Česnek setý pro zdraví prostaty a močových cest. Jak pomáhá?

Česnek setý (Allium sativum) dobře znáte, protože je to tradiční a oblíbená česká potravina. Co ale možná neznáte, je jeho znamenitý vliv na snížení krevního tlaku, špatného cholesterolu a prevence před různými druhy rakovin včetně rakoviny prostaty. I proto extrakty z Česneku setého najdete v mnohých doplňcích pro podporu kondice prostaty a močových cest.

Vyjmenovali jsme všechny studiemi potvrzené zdravotní a výživové účinky čerstvého česneku i extraktů z něj, které jsme byli schopní dohledat.

Takže, topinky osmažit, česnekem namazat a hurá číst podrobný profil Česneku setého 🙂

Česnek setý a účinky na mužské zdraví

 

Co o Česneku setém tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)?

SZPI je státní orgán, který zkoumá účinky různých rostlin a konkrétních látek. Ověřuje je a potvrzuje, takže máte jistotu, že účinky v tabulce vydal přímo státní orgán.

Pokud vás bude zajímat jakákoliv rostlina nebo konkrétní látky, dohledejte si je ve Vodítkách k problematice výživových a zdravotních tvrzení.

O česneku jsme našli tato povolená tvrzení. Všimněte si, ze existuje i řada dalších rostlin s podobnými účinky. V doplňcích stravy pro specifické mužské potřeby je obvykle najdete také (ginkgo, přeslička, kopřiva, serenoa a tak dále).

SZPI, logo

účinky česneku setého podle SZPI

Jak vidíte, česnek bohužel nemá přímé účinky na zdraví, kondici a činnost prostaty ani močové soustavy, které by SZPI potvrzovala. Má ale jiné účinky, které je pomáhají chránit.

 • Antibakteriální vlastnosti česneku pomáhají zmírnit bakteriální infekce, které napadají močovou soustavu velice často. Ty dále vedou k zánětům. I tyto účinky jsou krokem k jejich lepší vitalitě a kondici.
 • Protizánětlivé účinky zpomalují šíření zánětů a tlumí ty již existující. Záněty napadají prostatu, měchýř, ledviny a zbytek močových cest nejčastěji, takže česnek má v jídelníčku své místo.
 • Antioxidační účinky pomáhají chránit buňky před poškozováním vlivem oxidačního stresu. Vliv mají samozřejmě i na buňky prostaty a močové soustavy.
 • Účinky na snížení krevního tlaku a zlepšení hladiny cholesterolu prospívají srdci a cévám, což je nezbytné pro správné prokrvení organismu, močové soustavy a i pevnou erekci.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO ZDRAVOU PROSTATU S OBSAHEM ČESNEKU SETÉHO: 

Tobolky Proerecta PROSTATE společně s kopřivou, slivoní a kurkumou chrání prostatu před zvětšováním a močové cesty před častým a přerušovaným močením. 

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Prospěšné účinky Česneku setého, extraktů a výrobků z něj

Česnek patří do rostlinné čeledi Allium, kde kromě něj najdete i cibuli, šalotku nebo pórek. I tyto rostliny se mohou pochlubit podobnými účinky, ale výrazný a intenzivní česnek nabízí nejvíce těch prospěšných. Zajímat nás bude hlavně česneková palice, která obsahuje cca 8 – 15 stroužků podle druhu česneku.

 

Prevence rakoviny prostaty

Podle výsledků více studií zelenina z čeledi Allium (česnek, cibule, pórek, šalotka) má vztah se sníženým rizikem různých druhů rakovin včetně rakoviny prostaty. Účinky má také na prevenci před rakovinou mozku a plic.

Bohužel je potřeba upozornit, že kvalitních studií zatím není dostatek a pořád se provádějí nové. Dostupné informace ale svědčí v prospěch česneku jako zeleniny s preventivními účinky na rakovinu.

 

Podpora imunity a prevence nachlazení

Česnek proto najdete kromě doplňků pro kondici prostaty a močové soustavy také v doplňcích stravy pro podporu imunity. Samozřejmě doporučujeme česnek jíst i syrový a tepelně upravený v běžném jídelníčku.

Podle studie každodenní konzumace česneku během 12 týdnů snížila nachlazení až o 63% oproti lidem, kteří užívali placebo (neúčinnou kontrolní látku). Průměrné trvání příznaků nachlazení se snížilo až o 70% a to z 5 na pouhých 1,5 dne.

Druhá studie potvrdila, že vysoké dávky česnekového extraktu (2,56 gramů za den) snížily počet dnů od nachlazení po doléčení o 61%.

Studií je ale zatím málo a je potřeba dalších. Bez ohledu na jejich výsledky má zcela jasný význam konzumovat česnek v běžném jídelníčku nebo formou doplňků stravy s jeho extrakty.

 

Antioxidační účinky

Antioxidanty bojují proti volným radikálům, které se v těle běžně produkují a přispívají k rychlejšímu stárnutí celého organismu. Volné radikály a oxidační stres škodí buňkám včetně těch v prostatě a močové soustavě.

Podle studie vysoké dávky česneku nebo doplňků z něj zvyšují produkci antioxidačních enzymů a významně snižují oxidační stres u lidí s vysokým krevním tlakem. Kombinace účinků na krevní tlak a hladiny cholesterolu mohou zároveň snížit riziko běžných nemocí mozku jako Alzheimerova choroba nebo demence.

 

Antibiotické účinky

Sirnaté sloučeniny v česneku jsou údajně až 100x účinnější, než běžně předepisovaná antibiotika a velice dobře reagovaly na bakterii Campylobacter, která má nejčastěji na svědomí střevní infekce. Česnekové sloučeniny tedy mají potenciál snižovat škodlivý vliv bakterií.

 

Detoxikace od těžkých kovů v těle

Sloučeniny síry ve vysokých dávkách chrání orgány před poškozením těžkými kovy. Studie na dělnících továrny na autobaterie zjistila, že česnek snížil hladinu olova v jejich krvi o 19% a pomohl zmírnit nepříjemné příznaky intoxikace těžkými kovy jako bolest hlavy a vysoký krevní tlak.

 

Aktivní sloučeniny pomáhají snížit krevní tlak

Nemoci srdce a cév a nimi zapříčiněné mrtvice a infarkty jsou nejčastějšími příznaky předčasných úmrtí. Společným jmenovatelem je vysoký krevní tlak (hypertenze) a zužování a ucpáváni cév (ateroskleróza). Ty kromě jiného stojí také za erektilní dysfunkcí, kdy do penisu neproudí dostatek krve.

Podle studií je česnek prospěšný pro lidi s vysokým krevním tlakem. Aby byly tyto účinky co nejvíce prospěšné, je potřeba vysoké denní dávky česneku. Obecně se doporučují 4 stroužky denně nebo adekvátní množství v doplňcích.

Doplňky pro ochranu močové soustavy a prostaty obsahují obvykle i jiné složky, takže dávka česneku v nich může být nižší. Společně s ostatním složkami naplňují očekávané výsledky.

 

Zvýšení sportovního výkonu

Česnek se tradičně používá pro snížení únavy a zvýšení pracovního výkonu dělníků. Ve starověkém Řecku ho dokonce užívali olympijští sportovci. Tyto účinky zatím potvrzují pouze výzkumy na krysách.

Lidé s nemocemi srdce, kteří užívali 6 týdnů česnekový olej, měli o 12% nižší srdeční frekvenci a vyšší kapacitu výkonu. Česnek navíc pomáhá snížit únavu způsobenou cvičením.

 

Snížení hladiny cholesterolu a rizika srdečních onemocnění

Česnek pomáhá snížit celkový cholesterol včetně škodlivého LDL cholesterolu a to až do 15% u lidí, kteří mají hodnoty vysoké. Vztah mezi snížením hodnot špatného LDL a dobrého HDL není zcela přesně změřený. Zatím se zdá, že snižuje LDL a HDL si „až tolik nevšímá“.

 

Česnek je zdravá potravina plná prospěšných látek a sloučenin

Česnek patří mezi nejčastější suroviny tradičních kuchyní a medicín po celém světě. Podle vědců mají nejsilnější prospěšné účinky sloučeniny síry, které česneku dodávají onu výraznou, pronikavou a velice „odolnou“ vůni a chuť.

Za nejdůležitější se považuje látka alicin. Tato látka je ale velice nestabilní a v syrovém česneku se vyskytuje pouze krátce po tom, co se česnek nakrájí, naseká nebo rozdrtí. Čerstvě nakrájený česnek proto snězte vždy co nejrychleji a neskladujte ho příliš dlouho. Další zdravotní přínosy nesou sloučeniny dialyldisulfid a s-allyl cystein.

Tyto sloučeniny síry prostupují do organismu z trávícího traktu a po celém těle uplatňují své biologické účinky.

Co se týče nutričních (výživových) hodnot, jeden stroužek (asi 3 g) obsahuje:

 • 2% denní doporučené dávky manganu
 • 2% denní doporučené dávky vitaminu B6
 • 1% DD vitaminu C
 • 1% DDD selenu
 • 0,06 g vlákniny
 • prospěšné množství vápníku, mědi, draslíku, fosforu, želena a vitaminu B1
 • 4,5 kalorií
 • 0,2 g bílkovin
 • 1 g sacharidů

Česnek obsahuje i malá množství téměř všech potřebných živin, ale již pouze v zanedbatelných množstvích.

 

Prodloužení života (zatím nedostatečně potvrzeno)

Účinek na „lidskou dlouhověkost“ bohužel zatím nelze na lidech prokázat, každopádně díky pozitivnímu vlivu na krevní tlak lze předpokládat, že česnek lidem pomáhá žít déle.

Dalším faktorem je vliv česneku proti infekčním chorobám a vlivům bakterií či virů. Ty totiž zkracují život a snižují jeho kvalitu také. Dovedou zapříčinit předčasnou smrt a to hlavně u lidí s imunitními problémy.

 

Negativní vedlejší účinky

Jelikož jde o rostlinnou potravinu, vždy existuje jisté riziko alergie. Pokud po konzumaci česneku cítíte podráždění úst a krku, případně si všimnete projevy na kůži, přestaňte s konzumací a zajděte si na alergologii.

Česnek není vhodný pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve. Na konzumaci česneku se zeptejte předepisujícího lékaře.

Za nevýhodu lze považovat i nepříjemný česnekový zápach z úst. Ten ale překryjete umytím zubů, ústní vodou a žvýkačkou. Zápach je méně důležitý, než zdravotní přínosy česneku.

 

Často kladené otázky na účinky a užívání Česneku setého

Dokáže česnek zmenšit zvětšenou prostatu?
Česnek ve studii na potkanech, kterým se 4 týdny dávkoval, snížil velikost prostaty a zánětlivé markery v krvi.
Je česnek dobrý pro prostatu?
Zcela určitě. Čínská studie dokonce tvrdí, že konzumace zeleniny ze skupiny Allium (česnekovitá zelenina a její části) může snižovat riziko rakoviny prostaty.
Dráždí česnek močový měchýř?
Silně kořeněná jídla mohou v jistých případech dráždit výstelku močového měchýře.
Jaké pozitivní účinky mi česnek ještě přinese?
Při konzumaci 2 stroužků denně posílíte imunitní systém, snížíte záněty a ochráníte se před vznikem nových, snížíte riziko některých druhů rakoviny, zlepšíte zdraví srdce a můžete dokonce zvýšit sportovní výkonnost.
Je česnek vhodný proti infekcím močových cest?
Podle studie může být extrakt z česneku účinným krokem proti patogenním bakteriím spojenými s infekcemi močových cest, které získaly odolnost vůči některým lékům.
Je zdravé jíst česnek denně?
Ano, v rozumné míře. Konzumujte ho často, pokud trpíte vysokým krevním tlakem. Česnek rozšiřuje cévy a snižuje tlak v nich. Česnek pomáhá při hypertenzi a pro prokazatelné účinky se doporučují 4 stroužky denně. Česnek snižuje také hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi o 10 – 15%.
Kolik česneku mohu za den sníst?
Bezpečná dávka jsou cca. 2 stroužky. Neuškodíte si, pokud jich sníte i 4 nebo 5, ale připravte se na plynatost a zápach. Pokud užíváte sušený česnek, bezpečná a doporučená dávka je 300 mg 2 až 3x za den. Blíže vždy poradí etiketa výrobku, který kupujete.
Co se stane, když sním příliš mnoho česneku?
Pokud česnek sníte jako potravinu, v první řadě si všimnete zápach z úst. Přidat se může pálení v ústech, v krku nebo žaludku, pálení žáhy, plynatost, nevolnosti a zvracení, tělesný zápach nebo průjem. Česnek ředí krev, takže může být problém se zastavením krvácení, pokud máte otevřené rány. Nepříjemné účinky pomůže zmírnit nebo odstranit tepelná úprava česneku (pečení, vaření).
Poškozuje česnek játra?
Extrémní množství česneku může játra poškodit. Jde ale o desítky stroužků, které byste musel sníst každý den.

Nezapomeňte, že prostatu a močové cesty ochrání tobolky Proerecta PROSTATE

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další rostliny, které prospívají prostatě a močové soustavě

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Serenoa plazivá (Saw palmetto)
Slivoň africká (Pygeum africanum)
Česnek setý (Allium sativum)
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

erekce_cz na facebooku

 

2 Comments

 1. Olga 2.1.2021
  • Redakce Erekce.cz 4.1.2021

Leave a Reply