Zdraví prostaty a doplňky stravy. Jak pomohou? Co obsahují? Jsou všechny bezpečné?

Rakovina prostaty je nejčastější formou rakoviny u mužů po celém světě. Prostatu trápí i jiné zdravotní komplikace, které ne vždy ohrožují život tak závažně jako karcinom. Prostata má tendenci zvětšovat se věkem, takže je pravděpodobné, že po cca. 50 roce života se objeví nějaká komplikace.

Kvalitu života ovlivňuje časté noční močení, bolestivé močení nebo problém vymočit se úplně. Za vším stojí kondice prostaty.

Na internet najdete desítky různých výrobků, které slibují úlevu od problémů s prostatou a močením. Jistě vás zajímá, zda jsou skutečně účinné a jak je vybrat.

Je nutné sledovat složení. Existují konkrétní byliny a látky, které mají na kondici prostaty pozitivní vliv. V článku vyjmenujeme jejich prokázané účinky.

doplňky stravy na prostatu a účinné látky

 

Nejčastější účinné látky v doplňcích stravy pro zdraví prostaty

POZOR, DOPLŇKY STRAVY NEMAJÍ LÉČEBNÉ ÚČINKY A NEMOCI PROSTATY NELÉČÍ. 

Nemohou tedy nahrazovat ani léky, ani prevenci před vznikem nemocí prostaty. Dovedou maximálně zmírňovat příznaky spojené s problematickou prostatou (nutkání, bolesti a nepříjemné pocity) a ulevit od nich. Nejčastěji snižují záněty prostaty.

Pokud vám tedy bude kdokoliv tvrdit, že jeho doplněk prostatu zachránil před nemocí, nemusí to být pravda. Pro tyto účely je potřeba užívat léky na prostatu a ty předepíše pouze a jenom lékař.

V článku uvádíme i zdravotní a výživová tvrzení Státní zemědělské a potravinářské inspekce SZPI, která rostliny a látky zkoumá a prověřuje jejich účinnost. Účinky konkrétních rostlin a látek si umíte dohledat i sám ve Vodítkách k problematice zdravotních a výživových tvrzení.

 

Celkově jsou důkazy, které by potvrzovaly prospěšný účinek doplňků na prostatu slabé a není jich mnoho. Některé studie naznačují, že níže uvedené složky mohou pomoci zmírňovat některé nepříjemné příznaky spojené s prostatickými problémy.

Některé složky ale mohou být neúčinné, a dokonce škodlivé pro zdraví prostaty. Nakupujte pouze dobře známé a bezpečné doplňky. Nenakupujte pouze podle hezké televizní reklamy.

Ideální je zeptat se na doplňky urologa během prohlídky, na které vám reálně najde problém s prostatou. Pokud usoudí, že je vaše prostata zdravá, nemá smysl doplňky nakupovat. Tehdy se zaměřte na zdravý životní styl s dobrou stravou, pohybem, bez neduhů a závislostí.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO ZDRAVOU PROSTATU S OBSAHEM PROSPĚŠNÝCH ROSTLIN: 

Tobolky Proerecta PROSTATE společně se slivoní, kopřivou, drmkem, a česnekem chrání prostatu před zvětšováním a močové cesty před častým a přerušovaným močením. 

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Serenoa plazivá (Serenoa repens, Saw palmetto)

čerstvé plody Saw palmetto

Účinné látky se extrahují z plodů palmy

Najdete ji skoro v každém doplňku na prostatu. Jde o plody palmy. Používají se ke zmírnění příznaků močových cest, které vznikly kvůli benigní hyperplazii prostaty. Bobulím se předpokládají protizánětlivé účinky.

 • Studie na 165 mužích s BHP dokládá, že 160 mg extraktu ze Saw palmetta 4x denně během 12 týdnů zlepšilo skóre negativních symptomů prostaty, průtok moči a životní komfort.
 • Další studie dokládá zlepšení příznaků močových cest, kteří užívali Saw palmetto v kapslích denně po dobu 6 měsíců.
 • Ochrana prostaty před rakovinou v rámci blokování šíření a růstu rakovinných buněk byla zatím dokázaná pouze ve zkumavce a na zvířatech. U lidí tyto účinky zatím nebyly potvrzené.

Celkově je potřebný další výzkum, aby se potvrdily všechny konkrétní účinky a stanovila optimální dávka. Za zmínku stojí i případné negativní reakce. Ojediněle byla hlášena bolest hlavy, závratě, nevolnosti, zácpy a alergické reakce.

Bohužel optimální dávka Saw palmetta není úplně jasná a ve studiích se dávkovala náhodně. Studie se navíc týkaly pouze mužů s již existující hyperplazií prostaty, případně jinými problémy s prostatou, takže zatím není jasné, zda může Saw palmetto fungovat i jako prevence před vznikem těchto problémů.

Zjednodušeně:

 • Pokud jste zdravý, doplňky prozatím nebudete potřebovat.
 • Pokud problémy trpíte, doplňky se Saw palmetto můžete vyzkoušet pro zmírnění nepříjemných příznaků.

účinky Saw palmetto podle SZPI

Účinky odsouhlasené státní inspekcí SZPI

 

Slivoň africká (Pygeum, Prunus africana)

Slivoň africká, Pygeum

Mletá kůra stromu

Pro účely prostaty se využívá kůra ze Slivoně africké. I pygeum často najdete v doplňcích.

Studie jsou zatím omezené, ale výsledky ve zkumavkách a na lidech dokázaly protizánětlivé působení extraktu z kůry u mužů s prostatitidou a také ochranu před množením rakovinných buněk. Doplňky s extrakty významně zlepšily podmínky pro průtok moči. Muži užívající pygeum hlásili zlepšení problémů s močením.

Studie byly provedeny na malých vzorcích mužů a netrvaly dlouho. Každopádně se užívání extraktů z kůry zdá bezpečné a bez negativních účinků.

účinky Slivoň africká podle SZPI

Účinky odsouhlasené státní inspekcí SZPI

 

Kořen Kopřivy dvoudomé

sušený kořen kopřivy dvoudomé

Sušený kořen Kopřivy dvoudomé

Kopřiva dvoudomá je dobře známá i v Česku a to díky svým protizánětlivým účinkům a snížení bolestí. Zajímavé je, že tyto účinky se připisují kořenu a ne listům. Kořen obsahuje řadu rostlinných sloučenin s antioxidačním a antimikrobiálním účinkem. Užívání je proto vhodné při infekcích a zánětech močového měchýře a močových cest. Pomáhá snížit příznaky dolních močových cest u mužů s BHP.

 • Studie na 558 mužích s BHP potvrdila, že užívání 120 mg extraktu z kořene kopřivy 3x denně významně zlepšilo negativní příznaky dolních močových cest.
 • Studie ve zkumavkách a na zvířatech naznačují protirakovinné účinky kořene. Bohužel studie potvrzující tyto účinky na lidech zatím neexistuje. Kopřivu tedy zatím nelze vnímat jako prevenci rakoviny prostaty.

Dostupné výsledky jsou zatím slibné, ale pořád je potřeba dalších studií.

účinky Kopřiva dvoudomá podle SZPI

Účinky odsouhlasené státní inspekcí SZPI

 

Tykvový olej

olej z dýňových semen na prostatu

Obsahuje vysoké množství protizánětlivých sloučenin, díky čemu ho najdete v mnohých doplňcích pro muže. Snižováním zánětu olej zlepšuje negativní příznaky močových cest spojených s BHP a chronickou nebakteriální prostatitidou.

Optimální dávka a další účinky jsou pořád předmětem zkoumání.

tykev, účinky podle SZPI

Účinky odsouhlasené státní inspekcí SZPI

 

Extrakty z květového pylu

květový pyl na prostatu

O květovém pylu se mluví jako o alternativě ke klasickým lékům pro snížení zánětů. Běžně se předepisuje aspirin nebo ibuprofen. Může tedy pyl působit proti zánětům prostaty?

Studie na 65 mužích s chronický zánětem prostaty dokládá, že každodenní užívání tobolek s 1 gramem pylového extraktu společné s vitamínem B během 3 měsíců výrazně snížilo nepříjemné příznaky jejich nemoci. U těchto mužů se snížila i hladina tzv. interleukinu 8 (IL-8), což je ukazatel zánětu a objevuje se právě u mužů se záněty prostaty.

Podle dostupných informací výtažky z pylu nemají žádné závažné nežádoucí účinky a jsou bezpečné.

účinky pylu podle SZPI

Účinky odsouhlašené státní inspekcí SZPI

 

Beta-sitosterol

Jde o rostlinnou chemickou sloučeninu, takže jí lze získat z různých rostlinných zdrojů. Patří mezi fytosteroly, které produkují rostliny a jde o přírodní steroidy. Spojují se s několika zdravotními přínosy, třeba snižují hladinu škodlivého cholesterolu. Beta-sitosterol má silné protizánětlivé a antioxidační účinky. I zmíněné Saw palmetto obsahuje beta-sitosteroly.

Prokázané jsou účinky na snižování zánětu močových cest spojeného s příznaky benigní hyperplazie prostaty. Účinek na ochranu prostaty před rakovinou zatím nastínily pouze studie ve zkumavkách a na zvířatech. Výzkum na lidech musí ještě pokračovat.

Jedna studie ale dokázala, že vysoký příjem fytosterolů ve stravě snižuje riziko výskytu rakoviny. Má tedy smysl jíst hodně čerstvé rostlinné stravy, která je mnohdy prospěšnější, než zpracované a nesmyslně předražené doplňky. U doplňků nejsou výsledky zcela jednoznačné. Myslete na to.

UPRAVTE JÍDELNÍČEK: 

Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

potraviny na prostatu

 

Vitamín D

Déčko je velice důležitá látka a to nejen pro potřeby prostaty. Podílí se na imunitě a zdraví kostí. Několik studií naznačuje souvis mezi deficitem vitamínu D a zvýšeným rizikem rakoviny prostaty.

Bohužel ale existuje i zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty a to u mužů s nadměrně zvýšeným obsahem Déčka v těle. Zde platí „všeho s mírou“ a vitamín D přijímejte co nejvíce přirozeně – ze slunečního světla a ze stravy (zvířecí vnitřnosti).

Užívání doplňků s vitamínem D je vhodné pro muže s jeho nedostatkem. Vysoké dávky se ale taktéž nedoporučují, stejně jako u žádných jiných vitamínů.

účinky Vitamín D podle SZPI

Účinky odsouhlasené státní inspekcí SZPI

 

MĚJTE PŘEHLED: Hypervitaminóza (předávkování vitamíny) hrozí hlavně u doplňků. Jezte pestře, čerstvě, nezapomeňte na maso a buďte v klidu.

 

Vitamín E

Je to základní živina hojně používaná v doplňcích na prostatu. Podle starších studií antioxidační vlastnosti Éčka mohou chránit prostatu před rakovinou. Novější studie opět věc zamotávají a tvrdí, že nadbytek vitamínu E riziko rakoviny zvyšuje. Lze proto poradit pouze čerstvou a pestrou stravu. S doplňky to nikdy dlouhodobě nepřehánějte.

Souhrn studií zahrnuje 7leté zkoumání 35 533 mužů. Ti byli rozdělení do 4skupin:

 • první užívala 200 mg selenu denně
 • druhá 400 IU vitamínu E denně
 • třetí 400 IU Éčka + 200 mg  selenu
 • čtvrtá placebo (neúčinnou látku)

Bohužel, výsledek byl smutný. Skupina užívající pouze vitamín E měla na konci studie po 7 letech o 17 % vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty.

Doplňky s vitamínem E se proto aktuálně ke snížení rizika rakoviny prostaty nedoporučují. Výzkum pořád probíhá. Opět se vyhýbejte doplňkům na prostatu, pokud vám je vysloveně nepředepíše lékař.

 

Selen

Selen je také poměrně kontroverzní minerál. Každopádně pro tělo je důležitý. Studie spojuje vysoké hladiny selenu v těle současných a bývalých kuřáků se sníženým rizikem rakoviny prostaty. Další studie ale zjistila, že doplňování selenu PO diagnostikované rakovině prostaty se spojuje s vyšším rizikem úmrtí na rakovinu prostaty.

I další studie před zvýšeným přísunem selenu varuje. Zjistila, že užívání 200 mg selenu denně zvyšuje riziko rakoviny prostaty u mužů s JIŽ VYSOKÝMI hodnotami selenu v těle. Hladinu selenu umí zjistit až lékař, proto je dobré nechat si selen změřit. Pokud je dostatečný, neexistuje důvod doplňovat jej dále pomocí doplňků. Všeho moc škodí a to i prospěšných látek.

Na muže, kteří mají nízkou výchozí hodnotu selenu, doplňky neměly ani pozitivní ani negativní účinek na vznik rakoviny prostaty.

I u selenu tedy potřebujeme další průkaznější studie a to hlavně na mužích, kteří mají vysokou hladinu již teď i bez doplňků a na mužích, kteří mají diagnostikovanou rakovinu prostaty.

účinky selen podle SZPI

Účinky odsouhlasené státní inspekcí SZPI

 

Zinek

Je základní minerál důležitý pro růst buněk a opravu DNA. Zinek se v hojném množství nachází také v prostatické tkáni. Výzkum dokládá, že muži s rakovinou prostaty mají hladinu zinku v prostatické tkání výrazné sníženou. Aktuálně probíhá výzkum vlivu zinku jako prevence vzniku a rozvoje rakoviny prostaty.

Opět zde ale máme nejednoznačné výsledky studií. Některé tvrdí, že vysoký příjem zinku je spojen se sníženým rizikem karcinomu prostaty, jiné tvrdí přesný opak. Zjistily, že je spojen se zvýšeným rizikem vzniku pokročilého karcinomu prostaty. Otázkou je tedy opět bezpečná koncentrace zinku v prostatě a vhodné dávkování doplňků s jeho obsahem.

Celkově tedy nelze dostupné výsledky studií označit za dostatečně průkazné. Pokud vám zinek a doplňky s ním vysloveně nepředepíše lékař, pro zdraví prostaty jej zatím nedovedeme doporučit.

zinek, účinky podle SZPI

Účinky odsouhlasené státní inspekcí SZPI

 

Další běžné přísady doplňků na prostatu

S těmi výše uvedenými se v doplňcích setkáte nejčastěji. Dále v nich můžete objevit:

 

Lykopen

Studie dokládají slabší účinek zvýšeného příjmu lykopenu na snížení rizika rakoviny prostaty.

Extrakt z granátových jablek

Výtažky zpomalily růst a rozvoj rakovinných buněk v prostatě, bohužel zatím pouze ve zkumavkách a na zvířatech. Studie na lidech zatím významné zlepšení neprokázaly.

Extrakt ze zeleného čaje

Časté pití zeleného čaje souvisí se sníženým rizikem rakoviny prostaty.

Izoflavony ze sóji

Ochranu prostaty před rakovinou zatím dokládají pouze výzkumy na zvířatech. Některé dokonce nezjistily žádné významné účinky. I sója má ale ve zdravém jídelníčku své místo. Jezte zdravě.

 

Zdraví prostaty je křehké jako „oříšek“

Proč tak často vznikají problémy s prostatou?

Prostata je malá žláza ve velikosti vlašského ořechu. Nachází se pod močovým měchýřem a obklopuje močovou trubici. Hlavní funkcí je vyrábět část tekutiny, která tvoří ejakulát.

Nejčastěji prostatu postihují tyto stavy:

 

Akutní nebo chronická prostatitida. 

Jde o zánět prostaty. Prostatitidu běžně způsobuje bakteriální infekce, ale ne vždy je příčina celkem jasná.

 

Benigní hyperplazie prostaty

Jde o nerakovinné zvětšení prostaty. Vede k nepříjemným stavům dolních močových cest (zmíněné komplikace s močením, bolesti a pálení). BHP je nejrozšířenější komplikací s prostatou u straších mužů.

 

Rakovina prostaty

Rakovina prostatické žlázy je 4. hlavní příčinou úmrtí mužů na celém světě. Karcinom roste v prostatě a může se šířit i jinam do těla.

Prvotní stadia rakoviny prostaty mohou být dlouhou dobu bez příznaků. Muž bez pravidelné urologické prohlídky tedy často nemá šanci tušit, že se v jeho prostatě karcinom rozvíjí.

Problémy s prostatou se dovedou projevit „hlasitěji“. Nejčastěji takto:

 

Co jsme zjistili o složkách doplňků pro zdraví a kondici prostaty?

Existuje spousta doplňků, které tvrdí, že podporují zdraví prostaty.

Některé složky prokazatelně pomáhají. Nejčastěji zmírňují nepříjemné příznaky močových cest spojené s prostatou. Dokonalé výsledky ale zatím nejsou známé.

Bohužel je přemíra některých látek dokonce škodlivá. Studie, které rizika prokazují, existují. Nejčastěji tyto látky zvyšují riziko vzniku rakoviny prostaty (vitamín E, D, zinek). Dávejte pozor, jaký výrobek nakupujete, jaká množství konkrétních látek obsahuje. Vhodnost užívání konzultujte s lékařem.

Pokud se pro doplněk rozhodnete, hledejte jej i na stránce SZPI (státní inspekce, která ověřuje jejich bezpečnost a nezávaznost). Obecně vždy hledejte všechna hodnocení, zkušenosti a neorientujte se pouze podle reklam, ani pokud vypadají důvěryhodně.

Doplňky stravy neléčí a nemají léčivé ani preventivní účinky. Nemocnou prostatu nevyléčí, pouze mohou zmírnit nepříjemné příznaky problému nebo nemoci.

Nemoci prostaty léčí urolog nebo sexuolog.

Nezapomeňte, že prostatu a močové cesty ochrání tobolky Proerecta PROSTATE

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply