Refrakterní fáze a jak ji zkrátit, abyste opět souložil co nejrychleji?

Refrakterní fáze v sexu je různě dlouhá doba „zotavení“ po orgasmu. Během refrakterní fáze u člověka klesá sexuální citlivost a chvilku v něm nemůže pokračovat. Až refrakterní fáze odezní, pár může v sexu pokračovat a mít i „druhé nebo další kolo“.

U mladších sexuálně aktivních a zdravých mužů trvá refrakterní fáze obvykle pouze několik minut. Přibývajícím věkem a zhoršeným zdravotním stavem se fáze prodlužuje a může trvat až několik dnů. Lhůtu lze zkrátit posílením zdraví srdce a cév, pravidelným cvičením a změnou stravování.

Během fáze člověk typicky ztrácí zájem o okamžitý další sex, a dokonce ani nemusí být sexu schopen. Dochází k problematické erekci, k poruchám ejakulace a neschopnosti dosáhnout orgasmus.

refrakterní fáze

DALŠÍ NÁZVY REFRAKTERNÍ FÁZE:

Refrakterní lhůta, refrakterní období, refrakterní doba.

 

Jaký má refrakterní fáze průběh?

Refrakterní fáze přichází hned po dosažení orgasmu, a tedy sexuálního vyvrcholení a ejakulace u mužů. V tomto okamžiku se muž (a snad i jeho partnerka 🙂 ) cítí velmi spokojeně a uvolněně, někdy i výrazně unaveně. Odborně jde o fyziologickou refrakterní fázi, kdy mužův sexuální výkon ovlivňuje tělesné vyčerpání.

U žen fyziologická refrakterní fáze není tak výrazná a některé ji dokonce vůbec nezažívají. Žena totiž dovede dosáhnout řadu opakovaných orgasmů po sobě a obvykle si této schopnosti velmi ráda užívá. Pochva zůstává vlhká i po prvním orgasmu, takže je na další kola připravená prakticky okamžitě. O tom, co se po sexu děje u muže, obvykle vůbec netuší.

Rafrakterní doba zatlumí sexuální funkce a muži se penis tak rychle neztopoří. Vznikají kvůli tomu dokonce hádky, protože žena může být připravená na sex výrazně dříve. Kvůli čekání na muže se může cítit sexuálně frustrovaná.

Obě pohlaví ale mohou zažívat psychickou refrakterní fázi, která vás obere o zájem a naladění na sex. Refrakterní lhůta spadá pod cyklus lidské sexuální odezvy, který funguje velmi podobně, jako jiné aktivity, které jsou nám příjemné. Tento cyklus začíná silnějící žádostivostí, vrcholem uspokojení a končí snížením touhy.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak zlepšit sexuální výdrž a výkon ve 13 jednoduchých krocích? Zařaďte je nejpozději dnes.

jak zlepšit sexuální výdrž a výkon

 

Rafrakterní fáze u muže

Muž není během refrakterní lhůty schopen dosáhnout erekce ani orgasmu. Zpravidla to trvá několik minut až hodin, u starších nebo nemocných mužů ojediněle až několik dnů. Fyzické projevy doprovázejí ty psychické a muž tak nad dalším sexem ani neuvažuje.

Zde narážíme na zatím omezený výzkum, protože ani vědci zatím plně nerozumí, proč se délka refrakterní periody tak výrazně mění od muže k muži. Zároveň ještě nechápou, proč se vyskytuje pouze u někoho, přičemž jiní muži ji nikdy nezažívají.

Jedna menší starší studie uvádí, že u muže, který žádnou refrakterní dobu nezažíval, po orgasmu nedošlo k uvolnění hormonu prolaktinu, který jiní muži běžně uvolňují. Prolaktin do určité míry určuje, zda muž může nebo nemůže zažít opakovaný orgasmus.

Někteří muži zažívají orgasmus bez ejakulace (suchý mužský orgasmus), který jim umožňuje mít několikanásobné suché orgasmy bez refrakterní lhůty.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Druhy mužského orgasmu: 14 typů dokonalého sexuálního uspokojení. Zažil jste je všechny?

druhy mužského orgasmu

 

Rafrakterní fáze u ženy

Zdravá žena je obvykle schopná pokračovat v sexuální aktivitě ihned po dosažení orgasmu. Je málo pravděpodobné, že by potřebovala nějakou dobu na zotavení a odpočinek. Pokud vás o něj ale požádá, určitě jí čas dopřejte a do sexu ji tak rychle nenuťte.

Ženy, které refrakterní periodu zažívají, hlásily ve vědecké studii, že je jejich pochva nebo klitoris velmi citlivý, erotická stimulace je bolí a není jim příjemná. Tyto pocity hlásilo 96 % zúčastněných žen, které refrakterní lhůtu potvrdily a začaly se kvůli ní opakovanému sexu vyhýbat.

Vědecké poznání se aktuálně zaměřuje spíše na muže a jejich prožívání refrakterní fáze.

 

Jak se refrakterní fáze mění s věkem?

Věk je nepřítelem lidských sexuálních schopností i zdatností a refrakterní fázi prodlužuje. Starší člověk jednoduše potřebuje delší odpočinek, a ideálně odpočívat co nejčastěji. Kvůli vysokému věku trvá lidem déle dostatečně se vzrušit a správně reagovat na erotické vjemy. Déle taky odpočívají po sexu.

Refrakterní doba se bude prodlužovat, i pokud je u vás aktuálně velmi krátká a na další sex jste připravený již do několika sekund. To, jak dlouhá je dneska, ovlivní, jak dlouhá bude ve vašem stáří.

 

Které aspekty ovlivňují délku refrakterní fáze?

Faktorů může být velmi mnoho. Na celkovém trvání refrakterní doby se podílí v různé míře a v různých kombinacích. Nejčastěji jde o:

  • celkový zdravotní stav,
  • kvalitu partnerského vztahu,
  • kvalitu sexuálního vztahu,
  • četnost partnerských souloží.

Při sexu je důležitá i hladina dopaminu. Pokud jej organismus produkuje správně a v dostatečném množství, refrakterní doba je zpravidla krátká. Díky dopaminu dovede muž dosáhnout erekci a udržet si ji.

Upozorňuji ale, že příliš vysoká hladina dopaminu může zhoršovat sexuální zdraví, takže se jej nesnažte do těla doplňovat v doplňcích stravy ani lécích.

Optimální hladinu dopaminu vám pomůže udržet věnování se prospěšným činnostem jako je sport, nové příjemné koníčky a dobré vztahy s přáteli i rodinou.

 

Jak zkrátit refrakterní fázi?

Na internetu či v magazínech najdete několik neověřených a nepotvrzených rad, které zkrácení refrakterní doby a s ním i prodloužení sexuální výdrže slibují, bohužel ale nejsou pravdivé. Obvykle se vás budou snažit přesvědčit, abyste nakoupil nějaké doplňky stravy nebo speciální erotické pomůcky.

Nechci tvrdit, že žádná z nich nebude zaručeně fungovat, ale možností není mnoho a obvykle jde pouze o dezinformace a skrytou reklamu.

Nejlepším způsobem, jak zkrátit refrakterní období, je posílení svého celkového zdraví a zaměření se v první řadě na zdraví srdce a oběhové soustavy. Kardiovaskulární zdraví je klíčem k navození sexuálního zdraví a kondice.

Tyto rady jsou vhodné pro muže i pro ženy, které nějakou refrakterní lhůtu prožívají:

  • Pravidelně posilujte zdraví srdce, ideálně aerobními cvičeními. Jsou to ty, při kterých se hodně zadýcháte a provádíte je na čerstvém vzduchu – rychlá chůze, běh, aerobik atd.
  • Snažte se zhubnout, pokud trpíte nadváhou nebo obezitou. Oba stavy negativně ovlivňují zdraví srdce a cév, které ucpávají cholesterolem a snižují celkovou tělesnou kondici.
  • Jezte zdravé, čerstvé a průmyslově co nejméně zpracované potraviny. Taková strava zlepšuje zdraví srdce i cév.
  • Vylečte všechny aktuální nemoci, kterými možná trpíte. Některé mohou mít dlouhou refrakterní fázi jako svůj negativní důsledek.

Na některých stránkách se můžete dočíst i o přínosu Kegelova cvičení pro posílení svalů pánevního dna. To je určitě velmi přínosné, protože již víme, že podporují prokrvení genitálu a intimní oblasti, zlepšují erekci, zvyšují sílu orgasmu a pomáhají proti samovolnému úniku moči (močové inkontinenci).

Pro ženy po porodu jsou velmi vhodné v rámci doléčení a hojení. Bohužel ale neexistují vědecké důkazy, které by potvrdily, že Kegelovy cviky pomohou zkrátit refrakterní období.

Jedna menší studie naznačila, že se povedlo refrakterní fázi zkrátit u mužů, kteří trpěli erektilní dysfunkcí a užívali lékařem předepsané léky. Konkrétně šlo o zkrácení lhůty u 40 % zúčastněných mužů, kteří užívali Viagru s léčivem sildenafil. Pacienti, kteří během studie dostávali neúčinné placebo, zaznamenali zlepšení v pouhých 13,3 % případů.

 

Co jsme zjistili o refrakterní fázi?

Refrakterní fáze je u každého muže jinak dlouhá. U mladších je zpravidla krátká a čím je muž starší, o to delší refrakterní doba je. Většina žen refrakterní lhůtu nezažívá a a ni ji nezná, v určitých případech se ale může ale objevit i u nich.

Refrakterní dobu prodlužuje zhoršený zdravotní stav, zejména nemoci srdce a cév.

Refrakterní fázi lze zkrátit zařazením zdravých návyků, a tedy zařazením pravidelného aerobního cvičení, zdravým stravováním a udržováním psychického zdraví.

Pokud vás trápí krátká sexuální výdrž, doporučuji kontaktovat lékaře – urologa či sexuologa u muže, gynekologa nebo sexuologa u žen.

Pokud máte vlastní zkušenost se zkracováním refrakterní lhůty, dejte nám a našim čtenářům vědět do komentáře.

Kontaktujte nás i v případě, že vás zajímá cokoliv jiného, vážení čtenáři. Za celou redakci Erekce.cz vám přeji krásný den.

 

Nejčtenější články o předčasné ejakulaci a příbuzných poruchách

OTESTOVÁNO: 10 nejlepších doplňků pro oddálení ejakulace a prodloužení soulože
14 tipů pro úspěšné oddálení ejakulace - ověřeno sexuoložkou
6 nejčastějších poruch ejakulace
Informační megačlánek Vše o ejakulaci, ověřený sexuoložkou
Retardovaná, opožděná ejakulace - příliš dlouhá doba do vyvrcholení
Ejakulace bez erekce - je to problém?
Ejakulace bez orgasmu - jak si vyvrcholení doopravdy užít?
Retrográdní ejakulace - co když vyvrcholíte bez výstřiku semene?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply