Sex a orgasmus v menopauze: Co přesně se bude dít? A budu je vůbec mít?

Pokud se dostáváte do menopauzy nebo už v ní jste, jistě vás zajímá, jak se bude měnit vaše sexualita. Ptáte se, zda budete v menopauze zvládat sex a zda budete dosahovat orgasmus. Tyto skutečnosti nelze předpovědět předem.

Obecně ale platí, že skvělý sex a uspokojivé orgasmy jsou absolutně možné i během menopauzy a v době po ní.

V článku vám vysvětlím několik drobných změn, díky kterým můžete svou sexualitu a prožívání orgasmu zlepšit tak, abyste si kvalitního sexu užívala i během menopauzy a aby co nejméně ovlivňovala váš intimní život. Pomohou vám zvýšit potěšení během partnerského sexu i sólové masturbace. Navíc s partnerem prohloubíte emocionální intimitu.

sex a orgasmus v menopauze

 

Co je menopauza?

Menopauza nastává, když nemáte menstruaci minimálně 1 rok. Přirozeně nastupuje kolem 50. roku života, ale u některých žen přichází menopauza dříve již kolem 40, ve vzácných případech již kolem 20 let. Tehdy mluvíme o předčasné menopauze.

Menopauze předchází etapa zvaná perimenopauza, která sebou také nese negativní příznaky. Nejčastěji návaly horka a časté pocení, problémy se spánkem, únavu, vynechávání menstruace a nepravidelnou menstruaci. Negativní stavy vyvolává hormonální nerovnováha.

 

Proč si mnoho žen myslí, že menopauza zhoršuje sex a brání v dosažení orgasmu?

Mylná myšlenka, že kvůli menopauze nedovedete dosáhnout orgasmus možná pramení z toho, že se u vás nebo u vašich známých tyto potíže během přechodu již objevily. V menopauze je běžný menší zájem o sex, takže o něj můžete přestat žádat partnera. Možná na něj kvůli jiným povinnostem ani nemáte čas. Problém s orgasmem tedy vůbec není vaše vina a problémem se trápí mnoho menopauzálních žen.

Myšlenku může živit i zastaralá a zcela nepřesná představa o ženské sexualitě. Menopauza značí konec reprodukčního věku ženy a přechod do seniorského věku. Ženy si kvůli tomu mohou myslet, že ztráta plodnosti naznačuje i konec sexuální touhy a schopnosti zažívat orgasmy. Ani to ale není pravda.

Bez ohledu na to, v co věříte vy sama nebo o čem vás přesvědčují „zkušenější“ kamarádky, je sex, sexuální potěšení a orgasmus absolutně možný a zdraví prospěšný. Pravidelný sex i masturbace může některé příznaky menopauzy dokonce zlepšovat, takže se jim určitě nebraňte. Spíše hledejte způsoby, jak své potřeby pořád naplňovat.

 

Co může v menopauze omezovat orgasmus?

Kterákoliv menopauzální změna může dělat z orgasmu „větší výzvu“. Změny v sexuální touze a potěšení jsou obvykle výsledkem kombinace několika faktorů.

 

Fyzické příznaky menopauzy zhoršující orgasmus

Hormonální změny spolu s fyzickými změnami v pochvě mohou ovlivňovat sexuální kondici.

 • vaginální napětí, suchost a podráždění vás mohou od sexu odrazovat
 • únik moči (inkontinence) vyvolá pocity studu
 • snížené sexuální libido vyvolá nezájem o sex
 • menší citlivost klitorisu zabrání sexuálnímu vzrušení a uspokojení
 • kvůli genitálním bolestem se můžete sexu a masturbaci vyhýbat

Dále může zájem o sex klesat kvůli jiným změnám v těle. Typicky jde o:

 • potíže se spánkem, které vyvolají únavu a nedostatek energie na sex
 • bolesti svalů a kloubů, které zabrzdí jakékoliv pohybové aktivity
 • bolesti hlavy, při kterých na sex ani nepomyslíte
 • návaly horka, kvůli kterým se nebudete chtít zahřát sexem
 • přibírání na váze, kvůli kterému se můžete začít stydět před partnerem

VÍTE, ŽE otěhotnění je možné i během perimenopauzy, a tedy doby před nástupem menopauzy? Pokud zatím neuplynul jeden celý rok od poslední menstruace, pořád se ještě chraňte antikoncepcí nebo kondomem.

Během menopauzy se můžete nakazit i pohlavně přenosnou nemocí. Chraňte se před nimi a nestřídejte často sexuální partnery. Pokud jste si našla nového milence, před prvním sexem jej doporučuji poslat na venerologické vyšetření.

 

Emocionální změny v menopauze, které zhoršují dosažení orgasmu

Menopauza dovede doslova cloumat emocemi. Menopauzální ženy obvykle hlásí:

 • podrážděnost a nevysvětlitelný hněv
 • náladovost a časté změny nálad
 • pocity úzkosti a deprese
 • dlouhodobý stres doma, mezi přáteli i na pracovišti
 • strach a obavy ze zhoršení zdravotního stavu, nemocí a změn v sexuálním životě

Uznejte, že toto nejsou emoce, se kterými bychom si dovedly užívat sex a masturbaci. Tyto příznaky se mohou týkat sexuálních i nesexuálních fyzických změn způsobených menopauzou nebo jinými faktory.

 

Jak zlepšit sex a orgasmus v menopauze?

Menopauza se může projevovat různými způsoby a ne každá žena bude mít stejné obavy. Zde je několik tipů, jak se se změnami nejlépe vypořádat.

 

Vyhraďte si více času na doteky a mazlení

Hormonální změny v menopauze mohou způsobit, že vám potrvá déle vzrušit se. Vysvětlete partnerovi, že teď prostě potřebujete více času a stimulace. Začněte:

 • si s partnerem dopřávat smyslné erotické masáže,
 • se společně koupat při svíčkách,
 • nebo na sebe mluvit „sprostě“, jako jste to viděla v některých filmech 🙂

Můžete spolu vyzkoušet různé erotické hry, které prohloubí vzájemnou intimitu a zvýší vaše vzrušení. Navíc vás s partnerem lépe propojí. Pokud jste sama a nemáte sexuálního partnera, zmíněné metody budou užitečné i pro vás. Na erotickou masáž do salonu si můžete zajít i sama, stejně tak masturbovat doma v teplé vaně při svíčkách.

 

Nesoustřeďte se pouze na orgasmus

Menopauza přináší změny, které vám mohou bránit užívat si sex. Typicky jde o snížené sexuální libido nebo suchou a citlivou vaginu (odborně vaginální atrofie). Důvodem jsou hormonální změny a úbytek specifických hormonů. Problémy jsou nepříjemné, od sexu vás mohou dokonce odrazovat a snahy o sex a orgasmus se vzdáte. To by ale byla chyba, která by povedla k sexuální frustraci vás i vašeho partnera.

Některé ženy kvůli menopauze ztrácí schopnost dosahovat orgasmus (anorgasmie). Tehdy může být sex pořád příjemný, ale nekončí uspokojivým orgasmem.

Naučte se lépe soustředit a užívat si daného okamžiku. Prociťujte mazlení, doteky a sexuální dráždění. Uvolněte se a nechte své pocity plynout. Nestresujte se myšlenkou, zda vyvrcholíte nebo ne. Pokud budete naplno vnímat stimulaci a nemyslet na její konec, můžete si pomoct k dosažení orgasmu, i když jej nečekáte. Soustřeďte se důkladněji během partnerského sexu i při masturbaci.

 

Používejte lubrikační gel

Během menopauzy je velmi častá vaginální suchost, která vás může obrat o zájem o sex. Suchost vyvolává bolesti a nepříjemné pocity během sexu (odborně dyspareunie).

Příčinou je klesající hladina estrogenu a progesteronu, kvůli které pochva produkuje méně přirozené lubrikace. Tehdy je sex skutečně nepohodlný až obtěžující.

Lubrikační gel je levný, jednoduchý na použití, navíc hezky voní. Vyberte si hustější typ, který lépe tlumí bolest a nepohodlí. Některé druhy mají hřejivý nebo naopak chladivý efekt, díky kterým zlepšují nebo tlumí dráždění a ozvláštňují tak sex.

Lubrikant vybírejte pečlivě a než najdete ten svůj, vyzkoušejte několik druhů. Některé gely mohou vyvolat podráždění a alergickou reakci. Ideálně nekupujte parfémované ani ochucené lubrikanty. Obsahují různé přídatné látky, které mohou dráždit vaginu a pochvu. Lubrikanty na bázi silikonu obvykle vydrží déle, protože jich stačí menší množství, navíc jsou hypoalergenní.

Pokud nebude mít lubrikační gel výsledky, jaké očekáváte, můžete se zeptat gynekologa, zda vám nepředepíše estrogenový krém. Pomáhá zlepšit vaginální lubrikaci, je ale pouze na lékařský předpis.

DISKRÉTNÍ NÁKUP: Pokud vám nákup lubrikantu v drogerii není příjemný a stydíte se, klikněte a objednejte si gel diskrétně z největšího českého on-line sex-shopu RůžovýSlon.cz.

 

Vyzkoušejte přímou stimulaci

Menopauza zhoršuje prokrvení pochvy a klitorisu. Pokud jste zvyklá na stimulaci klitorisu, snížená citlivost může ztěžovat dosažení orgasmu. To však neznamená, že je orgasmus nedosažitelný. Může sice zabrat více času a vyžádat si nové přístupy ke dráždění, ale určitě není nemožný.

 • Začněte jemnými doteky, hlazením a třením, případně partnera poproste o orální sex. Pokud partner není zkušený, dejte mu přečíst návod Jak správně lízat vaginu, abyste si neuhnal ostudu a žena si to pochvalovala? Samozřejmě mu vysvětlete, co přesně vám dělá dobře a jak to má správně dělat. Dále pomocí lubrikačního gelu zlepšíte klouzavost a tím zvýšíte potěšení.
 • Orální sex je výborný a velmi intimní způsob, jak podpořit sexuální potěšení. Kromě lízání vaginy poproste partnera o lízání klitorisu, který je velmi citlivý a dráždění jazykem přináší silnou rozkoš. Pokud trpíte vaginální suchostí, sliny budou vaginu přirozeně lubrikovat.
 • Kupte si vibrátor nebo dildo. Pravidelná stimulace pomocí erotických hraček při partnerském sexu i masturbaci zvýší citlivost, vlhkost a usnadní dosažení orgasmu. I zde mohu doporučit nabídku vibrátorů a dild ze sex-shopu RůžovýSlon.cz. Klikněte a nějaký dobrý si vyberte.

 

Zmírněte těsnost vaginy

Pravidelný sex nebo používání erotických hraček v rámci masturbace pomáhá zmírnit nepříjemné napětí v pochvě. Vybírejte hladké, třeba i skleněné dildo, které do vás pronikne bez nadměrného tření a podráždění.

Při sexu s partnerem buďte kreativní a naučte se tyto polohy:

 • misionářská poloha
 • vy nahoře
 • poloha lžiček

51 zajímavých poloh najdete v článku o Kámasútře. Určitě nezapomeňte, že sex neznamená jenom penetraci vaginy. Vnikání penisu či hračky můžete úplně vynechat a uspokojit se orálně nebo vzájemnou masturbací. Pokud chcete potěšit partnera ústy, klikněte a naučte se, jak dokonale kouřit penis.

 

Zlepšete inkontinenci, pokud jí trpíte

Drobných úniků moči si můžete všimnout kdykoliv během života. V menopauze jsou ale častější právě kvůli anatomickým změnám v intimní oblasti. Únik moči může vyvolat i kýchání a kašlání, smích nebo pohybová aktivita.

Pro posílení svalů pánevního dna se naučte cvičit Kegelovy cviky. Návod jsme sice napsali pro muže, ženy ale cvičí Kegely stejně. Pevné svalstvo pánevního dna snižuje nechtěné úniky moči a může dokonce vést k silnějším orgasmům díky lepšímu prokrvení.

Určitě nedělejte z inkontinence žádné haló. Je normální a moč možná uniká i vašemu partnerovi, pokud je v pokročilém věku. Při sexu mějte po ruce ručník a berte věci s humorem. Sex přeci zahrnuje různé tělesné tekutiny 🙂 Vše jednoduše vyřeší sprcha, ve které si to můžete „rozdat“ znovu. Nejlepší polohy najdete v článku.

 

Nepřetápějte místnost, kde souložíte nebo masturbujete

Když vám bude příliš teplo, začnete se potit a budete unavená. Jelikož sebou menopauza přináší i návaly horka, může vám být tak teplo, že nálada na sex či masturbaci velmi rychle opadne.

Ložnici či jinou místnost vždy řádně vyvětrejte a zbytečně nepřetápějte. Do pokoje si pořiďte ventilátor nebo zapněte klimatizaci. Na stolku mějte vždy džbánek s čistou vodou a hydratujte se během celého dne.

Zchladit se můžete i studeným obkladem nebo přímo ledovými kostkami. Ty se mohou stát výbornou a překvapivou součástí erotické předehry 🙂 Působení chladu podpoří prokrvení a tím i vzrušení a lepší prožívání erotické stimulace.

 

Nelekejte se ztráty libida a slabého sexuálního vzrušení

Menopauzální změny hladin hormonů mohou ovlivnit váš zájem o sex. Svou roli hrají i další faktory:

 • Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, zkontrolujte příbalové letáky a ověřte, zda není snížení libida vedlejším účinkem některého z nich. Pokud ano, informujte předepisujícího lékaře. Může změnit dávkování nebo předepsat jiný lék.
 • Pokud vás trápí časté změny nálady, není žádná hanba promluvit si s psychologem nebo terapeutem. Pokud stres, deprese a úzkosti ovlivňují vaši náladu, pohledejte odborníka na internetu.
 • Pokud se nedovedete dostatečně vzrušit, pusťte si sama nebo s parterem erotický film nebo si přečtěte erotickou povídku. Případně spolu sdílejte své sexuální fantazie. Rychleji se vzrušíte a můžete se do nich rovnou pustit 🙂

 

Přináší sebou menopauza vůbec něco pozitivního?

Sama uznávám, že negativních změn jsem vyjmenovala celkem hodně. Možná ale zjistíte, že i ženský přechod má své světlé stránky.

Jste již ve věku, kdy znáte velmi dobře sama sebe. Víte, co vás v sexu baví, uspokojuje a jak toho dosáhnete. Můžete mít vyšší sebedůvěru a silnější sebevědomí. Díky nim můžete snížit případné zábrany, což usnadní komunikaci a emocionální spojení s partnerem.

Pokud máte děti, pravděpodobně již odešly z domu. Díky tomu máte více soukromí a můžete si užívat poklidné a nikým nerušené intimní chvilky. Nemusíte brát ohledy na to, zda někdo spí nebo je doma. Jednoduše se naučte menopauzu si užívat. Již to je prvním krokem k jejímu zvládnutí a já vám všem držím pevně pěsti 🙂

 

Jak mám v menopauze zlepšit partnerský sex?

V každém vztahu i v tom sexuálním je prvořadá komunikace. V menopauze je ještě o kousek důležitější. S partnerem si upřímně a otevřeně promluvte o tom, jaké změny u vás menopauza vyvolala a jak vás ovlivňuje. Snížíte vlastní strach a stres z toho, jak by změny mohly ovlivnit váš vztah.

Pravidelné rozhovory zároveň zvýší emocionální intimitu mezi vámi a partnerem, posílí vztah a také fyzické spojení.

Díky rozhovorům jistě najdete různé způsoby, jak zvládnout menopauzu s jejími nepříjemnými příznaky.

 

Mohu v menopauze nějak zlepšit masturbaci?

Masturbace není jenom něco, co můžete dělat, když nemáte partnera nebo právě není doma. Masturbace je velmi příjemná a posilující činnost.

Pokud nejste zvyklá pravidelné masturbovat, vyhraďte si čas. Poznávejte své tělo, naslouchejte jeho potřebám a reakcím. Dělejte co vám je po chuti, a možná zjistíte, že orgasmus dovedete dosáhnout kdykoliv a klidně i bez partnera.

Vzrušení a uspokojení podpoříte pomocí vibrátorů a dild. Zvládnou to, co ruka sama ne. Doporučuji i trochu dražší womanizery a satysfiery, které dráždí klitoris jemným podtlakem.

womanizer satisfyer

 

Co dělat, pokud se problém prožívat rozkoš a orgasmus nevyřeší?

Uvedené rady nemusí vždy zaručeně přivést očekávané výsledky. Pokud vám ani přes snahu není sex příjemný a pořád nedovedete dosáhnout orgasmus, promluvte si s gynekologem nebo aspoň praktickým lékařem.

Pomoct vám může i odborník na duševní zdraví. Identifikuje možné příčiny zhoršeného sexuálního potěšení a navrhne vhodnou pomoc.

BUDU MOC RÁDA, pokud se nám v komentářích pod článkem svěříte se svými zkušenostmi se sexem a orgasmem v menopauze. Máte je? Používáte hračky nebo jiné babské rady?

Nebo vás zajímá něco dalšího? Za redakci Erekce.cz vám děkuji za všechny ohlasy a případné dotazy 🙂

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply