Příliš mokrá vagína: Je to normální? Lze s nadměrnou vaginální vlhkostí něco dělat?

OTÁZKA: Může být vagína až příliš mokrá?

ODPOVĚĎ: Nemůže. Jakákoliv vaginální vlhkost je naprosto přirozená. Vaginální lubrikace je normální reakcí na ženské sexuální vzrušení. Vždy je lepší téct více než méně a mít vagínu suchou, podrážděnou, bolavou a krvavou.

příliš mokrá vagína

 

Vagína tedy nemůže být příliš mokrá?

Ne. Neexistuje žádný normální nebo nadměrný objem vaginálního sekretu. Mokrá vagína navíc imponuje vašemu partnerovi. Jelikož jde o signál sexuálního vzrušení, vlhká vagína muže přesvědčuje, že vás dovede silně vzrušit a to vzrušuje také jeho. Za vlhkost se proto nelze stydět. Naopak jde o dobrý signál a očekávanou reakci.

Nadměrná vlhkost není ani případem pro lékaře, i když vás možná napadlo řešit jej s gynekologem. Příliš mokrá vagína nespadá pod žádnou diagnózu.

Vlhkou vagínu potřebujete pro příjemný, bezproblémový a bezbolestný sex nebo masturbaci. Vlhká vagína je obvykle zdravá vagína.

Zde ale upozorním na rozdíl mezi přirozenou vaginální lubrikací a náhlým nechtěným poševním výtokem, který může páchnout. Ten již může prokazovat bakteriální nebo kvasinkovou infekci, což již jsou případy pro gynekologa nebo venerologa (odborník přes pohlavně přenosné nemoci).

 

Proč je vagína vlhká?

Bartholiniho žláza produkující vaginální vlhkost

Bartholiniho žláza produkuje část vaginální vlhkosti (zdroj obrázku)

děložní čípek produkující vaginální sekret

Děložní čípek produkující část vaginálního sekretu (zdroj obrázku

Vagína resp. pochva je sliznice. Tkáň zdravé vagíny je proto vždy vlhká podobně jako třeba jazyk nebo oko. Největší část vaginálního sekretu produkují Bartholiniho žlázy a děložní čípek. Za den zdravá vagína vyprodukuje 1 až 4 mililitry tekutiny, při vzrušení i více.

Děložní čípek produkuje hlen během menstruačního cyklu. Když se blíží ovulace, čípek produkuje ještě více tekutiny. Díky tomuto hlenu mohou spermie putovat do vajíčka a oplodnit jej.

Vnitřek vagíny je prakticky pořád mírně vlhký. Hormonální výkyvy, těhotenství nebo vzrušení mohou měnit množství, konzistenci nebo barvu vaginálního sekretu.

Nejmokřejší je vagína obvykle při erotickém vzrušení. Ženy v menopauze se velmi často setkávají s vaginální suchostí (vaginální atrofie).

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Squirting: Proč a odkud ženy stříkají? Jak ženskou ejakulaci vyvolat? Jaký je to pro ně pocit?

squirting, ženská ejakulace

 

Proč je vaginální vlhkost důležitá?

Vagína se přirozeně sama lubrikuje na základě sexuálního vzrušení. Tím příroda zabezpečila, že se penis do pochvy dostane bez problémů, tření a dráždění. Vaginální vlhkost zjednodušuje penetraci vagíny, ať už jde o penis, prsty nebo erotické hračky.

Příliš suchá vagína (lékařsky vaginální atrofie) způsobuje podráždění, mikrotrhliny ve vaginální tkáni až krvavé rány. Přes tyto mikrotrhlinky mohou do organismu vniknout viry, bakterie a další patogeny. Vaginální vlhkost tak ženu nepřímo chrání před infekcemi a záněty. Pozor, vaginální sekret nezastaví spermie před cestou k vajíčku, a tedy nemá antikoncepční schopnosti.

Lze tak tvrdit, že vagína nikdy nemůže být nadměrně ani přehnaně mokrá. Nezáleží na tom, zda jde o lubrikaci přirozenou nebo koupenou v podobě lubrikačních gelů a intimních krémů.

tlumivý lubrikační gel

TIP: Klikněte a podívejte se na nabídku lubrikačních gelů z největšího českého online sexshopu RůžovýSlon.cz.

Pokud trpíte vaginální suchostí nebo potřebujete lubrikaci vagíny zvýšit, na stránce najdete vždy vhodný produkt. RůžovýSlon doručuje diskrétně, rychle a za nejvýhodnější ceny na trhu.

 

Mokrá vagína automaticky nepotvrzuje vzrušení

Přirozená vaginální lubrikace obvykle doprovází ženské erotické vzrušení. Přirozené mazivo se ale může objevit i bez vzrušení.

Stejně tak může být žena vzrušená i pokud nemá vlhkou vagínu a to i pokud je zdravá.

Pokud přemýšlíte, zda je vaše partnerka vzrušená a připravená na sex, bez ostychu se jí zeptejte 🙂

TIP: Pokud trpíte vaginální suchostí, doporučujeme české rostlinné kapsle Proerecta WOMEN.

Díky drmku, zenšenu a mace navozují hormonální rovnováhu, která podporuje přirozenou vaginální lubrikaci.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky kapslí WOMEN. Případnou objednávku vám Proerecta doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete podpořit lubrikaci vagíny a užívat si bezproblémový sex.

 

Složení vaginálního sekretu

Voda vaginální sekret obsahuje přes 90 % vody
Soli soli tvoří zhruba 1 % objemu (chlorid sodný, vápník, fosfáty)
Organické sloučeniny aminokyseliny, lipidy, glykogen
Staré buňky odumřelé buňky se odlupují a z těla odcházejí přes vaginální sekret
Protilátky vaginální sekret může obsahovat protilátky, kterými se organismus chrání před infekcemi

Tabulka složek vaginální vlhkosti, i té nadměrné

Barva zdravé vaginální tekutiny může být růžová, nažloutlá, šedá nebo krémová.

 

Co má vliv na vaginální vlhkost?

Přirozenou vaginální lubrikaci ovlivňuji různé faktory. Většina žen nemá stejně mokrou vagínu po celý život a lubrikace se mění během dnů, týdnů, měsíců i let.

 • dostatečná hydratace
 • intoxikace alkoholem nebo jinými návykovými látkami
 • kouření
 • tělesná kondice
 • úroveň fyzické aktivity
 • fáze menstruačního cyklu
 • menopauza
 • úroveň stresu
 • hormonální rovnováha
 • věk
 • duševní zdraví
 • vztahové faktory
 • kondice potních žláz (hyperhidróza – nadměrné pocení)
 • léky na předpis nebo doplňky stravy
 • oblečení, které nosíte

 

Nekupujte produkty, které slibují snížení vaginální vlhkosti

Záměrně nejmenuji žádné značky, ale na trhu se můžete setkat s přípravky, které slibují snížení vaginální lubrikace. Lze je nazvat „vaginální vysoušeče“. Lékaři však před těmito výrobky varují.

Přidávání jakýchkoliv nepřirozených chemikálií do mikrobiomu vaginy narušuje její pH. To může vést k podráždění, infekcím, bakteriální vaginóze nebo kvasinkovým infekcím.

Výrobky mohou vagínu vysušovat až tak, že při sexu dojde k silnému tření, poškození vnitřních tkání, krvácení a bolesti.

Suchá vagína je rovněž nebezpečná, pokud používáte kondom. Zvýšené tření a suchost může kondom poškodit a způsobit tak nechtěné těhotenství.

 

Proč může nadměrně vlhká vagína někoho znervózňovat?

Ve skutečnosti neexistuje žádný rozumný důvod, proč by měla mokrá vagína někoho znepokojovat či dokonce rozčilovat.

Pokud někoho znepokojuje, prokazuje to pouze jeho neznalost fungování ženského těla a jeho reakcí na sexuální vzrušení. Takový člověk zasluhuje osvětu a měl by se snažit získat více zkušeností.

 

Co mám dělat, když se partnerovi moje nadměrná vlhkost nelíbí a má nemístné poznámky?

Možná váš partner reagoval na mokrou vagínu nepřiměřeně. Možná se dokonce začal vyhýbat sexu a začala jste pociťovat sexuální frustraci. Zde se musíte zamyslet, zda má vůbec smysl být s někým, kdo vás nedovede respektovat takovou, jaká jste.

Nikdy byste se neměla cítit špatně za to, jak vaše tělo funguje a co dělá zcela přirozeně. Tehdy můžete říct:

„Možná nerozumíš tomu, jak funguje ženské tělo. Já se za sebe ale nestydím. Mám pravidlo, že nerandím s někým, kdo ve mně vyvolává špatné pocity z vlastního těla.“

„Uráží mě ten tón, jakým mluvíš o mých tělesných reakcích. Nemám již zájem v tomto vztahu pokračovat.“

Možná se vás ale partner ptá pouze protože je zvědavý. Tehdy mu vlhkost nevadí, ale pravděpodobně tak mokrou ženu ještě nepotkal. Proto je překvapený a ptá se:

„Ještě nikdy jsem nebyl s tak vlhkou ženou. Chci se tě zeptat, zda je to pro tebe takto normální?“

„Když jsme v poslední době měli sex, byla si mnohem mokřejší, než jindy. Víš, proč se to mohlo stát?“

Na řadu přichází vaše vysvětlení:

„Když jsem hodně vzrušená, zvlhnu. Kdybych nebyla dostatečně mokrá, sex by pro nás oba nebyl příjemný. Příliš by to drhlo a oba by nás to mohlo i bolet. Neměli bychom tak skvělý sex, jaký máme dnes.“

„Když mě vzrušuješ, do pochvy se mi nažene spousta krve. Právě díky tomu vagína zvlhne. Sex je mi tehdy příjemný a tobě určitě taky, protože nemáme sex nasucho. Jsem vlhká i díky očekávání, že mě dokonale uspokojíš.“

 

Co když bude partner pořád otravovat?

Zde záleží pouze na vaší trpělivosti a toleranci. Pokud máte energii partnerovi pořád něco vysvětlovat, můžete mu důvody zopakovat. Je to příležitost lépe si porozumět bez předsudků a dohadů, což je určitě krokem ke zlepšení společného sexuálního života.

Pokud takovou trpělivost nemáte, pošlete partnerovi tento článek se slovy, že jste úplně normální a zvláštní je právě pouze jeho chování.

Pokud se rozhodnete vztah ukončit, bude to naprosto logický a férový krok.

 

Je tedy vůbec možné, aby byla vagína až moc mokrá?

Přílišná vlhkost, která není reakcí na erotické vzrušení, může být příznakem infekce. V takovém případě má vaginální nebo poševní sekret jiné biochemické složení, než přirozený výtok.

Vaginální výtok je způsob, jakým tělo udržuje vagínu a pochvu ve špičkové provozní kondici. Existují různé typy výtoků, přičemž většina je zcela přirozená, bezpečná, dobrá a žádoucí. Některé výtoky ale mohou být příznakem zdravotní komplikace.

Zároveň se nemusí vždy jednat o výtok, ale také pot nebo nechtěný únik malého množství moči.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Inkontinence moči – hlavní příčiny, projevy a nejrychlejší léčba. Nenechte si snižovat kvalitu života.

inkontinence moči a stolice

 

Kdy se mám kvůli příliš mokré vagíně znepokojovat?

Barvu, konzistenci, vůni, množství a možná i chuť vaší přirozené lubrikace již jistě znáte.

Pokud si všimnete jakýchkoliv náhlých změn, třeba že výtok zhoustne, bude ho více, změní barvu nebo začne jinak páchnout, zpozorněte. Pokud se přidá pálení, svědění, otok a podráždění, je nejvyšší čas navštívit gynekologa.

Pokud by byla na vině infekce, lékař předepíše antibiotika, která vás infekce poměrně rychle zbaví. Výtok může způsobit i nový druh antikoncepce, protože estrogen může zvýšit produkci vaginálních tekutin. Dále také estrogenová substituční terapie, pokud ji podstupujete.

Změny výtoku se mohou objevit i s novým sexuálním partnerem. Pokud máte pochybnosti, můžete ho citlivě požádat, zda by se nenechal otestovat na pohlavní nemoci.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Zápach z pochvy: Jak se ho zbavit doma a kdy jít ke gynekologovi?

zápach z pochvy

 

Co jsme o příliš mokré vagíně zjistili?

 • Neexistuje nic jako nadměrně mokrá vagína, pokud mluvíme o lubrikaci vyvolané sexuálním vzrušením.
 • Partnerovi vysvětlete, že takhle vaše tělo funguje a vlhká jste tehdy, když jste vzrušená.
 • S výtokem zajděte k lékaři v případě, že výtok náhle změní vlastnosti a doprovází ho podráždění vagíny nebo pochvy. Může to být příznakem infekce.
 • Pokud máte pocit, že je vaše vagína příliš suchá, používejte lubrikační gely. Přirozenou lubrikaci zvýšíte kapslemi Proerecta WOMEN, které upravují hormonální rovnováhu a tím prospívají přirozenému zvlhčení.

Proerecta WOMEN koupit

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply