Změny sexuálního libida během těhotenství: Na co se připravit? Bude mít žena zájem o sex?

Těhotenství je velmi silným zásahem do ženina těla a psychiky. Způsobuje různé změny v zájmech a potřebách, přičemž na první příčce je vždy dítě, jeho zdraví a bezpečnost.

Je potřeba být připravený na kolísání síly sexuálního libida a na výkyvy zájmu o sex během celého trvání těhotenství (a často také nějakou dobu před ním a po něm).

V článku vysvětlím, jak se ženské libido během fází těhotenství mění. Článek pomůže uklidnit budoucí matky a pochopit, že extrémně snížená i rapidně zvýšená chuť na sex je normální.

Budoucím tatínkům vysvětlím, ve kterém trimestru bude mít žena o sex zájem a kdy bude lepší sex nevyžadovat.

Pamatujte, že ať už se bude libido měnit jakkoliv, po porodu se obvykle vše vrátí do „starých kolejí“ a příchod děťátka neznamená konec sexuálního života. Přeji bezproblémové těhotenství, silné libido a hodně sexu během něj i po něm 🙂

libido v těhotenství

PAMATUJTE, že každá žena je unikátní a každé těhotenství jedinečné. Předem obvykle nelze předpovědět, jak těhotenství ovlivní erotické libido.

Některé ženy se během něj vzruší mnohem rychleji a mnohem silněji prožívají orgasmy. Jiné těhotné ženy se po sexuální stránce cítí slabší a sex nevyhledávají tak často. Existuje ale určitý souhrn vlastností, které jsou podobné u většiny budoucích maminek.

 

Proč se v těhotenství mění ženské libido?

Protože těhotenství ovlivňuje ženu po tělesné i duševní stránce. Velmi výrazné jsou hormonální změny, konkretně zvýšená hladina estrogenu a progesteronu. Oblast genitálií je silně prokrvená, což může libido zvyšovat a zlepšovat sexuální prožitky. Logicky by tak žena měla mít o sex mnohem větší zájem.

Na druhé straně na ni působí negativní vlivy, které chuť na sex snižují. Žena v sobě nosí dítě, takže je velmi často unavená až vyčerpaná. Necítí se vždy dobře, trpí nevolností a zvrací. Kvůli těhotenství ženy často špatně spí a trpí nespavostí se spánkovým deficitem, který únavu ještě více prohlubuje. Všechny tyto aspekty vzbuzují stres a špatnou náladu, kvůli které žena na sex ani nepomyslí.

Pokud vás jako muže těhotná partnerka delší dobu odmítá, nesmíte jí to mít za zlé. Tyto změny sexuální touhy jsou standardní součástí těhotenství a věřte, že se partnerka snaží dělat maximum. Pokud je prvorodička, zatím sama netuší, co všechno se bude dít a jaký to na ni bude mít vliv. Samozřejmě se bojí a spíš čeká, co se stane. Případnou nervozitu a nepříjemné chování určitě omluvte.

Žena může mít ze sexu obavy, protože se bojí o zdraví dítěte. Při dodržení několika zásad je ale sex v těhotenství bezpečný a bez rizika je také dosažení orgasmu.

kdy má těhotná žena nejsilnější libido?

Sex lze mít během celého těhotenství, každopádně ženské libido slábne během prvního trimestru, během druhého je nejsilnější a během třetího opět slábne.

Ideálním obdobím pro sex je tak 14. až 27. týden těhotenství a zároveň kdykoliv jindy bude mít žena chuť.

 

Libido během prvního trimestru těhotenství (0. až 13. týden)

Během prvních 3 měsíců těhotenství libido u většiny žen slábne, zároveň se snižuje schopnost vzrušit se a mít ze sexu požitek. Ženě v těle roste nový život a s tím se pojí prudké výkyvy hladin hormonů a silný stres.

Společně s usazením embrya v děloze začínají buňky placenty produkovat hCG hormon (lidský choriový gonadotropin, tzv. těhotenský hormon), který dále stimuluje produkci dalších hormonů.

Společným jmenovatelem zde budou časté změny nálad, přičemž mohou převažovat ty negativní. Žena bude unavená, bude mít zažívací problémy, bude ve stresu a prsa může mít tak citlivá, že jí nebude příjemný žádný dotek ani laskaní.

To ale neznamená, že v prvním trimestru k žádnému sexu nedoje. Hormonální změny mohou u některých žen libido dokonce zvýšit. Partnerům proto doporučujeme sledovat chování a náladu svých partnerek a na zájem o sex se upřímně zeptat. Pokud chuť nebude mít, počkáte na jindy, a pokud bude, lze bezpečně souložit.

 

Libido během druhého trimestru (14. až 27. týden)

V druhém trimestru může partnery příjemně překvapit náhlé zvýšení libida. Hladina těhotenského hormonu je nejvyšší 6. týden těhotenství a po něm začne klesat. S klesající hladinou se zmírňují i zažívací komplikace, ženě se zlepšuje nálada a začíná mít více energie. Hladiny progesteronu a estrogenu stoupají, protože se starají o růst plodu.

Estrogen mimo jiného zlepšuje prokrvení pochvy a vaginální lubrikaci, díky čemu je pochva citlivější, žena vzrušená a opět si začne užívat sexuální dráždění. Všechny tyto změny vedou k posílení libida, takže nejvhodnější dobou na sex je právě období mezi 14. až 27. týdnem těhotenství.

 

Libido během třetího trimestru (28. až 40. týden)

Třetí trimestr sebou přináší další zvraty a změny. Žena bude pomalu rodit, takže začíná být ve střehu a tím i ve stresu. Opět nastupuje doba sníženého libida.

Ženské tělo bude oteklé, přibere na hmotnosti, bude unavenější a všechno ji začne bolet. Bříško bude veliké a ženě se začne hůře pohybovat. Během sexu se může cítit nepohodlně a bát se, aby děťátko náhodou nějak neudeřila.

NAUČTE SE: I ve třetím trimestru lze souložit, ale opatrněji. Podívejte se na 7 bezpečných poloh pro sex v těhotenství.

 

Faktory, které těhotným ženám snižují libido

 • žena se plně soustřeďuje na bezpečí dítěte a vyhýbá se aktivitám, které se jí zdají nebezpečné
 • žena se může bát, že sex dítěti ublíží nebo spustí předčasný porod nebo potrat
 • s fyzickými změnami ženě klesne sebevědomí a hůře vnímá vlastní obraz
 • žena si prochází různými negativními emocemi a je pod stresem
 • výkyvy hormonů způsobují nevolnost, únavu a vyčerpání
 • přecitlivělé erotogenní zóny mohou být dočasně nepříjemné až bolestivé na dotek

 

Je sex, masturbace a používání hraček během těhotenství bezpečné?

Můžete zůstat klidní, protože většina sexuálních technik a praktik je během těhotenství bezpečná. Lze se zcela bezpečně vzrušit, stimulovat a dosáhnout orgasmus. Dovolený je vaginální, anální i orální sex. S případnými obavami a dotazy na konkrétní praktiky se lze obrátit na gynekologa, který ochotně poradí.

Být těhotná neznamená vyřadit sex na dlouhých 9 měsíců. Jediným omezením je těhotenské bříško, které může v některých polohách překážet, ale pořád zůstává mnoho pozic, které provádět lze. Pomůže i náš seznam 51 poloh z Kámasútry.

 

Vaginální sex v těhotenství

Existuje mýtus, že penis bude během vaginálního sexu narážet do hlavičky dítěte, ale není to pravda. Plod je v děloze velmi dobře chráněný. Opatrnost je ale samozřejmě vhodná. Ženě může být nepříjemný a bolestivý hluboký průnik penisu nebo použití příliš velké hračky. Nateklá a citlivá prsa zas mohou ženě překážet v misionářské poloze, když je partner na ní.

Vhodná je třeba poloha lžiček, kdy oba partneři leží na boku. V poloze, kdy je žena nahoře lépe kontroluje tempo a hloubku průniku. Oblíbená je i poloha na pejska.

Zkoušet lze i jiné polohy, pokud se při nich oba partneři cítí pohodlně, nic je netlačí ani nebolí. Ideální je proto vyzkoušet je přímo na sobě a nebát se.

 

Anální sex v těhotenství

Anální sex je rovněž bezpečný, pokud žena netrpí nemocí trávícího systému. Těhotné ženy často trápí hemeroidy, protože na dolní část těla působí větší tlak a váha dítěte. Zároveň se zhoršuje prokrvení a vznikají otoky žil v konečníku. Do análu lze souložit až po vyléčení.

Pokud budete střídat anální a vaginální sex, partner si mezi přechodem musí opláchnout penis, aby do pochvy nezanesl bakterie.

 

Orální sex v těhotenství

Orální sex je bezpečný a partneři se mohou ústy uspokojovat vzájemně. Orální sex je výborným způsobem, jak si užít v případě, že velikost bříška nebo bolavé tělo nedovoluje klasický sex.

Velmi důležité ale je, aby partner do pochvy nefoukal. Bublina vzduchu může způsobit nebezpečnou vzduchovou embolii, která může být dokonce smrtelná. Jako partner se proto zaměřte pouze na lízání vaginy a nefoukejte do ní. Jak správně lízat vaginu poradíme v tomto návodu.

 

Masturbace během těhotenství

I masturbace je bezpečná a možná je sólo masturbace, vzájemná masturbace a uspokojování pomocí sexuálních hraček. Masturbace zlepšuje náladu a tlumí stres. Zvýšenou pozornost věnujte vždy čistotě rukou a sexuálních hraček, aby se do pochvy nedostaly žádné rizikové bakterie.

 

Kdy raději během těhotenství nesouložit ani nemasturbovat?

Sexuální praktiky jsou v těhotenství bezpečné, stejně ale doporučujeme informovat pro jistotu i gynekologa. Ten má přehled o stavu vašeho těhotenství, takže ví, zda pro vás nejsou některé aktivity nebezpečné. Sexu a masturbaci se vyhněte, pokud:

 • hrozí zvýšené riziko potratu
 • došlo k vaginálnímu krvácení
 • již praskla plodová voda
 • je placenta v neobvyklé pozici
 • žena vykazuje známky předčasného porodu

 

Jak v těhotenství zvýšit libido?

Libido lze podpořit nebo aspoň udržet co nejsilnější díky zásadám zdravé životosprávy a snahou udržet si intimitu a erotický náboj i během těhotenství. Tyto změny budou mít na každou ženu jiný účinek, ale prospěšné budou pro zdraví všech:

 

Své těhotenské libido hlídejte, a když stoupne, využijte toho

Libido se bude během těhotenství často měnit kvůli výkyvům hladin hormonů. Může být úplné slabé nebo výrazně silné. Nejvyšší bude ve druhém trimestru.

Pokud lékař neřekne jinak, bezpečný je vaginální, anální, orální sex i masturbace a všechny praktiky, které jsou partnerům příjemné a pohodlné. Sexu je potřeba se vyhnout, pokud má žena zvýšené riziko předčasného porodu nebo potratu.

 

Libido v těhotenství a často kladené otázky FAQ

Může těhotenství snížit libido?
Ano, snížení ale i zvýšení libida během těhotenství je normální a změny lze očekávat. Síla libida se mění v různých fázích těhotenství. Obecně nejsilnější je ve druhém trimestru (14. až 27. týden).
Proč se libido během těhotenství zvyšuje?
Hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonů a silněji prokrvené pohlavní orgány. Díky tomu je stimulace pochvy a dalších erotogenních zón intenzivnější a orgasmy silnější.
Je normální nemít během těhotenství žádné libido?
Ano, je to normální a některé ženy nemají žádnou chuť na sex během celého těhotenství. Snažte se to partnerovi vysvětlit a určitě ochotně počká, než se dítě narodí.

Pokud již máte těhotenství za sebou, dejte nám do komentáře vědět, jak se měnilo vaše libido a zda jste byla se sexuálním životem spokojená 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Nízké libido u žen – všechny příčiny a instantní rady, jak ženské libido zvýšit pro záchranu milostného vztahu.

nízké libido u žen

Leave a Reply