Sex po infarktu: Je vůbec bezpečný a po jaké době se opět vrátit k milostnému životu?

Sex po infarktu je možný a obvykle jde o dobrý a bezpečný nápad hned jak se vám zdravotní stav stabilizuje. Infarkt pravděpodobně změní celý váš život a změny se budou týkat i toho sexuálního. Na bezpečnost sexu se vždy ptejte lékaře – kardiologa.

V článku vysvětlíme, jaké změny infarkt způsobí, čeho se pacienti bojí nejčastěji a kdy je bezpečné začít opět souložit a užívat si intimitu tak, jako předtím.

sex po infarktu

Infarkty v Česku: Ročně je v Česku hospitalizovaných zhruba 8 až 11 tisíc pacientů s infarktem myokardu. Z tisíc postižených umírá přibližně 60 až 80. Ostatní ale infarkt přežijí a velká část z nich se chce přirozeně vrátit k sexu. Právě pro ně je tento článek.

 

Znamená infarkt konec sexuálního života?

Je pravda, že infarkt pozmění životní návyky a celkové vnímání života. To ale samozřejmě neznamená, že by se pacienti museli se sexem a intimitou definitivně rozloučit. Sex po infarktu je žádoucí a má silnou podporu i přímo u kardiologů.

Srdeční příhoda je závažný zdravotní problém, takže chvilku potrvá, než se naplno vrátíte k běžnému životu. Je normální, že se po infarktu zhorší některé sexuální funkce. Snížit se může zájem o sex a erotické libido, prožívání sexu, celkové potěšení z něj a snížená frekvence sexu. Pacienti se totiž zcela oprávněně obávají, aby sex nezpůsobil další infarkt. Stát se to sice může, ale statisticky jde o 1 % opakovaných příhod.

Ze statistik vyplývá i zajímavost, že zhoršení sexuálních funkcí je po infarktu častější než deprese, která pacienty trápí poměrně běžně. Zhoršená sexualita je zároveň věcí, o které pacienti mluví neradi. Vyvolává v nich nejistotu a váhavost, které vzniku depresivních stavům ještě více nahrávají. Kvůli tomu se jim často nedostává adekvátní pomoci.

 

Má sex po infarktu nějaké výhody a zdravotní benefity?

Určitě ano. Sex je velmi dobrým způsobem, jak se po infarktu odreagovat od negativních myšlenek. Sex a celkové udržení partnerské intimity zároveň stimuluje produkci hormonů štěstí (dopamin, endorfin, oxytocin, serotonin), které příznaky deprese, úzkostí a stresu přirozeně tlumí a pomohou zlehčit celou situaci. Duševní pohoda je pro zdraví srdce nezbytná stejně jako jeho správné prokrvení a průchozí cévy.

Podle studie sex snižuje riziko nemocí srdce a cév až o polovinu a významně zvyšuje šance, že se infarkt nebude opakovat. Ideální je zapojit i pravidelný středně náročný pohyb, zdravou stravu se sníženým obsahem cholesterolu, přestat kouřit a nadměrně popíjet alkohol.

Pravidelný sex pacientům po infarktu, ale i lidem, kteří infarkt neprodělali:

Návrat k sexu a intimitě obnovuje pocit, že je vše normální a funguje jako předtím. Pro pacienty je po infarktu velmi vhodné, aby se začali věnovat aktivitám, na které byli zvyklí. Je to důležité nejen pro doléčení, ale také pro navrácení kvality života. Vzájemné pouto mezi partnery je potřeba obnovit za každou cenu. Nastolení zdravého vztahu se odráží i na fyzickém zdraví partnerů.

 

Jaké je riziko, že se bude infarkt kvůli sexu opakovat?

Plně chápeme, že po špatné zkušenosti jste možná nabyli pocit, že je vaše srdce příliš slabé a nezvládne zvýšenou zátěž během sexu. Intimita se vám nyní může zdát až příliš riskantní a s nejasnými dopady.

Kardiologové ale ubezpečují, že jsou tyto obavy zbytečné a existuje pouze minimum omezení sexuálního života pacientů. Sexu se lze věnovat, pokud se pacient cítí dobře a je fyzicky aktivní. Pokud normálně zvládá běžné fungování, sex riziko dalšího infarktu ani vzniku jiných nemocí srdce nijak dramaticky nezvyšuje.

Pokud pacient ujde kratší trasu po rovině v tempu kolem 6 km za hodinu nebo vyjde několik pater, plave nebo má jinou střední fyzickou zátěž, sex může beze strachu obnovit. V takovém případě sex riziko opakování infarktu nezvyšuje.

Nicméně lékaři doporučují hlásit jim jakékoliv komplikace, které mohou sex či jinou fyzickou aktivitu doprovázet. Může to být náhlé bušení srdce, svírání a bolest na hrudi nebo dušnost, a tedy pocity nedostatku vzduchu a ztížené dýchání. Riziko návratu infarktu kvůli sexuální zátěži lékaři označili za extrémně nízké, Jde zhruba o 1 % pacientů, kteří infarkt prodělali.

 

Souložte, vždy ale upozorněte lékaře

Infarkt mnohým pacientům výrazně poškodí srdeční sval. Poškození je u každého jinak závažné. V těžších případech lékař doporučí významně snížit fyzickou aktivitu včetně té sexuální.

Lékaři hodnotí schopnost srdce pumpovat krev. Pokud funkci vyhodnotí jako slabou a nedostatečnou, zakážou pacientovi náročnou fyzickou zátěž. Zvyšovala by totiž riziko dalšího poškození srdce až opakování infarktu. Je důležité, aby si pacient sám sledoval, zda se cítí dobře a jakou úroveň zátěže zvládá bez problémů.

Obecně je doporučeno po infarktu nesouložit několik týdnů (zhruba 3 až 4). Pokud se pacienti začnou cítit lépe a pohodlněji, mohou začít se sexem. Ze začátku je nutné postupovat pomalu a nesnažit se o žádné sexuální maratony. Na kardiologických ambulancích vám doporučí rehabilitaci srdce (kardiorehabilitaci), která postupným zvyšováním zátěže povzbudí sílu a odolnost srdce.

Sex by měl mít opatrný a pacient se musí soustředit, zda nepociťuje negativní příznaky, cítí se dobře a sex si užívá. Až pacient zjistí, co všechno zvládá, může si sex užívat bez starostí.

 

Jak po infarktu obnovit intimitu?

Po infarktu je normální cítit se nervózně a nejistě. Stejně se může cítit i zdravý partner, protože se bojí, aby se kvůli sexu nezhoršil pacientův zdravotní stav.

Po infarktu někdy může dojít k hádkám a vzájemnému nepochopení. Pacient je najednou méně ochotný souložit a sexu se začne více vyhýbat. Zdravý partner se může cítit odmítnutý a přehlížený, méně atraktivní a nepřitažlivý, kvůli čemu se naštve nebo začne pociťovat sexuální frustraci.

Důležitý je proto upřímný rozhovor, kde vysvětlíte své pocity a to, jak vás omezuje zdravotní stav. Zároveň se zajímejte o pocity a názory partnera. Cílem je najít společný kompromis a domluvit se podle možností.

Intimita není pouze o sexu samotném:

  • líbejte se, mazlete, hlaďte a dotýkejte
  • projevujte si náklonnost a snažte se spolu být častěji
  • mluvte spolu upřímně a nezatajujte své nedostatky či náhlou změnu svých schopností
  • vyzkoušejte nové aktivity jako sport, kulturu a cokoliv dalšího, díky čemu upevníte vztah

 

Možné sexuální dysfunkce po infarktu

Bohužel ne každý pacient se po zotavení cítí dobře a v takové kondici jako dříve. Sexuální dysfunkce postihují muže i ženy. U mužů je to erektilní dysfunkce, u žen suchost vagíny. Kvůli případné depresi a obavám o zdraví může slábnout sexuální libido. Dysfunkce trápí i lidi s nemocným srdcem, kteří infarkt ještě neprodělali.

 

Problémy s erekcí a erektilní dysfunkce

Problémy s erekcí mohou muže trápit před infarktem, ale mohou být také jeho důsledkem. Dostupné léky na erektilní dysfunkci je možné užívat bezpečně i po infarktu. Nesmí se ale kombinovat s nitráty (vyrábí se i ve formě sprejů). Tato kombinace může nebezpečně snížit krevní tlak, vyvolat mdloby a dokonce způsobit infarkt. Nitráty lze užít nejdříve 24 hodin po užití léku na erekci.

Tip pro mužské pacienty po infarktu:

Po infarktu lze slabou erekci podpořit bezpečným rostlinným doplňkem stravy Proerecta KLASIK. Kapsle se užívají občasně v případě potřeby.

KLASIK zlepšuje prokrvení penisu, zpevňuje tak erekci a podporuje erotické libido, které infarkt oslabil.

Proerecta KLASIK pro podporu erekce

Klikněte a podívejte se na všechny účinky přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám doručí do 48 hodin. Ihned můžete podpořit erekci i v případě, že je nyní kvůli infarktu slabá a nevydrží dlouho.

 

Sexuální dysfunkce u žen

Podle studií se jeví, že infarkt má vážnější dopad na zdraví mužů a u žen není až tak závažný. Problémy ale způsobit může.

Kvůli sníženému průtoku krve do oblasti genitálií může u žen dojít ke snížení vzrušení, problémům s dosažením orgasmu a zhoršení vaginální lubrikace (vaginální suchosti neboli vaginální atrofii). Tyto komplikace mohou způsobovat bolest během sexu a snižovat ženám zájem o něj.

Intimní problémy proto řešte se svým gynekologem. Proti vaginální suchosti používejte lubrikační gely.

 

Co jsme o sexu po infarktu zjistili?

  • po infarktu vydržte několik týdnů až 3 měsíce, než se plně zotavíte
  • na bezpečnost sexu se zeptejte přímo kardiologa, který vás ošetřuje
  • aspoň 2 hodiny před sexem nejezte těžká jídla a nepijte alkohol
  • volte méně namáhavé polohy a požádejte své partnery, aby převzali aktivnější roli
  • pokud se budete cítit dobře, odpočatě a uvolněně, pomalu a postupně začněte se se sexem
  • kromě pravidelného sexu se snažte více sportovat a mít fyzickou zátěž, která podpoří zdraví srdce a udrží výkonnost

 

Sex po infarktu – často kladené otázky FAQ

Mohu mít po infarktu opět normální sex?
Ano. Pokud se budete cítit v pořádku a na sex budete mít chuť, opět můžete souložit. Zotavení trvá přibližně 4 týdny. V případě, že jste podstoupili operaci, doba zotavení může být delší. Na bezpečnost sexu se vždy zeptejte ošetřujícího lékaře.
Je vůbec dobrý nápad mít sex po prodělaném infarktu?
Podle studií mají lidé se sexem aspoň 2x týdně menší riziko vzniku infarktu nebo jeho opakování. Sex je forma střední fyzické zátěže, která posiluje zdraví srdce, snižuje krevní tlak, omezuje stres a zlepšuje spánek. Snižuje tak riziko opakovaného infarktu.
Za jak dlouho po infarktu myokardu mohu opět souložit?
Po několika týdnech. Se sexem počkejte, než lékař potvrdí, že máte stabilizovaný zdravotní stav. Zároveň můžete začít se střední fyzickou zátěží jako rychlá chůze, plavání nebo jízda na kole.
Kdy po infarktu určitě nesmím souložit?
Se sexem a jakoukoliv jinou fyzickou zátěží přestaňte ihned, pokud zaznamenáte bolest na hrudi, dušnost a nepravidelný srdeční tep. Přestaňte s námahou a odpočiňte si. Pokud se nepříjemné příznaky do několika minut neztratí, vyhledejte lékařskou pomoc.
Mohu mít sex po bypassu nebo angioplastice?
Zásady bezpečnosti jsou přibližně stejné, i když tyto zákroky si mohou vyžádat delší dobu zotavení.
V jaké sexuální poloze se budu co nejméně fyzicky namáhat?
Za nenáročnou a bezpečnou lze považovat misionářskou polohu nebo sex v sedě. Podívejte se i na 51 méně náročných poloh z Kámasútry. Vyhněte se polohám, které vyvíjejí tlak na oblast srdce a pooperační ránu.
Zvyšuje sex krevní tlak?
Ano, sex zvyšuje tlak krve, ale pouze v malé míře. Zvýšení lze srovnat s rychlou chůzí nebo stoupáním do schodů. Statisticky sex způsobuje opakovaný infarkt u 1 % postižených.
Za jak dlouho se po infarktu mohu vrátit k běžnému životu?
Návrat k běžným činnostem může trvat několik týdnů až maximálně 3 měsíce. Doba zotavení závisí od závažnosti záchvatu, zdravotním stavu, který jste měli před ním a reakci organismu na něj.
Jaká je přibližná doba dožití po infarktu?
Hrubé statistiky tvrdí, že muži mezi 65 až 69 lety, kteří infarkt neprodělali, žili dalších 18,7 let. U mužů po infarktu byla doba dožití pouze 8,3 let.
Jaké je riziko, že se bude infarkt opakovat?
Statisticky až 20 % mužů, kteří již infarkt prodělali, bylo do 5 let hospitalizováno s dalším infarktem. Riziko je poměrně vysoké a nelze jej ignorovat.

VIDEO (česky): Doc. MUDr. Josef Šťásek, Ph.D. mluví o zásadách života po infarktu

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply