Krev ve spermatu (hematospermie): Časté příčiny a vysvětlení rizika

Krev ve spermatu, přesněji řečeno krev v ejakulátu (lékařsky hematospermie) je nežádoucí stav, kdy se v ejakulátu vyskytují viditelné nebo mikroskopické stopy krve. Stav vždy prokazuje zdravotní problém, protože krev ve spermatu nemá co hledat.

Podíváme se proto na nejčastější příčiny krvácení do ejakulátu a vyjmenujeme metody pomoci. Pokud jste nějakou krev v ejakulátu zaznamenal, doporučujeme vám zajít na vyšetření k sexuologovi, urologovi nebo minimálně k praktickému lékaři. Článek si můžete číst cestou 🙂 Přejeme brzké uzdravení.

krev ve spermatu, krev v ejakulátu, hematospermie

UPŘESNĚNÍ: Muži na internetu hledají hlavně výraz krev ve spermatu. Výraz sperma se ale zaměřuje spíše na samotné spermie.

Kompletní výměšek se nazývá ejakulát. Mísí se v něm spermie s dalším tekutinami z prostaty a semenných váčků. Proto mluvíme přesněji o krvi v ejakulátu. Lékařským názvem poruchy je hematospermie.

 

Co je to krev ve spermatu?

Nalezení krve ve spermatu pro vás bude jistě překvapivé a zarážející. Stav je neobvyklý a upozorňuje na závažnější zdravotní problém, který vyžaduje vyšetření lékařem. Je neobvyklé, když se krev v ejakulátu objeví u mužů mladších 40 let. Krvácení do ejakulátu se někdy může ztratit i samo a problém obvykle netrvá dlouho.

Celkové množství uvolněné krve se může lišit v závislosti na příčině. Někteří muži si všimnou pouze drobných kapek krve nebo krevních sraženin, u jiných může vypadat jako krev celý ejakulát.

Krev ve spermatu může navíc doprovázet:

 

Příčiny krve v ejakulátu

Ejakulát na cestě ven z těla přes různé trubice a kanálky urazí dlouhou vzdálenost. Zranění nebo překážka na této trase může vyvolat krvácení do ejakulátu. Cévy mohou prasknout, kvůli čemu do spermatu proniká krev.

V některých případech se jasnou příčinu nepovede zjistit a tehdy mluvíme o idiopatickém krvácení do ejakulátu. Ve většině případů stav není život ohrožující, zvlášť pokud se objeví u mužů pod 40 let.

Uvádíme několik nejčastějších příčin. Jelikož je ale sám pravděpodobně nezjistíte, na krvácení by se měl vždy podívat lékař.

 

Infekce a následné záněty v reprodukční nebo močové soustavě

zánět semenných váčků jako příčina krve ve spermatu

Zánět semenných váčků jako příčina krve ve spermatu

Častou příčinou je zánět semenných váčků, které leží blízko prostaty (viz obrázek). Krvácení může vyvolat i zánět kterékoliv další žlázy, kanálku, trubice nebo orgánu mužské pohlavní soustavy, přes které ejakulát putuje.

Zánět prostaty (prostatitida) může kromě krvácení způsobit bolesti, problematické močení, a dokonce sexuální dysfunkce.

Zánět nadvarlete (epididymitida) nebo zánět stočené trubice, přes které z nadvarlete odcházejí zralé spermie nejčastěji vyvolává bakteriální infekce nebo pohlavně přenosné nemoci jako herpes, kapavka nebo chlamydie. Tyto záněty se projevují začervenalým a oteklým šourkem, bolestí varlat na postižené straně, výtokem a bolestivým močením.

Zánět močové trubice (uretritida) způsobuje bolest a pálení při močení, svědění v okolí otvoru ve špičce penisu, do které ústí močová trubice nebo výtok z penisu.

Zánět a podráždění mohou vyvolat i močové kameny v močovém měchýři, močové trubici, ledvinách, prostatě nebo semenných váčcích.

Opět zdůrazňuji, že příčinu by měl posoudit odborník, aby se dále nezhoršovala a krvácení se rychle zastavilo. Záněty a infekce vyléčí antibiotika nebo jiné léky na předpis. Močové kameny lze rozpustit léky nebo ultrazvukovými vlnami. Pokud se je lékaři nepovede rozbít, musí je vyjmout chirurgicky.

 

Problémy s cévami

Penis a jeho okolí obsahuje mnohé krevní cévy i té nejmenší tloušťky několika desetin milimetru. V cévách mohou vznikat cysty, které praskají a do ejakulátu z nich proudí krev.

 

Překážka (obstrukce)

Když vznikne v ejakulačním kanálu překážka, okolní cévy se mohou rizikově rozšířit, prasknout a poškodit, důsledkem čeho je přítomnost krve v ejakulátu nebo i v moči.

Stejný problém může vyvolat zvětšená prostata, která vyvíjí tlak na močovou trubici, ze které do ejakulátu proudí krev.

 

Nádory

Nádory mohou být nezhoubné (polypy) nebo zhoubné. Nádory mohou narůst v prostatě, varlatech, nadvarlatech nebo semenných váčcích. Přítomnost nádoru poškozuje okolní tkáně, ze kterých do ejakulátu proudí krev.

 

Úrazy v oblasti genitálu

Úraz je prakticky jediná příčina krvácení do ejakulátu, kterou můžete spolehlivě identifikovat. Velmi časté je zasažení varlat při sportu nebo divočejším sexu. Úraz může způsobit prosakování cév, ze kterých krev proudí do spermatu.

Krvácení může vyvolat i lékařský zákrok, třeba vyšetření prostaty, biopsie prostaty (odběr vzorku prostaty) nebo vasektomie (odstranění varlat v rámci sterilizace). Pokud nějaký zákrok proděláte, o krvácení vždy informujte lékaře, který zákrok prováděl.

 

Jiné příčiny krvácení do ejakulátu

Existují i příčiny, které přímo nesouvisí s poraněním v rozmnožovací nebo močové soustavě. Patří mezi ně třeba vysoký krevní tlak (hypertenze), který cévy oslabuje a poškozuje. Dále hemofilie, což je porucha srážlivosti krve vedoucí k nadměrnému krvácení, leukemie (rakovina krve), onemocnění jater nebo HIV.

Možné příčiny hematospermie: Vzácné příčiny hematospermie:
 

 

Tabulka příčin krve v ejakulátu

 

Kdy s krví v ejakulátu zajít za lékařem?

Rychlá odpověď zní ihned. Obzvlášť důležité je nechat se vyšetřit v případě, že máte ve své nebo v rodinné anamnéze rakovinu nebo pohlavně přenosné nemoci. Riziko krvácení do ejakulátu se zvyšuje věkem. Pro vlastní bezpečí ale problém nikdy neignorujte a nečekejte, že se ztratí sám.

Pokud je vám do 40 let: Pokud je vám nad 40 let:
V mladším věku můžete 2-3 dny počkat, zda se krev neztratí sama. Pokud nezmizí a ke krvácení se připojí bolest, horečka nebo výtok, nechte se vyšetřit. Muži nad 40 let mají zvýšené riziko rakoviny prostaty a dalších nemocí. Krvácení může být jejich projevem, proto navštivte lékaře co nejrychleji.

 

Jak bude lékař diagnostikovat krev v spermatu?

Váš problém vyšetří urolog, sexuolog nebo jiný specialista. Pokud nevíte, ke komu se objednat, zajděte za praktickým lékařem a ke vhodnému odborníkovi vás předepíše.

Zároveň doporučujeme absolvovat pravidelné preventivní prohlídky, na které máte pravidelně nárok zdarma. Proplácí je zdravotní pojišťovna.

Lékař bude jako první zjišťovat příčinu krvácení. Může využít některou z těchto vyšetřovacích metod:

 • Hmatové vyšetření: Lékař bude pohledem a doteky kontrolovat viditelné příznaky jako otok varlat, zarudnutí, teplotu, abnormální výrůstky a známky infekcí nebo zánětů. Pohmatem může vyšetřit i prostatu, ale toto vyšetření můžete bezdůvodně odmítnout (což vám nedoporučujeme, protože lékař si potřebuje udělat přehled).
 • Testy a rozbory: Lékař může odebrat krev, ale také vzorek ejakulátu nebo moči pro zjištění pohlavně přenosné nemoci. V moči může najít bakterie nebo jiné abnormality, třeba nadměrné množství bílkovin nebo minerálů, které zvyšují riziko vzniku močových kamenů.
 • Test prostatického specifického antigenu PSA: Tento antigen lékař naměří z krve. Jde o antigen, kterého zvýšená hladina prokazuje podráždění nebo dokonce rakovinu prostaty.
 • Zobrazovací testy: Ultrazvuk, magnetická rezonance nebo CT vyšetření, pomocí kterých si lékař prohlédne vnitřek vašeho těla a najde krvácející místo.

 

Léčba hematospermie

Jednoznačnou metodu léčby nemohu předpovídat, protože musí vždy zohledňovat konkrétní příčinu. Proto je důležité jednat s lékařem. Některé příčiny, třeba jednoduché úrazy, nevyžadují odbornou léčbu a krvácení se ztratí samo. To ale nelze nikdy předpokládat.

 

Domácí léčba krve v ejakulátu

Po úrazu byste měl odpočívat a nenamáhat se, aby se rána zahojila. Vyhněte se i masturbaci a sexu. Pokud máte otoky, chlaďte je studenými obklady po dobu 10 až 20 minut 2x denně.

Sledujte svůj stav a lékaře kontaktujte, pokud krvácení nezmizí do 2 dnů.

 

Lékařská léčba krve ve spermatu

 • Proti infekci vám lékař předepíše antibiotika, proti zánětům protizánětlivé léky.
 • V případě překážky v urogenitálním traktu může být nutná operace pro odstranění nádorů, močových kamenů nebo i celých orgánů (prostata, močový měchýř, varlata a pod.).
 • Pokud je příčinou rakovina, péči převezme onkolog.

 

Krev ve spermatu a často kladené otázky FAQ

Je krev ve spermatu něco, kvůli čemu bych se měl obávat?
Krvácení do ejakulátu obvykle neohrožuje život, pokud se povede příčinu včas zachytit a léčit. Častým důvodem je poranění nebo infekce. Možná je ale i rakovina, takže byste měl s krví v ejakulátu urychleně navštívit lékaře.
Mám kvůli krvi v ejakulátu utíkat na pohotovost?
Problém neohrožuje život, takže nemusíte běžet na úrazovku. K lékaři se ale na vyšetření určitě objednejte.
Je přítomnost krve ve spermatu normální?
Není. Každá stopa krve prokazuje poranění nebo jinou zdravotní příčinu.
Jak častý je výskyt krve ve spermatu?
Přesná statistika bohužel neexistuje. Vědci ale zjistili, že 90 % postižených mužů zažívá krvácení do ejakulátu opakovaně.
Jak poznám, že mám v ejakulátu krev?
Ejakulát je nahnědlý nebo sytě červený v závislosti od toho, zda je krvácení čerstvé nebo je krev již zaschlá. Zabarvený může být celý ejakulát nebo se v něm nacházejí stopy krve.

Krvácení může být i mikroskopické, kdy krev není vidět volným okem. Problém odhalí až lékař po vyšetření vzorku ejakulátu pod mikroskopem.

Je krev ve spermatu bolestivá?
Může, ale v mnoha případech nijak nebolí.
Jak mohu hematospermii vyléčit?
Infekce a záněty vyléčíte předepsanými léky, úrazy a poškození se musí samo zahojit nebo dopomůže chirurg. Rakovinné útvary vyléčí onkolog léky, ozařováním nebo operací.
Může se krev ve spermatu sama ztratit?
Ano, ve většině případů se krvácení samo ztratí. To by vás ale nemělo odradit od návštěvy lékaře.
Kdy se mám hmatospermie obávat?
Opatrný buďte, pokud se krvácení samo neztratí nebo se bude opakovaně vracet. Vážnější problémy mohou hrozit mužům nad 40 let.
Je krev v ejakulátu sexuálně přenosnou nemocí?
Není, ale krvácení může být jejím důsledkem.
Jak se hematospermie léčí?
Úrazy se musí zahojit, otoky je vhodné chladit, záněty zklidnit léky a infekce vyléčit antibiotiky. Někdy příčina odezní sama bez specifické léčby.
Může krev v ejakulátu způsobit neplodnost?
Je to možné, pokud jsou poškozená varlata nebo jiná součást rozmnožovací soustavy. Není známo, jaké množství krve způsobuje neplodnost.

VIDEO (anglicky, zapněte si titulky): Dr. Neil Baum mluví o krvi ve spermatu

 

Co jsme zjistili o krvi ve spermatu?

 • Stav vždy prokazuje zdravotní problém.
 • Příčina obvykle není život ohrožující.
 • V mnoha případech krvácení samo zmizí.
 • Přesnou příčinu zjistí sexuolog nebo urolog.
 • Ti samí specialisté vám předepíší účinnou léčbu, takže se u nich nechte vyšetřit.

DÁLE ČTĚTE: Krev v moči (hematurie) není nikdy neškodná. Jaké jsou příčiny a jak se čůrání krve zbavit?

krev v moči, hematurie

Leave a Reply