Erekce klitorisu je normální, dokazuje sexuální zdraví a připravenost na reprodukci

Erekce klitorisu (klitorální erekce) je přirozená, běžná a očekávaná reakce ženského těla na sexuální vzrušení a dráždění. Právě díky své erekci je klitoris citlivější a žena díky němu může dosáhnout klitoridálního orgasmu.

Článek vysvětlí, jak erekce klitorisu vzniká, jaký vyvolává pocit a jak udržet její správné funkce, aby byl sex a masturbace vždy příjemný.

erekce klitorisu

Je erekce klitorisu důležitá?

Dosažení erekce klitorisu není zcela nezbytné pro provozování sexu ani dosažení orgasmu. Orgasmus může být i vaginální, i když ten klitoridální žena dosáhne rychleji a jednodušeji.

Schopnost dosáhnout erekci je ale důležitým důkazem, že klitoris a pohlavní orgány fungují správně a nepůsobí na ně nemoc, vývojová vada nebo zranění.

 

Co je klitoris?

Název klitoris pochází z řeckého kleitoris s významy „malý kopeček“ a také „tření„. Doslova tak jde o drobný výstupek sloužící ke tření a sexuální stimulaci.

Klitoris (neboli poštěváček) je součást ženských pohlavních orgánů hustě posetá nervovými zakončeními. Klitoris není pouze drobný viditelný výstupek v místě spojení stydkých pysků nad poševním vchodem. Viditelná je pouze špička nebo „žalud klitorisu“.

Jeho větší část je uložena v těle, kde se rozvětvuje a obklopuje vagínu zevnitř. Viditelný výstupek zakrývá a chrání kapuce klitorisu. Erekce klitorisu je normální reakcí na sexuální vzrušení a dráždění, ale může ji vyvolat i jiná příčina.

Ještě donedávna lidé věřili, že klitoris má spíše estetickou a „rekreační“ funkci. Vědci ale potvrdili, že má vliv i na reprodukční funkce. Stimulace klitorisu pomáhá zlepšit prokrvení celé vagíny a zvýšit vaginální lubrikaci. Díky tomu se reprodukční trakt lépe připravuje na vstup spermií pro oplodnění.

anatomie klitorisu

Vnější pohled na vagínu a vnitřní pohled na anatomii celého klitorisu.

 

Jak dochází k erekci klitorisu?

Erekce se netýká pouze viditelného žaludu, ale celého klitorisu. Ten na délku měří zhruba 10-11 cm, ale může být i menší nebo větší. Celý klitoris vypadá jako obrácený prak a má trojúhelníkový tvar (viz obrázek výše).

Erektilní tkáň klitorisu tvoří stejný houbovitý materiál jako mužský penis (latinsky Corpora cavrnosa). Při zvýšeném prokrvení vlivem vzrušení se tkáň naplňuje krví, celý klitoris ztvrdne a dosáhne erekce. Na rozdíl od mužského žaludu klitorisem neprochází močová trubice.

Žalud klitorisu během erekce zvětší objem, vystoupí zpod kapuce a zde čeká na erotickou stimulaci 🙂 Zvětšit se může o 50 až 300 %. V mnoha případech je velmi výrazný a nelze jej přehlédnout, u jiných žen může být zvětšení méně výrazné a erekci cítí spíše na zvýšené citlivosti a intenzivnější stimulaci.

Díky prokrvení se zvětší i stydké pysky. Proudí do nich více krve a zároveň na ně zevnitř tlačí klitoris v erekci.

 

Co se děje dál?

Špička klitorisu změní barvu na sytě červenou nebo až purpurovou tak, jak se vlivem prokrvení mění i barva mužského žaludu. Kapuce klitorisu se stáhne, zduřený klitoris se zvedne a vystoupí o něco více ven z těla. Bude lépe viditelný. Mnohým mužům se právě takto zduřený a napjatý klitoris moc líbí a vzrušuje je, takže jej před partnerem určitě nijak neskrývejte.

Svůj objem zvětší malé i velké stydké pysky. Zároveň se z Bartholiniho žlázek začne uvolňovat tekutina, která přirozeně lubrikuje vaginální otvor a připravuje jej na vniknutí penisu nebo sexuálních pomůcek. Klitoris a pysky se mohou díky lubrikaci lesknout a vypadat jako vlhké.

VIDEO (anglicky): Vznik a průběh erekce klitorisu

 

Jaký pocit vyvolá erekce klitorisu?

Klitoris v erekci je na dotek pevnější a tvrdší než jindy. Výrazně vzroste jeho citlivost a některým ženám již pouhý slabý dotek vyvolá klitorální orgasmus. Ženy ale obecně potřebují delší dobu stimulace v řádu několika minut a střídání pohybů.

Je dost možné, že si mnohé ženy erekci ani neuvědomují a nevšímají ani pokud ji dosahují. Kvůli tomu mnohdy nepociťují nic zvláštního.

U většiny ale erekce vyvolává lepší naladění se na sex, erotické pnutí, připravenost na styk a stimulaci. Erekce tak nepřímo podporuje i erotické libido, protože v ženě vyvolá sexuální chtíč touhu dosáhnout orgasmu. Pokud se to nepovede, ženu může postihovat náhlá i dlouhodobá sexuální frustrace.

Když můj klitoris ztvrdne a oteče, jsem okamžitě připravená mít sex. Právě tehdy je klitoris snad 100x citlivější než jindy,

– popisuje své náruživé pocity čtenářka Marie. Podobně erekci vnímá i Pája:

Když se hodně vzruším, klitoris mám zcela viditelně vzpřímený a dost velký. Cítím v něm silné mravenčení, které potřebuji ihned převést na orgasmus.“

 

Dosahují erekci všechny ženy?

To, zda je erekce klitorisu schopná každá žena, není bohužel jasné a je potřeba většího výzkumu na ženách různého věku, zdravotního stavu, rasy a tak dále. Každá svůj stav vysvětluje a pociťuje jinak.

Podle některých lékařů se může erekce objevit u každé zdravé ženy. Jiní ale erekci přirovnávají třeba k mokrému orgasmu, kterého dosahují pouze některé ženy.

Pokud máte pocit, že erekce u vás nefunguje správně nebo ji vůbec nezažíváte, ideální je věc konzultovat s gynekologem nebo ženským sexuologem. Pouze podle článků a názorů na internetu obvykle nelze poznat pravou příčinu a vyřešení problému tak není možné.

 

Jak podpořit erekci klitorisu a co s ní vlastně dělat?

Pokud erekci dosahujete, využijte toho, podpořte své libido a sexuální uspokojení.

 

Klitorisu se dotýkejte a stimulujte jej

Právě v erekci je klitoris nejcitlivější, vy silně nadržená a byla by škoda toho nevyužít. Každý příjemný dotek je správný, takže nebezpečné zacházení prakticky nehrozí. Experimentujte a dělejte cokoliv, co vám způsobuje příjemné pocity.

 • klitorisu se jemně nebo i tvrději dotýkejte, poklepejte na něj bříšky prstů
 • klitoris masírujte krouživými pohyby ve a proti směru hodinových ručiček
 • hlaďte jej seshora dolů a opačně

Až najdete pohyby, které vám dělají nejlépe, naučte je i partnera. Může vám tak kdykoliv dopřát klitoridální orgasmus a obohatit tak váš intimní život.

 

Používejte sexuální hračky

Pro dráždění klitorisu je velmi vhodnou hračkou womanizer. Funguje na bázi pulzujících tlakových vln, takže stimulace je bezdotyková. Jiné modely klitoris podtlakem jemně nasají a pohybem dráždí, takže pomáhají zvýšit prokrvení a erekce bude ještě výraznější.

Klitoris můžete samozřejmě dráždit i jinými hračkami nebo předměty, které máte běžně doma. Klitorisu je prakticky jedno, čím jej obšťastníte. Za zmínku stojí třeba vakuové pumpy, masážní hlavice, satisfyery, různá dilda a vibrátory a tak dále. Výběr hraček je pro ženy velmi široký.

Naučte se, jak womanizer používat a co je dobré vědět před nákupem. Ve druhém článku vysvětlujeme rozdíly mezi womanizery a satisfyery.

womanizer. návod, použití a recenze

 

Vyzkoušejte metodu edging

Edging je metoda pro prodloužení sexu nebo erotické stimulace, oddálení orgasmu a funguje i na muže. Edge v překladu znamená hrana a během edgingu se střídavě dostáváme až na hranu orgasmu a zase zpátky.

Dráždění přerušte těsně před orgasmem a když trochu vychladnete, můžete pokračovat. Závěrečný orgasmus tak nastoupí později, sex bude delší a orgasmus intenzivnější. Zároveň lze prodloužit i trvání erekce klitorisu.

 

Cvičte cviky pro posílení pánevního dna

Silné a zdatné svalstvo pánevního dna v určité míře ovlivňuje i schopnost dosažení erekce klitorisu. Přes tyto svaly vedou žíly a cévy, které prokrvují nejen klitoris, ale i vagínu a okolní části.

Svaly samotné udržují stabilitu a funkčnost dělohy, močového měchýře a střev. Brání únikům moči a fekálií (močové a fekální inkontinenci), pohybu a padání orgánů (prolapsům) a jsou velmi důležité pro sexuální funkce.

Na svaly ženského pánevního dna má výrazný vliv těhotenství a porod, obezita nebo chronické močové či zažívací komplikace. Nejrychleji lze tyto svaly posílit Kegelovým cvičením.

VIDEO (anglicky): Kegelovy cviky pro ženy

VIDEO (anglicky): Cviky pro posílení svalů pánevního dna

 

Veďte zdravý životní styl

Pro erekci klitorisu je stejně jako pro vznik erekce u mužů nezbytný správný, dostatečný a bezproblémový průtok krve. Kde není krev, tam nemůže dojít ani k erekci. Proto je důležité snažit se ze života vyřadit všechny vlivy, které by mohly cévy zužovat, ucpávat je a zhoršovat vtékání krve do klitorisu.

 • Základním postupem je přestat kouřit, pít alkohol a stravovat se nezdravě příliš tučnou stravou plnou cholesterolu. Tyto škodlivé vlivy rychle ucpou cévy a zhorší prokrvení klitorisu.
 • Dalším důležitým krokem je začít sportovat a fyzicky se namáhat, pomocí čeho lze cévy vyčistit a umožnit krvi protékat bez překážek.

Fyzická námaha je zdraví velmi prospěšná a kromě erekce pomáhá zlepšit i ostatní stránky sexuálního zdraví včetně plodnosti, erotického libida, hormonální rovnováhy, zmírnění projevů menstruace nebo menopauzy a tak dále. Sport je prospěšný pro obě pohlaví v jakékoliv formě.

 

Může být erekce klitorisu riziková? Může ukazovat nežádoucí stav?

Erekce klitorisu vzniká zcela normálně na základě erotického vzrušení a stimulace. Bez nich by k erekci docházet nemělo.

Erekce bez zjevné příčiny tak může být příznakem tzv. syndromu permanentního sexuálního vzrušení, který postihuje výhradně ženy. Jde o stav, který u žen vyvolává vzrušení bez jakékoliv sexuální stimulace. Erekce tehdy vzniká zcela bez vizuálních, sluchových, hmatových, čichových a jakýchkoliv dalších fyzických stimulací a vjemů. Je tedy nežádoucí, protože omezuje kvalitu života.

Dále může být erekce důsledkem priapismu, což je dlouhotrvající erekce, která nemůže odeznít kvůli zablokováni krvi v klitorisu. Priapismus postihuje i muže a je to urgentní stav a vyřeší jej až chirurg. Je nebezpečný, protože na klitorisu může způsobit vznik ranek a jizev, které dále zhorší funkce klitorisu a mohou snížit jeho citlivost.

U žen mohou být častou příčinou priapismu:

 • některá antidepresiva ze skupiny SSRI léků (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu)
 • některé nemoci krve (třeba srpkovitá anémie nebo leukémie)
 • úrazy přímo klitorisu nebo v blízkém okolí
 • drogy (marihuana, pervitin, kokain)

Pokud se u vás objeví erekce klitorisu bez zjevné příčiny opakovaně nebo bude způsobovat bolest a nepohodlí, určitě se nechte vyšetřit odborníkem. S priapismem je potřeba zajít do úrazové ambulance, protože stav je kritický.

 

Co jsme o erekci klitorisu zjistili?

 • erekce klitorisu je úžasný jev, který zpříjemňuje sex i masturbaci
 • je zcela normální a lze ji čekat po sexuálním vzrušení a dráždění
 • ojediněle může vzniknout i bez zjevné příčiny
 • navštívit gynekologa nebo sexuologa je vhodné, pokud se erekce objevuje bez příčiny a způsobuje bolest nebo jakkoliv znepříjemňuje život ženy
 • přirozené erekce klitorisu se nebojte, a pokud ji zažíváte, bez rozpaků si ji užijte a vychutnejte 🙂

 

Nejoblíbenější erotické pomůcky a hračky pro ženy:

LUXUSNÍ VIBRÁTORY
DILDA
PŘIPÍNACÍ PENISY (STRAP-ON)
DILDA S PŘÍSAVKOU
SATISFIERY
SKLENĚNÁ DILDA
SVORKY NA BRADAVKY
VAKUOVÉ PUMPY PRO ŽENY
VENUŠINY KULIČKY
WOMANIZERY

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply