Funkce prostaty: Proč je pro muže zcela nezbytná?

Prostata je velmi důležitá pro správné fungování mužského organismu, mužské sexuality, plodnosti i urologického zdraví. Prostata má různé funkce, ale do článku jsem vybral ty zásadní.

Muži bohužel na prostatu nekladou patřičný důraz, přitom rakovina prostaty je v Česku velmi častým onkologickým onemocněním. Ročně je nemoc zjištěna přes 8000 mužům. Problémů s prostatou si muži často všimnou až když je pozdě. Nepodceňujte proto pravidelné prohlídky na urologii ani u praktického lékaře.

prostata funkce

CO JE PROSTATA?

Prostata je mužský orgán, žláza velikosti vlašského ořechu ležící pod močovým měchýřem, kde obklopuje počátek močové trubice. Je součástí mužského reprodukčního systému.

Hlavní funkcí prostaty je produkce semenné plazmy, kontrola močení a podpora zdraví spermií. Prostata také produkuje enzymy pro ředění ejakulátu, zvýšení imunitní ochrany a také reguluje hormony spojené s mužskou sexualitou.

 

Funkce prostaty při produkci ejakulátu

Pomoc s tvorbou ejakulátu vnímejte jako hlavní úkol prostaty. Prostata produkuje výživnou zásaditou tekutinu (prostatická tekutina), která se po ejakulaci smíchá se spermiemi. Společně vytváří ejakulát a tedy to, co z penisu vytéká po sexuálním vyvrcholení. Prostatická tekutina zlepšuje pohyblivost a životnost spermií, takže i prostata nepřímo přispívá k úspěšnému oplodnění vajíčka.

Ejakulát musí být zásaditý, protože v příliš kyselém prostředí by spermie nepřežily a to ani pokud má muž značně objemný ejakulát. Množství ejakulátu není důkazem silné plodnosti, protože i značně objemný ejakulát nemusí obsahovat žádné životaschopné spermie (lékařsky aspermie).

Spermie putují pomocí ejakulátu do ženské pochvy, kde je prostředí výrazně kyselé. Ejakulát tak společně s prostatickou tekutinou chrání spermie, aby v těle ženy nezahynuly, ale dostaly se až ke zralému vajíčku a oplodnily jej.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Jaký vliv má zvětšená prostata na sexuální schopnosti? Bohužel špatný. Proto prostatu řádně lečte.

sex se zvětšenou prostatou

 

Produkce prostatického specifického antigenu PSA

Prostatický specifický antigen (zkratka PSA) je proteinový enzym, který prostata v rámci svých funkcí produkuje. PSA je kromě jiného zodpovědný za ředění ejakulátu.

Pro lékaře jsou hodnoty PSA, které měří z krve, velmi důležité. Antigen měří v rámci vyšetřovaní a diagnostiky rakoviny prostaty.

Hodnoty PSA ale zvyšuje i jakékoliv jiné podráždění prostaty. I to je důvod, proč se dnes od měření PSA spíše ustupuje.

Hladina PSA totiž stoupá po podráždění prostaty a lze jej naměřit vyšší i kvůli nezhoubně zvětšené prostatě nebo jinému podráždění. Děje se tak typicky třeba po hmatovém vyšetření u lékaře nebo kvůli masáži prostaty, kterou si možná provádíte sám nebo vám prostatu masíruje partnerka v rámci erotické předehry. Prostatu může podráždit a PSA zvýšit i nevinná činnost jako jízda na kole nebo delší sezení v kanceláři.

Pokud máte podezření na rakovinu prostaty nebo jinou nemoc, doporučuji vám objednat se na urologické vyšetření. Preventivní urologické vyšetření byste měl absolvovat aspoň jednou za rok. Pokud vás prostata bolí nebo způsobuje jiný dyskomfort, na urologii se objednejte kdykoliv.

MĚJTE PŘEHLED: PSA hodnoty (prostatický specifický antigen): Jaká hodnota prokazuje rakovinu? Jak hladina stoupá věkem?

psa hodnoty

 

Funkce prostaty při pohybu a transportu spermií

Kromě toho, že prostata produkuje prostatické sekrety, které jsou nedílnou součástí ejakulátu, podílí se i na „vypumpování“ ejakulátu ven z těla.

Díky této schopnosti mohou spermie vniknout až hluboce do dělohy a oplodnit tam zralé vajíčko, ovšem pouze pokud má žena právě ovulaci – plodné dny.

DÁMY, MĚJTE PŘEHLED: Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? A jak poznám, že jsem těhotná?

jak dlouho trvá otěhotnění po sexu?

 

Funkce prostaty jako mužský Bod G

Prostatě se často přezdívá Mužský Bod G a to i přesto, že některým mužům její stimulace nepřináší žádné významnější potěšení.

I to je důvod, proč byste měl masáž nebo masturbaci prostaty vyzkoušet sám na sobě. Mnozí muži si totiž masáže prostaty pochvalují a nedají na ně dopustit. Prostata je mnohdy velmi citlivá a dobře reaguje na doteky i erotickou stimulaci. Může dokonce zesílit intenzitu mužského orgasmu.

Vždy dávejte pozor na dlouhé nehty a případné pomůcky pro dráždění prostaty používejte vždy podle návodu na použití.

NAUČTE SE: Masáž prostaty: Objevte svůj mužský bod G! + ROZHOVOR s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.

masáž prostaty

 

Prostata se účastní procesu erekce

Prostata obsahuje určité nervy, které se účastní procesu vzniku erekce. Prostata sice neovlivňuje samotný proces erekce, ale produkuje specifické látky, které udržují správné funkce reprodukčního systému včetně penisu.

Tekutina, kterou prostata produkuje, pomáhá udržet optimální prostřední pro přežití spermií a tím jim pomáhá k rychlejšímu pohybu. Prostata tedy přispívá k lepší mužské plodnosti a zvyšuje šance na oplodnění partnerky.

Hlavní mechanismus vzniku erekce spočívá ve spolupráci mezi nervovými a cévními procesy. Prostata zde pouze přispívá, aby proces probíhal hladce. Muži s nemocnou nebo odstraněnou prostatou mají erekci typicky oslabenou a velmi problematickou.

 

Prostata a funkce v rámci ochrany před infekcemi močových cest

Prostata má svou funkci i v ochraně před infekcemi močových cest. Produkuje některé specifické látky, které pomáhají zabíjet škodlivé patogeny a brání jejich množení.

Tyto látky se uvolňují do močové soustavy, kde působí jako ochranná bariéra proti šíření infekcí do močových cest. Prostata navíc produkuje sekret, který udržuje optimální pH močové trubice, což také omezuje růst a množení mikroorganismů.

Takto prostata pomáhá ochránit muže před infekcemi močových cest. Zároveň vám doporučuji chránit se při sexu kondomem a to i pokud máte dlouhodobý vztah. Nespoléhejte se tedy pouze na ochranné funkce prostaty.

 

Vliv prostaty na průtok moči

Prostata má vliv na tok moči díky své poloze a velikosti. Obklopuje totiž počátek močové trubice.

Muži s nezhoubně zvětšenou prostatou (lékařsky benigní hyperplazie prostaty) ale také pacienti s rakovinou prostaty, která může objem žlázy zvětšit, vyvíjí tlak na močovou trubici. To obvykle způsobuje problematické močení (slabý proud moči, potřeba častějšího močení, močová inkontinence, zbytky a hromadění moči kvůli nedostatečnému vyprázdnění – retence moči a pod.)

Močení je mnohdy bolestivé a pro postiženého nepříjemné. Tyto negativní změny a problémy s prostatou ovlivňují bezproblémový odtok moči a způsobují problémy s močením.

Funkcí prostaty je zároveň zajistit, aby se moč nemíchala se spermiemi.

MĚJTE PŘEHLED: Zvětšená prostata: Proč bolí, věkem roste a jak ji chránit?

zvětšená prostata

 

Prostata a produkce hormonů

Prostata produkuje i dihydrotestosteron. K této produkci dochází, když se testosteron vlivem 5-alfa reduktázy v prostatě proměňuje na dihydrotestosteron DHT.

DHT je mimo jiné zodpovědný i za sílu mužské sexuální touhy a tedy erotického libida. Hladina DHT se věkem typicky snižuje, protože i normální funkce prostaty začínají kvůli vyššímu věku slábnout. U muže s problematickou prostatou je proto typickým důsledkem snížené sexuální libido.

MĚJTE PŘEHLED: Dihydrotestosteron DHT: Androgen celoživotního významu.

dihydrotestosteron

 

Prostata funkce a často kladené otázky FAQ

Proč muž potřebuje prostatu?
Prostata se podílí na tvorbě ejakulátu (pozor – nikoliv spermií), zároveň reguluje správný odtok moči.
Které jsou hlavní funkce prostaty?
Mezi hlavní funkce prostaty řadíme pomoc při tvorbě ejakulátu, pomoc při vzniku erekce, produkci prostatického specifického antigenu PSA, zlepšení pumpování spermií, lepší sexuální uspokojení pomocí „mužského bodu G“, ochranu před infekcemi močové soustavy a kontrolu průtoku moči.
Bez které funkce prostaty nelze přežít?
Přežít lze i bez prostaty. Není totiž nezbytná pro život. Zákrok odstranění prostaty se nazývá prostatektomie.

Prostata je ale důležitá pro schopnost reprodukce. Udržuje zdravý ejakulát a jeho správnou konzistenci, aby se v něm byly spermie schopny pohybovat a přežít. Pouze takové spermie dovedou oplodnit ženské vajíčko.

Je funkcí prostaty produkce testosteronu?
Produkce testosteronu není funkcí prostaty. Téměř všechen testosteron totiž produkují varlata a malé množství produkují nadledvinky.

Prostata dovede produkovat testosteron pouze v případě její rakoviny. Zdravé buňky tuto funkci nemají, ale buňky prostaty postižené rakovinou mohou tuto schopnost získat.

Mohu mít erekci i bez prostaty?
Pokud vám chirurg odebral celou prostatu (radikální prostatektomie), během operace mohlo dojít k poškození nervů, které jindy umožňují dosažení erekce. Pokud jste operaci prostaty prodělal, o případných problémech s erekcí informujte ošetřujícího lékaře.

Pokud se lékař snaží zabránit poškození nervů, musí se předem rozhodnout pro tzv. operaci šetřící nervy.

Lze se bez prostaty vymočit?
Pro většinu mužů je získání kontroly nad močením po odstranění prostaty dlouhodobé, ale obvykle se to povede a po několika týdnech až měsících opět močí normálně.

Ti šťastnější pacienti získají kontrolu nad močením ihned po zákroku.

Mohu bez prostaty dosahovat erekci?
Odstranění prostaty může způsobit erektilní dysfunkci a tedy zcela obrat pacienta o schopnost dosáhnout erekci. ED je mnohdy důsledkem poškození nervů během operace prostaty a blízkého okolí.

Pokud lékař uzná za vhodné, pro odstranění prostaty může zvolit zmíněnou nervy šetřící operaci. Tehdy u většiny pacientů k problémům s erekcí nedochází.

Máte vlastní zkušenost se změnami funkcí prostaty? Co vám přesně bylo, jak jste se léčil a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Přeji vám hlavně pevné zdraví bez ohrožení důležitých prostatických funkcí 🙂

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply