Sex na invalidním vozíčku: Polohy a další sexuální praktiky pro tělesně postižené pacienty

Kdykoliv během života se může kdokoliv z nás vlivem úrazu nebo nemoci ocitnout na invalidním vozíčku. Někteří lidé potřebují vozíček již od narození. Pacienti ale potřebují intimitu, uspokojení a naplněný sexuální život a to mnohdy výrazněji, než zdraví lidé.

Podíváme se proto společně, jak si lidé na vozíčku mohou užívat sex, aby nebyli sexuálně frustrovaní. Ano, určitě si to vyžádá speciálnější přístup. Pokud ale genitálie fungují správně i navzdory postižení, je nutné usilovat se a své sexuální potřeby naplňovat ideálně co nejčastěji. Sex má totiž prospěšné účinky na zdraví i mentální kondici.

V článku poradím:

  • jaké polohy jsou vhodné pro sex přímo na vozíčku,
  • jak jinak se mohou pacienti se zhoršeným pohybem sexuálně uspokojit
  • a co zajímavého vozíčkáři vzkazují zdravým lidem.

sex na vozíku

 

Sexuální polohy pro sex na invalidním vozíčku

Vtěchto polohách lze souložit přímo na vozíčku, ale také v sedě mimo něj.

 

Klasická kovbojka

Partnerka nasedne na partnerův klín a ovine nohy kolem jeho pasu. V této poloze penis vnikne hluboce do pochvy a poskytuje nejlepší stimulaci. Partneři jsou při sexu tváří v tvář, takže poloha posiluje vzájemnou intimitu.

poloha pro sex na vozíčku kovbojka

 

Obrácená kovbojka

poloha pro sex na vozíčku obrácená kovbojka

Poloha pro páry, kde je na vozíčku muž. Partnerka si sedne na váš klín zády k vám a díky stabilitě vozíčku se může bezpečně odrážet.

 

Opíračka ramen

Poloha vhodná pro ženy na vozíčku. Partner se postaví nebo si klekne před vozíček, zvedne vám nohy a přeloží si je přes ramena. V této poloze dochází k hlubokému průniku a dokonce stimulaci bodu G nebo bodu A (pokud má partner dlouhý penis).

poloha pro sex na vozíčku opíračka ramen

 

Trakař

Poloha pro muže na vozíčku. Partnerka se otočí zády a umístí pánev na partnerův klín. Ruce spustí na zem nebo na opěrku nohou. Partner ženu chytí za boky, ramena nebo tvář a může si korigovat tempo a sílu zásunu.

poloha pro sex na vozíčku trakař

 

Orální sex na vozíčku

Orální sex na vozíku je pohodlný, protože poskytuje dostatek místa a pohodlí pro partnera i postiženého. Partner na vozíčku se rozkročí a sedne si co nejblíže okraji sedadla. Následně přichází na řadu milující partner.

NAUČTE SE: V tomto článku radíme, jak nejlépe lízat vaginu a zde najdete návod, jak nejlépe kouřit penis.

orální sex na vozíčku

TIP: Uvedené metody můžete praktikovat i kdekoliv mimo vozíček. Na stole, na židli, v křesle a na gauči, na posteli, na vaně či pračce a tak dále.

VIDEO (česky): Sexuální zkušenosti pacientů na invalidním vozíčku.

 

Nápady na masturbaci pro lidi s omezenou pohyblivostí

Jelikož penetrativní sex nemusí být vždy možný, věnujte čas také masturbaci. Používat můžete prsty, ruce nebo celou pěst (fisting). Používám označení dárce pro partnera, který uspokojuje příjemce.

 

Masturbace na břiše

Pokud máte problém s pohyblivostí rukou, masturbujte bez jejich pomoci. Lehněte si na břicho a pod pánev položte třeba polštář, zmuchlanou peřinu nebo plyšovou hračku. Začnete hýbat boky a pomocí rytmu a tlaku stimulujte genitálie. Lze se tak velmi dobře uspokojit i pokud nemůžete hýbat rukama.

 

Klasická ruční masturbace

Příjemce si sedne na vozíček, na kraj stolu, pohovky nebo vany. Dárce si sedne před něj tak, aby měl genitálie v úrovni očí. Pokud je to nepohodlné, může si sednout vedle příjemce.

Dárce pokračuje hlazením, masírováním a laskáním genitálu a okolí. Lze použít i erotickou hračku (dilda, vibrátory nebo masturbátory – klikněte a podívejte se na TOP hračky), zvlášť pokud má dárce omezenou pohyblivost rukou a prstů.

Cítí lidé na vozíku sexuální dráždění?
Ano, cítí, ale vždy záleží na příčině a míře postižení. Mnozí vozíčkáři stále cítí sexuální stimulaci a sex si užívají včetně těch s poraněním míchy.

 

Dráždění análu

Příjemce si lehne na postel obličejem dolů. Dárce si může lehnout vedle něj nebo si sednout v dosahu análního otvoru. Na prst a na anál nanese dostatek lubrikantu a může začít opatrně masírovat okolí análu a pomalu do něj strkat jeden nebo více prstů.

Pokud dárce nechce anál stimulovat rukou, může použít sexuální pomůcku s rozšířenou částí (dildo nebo vibrátor), která v análu neuvízne.

 

Masturbace ve vaně nebo sprše

Proud teplé vody je velmi příjemný a často stačí k dosažení orgasmu i bez použití rukou nebo hraček. Lehněte si do vany a proud teplé vody namiřte na genitál. Pokud je kohoutek daleko, připojte na něj dostatečně dlouhou hadici.

Sprchovou hlavici můžete namířit na libovolnou erotickou zónu. Při masturbaci ve vlhké koupelně vždy dávejte pozor, abyste neuklouzli. Při stání se vždy přidržujte.

VIDEO (anglicky): Jak mít sexuální vztah na invalidním vozíku?

 

Nápady pro orální sex vozíčkářů a lidí se špatnou pohyblivostí

Orální sex má tu výhodu, že vždy existuje dosažitelná poloha, ve které jej lze provádět.

 

Sedání na obličej (facesitting)

Méně pohyblivý partner si lehne na záda. Druhý partner si klekne nad jeho obličej. Nyní může dárce zcela bez rukou začít kouřit penis, lízat varlata a vaginu nebo anální otvor. Příjemce musí dávat pozor, aby mohl dárce dýchat, takže je vhodné během praktiky komunikovat a ujistit se, že je pro oba vše bezpečné a příjemné.

TIP: Pro méně pohyblivé příjemce je vhodná polohovací židlička, které lze upravit výšku a obsahuje výřezy, přes které lze prostrčit genitál. Ve specializovaných obchodech se zdravotnickými potřebami hledejte sprchovou židli (viz obrázek).

polohovatelná židlička pro sex invalidů

VIDEO (anglicky): Sexuální polohy na zdravotní židličce.

 

69 a 69 v poloze lžiček

V poloze 69 jeden partner leží na zádech a druhý partner na něm v obráceném směru. Vzájemně se uspokojují ústy. Pokud je to nepohodlné, 69tku lze praktikovat v poloze na boku.

V poloze lžiček si oba partneři si lehnou na bok čelem k sobě, ale každý v obráceném směru. Vzájemně se mohou uspokojovat ústy bez složitých pohybů.

Mohou muži na invalidním vozíčku dosáhnout erekci?
Nervy, které ovládají erekci, se nacházejí v tzv. sakrální oblasti míchy mezi 2. a 4. obratlem. Pokud muž nemá poškozené nervové dráhy v této oblasti, většinou dovede dosáhnout erekci.

TIP PRO PACIENTY S PORUCHOU EREKCE:

Proerecta KLASIK pro podporu erekce

Rostlinné doplňky stravy stimulují prokrvení penisu a celého organismu. Do penisu tak vhánějí více krve, díky čemu je erekce pevnější a vydrží déle.

10 nejprodávanějších doplňků pro podporu erekce jsme seřadili do přehledného řebříčku. Klikněte na tlačítko a podívejte se na vítěze.

 

Další sexuální tipy pro lidi s omezenou pohyblivostí

Zde je několik obecných rad, aby byl sex na vozíku příjemný, uspokojivý a bezpečný:

 

Kromě samotného sexu si užívejte společnou intimitu

Vozíčkáře a jejich partnery často omezuje to, že za sex považují pouze penetraci vaginy nebo masturbaci. To však sexuální vztah obírá o intimintu, smyslnost a komplexní uspokojení.

Odborníci proto radí přemýšlet o všech společných aktivitách jako o rozvoji vzájemné důvěry a intimity. Ne každý vozíčkář může provozovat sex, ale pocit souznění mu může chybět.

Tyto pocity může podporovat mazlení, erotické i uklidňující masáže, tanec, důvěrné a zamilované rozhovory nebo i obyčejná společná sprcha a koupel.

 

Používejte lubrikační gely

Na lubrikant lidé často zapomínají, přitom může celkovou spokojenost se sexem a erotikou podpořit (zde najdete několik doporučených lubrikantů). Lubrikovat lze všechny části těla. Gel zvyšuje klouzavost kůže na těle i genitáliích, zároveň lépe klouzají erotické pomůcky. Všechno rušivé a nepříjemné tření se tak změní na příjemné klouzavé a mazlavé pocity.

 

Využívejte své zdravotnické pomůcky

I vaše pomůcky lze „erotizovat“ a používat během sexu. Invalidní vozík, chodítko, hole nebo berle, to vše lze použít. Vozík používejte jako sexuální nábytek. Partner vás na něm může různě přitahovat a odtahovat. Polohovatelné židle použijte během orálního sexu a tak dále. S trochou fantazie vám zdravotnické pomůcky ozvláštní a obohatí sexuální život.

Pokud nemáte polohovatelný nábytek, popřemýšlejte nad investicí do něj. Existují i speciální sexuální polštáře, křesla nebo houpačky. Podívejte se na videa níže. Na YouTube najdete spousty dalších.

VIDEO (anglicky): Speciální polštář na podložení během sexu pro nepohyblivé lidi.

VIDEO (anglicky): Speciální sexuální židle.

 

 

Vozíčkáři vzkazují: Co by měli zdraví lidé vědět o jejich sexuálním životě?

Zdravé lidi často zajímá intimita vozíčkářů. Často si nedovedou představit, jak sexují a stejně často se prostě stydí zeptat. Ano, i vozíčkáři provozují sex, mají z něj radost a uspokojuje je. Sice má malinká omezení, ty ale nejsou důvodem, proč by se sexu museli vzdát. Zajímat vás mohou tyto informace:

 

Vozíčkáři chtějí a mají sex

Vozíčkář má stejné touhy jako zdravý člověk, a pokud má možnost, střídá dostupné praktiky. Vztahy na jednu noc, trvalý sexuální vztah, kamarádi s výhodami, sex s prostitutkou nebo ve třech a tak dále.

Máme stejné, pocity, potřeby a touhu a to bez ohledu na naše postižení. S přítelem máme naplňující a velmi aktivní sexuální život. Partner se mi věnuje a na nic si nestěžuje,“ uvedla vozíčkářka Emma pro stránku Cosmopolitan.com.

Častým omylem je názor, že vozíčkáři mají sexuální vztahy pouze s jinými vozíčkáři, protože lépe znají své potřeby a možnosti. Ano, i to se stává, ale mnozí vozíčkáři mají naprosto zdravé partnery.

 

Sex vozíčkářů není jenom o penetraci vaginy

Mylný je také názor, že vozíčkáři souloží pouze klasicky penetrací vaginy nebo análního otvoru. Vozíčkáři vyžívají všechny sexuální praktiky, a pokud muži selhává erekce (u vozíčkářů poměrně častý problém), musí zkoušet jiné praktiky.

Pokud pacient trpí erektilní dysfunkcí a nedovede penis dostat do pochvy, partnerka jej může uspokojovat orálně, rukou, pomocí erotických hraček a vzájemnou masturbací. Pokud je erekce slabá, ale penis pořád vnímá dráždění, vždy je možné dosáhnout orgasmus.

STATISTIKA: Erektilní dysfunkcí trpí zhruba 75% mužů s úplným přerušením míchy. Čím je místo poranění vzdálenější od sakrální části míchy (2. až 4. obratel), tím je šance zachování erekce vyšší.

Při neúplném porušení míchy dovede dosáhnout erekci 70 až 93% postižených mužů. Tito muži obvykle léčí dysfunkci pomocí inhibitorů fosfodiesterázy typu 5.

 

Každý vozíčkář je jiný

Pro mnohé neinformované zdravé lidi jsou vozíčkáři sexuálně odepsaní již na první pohled. Přitom co vozíčkář, to jiný důvod, proč na vozíčku vlastně je. Každý vozíčkář má proto jiné sexuální schopnosti a také potřeby.

Nelze proto předpokládat, že bude vozíčkář sexuálně neschopný nebo nečinný pouze kvůli vozíčku.

 

I vozíčkáři se mohou líbit

Možná je pro vás nepředstavitelné randit a souložit s vozíčkářem, ale věřte, že mnozí lidé takto povrchně neuvažují. I vozíčkáři mají sexepíl, lidem se líbí a mohou je přitahovat. Lidská náklonnost přeci není o kolech, ale o vzhledu, intelektu, osobnosti, chování, zálibách a společných aktivitách.

Na tělesném postižení není nic zvláštního a určitě ne odpudivého. Pokud vás někdy bude vozíčkář přitahovat nebo dokonce svádět, není proč cítit se zvláštně ani se bránit. Všichni jsme lidé s přirozenými potřebami a touhami.

 

S vozíčkáři vždy jednejte otevřeně a upřímně

Měla jsem muže, kteří se mě snažili přenést z vozíčku do postele. Mysleli si, že je to romantické, ale mě to přišlo spíš děsivé,vzpomíná vozíčkářka Bec.

Pokud budete mít partnerku či partnera na vozíku, vždy spolu mluvte upřímně a otevřeně o svých představách a potřebách. Určitě vozíčkáře nepřenášejte jako bezvládnou panenku, zvlášť pokud vám to nedovolí. Celé vzrušení a šance na sex může rázem opadnout.

 

Přizpůsobte se možnostem a zapojte kreativitu

Kvůli svému postižení jsem nikdy neměla problém, protože jsme s partnerem vždy našli funkční způsoby, které nás uspokojují,“ tvrdí Emma.Invalidní vozíček mě nutí být kreativní a vnímat sex jiným způsobem. Díky vozíku jsem navíc flexibilnější, takže v tomto směru je pro mě výhodnější.

Při sexu s vozíčkářem proto zkoušejte různé polohy, které jsou vám příjemné, polštáři a peřinou podkládejte zadek. Zapojte herecké role, používejte pomůcky, udělejte si ze sexu zábavu a ne povinnost. Pokud se někomu nebude chtít, sex odložte na později.

 

Postižení by nemělo být fetišem

Možná patříte mezi lidi s fetišem na tělesné postižení. Tento fetiš se nazývá abasiofilie. Na tom není nic zvláštního ani protizákonného. Pamatujte ale, že i člověk na vozíčku je lidská bytost a většinou chce být s někým, kdo ho má rád a přitahuje ho svou osobností a vzhledem, ne postižením.

I zde proto buďte upřímní a vždy dejte najevo, zda vám jde pouze o sex s postiženým člověkem na vozíčku nebo vás přitahuje lidsky. Oba se vyhnete nedorozumění a možnému zklamání.

VÍTE, ŽE v Česku lze od roku 2015 využít služby sexuálního asistenta? Služba je výborná pro zdravotně postižené lidi a seniory, kteří nemají sexuální partnery. Pojišťovny tyto služby neproplácí, takže postižený si za asistenci platí sám podle hodinové sazby.

Podívejte se na stránky organizace Freya, která v Česku poskytuje služby sexuální asistence.

 

Milujte se a najděte si techniky, které vám budou oběma vyhovovat (závěr)

Sex je výborný pro všechny lidi, kteří sexovat chtějí a to včetně těch s omezenou pohyblivostí. Nejdůležitější je vždy pohodlí a to jak při sexu, tak při masturbaci. Nějakou dobu experimentujte a najděte polohy a techniky, které jsou pro vás nejpohodlnější a dovedete se v nich nejlépe uspokojit.

Vždy se snažte dokonale uvolnit a neřiďte se podle žádných šablon, scénářů ani cizích názorů. Nejlepší sex je ten, který těší vás a vašeho partnera 🙂

Budu vděčný, pokud se s námi v komentářích pochlubíte, v jakých polohách souložíte vy a jaké praktiky na vozíku praktikujete. Děkuji za vaše postřehy.

erekce_cz na facebooku

Klikněte na obrázek a sledujte Erekce.cz i na FaceBooku. O užitečných nových článcích budete vědět jako první.

 

Leave a Reply