Vapování a erektilní dysfunkce: Netěšte se zbytečně, v ohrožení je i vaše erekce

Všichni dávno dobře víme, že kouření tabáku je zabijákem erekce a jednou z nejčastějších příčin erektilní dysfunkce. Doba pokročila a na trhu jsou k mání četné alternativy tabáku v podobě elektronických cigaret, vaporizérů a liquidů. Možná doufáte, že když přestanete spalovat klasický tabák, do těla nedostanete škodlivé spaliny a ochráníte své zdraví a erekci.

Bohužel nic není vzdálenější pravdě. Vapování a elektronické cigarety oslabují erekci a skutečně mohou způsobit až erektilní dysfunkci. Hned na začátku doporučuji přestat kouřit úplně. To je nejlepší způsob, jak se bránit problémům s erekcí a předcházet vzniku erektilní dysfunkce.

V článku se podíváme na závěry vědeckých a lékařských studií, abychom potvrdili, že tyto na pohled nevinné náhrady představují obrovský zdravotní problém.

vapování, erektilní dysfunkce a erekce

 

Hlavním nepřítelem erekce je nikotin

Problém způsobuje hlavně obsažený nikotin, který se z elektronických cigaret dostává do těla stejně jako z těch klasických. Upozorňujeme i před nikotinovými náplastmi, žvýkačkami, spreji nebo pilulkami. To všechno je zdrojem nikotinu, který se dostává do celého těla včetně reprodukčních orgánů. Je již dobře prokázáno, že nikotin reálně zvyšuje riziko vzniku erektilní dysfunkce a to bez ohledu na věk a ostatní zdravotní komplikace konzumenta.

Elektronické cigarety obsahují nikotin v tekuté formě. Zahříváním náplně se nikotin odpařuje a tento škodlivý aerosol kuřák vdechuje. Vapeři věří, že jde o méně škodlivý či dokonce bezpečný způsob kouření. Ve velkém je ovlivňuje i reklama a tisíce různých příchutí, které chutnají „nevinně“ a to i když je dávka nikotinu velmi vysoká.

Mezi vapery se objevuje čím dál více dětí, které si tak na problémy s erekcí zadělávají již od útlého dětství. Stát by měl více regulovat dostupnost a zpřísnit postihy pro prodejce, kteří ignorují věkovou hranici.

Jakousi výhodou elektronických cigaret je fakt, že se kuřák vyhne množství dalších chemikálií, které obsahuje klasický tabákový kouř. Problémem ale zůstává nikotin, přičemž na způsobu jeho přijímání do organismu vůbec nezáleží. Pořád představuje významná zdravotní rizika.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak přestat kouřit pro zachování silné erekce a její podporu? Potěší se i vaše partnerka.

jak přestat kouřit?

 

Jak tělo (a erekce) reaguje na nikotin?

Nikotin je návyková látka. Vyskytuje se v klasickém tabáku i jeho moderních alternativách. Nezáleží na způsobu, kterým ho kuřák dostává do těla. V každém případě stimuluje uvolňování hormonu adrenalinu. Ten se běžně spojuje se stresovými a nebezpečnými situacemi. Nikotin tak přímo způsobuje stres, který je pro erekci velmi škodlivý a dlouhodobé působení (a tedy i dlouhodobé kouření) vede k erektilní dysfunkci.

Adrenalin v těle vyvolává různé změny a působí hlavně v kardiovaskulárním systému. Zvyšuje srdeční frekvenci, zvedá krevní tlak a zrychluje dýchání.

Pro erekci je nebezpečný jeho vazokonstrikční účinek, což je stahování a zužování krevních cév. Pro pevnou erekci jsou dobře průchozí cévy zcela nezbytné. Pokud je nikotin dlouhodobě zužuje, do penisu neproudí dostatek krve a problémy s erekcí jsou dlouhodobé. Většina pacientů s ED má problém s dostatečným prokrvením penisu.

Nikotin rovněž zhoršuje transport kyslíku, vyvolává a zhoršuje únavu, způsobuje dušnost a problémy s dýcháním.

Organismus takto reaguje při každém podání nikotinu a tak se dostává do soustavného a opakovaného silného stresu.

Nikotin to má zároveň velmi dobře vymyšlené a právě zde vzniká závislost. Stresuje tělo, ale zároveň uvolňuje mysl. Uživatel tak po kouření získává příjemné pocity uvolnění, lepší soustředěnosti či dokonce euforie. Tyto pozitivní pocity převažují negativní fyzické účinky a člověk si na nikotinu velmi rychle vybuduje závislost.

TIP: Zúžené cévy pomůže roztáhnout český doplněk Proerecta LONG. Obsahuje složky s vazodilatačními účinky, které roztahují cévy a umožňují lepší prokrvení penisu (extrakt z hroznových semen, vitamin C).

Kouřením vyvolané problémy s erekcí nevyléčí, ale pomůže podpořit erekci v případě, že jste dnes silný kuřák. Od kouření si samozřejmě snažte odvyknout.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky LONGu na oficiálním e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin. Ihned můžete začít rozšiřovat cévy a umožníte krvi naplnit penis pro pevnější erekci.

 

Negativní účinky nikotinu na mužské sexuální zdraví

Pevná erekce se neobejde bez dostatečného prokrvení houbovité tkáně (corpus spongiosum) a hladké svaloviny v penisu. Na základě erotického vzrušení se svaly v penisu a jeho okolí uvolní, díky čemu do něj může vtéct potřebná krev. Po dosažení erekce se svaly stáhnou a krev zablokují v penisu. Erekce opadá po vyvrcholení, dosažení orgasmu a ejakulaci.

Nikotin ale cévy zužuje a zhoršuje přítok krve nejen do penisu, ale i do jiných orgánů v těle. Kuřáci včetně vaperů se vystavují vysokému riziku vzniku erektilní dysfunkce. ED a problémy s erekcí v muži vyvolávají negativní emoce jako stud, depresi, úzkost, strach, další stres, pocity nedostatečnosti, méněcennosti a obavy o svůj sexuální vztah. Kuřákům klesá sexuální libido a zájem o sex celkově.

Problematická erekce navíc vyvolává sexuální frustraci, protože si muž nedovede uspokojivě užívat sex ani intimitu. Kvůli selhávání je frustrovaná i partnerka, která u postižených mužů obvykle není dostatečně sexuálně uspokojená.

 

Rizika vapování potvrzuje řada vědeckých studií

Pořád vznikají nové a nové studie, které rizika vapování potvrzují. Kuřáci kromě ztráty erekce ztrácí erotické libido a dovedou se vzrušit znatelně pomaleji. Vapeři, kteří vapují každý den, mají 2x vyšší pravděpodobnost erektilní dysfunkce než muži, kteří nikdy nevapovali ani nekouřili.

To největší riziko hrozí mužům, kteří již kdysi kouřili klasický tabák a nyní přešli na vapování. Na věku a celkovém zdravotním stavu zde vůbec nezáleží.

Studie rovněž upozorňuje, že zdravotní a sexuální problémy rostou úměrně s tím kolik nikotinu a jak často muž přijme. Čím více vapujete nebo kouříte, o to závažnější problémy s erekcí a celkovým zdravím na vás čekají.

 

Vapování není v žádném případě bezpečnější ani méně škodlivé

Vapování má jedno malé, ale stejně bezvýznamné plus. Do organismu nedodává takové množství toxických chemikálií jako klasický tabák. Pořád je ale zdraví velmi škodlivé.

Vapování je paradoxně pořád populárnější a to hlavně mezi mladými kuřáky. Průměrně 23 % z nich nikdy nekouřilo běžné cigarety. Většina sledovaných byla mladší 35 let. I to je jedním z důvodů, proč se erektilní dysfunkce objevuje u pořád mladších mužů, dokonce kluků.

Vědci, lékaři a další specialisté jednohlasně doporučují přestat kouřit v jakékoliv formě. Jak přestat kouřit ze dne na den vám poradí stránka Slimming.cz. Nakonec ale všechno závisí pouze od vaší pevné vůle a sebezapření.

 

Škodlivost vapování a škodlivost vapování bez nikotinu

Náplně do elektronických cigaret neobsahují pouze nikotin, ale také stovky dalších škodlivin. Řeč je hlavně o aromatech a ochucovadlech, konzervantech a dalších technologických přísadách.

I pokud e-cigareta neobsahuje nikotin, pořád je zdraví škodlivá právě kvůli ostatním přísadám.

Škodlivost vapování: Škodlivost vapování bez nikotinu:
 

 

  • většina negativních účinků je podobná nebo stejná jako u vapování s nikotinem
  • podráždění úst a dýchacích cest
  • zánětlivé reakce v krku, plicích i celém těle
  • vysoký krevní tlak
  • nemoci srdce
  • cukrovka
  • poruchy imunity
  • vznik alergií
  • předčasné stárnutí
  • rakovina

Tabulka zdravotních rizik vapování s nikotinem a bez nikotinu

 

Vapování, erektilní dysfunkce a často kladené otázky FAQ

Způsobuje vapování trvalou (permanentní) erektilní dysfunkci?
Podle vědeckých důkazů nikotin v jakékoliv formě zhoršuje erektilní funkci, libido a sexuální výkonnost.

ED nemusí být trvalá, pokud kuřák přestane vapovat a přijímat nikotin. U těch, kteří pravidelně vapují, je riziko ED dvojnásobné.

Pokud přestanu vapovat, pomohu si s erektilní dysfunkcí?
Ano, erektilní dysfunkce se lze zbavit, pokud vapovat přestanete. Ideálně co nejdříve, aby se problém ještě více nezhoršoval.

Pokud je pro vás odvykání náročné, můžete zvážit krátkodobou nikotinovou terapii jako náhradu. Čím rychleji se ale závislosti na nikotinu zbavíte, tím rychleji prospějete své erekci a sexuálnímu zdraví.

Zhoršuje vapování průtok krve a prokrvení organismu?
Určitě ano a to je přesně příčinou problémů s erekcí. Obsažený nikotin zužuje cévy až o 30 %, kvůli čemu do penisu neproudí dostatek krve a erekce selhává.
Za jak dlouho od ukončení vapování se erekce zlepší?
Zlepšení erekce lze pocítit za 2 až 12 týdnů. Zlepší se vám krevní tlak, podpoříte krevní oběh a snížíte riziko infarktu. Tyto předpoklady jsou základem pro návrat spolehlivé erekce a prevenci erektilní dysfunkce.
Je vapování horší než kouření klasického tabáku?
Obecně je vapování o něco méně škodlivé než kouření tabáku. Pořád ale není bezpečné. Navíc e-cigarety obsahují jiné škodlivé příměsi a chemikálie, aby vytvořili páru (aerosol), kterou kuřák vdechuje.
Ovlivňuje vapování hladinu testosteronu?
Ano, vapování liquidů s nikotinem i bez něj vede k významnému poklesu testosteronu.
Jak přestat vapovat?
Pravidelně cvičte, zdravě se stravujte, odstraňte z okolí všechno, co připomíná kouření a najděte si koníčky pro rozptýlení od chutí kouřit.
Mohu vapování něčím nahradit?
Jakákoliv náhrada s obsahem nikotinu je pro vás škodlivá. Krátkodobě můžete závislosti ulevit pomocí nikotinových žvýkaček či bonbonů, ústních sprejů, náplastí nebo inhalátorů. Kvůli nikotinu se vám ale problém s erekcí nepovede odstranit.
Má vapování nějaké výhody?
Nemá. Za jediné pozitivum lze vnímat fakt, že se některým lidem povedlo díky vapování přestat kouřit tabák. Mnozí z nich ale nepřestali vapovat, takže do těla pořád vdechují škodliviny a nikotin.

DÁLE ČTĚTE: Kouření a erekce – až o 50% vyšší riziko vzniku erektilní dysfunkce.

kouření a erekce

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply