Ashermanův syndrom: Jizvy a srůsty v děloze ohrožují plodnost

Ashermanův syndrom je negativní stav získaný během života, při kterém se v děloze tvoří jizvy (lékařsky adheze). Zjizvená tkáň může vytvářet různě veliké srůsty a čím je jich v děloze více, o to menší je prostor v děloze zůstává. Porucha postihuje pouze ženy, protože se týká pouze dělohy. Ženy, které již dělohu nemají, nemohou trpět Ashermanovým syndromem.

Že je Ashermanův syndrom získaný znamená, že nejde o vrozenou poruchu, ale o získanou během života typicky kvůli chirurgickým zákrokům na děloze (kyretáž a dilatace) po porodu nebo potratu. Příčinou mohou být také úrazy.

Pacientky s Ashermanovým syndromem si zažívají slabé menstruace nebo úplnou absenci menstruací (amenorea), bolesti v oblasti pánve a břicha. Možný je také problém s udržením těhotenství, neplodnost a menstruační komplikace.

V článku se podíváme na typické příznaky, zdravotní rizika a léčbu Ashermanova syndromu.

Ashermanův syndrom

VÍTE, ŽE Ashermanův syndrom byl poprvé popsán a pojmenován podle svého objevitele izraelského gynekologa Josepha Ashermana v roce 1950? Doktor Asherman vystudoval medicínu na Karlově univerzitě v Praze.

Doktor Asherman popsal tvorbu jizev v děloze jako důsledek některých chirurgických zákroků, které mohou rovněž způsobovat problémy s plodností a normální menstruací.

 

Co přesně je Ashermanův syndrom?

Ashermanův syndrom je vzácný rizikový stav, kdy se uvnitř dělohy tvoří a hromadí jizvy a srůsty tkání (intrauterinní srůstysrůsty uvnitř dělohy). Zjizvená tkáň se může postupně zvětšovat a tím zmenšovat celkový objem a volné místo v děloze.

Hromadění abnormálního děložního materiálu vyvolává bolesti a pocity tlaku, abnormální děložní krvácení a ojedinělé nejsou ani problémy s plodností nebo neplodnost (infertilita) postižené.

Dobrou zprávou je, že Ashermanův syndrom je dobře léčitelný a léčba pomáhá tlumit negativní příznaky.

 

Jak častý je Ashermanův syndrom?

jak častý je Ashermanův syndrom?

Výskyt Ashermanova syndromu je vzácný a přesné statistiky neexistují

Ashermanův syndrom postihuje pouze ženy s dělohou. Některé ženy již dělohu nemají, proto se jim srůsty nemají kde tvořit. Zákrok odstranění dělohy ze zdravotních důvodů se nazývá totální nebo-li kompletní hysterektomie.

Ashermanův syndrom je ale vzácné onemocnění. Že je vzácné znamená, že postihuje méně než 1 % žen. Statisticky bohužel není úplně jasné, kolik procent žen syndromem trpí. Mnohdy totiž zůstává nediagnostikován a postižené své příznaky připisují jinému problému nebo příznakům abnormální menstruace či menopauzy.

Některé ženy dokonce nepociťují žádné významné negativní příznaky, proto lékařskou pomoc nevyhledají a do záznamů se logicky nedostanou. V určitých případech můžete trpět Ashermanovým syndromem aniž byste o tom věděla.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Hysterektomie: Odstranění dělohy z rizikových důvodů. Které to jsou?

hysterektomie

 

Které ženy postihuje Ashermanův syndrom nejčastěji?

Onemocnění je získané, takže se s dělohou pacientky muselo stát něco nezvyklého. Postižené se stalo něco, co podpořilo tvorbu jizev a srůstů.

Ashermanův syndrom není vrozené a tedy geneticky dané onemocnění. Žena se ke stavu „musí“ nějak dostat, sám od sebe se totiž neobjeví.

Riziko rozvoje Ashermanova syndromu roste u žen, které:

  • podstoupily nějakou operaci dělohy (typicky dilatace a kyretáž, porod císařským řezem, hysteroskopii a podobně),
  • trpěly na infekce pánevní oblasti nebo na zánětlivá onemocnění pánve,
  • se léčily s rakovinou dělohy.

Ashermanův syndrom a zdravá děloha

Vlevo zdravá normální děloha, vpravo děloha postižená Ashermanovým syndromem

 

Ashermanův syndrom a plodnost

Ve většině případů je léčba Ashermanova syndromu účinná a zabírá dobře většině pacientek. Většina žen, které podstoupily léčbu, mohly normálně otěhotnět a dítě úspěšně vynosit. Vždy ale spolupracujte s lékařem.

Nicméně nelze zapomínat ani na fakt, že Ashermanův syndrom může být příčinou neplodnosti. Stav může být spojen i s jinými faktory, které neplodnost přispívají.

Pokud se vám pořád nedaří otěhotnět, je potřeba najít přesnou příčinu. Lékaři sice obecně doporučují zajít na vyšetření plodnosti v případě, že se vám nepovedlo otěhotnět ani po 12 měsících snahy bez ochrany (bez antikoncepce a kondomu).

Z vlastní zkušenosti ale doporučuji jít za ním kdykoliv máte pocit, že jste již měla být dávno těhotná a pořád nejste ani přesto, že se snažíte. V mnoha případech je zbytečné čekat a trápit se celý jeden rok, když může lékař zjistit odpověď prakticky ihned. Rozhodnutí je vždy pouze na vás.

 

Může Ashermanův syndrom způsobit potrat?

Ano, potrat kvůli neléčenému Ashermanově syndromu je možný. Srůsty v děloze zmenšují její objem a pro plod je v ní logicky méně místa. To může vyvolat těhotenské komplikace, protože postižená děloha se nedovede velikostí přizpůsobovat růstu plodu.

Velmi důležité je také uchycení placenty na dělohu, kterému mohou srůsty bránit. Placenta je nezbytná pro vyživování, krevní zásobení a celkové přežití plodu.

Kromě potratu zvyšuje Ashermanův syndrom také riziko narození mrtvého dítěte, placenta praevia (stav, kdy je placenta k děloze připojena příliš nízko) nebo utržení (abrupci) placenty. Deformovaná děloha může zároveň blokovat děložní čípek a bránit dítěti v normálním porodu, kdy bude nezbytný porod císařským řezem. Ashermanův syndrom splňuje klasifikaci pro faktor rizikového těhotenství.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Rizikové těhotenství ohrožuje zdraví a život dítěte i matky.

rizikové těhotenství

 

Příznaky Ashermanova syndromu

Opakuji, že příznaky mohou být různé u každé postižené a některé si žádných výrazných příznaků ani nevšimnou. Některé postižené mají dokonce zcela normální menstruace.

V případě jakýchkoliv menstruačních nebo jiných gynekologických komplikací zajděte za svým gynekologem a absolvujte také pravidelné preventivní prohlídky.

Pokud se nějaké příznaky objeví, typicky jde o:

 

Příčiny Ashermanova syndromu

Při Ashermanově syndromu se v děloze hromadí zjizvená tkáň, zmenšuje její vnitřní prostor a v některých případech může blokovat hrdlo dělohy. Nejčastější příčinou jsou operace dělohy, děložního čípku a některé úrazy.

Příčiny Ashermanova syndromu vyvolané nějakým zákrokem na děloze mohou zahrnovat:

Hysteroskopie: Vyšetření dělohy, při kterém lékař zavede do dělohy hysteroskop (tenká hadička s kamerou a světlem) a pomocí něj z dělohy vyřízne myomy nebo jiné abnormální útvary pro bližší zkoumání.
Dilatace a kyretáž: Při zákroku lékař otevírá (dilatuje) děložní čípek a z dělohy odstraňuje podezřelou tkáň.
Císařský řez: Operace pro porod dítěte. Císařský řez může na děloze vytvořit jizvy v místech, kterými vedl řez. Je vzácné, aby císařský řez způsobil Ashermanův syndrom, ale pokud při operaci došlo k infekci, je to pořád možné.
Infekce: Ani infekce není přímou příčinou Ashermanova syndromu. Pokud je ale infekce přítomna při operacích dělohy, důsledkem může být vznik jizev.
Radiační léčba: Ozařování slouží pro léčbu rakoviny dělohy nebo děložního čípku. Vedlejším účinkem ale může být i vznik jizev, srůstů a rozvoj Ashermanova syndromu.

Tabulka možných příčin Ashermanova syndromu

Ojediněle může být Ashermanův syndrom důsledkem zavedeného nitroděložního tělíska. Není to sice běžné, ale jakýkoliv cizí předmět v ženském těle může vyvolat infekci a s ní i Ashermanův syndrom.

 

Existuje prevence před Ashermanova syndromem?

Ashermanovu syndromu obvykle nelze nijak zabránit. Příčinou je často nějaké poškození vnitřní výstelky dělohy při nějaké operaci nebo vyšetření. Pokud jsou nezbytné, záleží pouze na šikovnosti lékaře, zda se na vás nedopusti nějakého zranění. I když je lékař specialista, jizvy mohou začít růst v důsledku hojení ran.

Poradit lze pouze být opatrná a snažit se vyhýbat nárazům do břicha a poraněním dělohy. Pokud jste nějaké takové poranění měla a pociťujete nějaké příznaky, je rozumné zajít aspoň za praktickým lékařem nebo přímo ke gynekologovi.

 

Jak lékař diagnostikuje Ashermanův syndrom?

Lékař zjistí Ashermanův syndrom obvykle během rutinní gynekologické prohlídky, případně vás k lékaři dovedou nepříjemné příznaky.

Riziko Ashermanova syndromu může lékař předpokládat i z vaší zdravotní anamnézy, pokud jste již někdy absolvovala nějaký chirurgický zákrok na děloze či v její těsné blízkosti, císařský řez nebo léčbu ozařováním. Pokud jste operaci podstoupila, ale zákrok nemáte zaevidovaný ve zdravotní kartě, vždy o tom informujte lékaře.

Lékař vám provede hmatové vyšetření břicha a bude sledovat, zda na doteky reagujete bolestí. Zajímat jej ale bude i vnitřní stav dělohy. Kvůli tomu vám může do dělohy vstříknout fyziologický roztok a pomocí transvaginálního ultrazvuku (sonda se zavádí do pochvy) zjistí, zda děložní dutinu nebo děložní čípek neblokuje nějaká podezřelá tkáň.

Lékař může doporučit i jiná zobrazovací vyšetření, aby získal detailní pohled na dělohu:

Ultrazvukové vyšetření: Lékař si zobrazí dělohu na počítači pomocí zvukových vln. Ultrazvuk lze provádět působením sondy přes břicho, ale někdy je pro detailnější záběry potřebné zavést sondu do pochvy.
Hysteroskopie: Lékař se do dělohy dostane přes pochvu a děložní čípek tenkou hadičkou s kamerou. Pokud je hadička opatřena kleštičkami, lékař může zjizvenou tkáň rovnou odstranit.
Sonografie: Ultrazvukové vyšetření se zavedením fyziologického roztoku přes katétr až do dělohy. Roztok dělohu „nafoukne“ a díky tomu lékař získá detailní přehled o abnormalitách uvnitř dělohy.

Tabulka vyšetřovacích metod Ashermanova syndromu

 

Léčba Ashermanova syndromu

Existuje několik způsobů léčby Ashermanova syndromu. Lékař léčbu doporučí podle závažnosti příznaků, které syndrom vyvolal a také případné neplodnosti, kterou způsobil. Pokud žádné negativní příznaky nepociťujete, možná nakonec žádnou léčbu potřebovat nebudete.

Pokud plánujete těhotenství, léčba se zaměří na odstranění zjizvené tkáně. Srůsty totiž v děloze nemají co hledat, protože by ubíraly místo pro plod. Cílem léčby je mimo jiné vrátit děloze její původní velikost a tvar. Léčba tlumí bolesti, obnovuje menstruační cyklus a pokud máte zatím před menopauzou, může obnovit vaši plodnost.

Jizvy na děloze může lékař odstranit pomocí hysteroskopu. Nástrojem se do dělohy podívá a stejným nástrojem může vyříznout abnormální jizevnaté tkáně. Rizikem je bohužel poranění zdravé děložní tkáně, kvůli čemu mohou jizvy opět začít růst.

Méně invazivní metodou je hormonální estrogenová terapie. Podávání léků zpomalí nebo zcela zabrání tvorbě srůstů. Terapie je vhodná i právě po operaci, aby se zabránilo další tvorbě jizev. Hormon estrogen podporuje hojení děložní výstelky (endometria).

Doporučuji vám vždy poslechnou vašeho lékaře, protože pouze on zná přesný rozsah poškození a ideální léčebnou metodu pro vás.

VIDEO (YouTube, anglicky): Podrobně o Ashermanově syndromu

 

Co jsme zjistili o Ashermanově syndromu?

Ashermanův syndrom je stav způsobený poraněním vnitřní stěny dělohy, na které se tvoří jizvy a srůsty. Příčinou je nejčastěji nějaké poranění dělohy.

Stav je dobře léčitelný, je ale potřebné zachytit jej včas, zvlášť pokud je pacientka těhotná. Život ženy není v ohrožení, ale nebezpečí hrozí právě plodu.

Pokročilejší Ashermanův syndrom lze léčit operací, ale méně vážné a bezpříznakové případy obvykle léčbu nevyžadují.

Svého gynekologa navštivte s jakýmkoliv nepříjemným příznakem nebo s podezřením na jakékoliv onemocnění.

Máte vlastní zkušenost s Ashermanova syndromem? Jak se u vás projevoval, jak jste se léčila a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez Ashermanova syndromu.

 

Další články o přípravě a průběhu těhotenství

Preejakulát (kapičky lásky): Jaký má význam a lze z něj otěhotnět?
Otěhotním, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? Jak poznám, že jsem těhotná?
Progesteron potřebujete pro otěhotnění i porod. Jaké jsou příznaky nedostatku a jak jej zvýšit?
Otěhotnění po potratu: Jaká je šance a je takové těhotenství bezpečné?

 

Leave a Reply