V jakém věku jít na vyšetření prostaty? Obecně po 50. roce nebo kdykoliv se objeví problémy (s močením, bolesti)

Prostata (předstojná žláza) produkuje bezbarvou prostatickou tekutinu, která nese spermie. Leží přímo pod močovým měchýřem. Obepíná močovou trubici, na kterou může tlačit, pokud je podrážděná, zanícená a zvětšená.

Věk vhodný pro vyšetření prostaty je tak kdykoliv si všimnete nepohodlí nebo bolest prostaty a jejího okolí (podbřišek, varlata). Ne vždy ale prostata vysílá jasné signály, kvůli čemu mají smysl hlavně preventivní prohlídky.

kdy jít na vyšetření prostaty

 

Kdy jít na vyšetření prostaty?

  • nehledě na věk kdykoliv vás prostata bolí nebo dojde k problémům s močením (časté, přerušované, bolestivé)
  • po 50. roce má každý muž nárok na bezplatnou preventivní prohlídku (ptejte se praktického lékaře, předepíše vás na urologii)
  • pokud se v rodině rakovina objevila u otce nebo bratra, na vyšetření je vhodné jít již od 40 let opakovaně každý rok (pokud muž nemá žádné příznaky nebo nedostal doporučení od jiného lékaře, ve věku pod 50 let si vyšetření hradí sám)
  • rakovina prostaty je nejčastějším typem rakoviny, na který Češi umírají
  • průměrně se rakovina prostaty objevuje u mužů ve věku 68 let

PRO DLOUHODOBĚ VITÁLNÍ PROSTATU:

Rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE přispívají ke správné funkci prostaty a močového ústrojí. Tobolky jsou volně dostupné bez lékařského předpisu. Denně užívejte 1 tobolku a udržte prostatu bez problémů dlouhodobě.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte podrobných účincích PROSTATE na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin a ihned můžete začít s ochranou a podporou funkcí prostaty.

 

Které vlivy ohrožují prostatu?

Častým problémem je zvětšování prostaty. Nemusí být důkazem rakoviny, a pokud je zvětšení nezhoubné, jde o tzv benigní hyperplazii prostaty. Prostata se zvětšuje věkem a nese sebou další doprovodné komplikace. Ty se mohou objevit i u nezvětšené prostaty.

V Česku je rakovina prostaty nejčastějším typem rakoviny u mužů. Nevýhodou je, že se rozvíjí pomalu, kvůli čemu se i příznaky projevují pomalu, jsou pouze mírné a postižený si jich nemusí dlouho všimnout. Příznaky pokročilé rakoviny prostaty jsou výraznější.

Pro zjištění rakoviny prostaty lékaři provádějí mimo jiné tzv. screeningové testy. Díky nim mohou odhalit rakovinu prostaty ještě dříve, než se objeví první příznaky. Zároveň mohou rakovinu zachytit a začít s léčbou, než se rozvine a zhorší stav. Cílem vyšetření prostaty je zjistit všechny anomálie a podezřelé jevy, které se na zdravé prostatě nevyskytují.

Doporučení na vyšetření prostaty nemusí dostat každý muž, a právě proto je vhodné mluvit s urologem (eventuálně praktickým lékařem). Ten zhodnotí, zda má skutečně smysl vyšetření podstoupit a kdy přesně.

 

Kdy jít na sreeningové vyšetření prostaty?

Screening prostaty se provádí pro zjištění rakoviny prostaty. Upozorňujeme, že některé ordinace v zahraničí a časem zřejmě i v Česku od screeningu upouštějí a využívají jiné metody vyšetření prostaty. Vždy proto poslouchejte doporučení urologa, a pokud vám dá na výběr, zda screening podstoupit nebo ne, zeptejte se na všechny očekávané přínosy a případná rizika.

Screening se doporučuje mužům nad 55 let a cílem je zjištění hladiny PSA. Obecně se nedoporučuje mužům nad 70 let, protože míra dožití se u nich předpokládá krátká na to, aby ji zkrátila případná rakovina prostaty. Lékař vás v případě rakoviny prostaty ve vysokém věku bude informovat o všech dostupných metodách vyšetřování i léčby.

Co je to screeningové vyšetření prostaty?
Pomocí screeningu se vyšetřují muži, kteří zatím nevykazují symptomy rakoviny prostaty, ale předpokládá se u nich zvýšené riziko.

Během screeningu se z krve měří hladina prostatického specifického antigenu PSA a provádí DRE vyšetření (pohmatem přes konečník / digital rectal examination).

 

Komu se doporučuje screeningové vyšetření prostaty?

  • Muži ve věku 40 let s výskytem rakoviny prostaty v rodině u mladých mužů,
  • Muži ve věku 45 let se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty, kterých přímí příbuzní (otec, bratr nebo syn) měli rakovinu prostaty před 65. rokem života,
  • Muži ve věku 50 let, kteří mají průměrné riziko vzniku rakoviny prostaty.

Samozřejmě je screening nebo jiný typ vyšetření důležitý při všech negativních příznacích (časté močení, bolest v oblasti prostaty, krvácení do moči nebo spermatu, také problémy s prostatou atd.). Objednejte se k urologovi přímo nebo se nechte doporučit od praktického lékaře.

 

Omezené možnosti screeningového vyšetření prostaty

Upozorňujeme, že American cancer society a American urological association doporučují před screeningem prostaty konzultovat s lékařem důvody, přínosy a zápory.

Zároveň Česká Všeobecná zdravotní pojišťovna uvádí, že screeningy na rakovinu prostaty se nikde neprovádějí pravidelně, protože se zatím nezjistily jednoznačné přínosy tohoto vyšetření. Výsledky testu nejsou vždy přesné, protože hladinu PSA zvyšují kromě rakoviny i jiné vlivy (zánět nebo nezhoubné zvětšení prostaty, infekce močových cest).

Screening může být uznán jako jedna z více vyšetřovacích metod. Pokud se muž rozhodne podstoupit screening sám bez předpisu lékaře, vyšetření si musí uhradit sám a pojišťovna na něj nepřispívá ani neproplácí. Vždy se proto ptejte lékaře na možnosti, které máte, a zároveň dodržujte jeho doporučení.

Pojišťovna hradí jiné metody. Běžné je vyšetření pohmatem přes konečník, ultrazvukové zobrazení prostaty, odběr vzorků prostatické tkáně (biopsie prostaty), magnetická rezonance, počítačová tomografie (CT), scintigrafie (sledování radiofarmaka).

Preventivní prohlídku můžete ze zdravotního pojištění absolvovat jednou za dva roky. Objednat se můžete k praktikovi nebo urologovi.

 

Výhody a rizika screeningu prostaty

Rizikem je nesprávná diagnóza stavu prostaty a falešná pozitivita rakoviny, pokud mluvíme pouze o screeningovém vyšetření bez ostatních metod. Krevní testy se nedoporučují mužům starším 70 let, protože hladina jejich PSA je často zvýšená i pokud jim rakovina prostaty nehrozí. Hladinu zvyšuje také podráždění nebo zvětšení prostaty. Samotný test PSA z krve může být neprůkazný.

Určitě se ale jiným typům vyšetření prostaty nevyhýbejte a absolvujte je preventivně aspoň jednou za 2 roky nebo kdykoliv jindy v případě potíží. Ať už vyšetření najde jakékoliv problémy, časné odhalení pomáhá efektivněji nastavit léčbu. Čím rychleji se začne prostata léčit, o to rychleji se jí povede vyléčit a ochránit před vznikem rakoviny.

 

Jak se na vyšetření prostaty připravit?

Na preventivní prohlídku se objednejte aspoň každé 2 roky. Žádná příprava není nutná, pokud vás ovšem lékař předem neupozorní jinak (může doporučit několik dnů bez sexu a masturbace nebo fyzické zátěže, zároveň vás může požádat o vzorek moči).

Lékaře předem informujte, pokud máte hemeroidy nebo řitní trhliny (anální fisura) kvůli úrazu a poškození. Mohly by dělat problémy při hmatovém vyšetření prostaty přes konečník. Lékař vás může poslat na odběr krve, ze které bude měřit hladinu PSA antigenu.

PODROBNĚ jsme o vyšetření prostaty psali v článku Vyšetření prostaty: Jaké metody jsou aktuálně k dispozici? Jsou všechny nepříjemné?

metody vyšetření prostaty

 

Co se bude dít během vyšetření?

Vyšetření je obvykle rychlé a bezbolestné. Pokud se s lékařem domluvíte i na screeningu, odebere vám krev a pokračovat bude hmatovým vyšetřením prostaty přes konečník. Navleče si gumovou rukavici s dostatkem lubrikačního gelu. Zde se lékař snaží odhalit podezřelé změny na prostatě, zvětšení, výrůstky a podezřelá ložiska, tvar a konzistenci (tvrdá a zduřelá nebo měkká místa).

Vyšetření pohmatem trvá pouze několik sekund až minut podle případných nálezů. Pokud získá lékař podezření, že prostata není v pořádku, může vás poslat na další vyšetření pomocí tzv. zobrazovacích metod, které promítnou prostatu na monitor počítače. Pokud lékař nenajde žádný nález, celá návštěva nezabere víc jak 20 minut.

 

Možné výsledky vyšetření prostaty

Vyšetření prostaty pomůže odhalit různé komplikace nebo nemoci prostaty. Zároveň může lékař upozornit na problémy a abnormality, kterých si všimne na konečníku.

  • nezhoubně zvětšená prostata (benigní hyperplazie)
  • abnormální útvary a nálezy na konečníku
  • rakovina prostaty

Podle nálezu doporučí lékař další vyšetřovací metody včetně krevního testu pro zjištění hodnot PSA, pokud tak ještě neučinil. Zvýšené hladiny upozorňují na případný problém s prostatou (infekce, zánět, zvětšení, podráždění nebo i rakovina). Pokračovat se bude magnetickou rezonancí, ultrazvukovým vyšetřením nebo biopsií prostaty, kdy se z prostaty odebere malý vzorek.

Ještě jednou opakujeme, že nejvhodnější vyšetřovací i léčebnou metodu vám doporučí až lékař. Není vhodné snažit se prostatu samovyšetřit, protože jako laik přesně nevíte, co přesně sledovat a jak má na dotek vypadat zdravá prostata. Zároveň se o vyšetření nesmí pokoušet ani partnerka, protože může prostatu poškodit.

CO MŮŽEME DOPORUČIT:

České tobolky Proerecta PROSTATE, které udrží prostatu a močové cesty v klidném stavu. Obsahují látky a rostliny prospěšné pro kondici a funkce prostaty.

Pokud jste s prostatou problémy měl nebo se jim chcete vyhnout v rámci prevence, užívejte 1 tobolku každý den.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte podrobných účincích PROSTATE na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin a ihned můžete začít.s ochranou a podporou funkcí prostaty.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply