Psychogenní erektilní dysfunkce (PED) je neschopnost dosáhnout erekci a udržet ji pro uspokojivý pohlavní styk. Důvodem je zhoršený psychický stav a duševní komplikace. PED tedy nezpůsobují organické příčiny jako zhoršený průtok krve do penisu nebo problém s nervovým přenosem vzrušivých signálů. Příčiny ale mohou být smíšené.
Problém vzniká „v hlavě“ a psychogenní dysfunkce není vůbec ojedinělá. Na vině je stres, úzkosti, deprese, pocity viny, snížené sebevědomí nebo i strach, že muž ztratí svou partnerku.
V článku se podíváme na příznaky, příčiny, vyšetření a možnosti léčby psychogenní erektilní dysfunkce.
Víte, že psychogenní příčiny způsobují erektilní dysfunkci ve 20 až 40 % případů? Duševní zdraví je pro pevnou a spolehlivou erekci stejně důležité jako to fyzické.
Příznaky psychogenní erektilní dysfunkce
Hlavním příznakem je neschopnost erekci dosáhnout a udržet ji. O dysfunkci lze ale mluvit i pokud muž erekci dosáhne, ale nevydrží ani polovinu pohlavního styku. Během sexu rychle opadne a to i pokud je muž vzrušený. Sex nebo masturbace tak nemůže pokračovat, kvůli čemu trpí jak muž, tak jeho partnerka.
Psychogenní dysfunkce se projevuje:
- neschopností dosáhnout erekci
- neschopností udržet pevnou erekci
- ztrátou erekce během sexu, přičemž se již nevrátí
- předčasnou nebo opožděnou ejakulací (seznam častých poruch ejakulace a hlavní příčiny najdete v tomto článku)
- celkovou ztrátou zájmu o sex kvůli pocitům viny z neuspokojení partnerky
- slabým sexuálním výkonem
Tyto příznaky se mohou různě měnit od muže k muži. Někdo má problém s erekcí pouze někdy v případě psychické zátěže a zhoršené nálady, u dalších je psychogenní dysfunkce trvalá.
Lékaři považují za klinicky relevantní (a tedy vhodnou pro vyšetření a léčbu) tuto sexuální poruchu, když penis nedosahuje takovou tuhost, aby bylo možné spojení pohlavních orgánů.
Kombinace psychogenní a organické erektilní dysfunkce
Psychogenní dysfunkce jde velmi často ruka v ruce s tou organickou. Vzniká tzv. organicko-psychogenní dysfunkce. Slabá erekce způsobená třeba únavou a vyčerpáním, kouřením nebo pitím alkoholu může muže znejistit a vyvolat v něm negativní emoce a pocity selhání, kvůli kterým erekce slábne ještě více.
Velmi často je přítomna i hypoaktivní sexuální touha, a tedy snížený až žádný zájem o sex (lidově nízké libido u muže).
Zde je hlavním problémem to, že muž po čase přestane rozlišovat, jaká příčina u něj dysfunkci způsobuje. Dostane se tak do začarovaného kruhu obav, strachů a případně i zhoršeného zdravotního stavu, se kterými si sám nedovede poradit.
Na místě je proto vždy návštěva sexuologa, případně aspoň praktického lékaře, který muže doporučí k vhodnému specialistovi.
TIP: Může vám pomoct český doplněk Proerecta LONG. Dlouhodobě posiluje prokrvení penisu a stimuluje tvorbu testosteronu. Pomáhá tak zvýšit sexuální libido a navozuje pevnou erekci.
LONG není lék, takže kapsle můžete užívat současně s léčbou psychických komplikací nebo organických příčin erektilní dysfunkce. Vše bezpečně bez negativních účinků a rizika předávkování.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky LONGu. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin a ihned můžete začít s bezpečnou podporou erekce, která nyní chybí.
Příčiny psychogenní erektilní dysfunkce
Je důležité, aby příčinu vždy posoudil lékař. Muži totiž ve většině případů netuší, zda je dysfunkce důsledkem zhoršeného zdravotního stavu nebo vlivů jejich psychiky. Až lékař dovede na základě vyšetření vyloučit zhoršené zdravotní stavy, které mohou způsobovat dysfunkci.
Ano, sice se opakujeme, ale lékařský posudek je zde jedinou cestou, jak se dopátrat konkrétní příčiny. Vyšetření nepodceňujte a neodkládejte. Uleví se vám a nebudete se trápit myšlenkami co a proč se vlastně děje. Zároveň získáte naději, protože váš problém již zaznamená odborník, který se vám bude snažit pomoct.
Nyní se ale zamyslete, zda nepociťujete některé z těchto negativních duševních stavů:
Stres a úzkosti: | Trvalý stres a úzkostné stavy zaměstnávají myšlenky, kvůli čemu se muž nedovede pořádně uvolnit a vzrušit. Vzrušení je pro vznik erekce nezbytné a pokud se muž nevzruší, nedosáhne erekci. |
Obavy z vlastního výkonu: | Stále přítomné obavy z toho, zda se muži povede uspokojit partnerku, vyvolávají úzkosti, kvůli kterým je opět problém se vzrušením a erekcí. |
Deprese: | Deprese postiženého obere o všechny zájmy, kvůli čemu ztratí chuť věnovat se činnostem, které dříve považoval za příjemné. To se týká i sexu. Deprese způsobuje stav jakési nečinnosti, před kterým muž nedovede utéct a s původním elánem se vytratí i erekce. |
Pocity vlastní viny: | Vznikají kvůli selhání erekce v minulosti, ale také kvůli celkovému stresu ve vztahu nebo mimo něj. Pocity způsobují úzkosti a po delší době i depresi, co opět nahrává psychogenní erektilní dysfunkci. |
Vztahové problémy: | Konflikty, hádky a výčitky ve vztahu postupně odcizují partnery. Slábne vzájemná přitažlivost a vzrušení, důsledkem čeho je i oslabení až ztráta erekce. |
Snížené sebevědomí: | Občasné selhání erekce vyvolá pocit, že muž není dostatečně schopný a o partnerku se nedovede řádně postarat. Začne se tak stydět před ní i před sebou samým a jeho sebevědomí prudce klesne. Přestane věřit ve své schopnosti a to se projeví na erekci i sexuální výkonnosti. |
Traumata z minulosti: | Sexuální či jiné zneužívání v minulosti, šikana a jakékoliv jiné nepříjemné zážitky mohou vyvolat negativní emocionální reakce, které si sebou muž nese až do dospělosti. Problém s erekcí se může objevit náhle i pokud erekce doposud fungovala spolehlivě. |
Náboženské nebo kulturní přesvědčení: | I víra nebo přísnější morálka mohou muži ubírat sexuální sílu a zájem o sex, který pokládá za nečistý nebo hříšný. S takovým přesvědčením se pak nedovede vzrušit a zažívá erektilní dysfunkci i pokud je zdravý. |
Tabulka nejčastějších příčin psychogenní erektilní dysfunkce
Tyto příčiny nelze nijak podceňovat. Jsou reálné, rozšířené a stejně závažné jako zdravotní příčiny dysfunkce. Je důležité komunikovat s psychologem. Již krátkodobá úzkost nebo deprese může způsobit erektilní dysfunkci.
Zároveň se může kvůli zhoršené erekci ještě více prohlubovat a ještě více zhoršovat celkový zdravotní stav. Vůbec se proto nestyďte o pomoc požádat praktického lékaře, který vám doporučí odbornou pomoc.
Diagnóza
Nyní pravděpodobně zatím netušíte, co přesně je příčinou vaší erektilní dysfunkce. Pro zjištění přesných důvodů kontaktujte praktického lékaře, případně sexuologa. Pokud myslíte, že je to zhoršený duševní stav, opět požádejte praktického lékaře nebo přímo psychologa.
Psychologa vám pomůže najít i zdravotní pojišťovna. Zavolejte na linku pojišťovny a ta je povinná dát vám kontakt na bezplatného specialistu. Upozorníme, že čekací lhůta může být o něco delší, než u soukromých psychologů.
Počítejte ale s tím, že se lékař bude snažit vyloučit i fyzické příčiny dysfunkce a využije pro to tato vyšetření:
- Testy krve: Lze z nich zjistit problémy se srdcem, chudokrevnost a hladinu hormonů. Z hormonů je pro erekci důležitý testosteron, přičemž dlouhodobě snížená hladina způsobuje erektilní dysfunkci.
- Testy moči: Mohou zjistit třeba cukrovku, která poškozuje cévy a je častým důvodem dysfunkce. V moči lze najít i bakterie a viry, které způsobují infekce a záněty zvyšující riziko dysfunkce.
- Testy štítné žlázy: Štítná žláza se podílí na produkci pohlavních hormonů. Její zhoršená nebo hyperaktivní funkce vyvolává hormonální nerovnováhu, která opět může způsobovat ED.
- Test noční penilní tumescence (test noční erekce): Zjišťuje přítomnost erekce během spánku. Pokud v noci k erekci dochází, dysfunkce pravděpodobně není důsledkem fyzických problémů, což nasvědčuje, že příčina by mohla být psychogenní.
Pokud žádné z vyšetření nezjistí riziko erektilní dysfunkce, následovat bude rozhovor s psychologem pro zjištění psychogenních příčin.
Erektilní dysfunkce ale může být způsobená i kombinací fyzické a psychické příčiny, které si mohou vyžádat spolupráci lékařů. V takovém případě může léčba spočívat v kombinaci léků, změn životního stylu a asistované péči o duševní zdraví.
Léčba psychogenní erektilní dysfunkce
Léčba může být mnohdy náročnější, než třeba u eretkilní dysfunkce způsobené kouřením nebo pitím alkoholu. Tehdy lze poměrně rychle přestat pít nebo kouřit, ale říct si „odteď budu duševně zdravý a v pořádku“ jednoduše nelze. S psychogenními příčinami tak musí pomoct lékař.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak přestat kouřit pro zachování silné erekce a její podporu? Potěší se i vaše partnerka.
Hlavní léčebné metody jsou:
- Psychoterapie: Terapeut pomůže pacientovi identifikovat škodlivé myšlenky, které brání navození erekce. Bude zkoumat pocity, které muž zažívá během sexuální aktivity. Cílem terapie je zlepšit mínění o sobě samém a svých sexuálních schopnostech, ale také o svých vztazích. Terapie jsou vhodné i při kombinovaných příčinách ED, a tedy organických spolu s psychogenními.
- Vztahové poradenství: Někdy je potřeba k diskuzi přizvat i partnerku a zjistit, jak sexuální vztah funguje. Cílem je otevřít a zlepšit komunikaci mezi partnery, otevřeně nahlédnout na jejich intimitu, posoudit jejich sexuální návyky a očekávání a celkově pochopit společné fungování. Muž sám někdy nerozumí všemu, co od něj partnerka čeká a nedovede se sám zeptat. Někdy naopak neumí vyjádřit své potřeby nebo to, jak partnerku vnímá a to vede k nedorozumění a frustracím. Proto je diskuze za účasti odborníka velmi přínosná.
- Techniky relaxace a meditace: Jde o naučení se různých dechových cvičení, podporu soustředění, odpočinku a navození duševního klidu pro zbavení se stresu a úzkostí.
- Léky: Pokud se pacient dokáže vzrušit, lékař předepíše Viagru nebo podobné léky na erektilní dysfunkci. Ty ale fungují pouze při sexuálním vzrušení. Pokud mu duševní stav brání, psycholog předepíše léky pro tlumení negativních stavů (antidepresiva nebo léky proti úzkosti – anxiolytika). Léky vždy předepisuje lékař, takže je nelze shánět bez lékařského předpisu.
Může vás zajímat: Seznam typů léků na předpis, které mohou oslabit erekci a způsobovat erektilní dysfunkci.
Nečekejte, kdy se věci zlepší a nechte se vyšetřit
Funkční sexuální zdraví a bezproblémová erekce jsou důležitou součástí a potřebou života muže. Organická i psychogenní erektilní dysfunkce je velmi osobní problém, který byste měl řešit, aby se dále nezhoršoval a neohrožoval vaše celkové zdraví.
Oslovte svého praktického lékaře, který vás navede k odborníkům. Identifikujete tak přesnou příčinu a nebudete se trápit kvůli obavám, které možná ani nejsou pravdivé. Vytvoříte spolu léčebný plán, zlepšíte svůj duševní stav a rovněž také erekci.
V redakci vám držíme pěsti a přejeme co nejrychlejší průběh a úlevu 🙂 Jak se vám povedlo zlepšit erekci nám můžete dát vědět do komentářů pod článkem.
Psychogenní erektilní dysfunkce a často kladené otázky FAQ
Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce