Prevence rakoviny a zvětšování prostaty – co můžete ihned udělat?

Děsí vás představa, že byste mohl onemocnět zákeřnou rakovinou prostaty? Není se čemu divit – každý rok jí onemocní na 8 000 českých mužů.

Mám pro vás proto pár tipů jakožto prevenci nejen před rakovinou prostaty, ale také před nepříjemným zvětšováním prostaty či jakýmkoliv jiným intimním onemocněním.

Preventivní prostředky totiž nejsou nijak složité, jen je potřeba s nimi začít co nejdříve. Nenechte se proto zastrašit něčím jako je rakovina a pojďte spolu se mnou objevit spokojený a ničím nerušený život.

prevence prostaty před rakovinou a zvětšováním

 

Prevence rakoviny prostaty

Jak se bránit něčemu takovému jako je rakovina? Dá se vůbec rakovině vyhnout, anebo je to nevyhnutelný osud nás všech?

rakovina_prostaty

Tmavě fialové části průřezu prostaty znázorňují zvětšující se karcinom

 

Genetika, kterou sice neovlivníte, ale upozorní vás na rizika

Mnozí odborníci vám mohou něco takového naznačit. Obrovskou roli totiž hraje genetika a vaše genetické predispozice. Každý se s něčím takovým rodíme.

Někoho celý život trápí větší kazivost zubů, jiný zase bojuje s obezitou, další má větší předpoklady k rakovinovému bujení. Ne vždy se sice tyto geny mohou projevit, ale mohou ve svém důsledku sehrát velkou roli.

V první řadě tedy můžete podstoupit genetické testy, které odhalí, zda si v sobě náhodou nenesete tuto genetickou informaci.

Tyto testy vám sice ještě nezajistí to, že rakovinou skutečně 100% neonemocníte, ale v případě pozitivních nálezů můžete začít dělat preventivní opatření.

PROSTATU LZE PREVENTIVNĚ CHRÁNIT I CÍLENĚ:

K tomu potřebujete kvalitní doplněk s obsahem živin, které vám v běžné stravě scházejí nebo jich přijímáte málo.

Proerecta PROSTATE obsahuje výtažky ze Saw Palmetta a další, které jsou pro prostatu výbornou výživou s preventivními účinky.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Zdravý životní styl, který prostatě neškodí a nezatěžuje jí

Na druhém místě ale jednoznačně stojí zdravý životní styl. Ten je základní stavební jednotkou určující, jak plnohodnotný a kvalitní život budete vést.

  • Kouření,
  • pravidelné pití alkoholu až alkoholismus,
  • užívání návykových látek až závislost na drogách,
  • workoholismus,
  • nezdravé stravování,
  • stres,
  • málo odpočinku,
  • přecházení nemocí,
  • nedostatek pohybu
  • – to všechno mohou být malé, postupné krůčky ke zrádnému onemocnění.

Ano, někdo takhle žije celý život, nic mu není a dožije se klidně krásného věku. Ovšem, kdo to chce riskovat?!

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Bylinky pro posílení zdraví a kondice prostaty, které běžně nepřijímáte

Třetím způsobem, jak se vyhnout rakovině, mohou být nejrůznější bylinky, čaje, doplňky stravy a další podobné přípravky na přírodní bázi.

Bylinky vás sice z rakoviny nevyléčí, ale pokud jde o zásady zdravého životního stylu, rozhodně do něj patří a měly by být běžnou součástí vašeho života.

Jenže, co si vybrat?! Na trhu dnes najdete nespočet nejrůznějších bylinných preparátů, až z toho hlava přechází. Co vám pomůže udržet zdravou prostatu? Skvělou volbou je český přípravek IndolMan 250.

Přispívá k prevenci a léčbě nádorových onemocnění, chrání buňky před negativním vlivem HPV virů, napomáhá vyrovnávat hormonální hladiny. Indol Man 250 se užívá dlouhodobě k udržení intimního zdraví muže.

Dokáže vám podpořit správné fungování organismu tak, aby se případně zabránilo nechtěnému zvětšování prostaty a v nejlepším případě i rakovině prostaty. Navíc se jedná o čistě přírodní produkt, takže se nemusíte bát žádných nežádoucích účinků.

 

Pravidelné lékařské prohlídky, které nemoc odhalí už v zárodcích

A na závěr zde mám pravidelné lékařské prohlídky. Ač jsou zde zmíněny až na konci mého výčtu, patří mezi nejdůležitější součást prevence před rakovinou prostaty.

Nebezpečí rakoviny prostaty spočívá totiž v tom, že v časných stádiích s sebou nepřináší žádné obtíže. Na začátku rakovina prostaty nijak nebolí, netrápí, neobtěžuje, neomezuje. Prakticky na sobě vůbec nic nezpozorujete.

Až po čase, kdy začne rakovina růst, případně metastázovat, se objeví první známky tohoto závažného onemocnění.

Jenže to už může být pozdě. To už může být rakovina neléčitelná.

Rakovinu prostaty, je-li odhalena včas, lze velmi úspěšně léčit.

Moderní diagnostika nám umožňuje vybrat pro pacienta léčbu s co možná nejmenšími nežádoucími účinky. Pokud je ale onemocnění pokročilé, dokážeme jeho průběh už jen zpomalit a zmírnit komplikace.

Potvrzuje to Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta urologické kliniky FNO, cuni.cz
Potvrzuje to Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta urologické kliniky FNO

Proto je potřeba pravidelně chodit na lékařské prohlídky. Ne jednou za deset let. Ne až vás něco bolí. Ale skutečně pravidelně, aby se na případné závažné onemocnění přišlo okamžitě, ideálně v co nejčasnějším stádiu.

Muži by si měli nechat udělat krevní odběr už ve 40 letech. Podle jeho hodnoty by pak měly být určeny další intervaly, kdy vyšetření PSA opakovat.

Riziko vzniku rakoviny prostaty se významně zvyšuje po 50. roce života. Každý muž by tedy v tomto věku měl pravidelně absolvovat preventivní kontroly.

Muži po padesátce by měli toto vyšetření absolvovat jednou za 1 – 2 roky při preventivní prohlídce u praktického lékaře.

Urolog Otakar Čapoun, který působí na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, radí, urologicka-klinika.cz
Urolog Otakar Čapoun, který působí na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, radí

Bojíte se vyšetření prostaty? Není vám představa, že vám nějaký doktor bude strkat prst do zadku, vůbec příjemná? Máte z toho doslova osypky, jen na to pomyslíte?

Pak si ale uvědomte, že pouze tímto způsobem je možné rakovinu odhalit včas. A co je horší – 20minutové vyšetření u lékaře nebo smrt?!

Obavy mužů z vyšetření nejsou na místě, není sice zvlášť příjemné, ale jedná se jen o zhruba dvaceti minutovou kontrolu, která ale může dotyčnému zachránit život.
Urolog Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všechny uklidňuje, navstevalekare.cz
Urolog Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všechny uklidňuje

 

Prevence zvětšování prostaty

Zvětšování prostaty, tedy benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (BHP), je hned za rakovinou prostaty druhým nejčastějším problémem, který muže ve spojení s tímto malým orgánem nacházejícím se za močovým měchýřem trápí. Problémy s prostatou se týkají až 80 % mužů.

normální a zvětšená prostata

Normální a zvětšená prostata. Zbytnělá tkáň tlačí na močovod, kvůli čemu vzniká bolest a komplikace při močení.

 

Benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (BHP) znamená zvětšení žlázové části prostaty, které není způsobeno karcinomem prostaty nebo jinou malignitou (zhoubným novotvarem).

Může k ní v některých případech docházet již od 30. roku věku, obvykle bývá velmi pozvolná, tempo je však individuální. Mírné obtíže se zpravidla vyskytují typicky kolem 50. roku.

Přestože je však ve vyšším věku postižena BHP skutečně většina mužů, obtíže s ní spojené zažívá pouze asi polovina z nich.

Odborně tuto problematiku vysvětluje MUDr. Jiří Stejskal z urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze 4, ftn.cz
Odborně tuto problematiku vysvětluje MUDr. Jiří Stejskal z urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze 4

Zvětšování prostaty sice není tak nebezpečným stavem, jako rakovina, na tom se určitě všichni shodneme, ale dokáže i tak pořádně potrápit.

Časté nutkání na malou, neustálá potřeba močit, slabý proud moči, pravidelné noční návštěvy toalety, inkontinence, potíže při močení, bolestivé vyprazdňování, krev v moči (hematurie), bolest v podbřišku – to jsou ty nejtypičtější projevy zvětšené prostaty. Jak se tedy tomuto stavu vyhnout?

 

Zdravý životní styl udrží prostatu v nejlepší formě

Stejně jako v předchozím případě, tak i zde stojí na prvním místě zdravý životní styl. V dnešní době už toto spojení zní jako prázdná marketingová fráze, ale je za ní mnohem více moudrosti, než si dokážeme představit.

Dnes se každý za něčím honíme, neustále se z něčeho stresujeme a vlastnímu tělu příliš času nevěnujeme. Dokud slouží, není potřeba nad ním přemýšlet.

Jenže až vám vypoví službu, bude už pozdě. O své tělo se musíte starat pořád, a to už od mládí. Nestačí v padesáti jednou týdně zajít do posilovny.

Zdravý životní styl, tedy dostatek zdravého spánku, pravidelný pohyb, dostatek času stráveného na čerstvém vzduchu, by měl být plnohodnotnou součástí vašeho života. Vaše tělo vám vaši péči jednou oplatí.

 

Pestrá a vyvážená strava

S tím se pojí samozřejmě i pestrá a vyvážená strava. Tu jsem záměrně do předchozího bodu nezahrnovala, ač samozřejmě se zdravým životním stylem úzce souvisí. Na stravu se totiž také často zapomíná.

Lidé mají pocit, že když si koupí BIO zeleninu, vajíčka od spokojených slepiček a maso z krav z volného chovu, že tak jí zdravě a nic víc řešit nemusí. Ovšem ono to často nestačí.

Kromě toho, že jíte kvalitní potraviny, je potřeba myslet ještě i na jejich skladbu. Vyvážené množství bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny a k tomu ještě dostatek vitamínů a minerálů. To všechno tvoří pestrou a vyváženou stravu.

 

Pravidelný sex, který prospívá kondici prostaty

Ještě před pár lety by mě lidé poslali s dalším bodem někam, že je to přeci naprosto jasné a sexu mají habaděj. Jenže dnes už je situace úplně jiná.

Lidé mají na sex a společné intimní chvíle stále méně a méně času, velkou část společné erotiky přebírá porno, u kterého dokáží lidé strávit i hodiny, a sex se tak stává doslova nedostatkovým zbožím.

Jenže právě pravidelné sexuální vybití je pro zdraví prostaty důležité. Muži by měli dle nejnovějších poznatků alespoň 21x do měsíce ejakulovat, aby se udržela správná činnost prostaty v normě.

Bohužel je pro mnohé muže tento počet úplnou chimérou. Někteří nesexují ani jednou měsíčně. A to je problém.

 

Bylinné přípravky

I čtvrtý bod se bude v tomto případě opakovat. I při prevenci před zvětšováním prostaty vám mohou bylinné přípravky podat pomocnou ruku.

Bylinky jsou skvělým pomocníkem ke správnému fungování močových cest, k udržení zdravých funkcí prostaty, k udržení normální hladiny testosteronu, na zachování reprodukční schopnosti a současně k podpoření obranyschopnosti organismu.

Opět i v tomto případě mohu doporučit českou Proerectu PROSTATE. Doporučená denní dávka jsou 2  tobolkydenně po dobu alespoň 1 měsíce.

Proerecta PROSTATE obsahuje výtažky ze Saw Palmetta a další, které jsou pro prostatu výbornou výživou s preventivními účinky.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Preventivní lékařské kontroly okamžitě naleznou problém

A na závěr ani zde nemohou chybět pravidelné preventivní prohlídky u vašeho lékaře. Dohlížet totiž na svůj zdravotní stav je základním stavebním kamenem prevence před jakoukoliv nemocí.

KLIKNĚTE A ČTĚTE, jak takové prevetivní urologické vyšetření přes konečník probíhá.

Není správné, pokud docházíte za lékařem jen jednou za dekádu, a to jen proto, že zrovna potřebujete obnovit nějaké povinné vyšetření.

Člověk by měl svému tělu věnovat více pozornosti, více mu naslouchat, více si jej všímat a rozhodně nad zdravotními problémy nemávat rukou.

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Chcete rakovině prostaty předejít? Chcete prožít zdravý a spokojený život, ve kterém nebudete řešit žádnou blbou rakovinu nebo zvětšenou prostatu?

Pak začněte s preventivními opatřeními co nejdříve. V padesáti už je mnohdy bohužel pozdě.

Ideální věk pro započetí s preventivními opatřeními je věk kolem 25 – 30 let. V tomto věku vám totiž začíná pomalu ubývat testosteron v těle a právě v tomto věku začíná prostata pomaličku ale jistě růst. Proto začněte co nejdříve. S preventivními prohlídkami kvůli rakoviny prostaty potom začněte ideálně ve svých 45. letech.

Prevence není nic, čeho byste se měl bát. V ničem vás to neomezí, vůbec to nebolí, ani vás to nebude nic stát. Stačí na to myslet a každý den svůj život podle toho naplánovat. Uvidíte, že žít zdravě se vyplatí.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

Leave a Reply