Celiakie a erektilní dysfunkce. Mám se bát? A co mi pomůže?

Erektilní dysfunkce je negativní stav, kdy muž nedovede dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně pevnou pro sexuální styk nebo masturbaci. Příčinou erektilní dysfunkce je typicky vyšší věk. Pokud se ale objeví dříve, než v důchodu, ve většině případů jde o nezdravý životní styl, jiné nemoci, které brání prokrvení penisu a zhoršený duševní stav, kdy se postižený nedovede vzrušit a k erekci tak nemůže dojít.

Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené celoživotní nesnášenlivostí lepku u lidí s genetickou predispozicí. Onemocnění vyvolává zánět sliznice tenkého střeva a ten vede k postupné destrukci střeva. Nejedná se o alergii na lepek, ale o nesnášenlivost lepku. Lepek je hlavní bílkovinnou složkou obilovin i průmyslově zpracovaných potravin a v jídelníčku se s ním potkáváme na denní bázi. Pokud netušíte, zda trpíte celiakií, zajděte si na vyšetření u gastroenterologa.

Vědecké studie dokazují, že celiakie samotná, ale také i zvýšený příjem lepku mohou vést k erektilní dysfunkci.

celiakie a erektilní dysfunkce

 

Jaký je souvis mezi lepkem a erektilní dysfunkcí?

Lepek je bílkovina a nachází se ve většině obilovin. Obsahuje jej tedy i pečivo. Jako technologická přísada se lepek přidává do mnoha průmyslově zpracovaných potravin, kde zlepšuje konzistenci a texturu, funguje jako pojivo, ovlivňuje barvu i chuť produktu. Některé převážně veganské potraviny jsou tvořeny převážně lepkem (seitan a tempeh).

I přes to, že lepek patří mezi základní živiny, celiaci jej nesnesou a nesmí jej jíst. Citlivým lidem lepek napadá střeva, co vede k zánětům a podráždění trávící soustavy. Podobný účinek má lepek i na lidi, kteří jsou na lepek „pouze“ alergičtí, přičemž ale celiakií netrpí. Zda jste i vy celiak potvrdí až gastroenterologické vyšetření.

Jistě se nyní ptáte, co má stav střev a zažívání společného s erekcí a s její dysfunkcí. Podle studií souvis existuje a celiaci mají významně vyšší riziko rozvoje erektilní dysfunkce.

Celiakie může také zvyšovat riziko nedostatku živin, protože podrážděná střeva mají problém je vstřebávat. Celiaci obvykle zcela přestávají jíst obiloviny a další potraviny s lepkem, kvůli čemu jim mohou scházet jiné živiny. Často je to zinek. Pokud jej máme v jídelníčku nedostatek, vznikají problémy v podobě snížené hladiny testosteronu i sexuální dysfunkce s poruchami erekce. Testosteron je klíčový pro dobré sexuální zdraví.

Hned na začátek upozorňuji, že ne všechny případy erektilní dysfunkce jsou důsledkem celiakie nebo alergie na lepek. Každopádně je u celiaků velmi vodné co nejvíce snížit konzumaci lepku nebo jej z jídelníčku zcela vyřadit. Díky tomu zlepšíte své celkové zdraví a s ním i sexuální funkce včetně pevné erekce.

 

Proč celiaci lepek nesnesou?

U celiaků způsobuje již minimální konzumace lepku různé imunitní reakce. Nemocný organismus se jimi snaží lepku co nejrychleji zbavit. Bohužel přítomnost lepku ve stravě střeva poškozuje a vyvolává záněty střevní výstelky. Tato poškození a podráždění způsobují negativní příznaky jako nevolnost a bolesti břicha, průjem a silná únava.

Celiaci jsou zároveň vystaveni rozvoji periferní neuropatie. Ta již může způsobit problémy s erekcí, sexuální dysfunkce i erektilní dysfunkci. Jde o poškození periferních nervů, což jsou ty, které vedou do paží a nohou. Pokud se tyto nervy poškodí, nefungují správně a nemohou tak z mozku doručit povel k navození erekce.

I jiné nemoci poškozují nervy (roztroušená skleróza, Alzheimerova nemoc a další), a právě kvůli tomu tito pacienti mnohem častěji trpí i erektilní dysfunkcí.

Celiakům, respektive mužům, kteří mají na celiakii podezření, doporučuji navštívit nejdříve gastroenterologa případně dietologa. Vysvětlí vám všechna potřebná omezení a představí bezpečné bezlepkové alternativy. Dohled dietolga je potřebný, aby vám po vyřazení zdrojů lepku nechyběly žádné jiné důležité živiny.

 

Souvis mezi celiakií a erektilní dysfunkcí

Celiaci hlásili mnohem častější výskyt erektilní dysfunkce než muži, kteří celiakií netrpí. Podle odborníků celiakií vyvolané záněty střev zhoršují prokrvení organismu a poškozují nervy. Oba stavy jsou přitom zásadní pro udržení pevné erekce.

Stejná studie zjistila, že celiaci, kteří dodrželi přísnou bezlepkovou dietu, měli mnohem nižší výskyt a závažnost erektilní dysfunkce než muži, kteří žádnou bezlepkovou dietu nedrželi.

Ve výsledku se tedy potvrdilo, že zvládání celiakie pomocí změn stravování a skladby jídelníčku může rapidně zlepšit sexuální funkce pacientů. Celiakii si nechte nedjříve potvrdit. Následně dodržte všechny lékařem doporučené změny. V první řadě to bude bezlepková dieta.

 

Souvis mezi citlivostí na lepek a erektilní dysfunkcí

Citlivost respektive alergie na lepek není tak závažná, jako celiakie. Není ani klasifikovaná jako nemoc. I přesto může mít pořád negativní vliv na sexuální zdraví a kondici erekce. Poškozená a zanícená střeva mohou i u těchto mužů zhoršovat vstřebávání základních živin a to i vitaminů a minerálů, které jsou pro sílu erekce nezbytné (hořčík, zinek).

I citlivost na lepek může poškozovat nervy, tlumit jejich citlivost a tím způsobovat problém s erekcí. Ne v takové míře, v jaké je poškozuje celiakie, ale jakékoliv poškození nervů se může projevit právě i problematickou erekcí.

Nervy zodpovědné za vznik erekce se nacházejí blízko střev a nervů, které ovlivňují pohyb střev. Proto se první zdravotní komplikace objevují právě v oblasti břicha a jeho okolí. Přesně tam, kde se nachází i penis.

 

Pomůže bezlepková dieta zlepšit erekci nebo vyléčit erektilní dysfunkci?

Bohužel jsem nenašel důkaz, který by potvrdil, že bezlepková strava může být prospěšná u mužů s erektilní dysfunkcí, pokud jim lepek nepřekáží.

Určitě však bude přínosná pro celiaky i muže alergické na lepek, kteří již erektilní dysfunkcí trpí. Díky bezlepkové dietě lze snížit záněty ve střevech a začít hojit střevní výstelku, díky čemu bude muž lépe vstřebávat všechny živiny důležité pro sexuální zdraví.

Mezi další benefity bezlepkové diety patří snížení váhy, protože díky vyřazení pečiva a těstovin výrazně snížíte kalorický příjem. Nadváha a obezita jsou kritickými rizikovými faktory vzniku problémů s erekcí i erektilní dysfunkce. Dieta bez lepku zlepšuje zdraví srdce a cév. Během změn svých návyků se snažte také nepít alkohol ani nekouřit tabák nebo jeho náhrady.

MĚJTE PŘEHLED: Obezita, erektilní dysfunkce a další poruchy sexuálního zdraví, které způsobuje.

obezita a erektilní dysfunkce

 

Jak zařadit bezlepkovou dietu?

Pokud zatím máte jenom pocit, že můžete trpět celiakií, zajděte k praktickému lékaři nebo ihned ke gastroenterologovi. Pokud totiž celiak nejste, zbytečně byste se jídelníčkem omezoval. Lékař vám po vyšetření pomůže vytvořit vyvážený jídelníček, který bude splňovat všechny vaše potřeby. Zároveň vás naučí několik tipů, jak si vybírat potraviny, kombinovat je a zpracovávat.

Jakmile lékař zjistí, že je pro vás bezlepková dieta nezbytná, vyhoďte z domácnosti všechny zdroje lepku a doma se domluvte, jak a z čeho vám mají vařit, nebo si vařte klidně sám.

Při přípravě jídla je nutno dávat pozor na křížovou kontaminaci. Pokud by manželka krájela chléb s lepkem a vy byste si na stejném prkénku krájel své bezlepkové pečivo, lepek by se z drobků dostal do vašeho střeva a nadělal tam paseku. Začněte používat svoje vlastní nádobí a poproste ostatní, ať jej nepoužívají.

Pozor dávejte i v restauraci. Tam se může lepek objevit i v omáčkách a potravinách, kde byste jej nečekal. Vždy se ptejte číšníka.

 

Další potraviny, které zvyšují riziko erektilní dysfunkce

Lepek je klíčovou složkou mnoha potravin a je náročné vyhnout se mu úplně. Jako celiak se vyhněte obilovinám. Nejvíce lepku obsahuje pšenice, ječmen, žito, těstoviny obyčejné i ty celozrnné, dále také pečivo a pivo.

Lepek se jako příměs může přidávat prakticky do čehokoliv. Pokud nakupujete zpracované potraviny, obsah lepku si hlídejte na etiketách a hledejte produkty, které mají nálepku „bezlepkové, bez lepku, no gluten, without gluten nebo gluten free„.

I pokud je potravina zcela bezlepková, ale byla zpracovaná ve fabrice, kde se zpracovávají i jiné potraviny, může být potravina malým množstvím lepku kontaminovaná. I o tom se dočtete na etiketách. Dobrá rada je jíst nezpracované potraviny, a tedy čerstvé potraviny v původním stavu bez průmyslového zpracování.

Zpracované potraviny jsou zvlášť nevhodné pro pacienty s erektilní dysfunkcí, stejně tak pro zatím zdravé muže. Právě kvůli nezdravé stravě mohou onemocnět různými nemocemi. Vyhnout se je rozumné příliš tučným, příliš sladkým nebo slaným potravinám a pozor si dejte i na umělá sladidla.

Uvedené potraviny přispívají obezitě, která je zvlášť v Česku velmi častým viníkem erektilní dysfunkce, dále také vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi) a vysokému cholesterolu. Snažte ze zařadit co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, zdrojů bílkovin a zdravých tuků.

Hledejte také alternativy svých oblíbených potravin, ale bez lepku. Zde je hledání náročné, protože mnohé bezlepkové potraviny se pouze tváří, jako něco zdravého. Když si ale přečtete složení, uvidíte, že potravina byla ultrazpracovaná a není tak vhodná ani pro celiaky, ani pro zdravé muže.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Potraviny na erekci: Každodenní posila prokrvení.

 

Změny životního stylu pro snížení rizika erektilní dysfunkce

Konzumace lepku je pouze jedním z mnoha faktorů, které mohou vést ke vzniku a rozvoji erektilní dysfunkce. Cílem je snažit se žít co nejzdravěji ve všech směrech. Začněte stravou s nízkým obsahem nasycených tuků. Pravidelně cvičte a buďte fyzicky aktivní. Spěte dostatečně. Snažte se vyhýbat stresu. Ihned přestaňte kouřit a popíjet alkohol, samozřejmě žádné drogy.

Zařadit můžete i cviky pro podporu erekce, které posilují svaly pánevního dna. Kegelovy cviky se naučte cvičit podle tohoto článku pod odkazem.

A samozřejmě věnujte pozornost všem případným nemocem, které vám lékaři diagnostikovali. Mnohé z nich mohou mít erektilní dysfunkci jako vedlejší důsledek. Zde nebudu radit, jak tyto nemoci léčit, protože o tom vždy rozhodne lékař, který vás monitoruje a má o vašem zdravotním stavu nejlepší přehled.

 

Kdy mám zajít za lékařem kvůli erektilní dysfunkci způsobené celiakií?

Navštivte sexuologa, a pokud žádného neznáte, zajděte k praktickému lékaři a ten vás k sexuologovi doporučí. Sexuolog může proti erektilní dysfunkci předepsat léky případně jiné léčebné metody.

Poslední rovinou léčby erektilní dysfunkce je operace. Sexuolog se ale podívá „pouze“ na vaši erektilní dysfunkci. Pokud je důsledkem právě celiakie, léčit vás bude dietolog. Ten doporučí změny stravování. Erekci ale dále zkoumat nebude a opět vás vrátí pod kontrolu sexuologa. Ten bude zkoumat, jak a zda vůbec vám dietní změny pomohly.

Máte vlastní zkušenost s celiakií a erektilní dysfunkcí? Co přesně vám pomohlo a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti a případné dotazy jsme zvědaví v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně a za celou redakci Erekce.cz přeji pevnou erekci a dokonale uspokojivý sex 🙂

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply