Příznaky zvýšeného testosteronu u mužů a žen. Co si na sobě všímat a proč je nebezpečný?

Zvýšený testosteron má specifické příznaky u mužů i u žen. Muži zvýšenou hladinu zvládají obecně lépe, zároveň je ale trápí častěji.

Testosteron se v malé, ale potřebné míře vyskytuje i v ženském těle. Hladina by neměla překročit bezpečnou úroveň.

Je tak jasné, že kromě nízké hladiny testosteronu není žádoucí ani bezpečný ani příliš zvýšený testosteron. Vysvětlíme:

  • jak se zvýšený testosteron, a tedy nadbytek testosteronu projevuje u muže a jak u ženy,
  • jaká je optimální hladina hormonu o obou pohlaví,
  • proč je dlouhodobě vysoká hladina nežádoucí,
  • a jak testosteron upravit na vyhovující a potřebnou úroveň.

příznaky zvýšeného testosteronu u mužů a žen

TIP: Hledáte podrobnosti o testosteronu? Podívejte se do kategorie důležitých článků o testosteronu, kde najdete odpovědi na základní dotazy o potřebě, hladinách a účincích v lidském těle.

Zároveň doporučujeme české doplňky stravy pro navození optimální hormonální rovnováhy. Pro muže Proerecta LONG pro dlouhodobě optimální testosteron, spolehlivou erekci, silné erotické libido a produkci spermií.

Pro ženy Proerecta WOMEN, která kromě harmonizace ženských hormonů podporuje i plodnost, bezproblémovou menstruaci a u žen v menopauze menopauzální komfort.

Podrobné účinky a dobré rady najdete přímo na e-shopu. Klikněte na tlačítko a poznejte je všechny.

Proerecta Long

Proerecta WOMEN, 1 balení

 

Zvýšený testosteron – příznaky u mužů

Zvýšený testosteron je častější u mužů. Příčinou je přirozeně vyšší hladina ve srovnání se ženami, ale také velmi častá snaha hladinu různě zvyšovat pomocí přírodních doplňků stravy nebo léků pro zvýšení testosteronu.

Mnozí muži aktivně sportují a užívají látky nebo hormonální léky a přípravky, které nakupují přes internet. Problém se týká i některých žen.

Proto vám pro bezpečnost doporučujeme neexperimentovat s neověřenými přípravky ani s léky, které jste sehnal bez předpisu. Snižovat i zvyšovat testosteron pro vás má smysl pouze pokud vám lékař po krevním testu potvrdí, že hladina není optimální.

Nadměrně zvýšený testosteron není žádoucí a představuje různá zdravotní rizika. Zvlášť pokud je hladina zvýšená dlouhodobě a bez kontroly lékaře.

 

Problémy sexuálního zdraví (nízké libido a nezájem o sex, nevydatná erekce, slabé uspokojení, problematická plodnost)

Jak jsme psali, testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon. Sexuální zdraví trpí jak dlouhodobým nadbytkem, tak nedostatkem.

Testosteron ovlivňuje prakticky každý aspekt mužské sexuální síly, připravenosti na sex, ale také erekci, plodnost, sexuální libido a potěšení ze sexu.

Muži si často nesprávně myslí, že jakmile se jim povede zvýšit testosteron na maximální nebo ještě vyšší hladinu, rázem vyřeší všechny své intimní problémy. Bohužel to takhle nefunguje.

Testosteron není žádný všelék a důležité je držet jeho hladinu v optimální a vhodné míře. U mužů se za maximum považuje 923 nanogramů na decilitr krve, u žen je to „jenom“ do 70 ng/dl krve. Přesnou hodnotu zjistí pouze lékař z testu krve.

Snížená hladina je logicky problém a konkrétní orgány nefungují dostatečně. Ale ani příliš vysoká hladina nezaručí, že se lidé zbaví všech intimních komplikací. Příliš vysoká hladina vyčerpává orgány a ubírá celkovou sílu, protože části těla musí pracovat nadměrně a tato námaha se projeví právě negativními projevy zvýšeného testosteronu.

Nic nelze stimulovat donekonečna a přílišná zátěž škodí všem orgánům nevyjímaje ty pohlavní.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Základní účinky testosteronu na mužské tělo. Má smysl doplňovat, když jsem jinak zdravý?testosteron účinky

 

Výkyvy krevního tlaku

Výkyvy, nestálost a časté změny krevního tlaku jsou velice nepříjemné. Muž se kvůli nim může obávat infarktu, protože náhlou změnu může nesprávně odhadnout.

Tlak se může náhle nadměrně zvýšit (hypertenze, tlak vyšší 140/90 mmHg) a v rychlém čase snížit (hypotenze, tlak pod 100/65 mmHg). Navíc se může rychle měnit a uvádět tak postiženého do rozpaků a nepříjemných či nebezpečných stavů.

Stavy s nestabilním krevním tlakem dále vedou k:

  • závratím a potížím s koordinací
  • bolestem hlavy
  • únavě až vyčerpání
  • žaludeční nevolnosti
  • pocitům na omdlení
  • problémům ovládat celé tělo a jasně myslet

VÍTE, ŽE krevní tlak ve velké míře ovlivňuje sílu erekce a schopnost dosáhnout jí? Nebezpečná je hlavně hypertenze (vysoký krevní tlak).

vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce

 

Problémy s pletí a vznik akné

Akné se u mužů objevuje zcela běžně kvůli mastnější pleti, ale také kvůli holení a poranění pokožky či kvůli nesprávnému druhu kosmetiky. Běžné jsou alergické reakce, špatná životospráva nebo silnější pocení .

Pokud ale muž žije zdravě a nezná důvod vzniku akné, příčinou může být právě vysoký testosteron. Důvodem je, že kvůli testosteronu je pokožka silnější, produkuje více mazu a snadněji se zanítí. Akné je vlastně zánět ve váčcích chloupků a vousů. Akné se tak může objevit kdekoliv na těle, kde roste ochlupení.

PODROBNÝ ČLÁNEK: Vysoký testosteron podněcuje tvorbu akné a kožních problémů, dokazuje studie.

testosteron a akné

 

Změny nálady a chování

Muži s nerovnováhou testosteronu trpí často negativní náladou a chovají se přehnaně aktivně ve všech směrech.

Na druhé straně se může objevit i apatie a nezájem do čehokoliv se pouštět. Bohužel má testosteron na chování každého jiný vliv a výsledek nelze nikdy předpovědět. Změny nálad patří k těm „nejhlasitějším“ změnám a rodina nebo okolí si jich ihned všimnou.

Postižený je velmi často až nesnesitelný, protože reaguje podrážděně a nepředvidatelně. Nálady jsou obecně negativní a velmi často se projevují úzkosti, paranoické stavy, náladovost a podrážděnost, deprese, pocity vyhoření a někdy také agresivní epizody a násilí.

Nálady se často mění a během několika minut se může muž měnit z pohoďáka ne nepříjemného bručouna.

 

Růst nechtěného ochlupení

Ano, mužům rostou vlasy a vousy zcela přirozeně, ale právě kvůli zvýšenému testosteronu se mohou začít objevovat i na místech, kde předtím nerostly a v množství, které je pro muže nepohodlné, nehezké nebo nepraktické.

Zároveň mohou kvůli testosteronu vypadávat a vytvářet tak na hlavě nebo na tvářích prázdné fleky. U mužů s nadbytkem testosteronu není neobvyklé ani předčasné plešatění.

Není tedy pravda, že by vysoký testosteron vlasům a vousům prospíval. I zde je důležitá optimální hladina, aby muž neplešatěl předčasně a udržel si svůj „porost“ až do stáří.

 

Jiné negativní příznaky zvýšené hladiny testosteronu u muže

I kvůli těmto příznakům navštivte lékaře. Mohou být velmi nepříjemné, a zvlášť problémy se srdcem nebo dýcháním mohou vzbudit obavy o život. Všechny mohou vyvolat poškození orgánů a způsobit další nemoci.

Zvýšený testosteron je nebezpečný a způsobuje:

 

Příčiny zvýšeného testosteronu u mužů

U mužů je zvýšená hladina testosteronu obecně častější než u žen. Zde jsou nejčastější důvody nejen nadbytku testosteronu, ale také mužské hormonální nerovnováhy celkově:

  • Nádory, a tedy rakovina žláz, které hormony produkují a vylučují nebo v jejich těsné blízkosti. Nejčastěji varlata u mužů nebo nadledviny u mužů a žen společně.
  • Užívání doplňků nebo léků pro podporu tvorby hormonů včetně testosteronu. Častá je tzv. substituční léčba testosteronem.
  • Užívání anabolických steroidů ve snaze urychlit růst svalů u sportovců a kulturistů.
  • Použití testosteronových gelů, náplastí nebo jiných výrobků, ze kterých se hormon ve zvýšeném množství uvolní do těla.

Dávejte si proto vždy pozor co a v jakém množství užíváte.

 

Zvýšený testosteron – příznaky u žen

Testosteron se běžně nachází i v ženském organismu, kde se kromě správného růstu a vývinu podílí na sexuálním zdraví. Zároveň ovlivňuje hladinu jiných hormonů, takže pro ženy je zvýšený testosteron stejně nebezpečný a nežádoucí.

 

Nepravidelná menstruace

S nadbytkem testosteronu se objevují komplikované menstruace. Menstruace může být opožděná, vynechávat a přicházet nepravidelně a s dalšími komplikacemi. Může se také prodloužit a projevit se příliš silným krvácením.

 

Růst nechtěného ochlupení

Ochlupení a vlasy začínají nadměrně růst na místech, kde předtím nerostly, a zároveň může sílit růst a hustota těch, které již na ženském těle rostly.

Nejčastěji se objevuje růst chloupků na obličeji a typicky mužských místech (pod nosem, na tvářích, na bradě a podobně), dále pak na hrudi v oblasti dekoltu nebo na zádech. Odborně se nadměrný růst ochlupení nazývá hirsutismus. Ochlupení vyrůstá z pigmentových skvrn, kterých se během zvýšení testosteronu tvoří více.

Kvůli zvýšené hladině androgenů (typicky mužských hormonů) ale může docházet i k plešatění a vypadávání vlasů i chlupů. Žena, která ztrácí vlasy či chlupy trpí velmi často hormonální poruchou. Zde pomůže dermatolog a za odborníkem vás může poslat i zkušený kadeřník.

 

Růst svalů a tkání

Tento příznak zvýšeného testosteronu sice může „potěšit“ sportující ženy, ale nadměrný a nekontrolovatelný růst svalové hmoty sebou nese rizika.

S růstem svalů nebo tkání se může zvýšit také riziko rakoviny. Nádory sice nejsou svaly, ale jde o tkáně, které mohou vlivem testosteronu nekontrolovatelně růst, ohrožovat okolní orgány a tkáně, a tak představovat nebezpečí.

 

Problémy sexuálního zdraví

Sexuální problémy neobcházejí ani ženy. Postižená má obvykle snížené erotické libido, trpí vaginální suchostí (vaginální atrofií) a má problém otěhotnět.

Žena se zvýšeným testosteronem tak nemá chuť na sex, a pokud k němu dojde, nedovede si hezky užít, může trpět bolestmi během sexu a nedaří se jí otěhotnět. Zvýšený testosteron tak může škodit i celému milostnému vztahu a nejen zdraví postižené ženy či muže.

Pro oba partnery proto doporučujeme bezpečné doplňky stravy pro navození optimální hormonální rovnováhy. Podívejte se na všechny účinky přímo na e-shopu.

Proerecta Long

Proerecta WOMEN, 1 balení

 

Změny nálady a chování

Výkyvy nálad se u žen projevují ještě silněji než u mužů. Opět převažují negativní emoce a nálady, kvůli čemu je často velmi těžké s partnerkou vydržet.

Nejčastěji se projevuje podrážděnost, ale také úzkosti a deprese, které ženě znemožňují „střízlivě“ přemýšlet a jednat s okolím bez přehnaných emocí a reakcí.

 

Jiné negativní příznaky zvýšené hladiny testosteronu u ženy

Obecně se kvůli zvýšenému testosteronu neobjevují komplikace pouze po jedné, ale jde spíše o souhrn několika negativních příznaků.

Postižená tak může trpět jak fyzicky, tak psychicky a tento nepříjemný stav ještě více prohlubuje jednotlivé příznaky.

  • problémy s otěhotněním nebo neschopnost otěhotnět
  • výskyt akné různě po těle
  • přibírání na váze bez zjevné příčiny (bez změn jídelníčku nebo bez vyřazení pohybu)
  • zmenšení prsou
  • hluboký hlas podobný mužskému
  • potíže s otěhotněním až neplodnost
  • zvětšení klitorisu

Příčiny zvýšeného testosteronu u žen

U žen se vysoký testosteron předpokládá málokdy, protože se stav připisuje spíše mužům. To je ale problém, protože kvůli ignoraci problémů se může hormonální nerovnováha u ženy ještě více prohlubovat a navazovat na sebe další zdravotní komplikace.

Proto pokud si na sobě všimnete vyjmenované příznaky nebo budete mít jakékoliv jiné podezření, poraďte se s obvodním lékařem nebo gynekologem. Díky krevnímu testu vám dovedou rychle pomoct.

Za časté příčiny lze považovat i ty, které jsme již jmenovali u mužů. Dále jsou to tyto:

  • Hirsutismus , který zapříčiňuje zvýšený růst ochlupení, vlasů a výskyt pigmentových skvrn, ze kterých ochlupení vyrůstá.
  • Syndrom polycystických vaječníků (ovarií), kvůli kterému žlázy produkuji větší množství nejen testosteronu, ale androgenů obecně.
  • Vrozená adrenální hyperplazie (vrozené zvětšení nadledvin), kvůli které nadledviny produkují vyšší hladinu hormonů včetně testosteronu.

Kdy s příznaky zvýšeného testosteronu zajít za lékařem?

Seznam příznaků není krátký, proto zajděte na vyšetření vždy, když budete mít pocit, že je u vás hladina testosteronu rizikově vysoká.

Všímejte si hlavně tyto projevy:

  • máte problémy s tepem
  • máte jiné problémy se srdcem nebo tlakem
  • natékají vám ruce, nohy nebo jiné části těla
  • špatně se vám dýchá a budíte se kvůli dýchacím problémům
  • máte potíže se spánkem a trpíte častou nespavostí
  • problematicky mluvíte, nedovedete přesně říct, co chcete nebo se vám špatně vyslovuje
  • trpíte závratěmi, máte problém s pohybem, zažíváte mdloby
  • lékař vám naměřil úbytek HDL cholesterolu
  • měli jste srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici

Jak probíhá vyšetření zvýšeného testosteronu u muže a ženy?

Běžně se zvýšený testosteron vyšetřuje a diagnostikuje dvěma způsoby:

Celkové vyšetření

Zde bude lékař zjišťovat, zda se zvýšený testosteron začal projevovat na zdravotním a duševním stavu. Zkontroluje tělesné ochlupení a podívá se i na intimní místa, aby měl úplný přehled. Mužům zkontroluje varlata a ženám prsa nebo i klitoris. Cílem je zjistit, zda tyto orgány nezměnily velikost.

Zároveň se bude ptát na celkový zdravotní stav a bude se snažit zjistit všechny komplikace, které může vysoký testosteron způsobovat.

 

Krevní testy pro změření hladiny testosteronu

Pomocí injekce lékař odebere vzorek krve, který pošle na laboratorní vyšetření. Krevní test zjistí přesnou hladinu testosteronu a prokáže, zda je příliš vysoká nebo naopak nízká nebo optimální. Odběr krve se týká mužů i žen.

Krev se odebírá ideálně po ránu, kdy je v těle nejvyšší hladina testosteronu. Odběr krve lze podle situace opakovat, pokud tak rozhodne lékař.

 

Léčba zvýšeného testosteronu u mužů

Léčba se nastavuje vždy podle konkrétní příčiny, která zvýšený testosteron zavinila. Příčiny mohou být různé, proto je i tento seznam krátký. Finální slovo bude mít vždy až lékař podle svých zjištění.

  • V první řadě lékař posoudí nebo zakáže jakékoliv léky na předpis nebo doplňky či stravu, které by mohly hladinu testosteronu zvedat. Pokud jde o důležité léky na předpis, lze je vyměnit za jiné nebo upravit dávkování.
  • Vyřadí se i anabolické steroidy, které jsou rozšířené hlavně mezi muži snažícími se o růst svaloviny.
  • Akné, které vyvolal testosteron, lze léčit správnou péčí o pleť a zařazením preparátů, které pleť uklidní. Odborník může doporučit i vysazení výrobků, které akné nebo stav pokožky zhoršují.
  • Lékař zároveň posoudí životosprávu (strava, pohyb, zlozvyky), protože i ta ve velké míře ovlivňuje hladinu testosteronu.
  • Pokud za vysoký testosteron může nádor či jiná součást rakoviny, lékař doporučí odstranění nádoru nebo problematické části. Nádory lze odstranit chirurgicky, laserem nebo chemoterapií, ale o léčbě vždy rozhoduje lékař.

Dále lze získat hormonální rovnováhu včetně rovnováhy testosteronu pomocí zdravého životního stylu, a tedy díky dostatečné a pestré stravě, dostatku sportu (aspoň 45 minut denně) a oddechu (7 až 8 hodin denně), udržení si zdravé váhy a tak dále.

 

Léčba zvýšeného testosteronu u žen

Rovněž u žen se léčba zaměří na příčinu zvýšené hladiny. Některé příčiny se léčí podobně jako u postižených mužů, jiné si vyžádají léčbu vhodnou pouze pro ženy s vysokým testosteronem.

I ženám bude doporučena změna životosprávy a zařazení zdravé stravy, pohybu a odpočinku.

 

Léky pro snížení vysokých hladin testosteronu u žen:

Ne všechny léky se běžně používají i v Česku. Uvádíme ty, které uvádí i zdrojový článek:

  • Antikoncepční pilulky (značku a množství poradí lékař): Brání tvorbě příliš vysoké hladiny testosteronu. Předepisují se ale pouze ženám, které se právě nechystají otěhotnět.
  • glukokortikoidy
  • spironolakton
  • metformin

Vždy se řiďte doporučením lékaře a léky nikdy neshánějte načerno a bez předpisu. Léky mohou i uškodit, pokud se neužívají správně. Buďte opatrní.

Co je testosteron a proč jej potřebuje muž i žena?

optimální hladina testosteronu u muže

Optimální a bezpečná hladina testosteronu u muže je 265 až 923 nanogramů na decilitr krve.

optimální hladina testosteronu u ženy

Optimální a bezpečná hladina testosteronu u ženy je 15 až 70 nanogramů na decilitr krve.

Testosteron je jeden z nejdůležitějších pohlavních hormonů. Patří mezi androgeny – mužské pohlavní hormony.

Právě díky testosteronu se během puberty a dospívání vytvářejí sekundární sexuální charakteristiky. U mužů je to hlavně produkce spermií, schopnost oplodnit ženu nebo růst vlasů a ochlupení. Testosteron ovlivňuje také tělesnou sílu včetně budování svalů, pevnosti kostí a hospodaření s tělesným tukem (ukládání a pálení).

Obecně je hladina vyšší u zdravých kluků a mužů, ale testosteron potřebují v optimálním množství rovněž ženy.

U obou pohlaví je správná hladina testosteronu nezbytná pro správný růst a vývin. Velmi důležitá je pro plodnost, sexuální zralost a schopnosti.

Věk: Muži: Ženy:
Děti do 10 let 1,8 až 5,68 ng/dl 2,69 až 10, 29 ng/dl
Puberta (13 až 17 let) 208,08 až 496,58 ng/dl 16,72 až 31,55 ng/dl
Dospělost (19 a více let) 265 až 923 ng/dl 15 až 70 ng/dl

Tabulka přibližného množství testosteronu v krvi muže a ženy na základě věku. Množství je uvedeno v nanogramech na decilitr krve.

POZOR: Přesnou hladinu testosteronu dovede zjistit pouze lékař pomocí krevního testu. Ten zároveň potvrdí nebo vyvrátí podezření na zvýšenou hladinu, a také poradí, co přesně dělat pro navození optimální hladiny.

Z dobré redakční zkušenosti doporučujeme české tobolky Proerecta LONG pro muže a WOMEN pro ženy.

Vždy je ale ideální zjistit přímo u lékaře, co je příčinou vysoké či nízké hladiny a pomocí jeho doporučení začít cíleně nerovnováhu řešit.

 

Příznaky zvýšeného testosteronu – často kladené otázky FAQ

Je zvýšený testosteron dobrý pro zdraví?
Bohužel není a hladina by měla být v optimálním rozmezí u mužů i u žen.

Dlouhodobě zvýšený testosteron vyžaduje lékařskou pomoc. Bez léčby může zvyšovat riziko:

  • nemocí srdce
  • nemocí jater
  • u žen zvyšuje riziko cukrovky
  • syndromu PCOS
  • rakoviny prsu
  • rakoviny endometria (děložní výstelky)
  • psychického nepohodlí a komplikací
  • další závažné komplikace
Co způsobuje zvýšený testosteron u mužů?
Může zvýšit sexuální libido a „nadrženost“, vede muže k častějšímu a nebezpečnějšímu experimentování v sexu. Není to ale pravidlem. Libido může stejně rychle klesnout a slábnout.

Zvýšený testosteron často vede k agresivnějšímu chování a rychlým změnám nálad, vzniku akné a mastné pleti, způsobuje problémy se spánkem, únavu a vyčerpání nebo způsobuje nadměrný růst svalové hmoty, bohužel ne vždy na místech, kde si to muž přeje nebo růst očekává.

Co způsobuje zvýšený testosteron u žen?
Co je příčinou zvýšeného testosteronu u mužů?
Mezi vážnější příčiny u mužů patří různé nádory (nejčastěji nadledviny nebo varlata), zneužívání anabolických steroidů (velmi často sportovci a kulturisti). Pokud cvičíte, těžte ze svých dosažených úspěchů, ale anabolika a žádné jiné nebezpečné látky neužívejte. 
Jaká je normální hladina testosteronu u dospěláků?
U dospělého muže je to do 923 ng/dl krve, u dospělé ženy do 70 ng/dl krve. Přesnou hladinu zjistí lékař podle krevního testu.
Kdy během dne je hladina testosteronu nejvyšší?
Hladina testosteronu se zvyšuje během noci a nejvyšší je po ránu. Během dne klesá a nejnižší je před spánkem.

Hladinu ovlivňuje také věk, přičemž mladí muži mají hladinu vyšší než senioři a starší muži.

Způsobuje zvýšený testosteron únavu?
Ano, únava souvisí s kolísavým krevním tlakem, který vysoký testosteron způsobuje. Objevit se mohou i závratě a bolesti hlavy.
Jak se léčí zvýšený testosteron?
Léčba se zaměřuje na příčinu zvýšené produkce testosteronu, proto je potřeba jednat s lékařem.

Není bezpečné zvýšený testosteron pouze „odhadovat“ a snažit se stav řešit svépomocí. V rámci léčby se využívá hormonální terapie, užívají se antiandrogeny, častý je také zákrok chirurga. ženám se předepisuje také antikoncepce, i pokud se jinak nebrání otěhotnění.

Dovedu si zvýšený testosteron změřit i doma?
Ano, domácí testy hladiny testosteronu existují a hladina hormonu se měří ze slin.

Obecně je ale vždy vhodné podstoupit odběr krve. Výsledky od lékaře jsou přesnější, ví lépe, kdy má hladiny měřit a poradí, jak hladinu testosteronu optimalizovat na bezpečnou úroveň.

Ovlivňuje zvýšený testosteron náladu a chování?
Ano, kromě zdravotních příznaků se projeví i na změnách nálad a chování.

Častý je vztek a agresivní chování, paranoia, podrážděnost, soustavná nespokojenost, ale i problémy s rozhodováním a špatný úsudek. Zvýšený testosteron může zároveň zvyšovat emoční reaktivitu, a tedy schopnost mozku rychleji reagovat na různé vjemy a podněty. Ne vždy je to k dobru věci a reakce mohou být často přehnané a neadekvátní.

Zvyšuje hladinu testosteronu sport, cvičení a fyzická zátěž?
Ano. Obecně lze tvrdit, že čím více svaloviny člověk má, o to více testosteronu produkuje.
Lze výši testosteronu zjistit podle velikosti rukou nebo palců?
Dává to smysl, jelikož se zvýšeným testosteronem se může zvětšovat i svalová hmota a tkáně.

Velikost rukou, palců nebo končetin ale nelze chápat jako jednoznačný důkaz zvýšeného testosteronu a jde spíše o „mýty a babské povídačky“, než o nezvratný důkaz.

Lékař bude vždy měřit hladiny hormonů z krve.

Které doplňky stravy pomohou udržet hladinu testosteronu v bezpečném množství?
Doporučujeme české bylinné doplňky stravy pro navození hormonální rovnováhy:

Proerecta LONG pro dospělé muže a Proerecta WOMEN pro ženy.

Důrazně doporučujeme nechat si testosteron změřit u sexuologa, gynekologa nebo endokrinologa. Doporučení můžete žádat i od praktického lékaře.

ZÁVĚR:

  • Dlouhodobě zvýšená hladina testosteronu není žádoucí ani bezpečná u muže ani u ženy.
  • Přesnou hladinu testosteronu a to, zda je skutečně zvýšený, zjistí pouze lékař z krevního testu. Domácí testy nejsou tak přesné ani průkazné.
  • Pokud se zvýšený testosteron potvrdí, lékař bude hledat příčinu. Tu se bude snažit cíleně léčit, protože příčiny jsou různé a každá si vyžaduje jinou metodu léčby. Zároveň se liší kvůli pohlaví a věku.
  • Platí, že čím rychleji se vysoký testosteron zjistí a začne léčit, tím rychleji se zbavíte negativních příznaků.
  • Nadměrně zvýšený testosteron není bezpečný a má hlavně negativní účinky. Testosteron musí být „v normě“ a hladina se musí pohybovat v bezpečné úrovni (do 923 ng/dl krve u dospělého muže, do 70 ng/dl krve u dospělé ženy).

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví
erekce_cz na facebooku

Leave a Reply