nepostihne jinou část vulvy. Metoda ale existuje, proto ji zmiňujeme.

 

Vulvodynie a nejčastěji kladené otázky FAQ

Co je vulvodynie a jak se projevuje?
Vulvodynie je trvalá nebo občasná bolest vnějších pohlavních orgánů trvající přes 3 měsíce. Bolet může celá oblast vulvy (generalizovaná vulvodynie) nebo konkrétní část (lokalizovaná vulvodynie – pysky, klitoris, poševní předsíň a okolní kůže). Často bez zjevné příčiny.
Jaký typ bolesti vulvodynie vyvolává?
Tupá bolest, ostrá bolest, píchání, pálení, svědění, pocit podráždění. Bolest se může objevit i pouze během některých aktivit jako sex, sport a cvičení nebo zavádění tamponu.
Je vulvodynie přenosná?
Nejčastěji způsobují vulvodynii problémy s nervy v oblasti vulvy, jejich podráždění nebo poškození. Bolest je tak neuropatické povahy. Není to přenosná nemoc.
Jak se vulvodynie léčí?
Pomocí léků na předpis, nanášením anestetik, fyzioterapií okolního svalstva, psychosexuální terapií a ojediněle chirurgickým zákrokem.
Jak si mohu sama ulevit od vulvodynie?
Nepoužívejte dráždivou kosmetiku a netlačte na vulvární oblast. Škodí jízda na kole nebo koni a dlouhé sezení. Používejte studené obklady nebo sáčky s chladivým gelem. Na sezení používejte kruhový polštářek ve tvaru koblihy.
Může se vulvodynie časem zhoršovat?
Síla bolesti se kvůli věku nemusí zhoršovat. Bolesti ale obvykle zhoršuje namáhání, dráždění a působení tlaku na vulvu při chůzi, sexu, sportu nebo sezení.
Může vulvodynie sama zmizet?
Ano, může se stát, že bolesti samy odezní. Pokud jsou ale dlouhodobé nebo časté, nelze čekat, že se problém ztratí sám a vždy je vhodné gynekologické vyšetření.
Způsobuje vulvodynii stres?
Ano, i stres může být spouštěčem. Dále pak úzkost, deprese a negativní psychické rozpoložení celkově.
Způsobuje vulvodynie časté močení?
Může se to stát, příčinou ale nejsou infekce močových cest a test žádné bakterie v moči nenajde.
Jak se zbavit vulvodynie?
Pokud bolest trvá přes 3 měsíce, nechte se vyšetřit u gynekologa. Léčba může být účinná pouze pokud lékař zjistí přesnou příčinu. Zapojte i domácí metody z článku.
Pomůže mi akupunktura nebo homeopatika?
Nikoliv. Ani akupunktura, ani homeopatika nemají prokázané léčebné účinky, a pokud fungují, tak pouze na báze placeba. Lékař vám je proto nebude doporučovat.

TIP: Pro navození hormonální rovnováhy doporučujeme český doplněk Proerecta WOMEN.

Proerecta WOMEN koupit

DÁLE ČTĚTE: Dyspareunie (bolest při sexu u muže a ženy). Jak dyspareunii léčit a užít si bezbolestný sex?

 

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply