Kdy zajít na test testosteronu? Všímejte si na sobě tyto příznaky snížené hladiny.

Testosteron je hlavní mužský hormon a patří mezi androgeny. Nachází se i v ženském těle, samozřejmě ve mnohem nižší koncentraci. Příliš nízká hladina mužského a příliš vysoká hladina ženského testosteronu může způsobovat lehčí i závažné zdravotní komplikace.

Cílem je proto dostat hladinu do normální, optimální hladiny a cíleně tak navodit hormonální rovnováhu. Dočtete se, jaké negativní vlivy na zdraví i sexuální život má hormonální nerovnováha u muže a u ženy.

Mužský testosteron produkují varlata, ženský vytvářejí vaječníky. Testosteron přímo ovlivňuje růst ochlupení a svaloviny, produkci spermií, a tedy plodnost, fyzickou sílu, duševní komfort a také vydatnost erekce a sexuálního libida.

 • Muži se sníženou hladinou testosteronu mívají tyto vlastnosti a schopnosti oslabené.
 • Ženy se zvýšeným testosteronem mohou zaznamenat tyto „ryze mužské“ příznaky.

Abyste přesně zjistili úroveň vašeho testosteronu, musíte podstoupit odběr krve.

test testosteronu

TIP PRO NAVOZENÍ OPTIMÁLNÍ HORMONÁLNÍ HLADINY:

Český rostlinný doplněk Proerecta LONG pro muže a Proerecta WOMEN pro ženy. 

 • Mužská verze podporuje tvorbu vlastního testosteronu, a zároveň dlouhodobě zlepšuje erekci a sexuální výkonnost. 
 • Ženská verze kromě hormonální rovnováhy zmírňuje příznaky problematické menstruace, menopauzy, syndromu PMS a navozuje menstruační komfort.
Proerecta Long

Proerecta WOMEN, 1 balení

 

Normální, optimální hladina testosteronu a abnormální úroveň

Hladina testosteronu se během života přirozeně mění a kolísá jak v mužském, tak v ženském těle.

 • Optimální hladina T u muže je 300 až 1000 nanogramů na decilitr krve (300 -1000 ng/dl).
 • Ideální hladina ženského testosteronu je 15 – 70 ng / dl.

Hladinu přirozeně snižuje věk, zdravotní komplikace a také některé metody jejich léčby. Cca. po 40. roce života muže začne hladina nezastavitelně klesat o cca. 1 až 1,6 % za rok. Tento úbytek lze zpomalit zdravým životním stylem a snahou vyléčit všechny nemoci. Prospívá i častá a pravidelná sexuální aktivita.

Nízký testosteron se projevuje mimo jiné i vznikem erektilní dysfunkce, která tyto muže postihuje velice často. Dále snížený testosteron ohrožuje muže s obezitou a to bez ohledu na jejich věk.

Pokles produkce testosteronu ve varlatech a nadledvinkách se nazývá hypogonadismus. Pokud trpíte sníženým testosteronem, můžete na sobě zpozorovat tyto projevy:

U žen může zvýšená hladina způsobit nadměrný růst ochlupení na obličeji, vznik akné, prohloubení hlasu nebo zmenšování prsních žláz. Častým důvodem zvýšení hladiny je syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Tato porucha ovlivňuje i plodnost a může ztěžovat průběh menstruace.

U obou pohlaví může nadměrná nebo nízká hladina prokazovat i jiné závažné zdravotní stavy. Vysoký testosteron může přispívat riziku vzniku rakoviny varlat nebo vaječníků. Příliš nízký T poukazuje na chronické (dlouhodobé) nemoci nebo problém s hypofýzou (drobná žláza uprostřed hlavy), která také produkuje některé hormony.

Abnormální hladina testosteronu je bohužel velice riziková u kojenců. Test hladiny je vhodné provést, pokud se chlapci a dívky nevyvíjejí správně nebo pokud si rodiče všimnou pozdní nástup puberty. Chlapci s nízkým T rostou pomalu, na těle se jim netvoří ochlupení a mají slabé, nedokonale vyvinuté svalstvo. Pokud mají testosteron zvýšený, vstupují do puberty dříve a typické pubertální změny probíhají velice rychle a „nahlas“.

Dívky se zvýšeným testosteronem mívají opožděnou menstruaci a zvýšený růst ochlupení.

ČTĚTE o negativních příznacích zvýšeného testosteronu u mužů a žen.

příznaky zvýšeného testosteronu u mužů a žen

 

Zvýšený testosteron kvůli hyperplázii nadledvin

Vrozená adrenální hyperplázie nadledvin je zdravotní porucha, kvůli které dochází k extrémně vysoké produkci testosteronu. Stav někdy způsobuje abnormální růst penisu u mužů nebo abnormální vývin ženských genitálií. Porucha způsobuje i nadměrně hluboký hlas u mužů a ochlupení na tváři u žen.

U dětí tato porucha způsobuje dehydrataci, poruchy příjmu potravy a nezdravé stravovací návyky, zpomalení růstu a nedostatečný vývoj.

 

Jak se test testosteronu provádí?

Hladina hormonu se zjišťuje z jeho koncentrace v krvi. Hladina testosteronu je nejvyšší právě ráno po probuzení, protože varlata a nadledvinky většinu vyprodukují v noci. Aby byla čísla co nejpřesnější, může se měření provádět opakovaně.

Lékař vám může doporučit pozastavit užívání některých léků, které ovlivňují hladiny hormonů, a to několik dnů před odběrem. Nejčastěji hladinu hormonu zvyšují steroidy, barbituráty, antikonvulziva a různé androgenní a estrogenové terapie.

Některé léky s tlumivými účiny mohou hladinu testosteronu uměle snižovat. Lékaře, který bude krev odebírat, vždy upozorněte na všechny léky i doplňky stravy. Pokud jste muž, lékař může v případě dalších podezření kromě krve zkoumat také:

 • ztrátu vlasů a řídnutí ochlupení
 • zmenšení tělesné výšky
 • nadměrné zvětšení prsních žláz (gynekomastie)
 • růst váhy až obezita

Pokud jste žena, lékař se kromě rozboru krve může zaměřit na:

 • abnormální akné na tváři, ale i jinde na těle
 • abnormální růst ochlupení (nad rty, na bradě)
 • vypadávání vlasů, ztenčování vlasů, vznik prázdných míst na hlavě

K dispozici jsou i domácí sady na testování hladiny testosteronu. Některé využívají krev, některé sliny. Po domácím odebrání vzorků je odešlete do laboratoře na test. Tyto testy seženete na internetu. Z pochopitelných důvodů nejmenujeme konkrétní výrobky a značky.

Zjišťování testosteronu ze slin je poměrně přesná metoda a potvrzuje to i studie na 1500 mužích ve věku 20 až 90 let. Tyto testy jsou přesnější, a tedy účinnější pro zjištění T u mužů. Některé další studie ale upozorňují, že slinné testy nejsou zcela spolehlivé. Upozorňují, že pro zjištěný přesné hladiny jsou nezbytné krevní testy.

 

Jak lze abnormální hladinu testosteronu léčit?

Vždy se nejdříve dostaňte k lékaři na test. Až po jeho potvrzení hormonální nerovnováhy se zajímejte o léčbu. Rovněž sledujte i své děti, které mohou mít testosteron snížený či zvýšený také. Aktuálně existuje široká škála léčebných metod a terapií.

Nejčastěji se předepisuje substituční léčba testosteronem, při které se hormon do těla doplňuje v případě snížené hladiny. Hormon se do těla vpravuje injekcemi, náplastmi nebo gely. Tento testosteron nahrazuje chybějící hormon v těle.

Bohužel i léčba testosteronem má svá rizika a negativní účinky. Objevit se mohou:

 • spánková apnoe
 • silné akné
 • tvorba krevních sraženin
 • *s ní spojené zvýšené riziko mrtvic a infarktů
 • zvětšení prostaty

Lékař zároveň doporučí změny v životosprávě s dostatkem pohybu, cvičení, posilování, udržení si zdravé váhy a snížení nadváhy.

 

Co jsme zjistili?

 • všímejte si svůj zdravotní stav a sledujte jakékoliv změny k horšímu
 • pokud začnete náhle ztrácet vlasy, hubnout nebo naopak přibírat bez zjevné příčiny, objeví se silné akné, je vhodné nechat si hladinu hormonu otestovat
 • pozornost zbystřete hlavně kolem 40. roku života, kdy se testosteron začne snižovat zcela přirozeně
 • hladinu ovlivňuje věk, zdravotní stav, životospráva a užívané léky

Vyšetření krve může prokázat „pouze“ věkem snížený testosteron, který je přirozený a není potřeba podstupovat žádnou léčbu. Pro podporu přirozené produkce testosteronu ve varlatech a nadledvinách doporučujeme české rostlinné tobolky Proerecta LONG. Pro navození hormonální rovnováhy u žen doporučujeme Proerectu WOMEN.

Proerecta Long

Proerecta WOMEN, 1 balení

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply