Trichomoniáza – příznaky, léčba, prevence a život po vyléčení

Kapavka, syfilis nebo HIV a AIDS nejsou jediné pohlavně přenosné choroby, které si můžete odnést jako nechtěný dáreček z nechráněného pohlavního styku.

Také trichomoniáza je častou nepříjemností po nechráněných erotických hrátkách s náhodným partnerem.

V článku vysvětlím:

  • Jaké má příznaky?
  • Jak se projevuje?
  • Koho nejvíce ohrožuje?
  • S čím si ji můžete splést?
  • A hlavně – jak se léčí?

trichomoniáza, projevy a léčba

 

Trichomoniáza – původ a definice nemoci

Trichomoniáza je sexuálně přenosná nemoc způsobená prvokem bičenkou poševní, latinsky Trichomonas vaginalis. Už z toho názvu je zřejmé, že se jedná o parazitární onemocnění pochvy, tedy hlavně žen.

Právě tento nepříjemný prvok, bičenka poševní, žije v pochvě ženy a v její močové trubici a zde způsobuje velice nepříjemné záněty.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje roční výskyt trichomoniázy na 170 milionů případů. V reprodukčním věku postihuje dokonce kolem 20 % žen. Jedná se tedy o poměrně běžné onemocnění.

Mezi klasické pohlavně přenosné nemoci, které se běžně vyskytují v Česku a které neškodí si připomenout, patří právě syfilis, kapavka, ale i chlamydiové onemocnění, Lymphogranuloma venereum (venerický lymfogranulom).

Sexuálně přenosná je samozřejmě i řada dalších infekcí – například trichomoniáza, kandidóza, genitální opar, vši ohanbí (muňky), moluska či obávaná infekce HIV.

MUDr. Jana Hercogová, bulovka.cz
MUDr. Jana Hercogová

Vyskytuje se sice zejména v rozvojových zemích, ale nevyhýbá se ani vyspělejším státům. Zajímavostí je, že nákaza trichomoniázou se často vyskytuje spolu s kapavkou.

 

VIDEO: Trichomonas vaginalis pod mikroskopem – 40x zvětšeno

trichomonas vaginalis in urine microscopy at 40X power

 

Příznaky a projevy trichomoniázy

Jak poznáte, že máte zrovna trichomoniázu? U žen se projevuje:

  • poševním výtokem, který je většinou hojný, řídký, zelenožlutý, zpěněný, zásaditý a nasládlý,
  • otokem stydkých pysků,
  • bolestivostí zevních rodidel,
  • obtížemi při močení,
  • bolestivým pohlavním stykem,
  • zduřením a zrudnutím poševního vchodu,
  • jahodovým zbarvením poševní sliznice.

Ovšem nenechte se zmást. Ač se bičence poševní nejvíce líbí v pochvě ženy, i muži mohou trichomoniázou onemocnět. Avšak u mužů je projev nemoci mírnější či zcela bez příznaků.

Jen někteří pánové mohou mít přechodně zpěněný nebo hnisavý výtok z penisu, provázený bolestivostí při močení a častým nucením na moč obvykle časně ráno. Jinak většinou trichomoniázu ani nezaznamenají.

Proto jsou právě muži často přenašeči. To ale neznamená, že pro ně není tato choroba nebezpečná. U chronické infekce může dojít až k zánětu prostaty nebo semenných váčků.

 

Jak se oběť nejčastěji nakazí?

Nemoc se přenáší výhradně nechráněným pohlavním stykem. Mimopohlavní přenos je mimořádně vzácný a vyžadoval by naprosté zanedbání základních hygienických pravidel, což tipuju, že u vás nebude ten případ.

Přenos prostřednictvím vody je taky zcela nepravděpodobný. Takže se nemůže stát, že byste trichomoniázu chytili třeba na veřejných záchodcích, z vody v bazénu nebo kupříkladu ze společné deky.

Trichomoniázou můžete onemocnět pouze a jen nechráněným pohlavním stykem, žádným jiným způsobem.

 

Inkubační doba trichomoniázy

Inkubační doba trichomoniázy bývá od 4 do 20ti dní od nechráněného pohlavního styku. V této době se objevují první příznaky onemocnění, tedy poševní výtok, bolest při sexu, obtíže při močení nebo bolestivost zevních rodidel.

 

S čím si trichomoniázu můžete splést?

  • Máte podezření, že jste chytili bičenku poševní?
  • Prožili jste zhruba před 4 až 20 dny nechráněný pohlavní styk?
  • Trápí vás najednou z ničeho nic nevysvětlitelný poševní výtok, obtíže při močení nebo zduření poševního vchodu?

Pak uděláte nejlépe, pokud navštívíte svého lékaře, konkrétně gynekologa. Ten vám udělá poševní stěr, který pošle na analýzu. Jen tato metoda může prokázat přítomnost bičenky poševní.

Nemusíte ovšem hned stresovat, že jste infikovaná. Trichomoniázu si totiž snadno spletete s klasickou kvasinkovou infekcí, se zánětem močových cest nebo třeba s genitálním oparem. Je proto důležité se neukvapit, nic nehrotit a navštívit lékaře.

 

Léčba trichomoniázy

Pokud se trichomoniáza potvrdí, nemusíte se ničeho bát, léčba není ani bolestivá, ani nepříjemná. Lékař vám pouze předepíše speciální lék s názvem metronidazol, který v České republice částečně hradí zdravotní pojišťovny.

Ten budete užívat přesně dle pokynů lékaře. Obvyklá dávka metronidazolu je 500 mg každých 8 hodin. Délka léčby závisí na její účinnosti. Ve většině případů je však léčba po dobu 7 dnů naprosto dostatečná. Účinnost léčby metronidazolem je až 95 %, takže se nemusíte prakticky ničeho bát.

Už za týden budete zase zdravá jako rybička. Jedinou nevýhodou je nutnost léčby i u vašeho partnera. Kdyby se totiž váš partner neléčil, pak byste si trichomoniázu předávali neustále tam a zpátky.

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Co může způsobit neléčená nebo nedoléčená trichomoniáza?

Pokud trichomoniázu budete ignorovat, nebudete řešit její příznaky a nijak ji nebudete léčit, může toto onemocnění přejít do chronické fáze, kdy sice jednotlivé symptomy odezní, avšak infikovaná osoba je i nadále infekční. Tím pádem se nemoc dále roznáší a rozšiřuje. Navíc trichomoniáza usnadňuje průnik HIV infekce.

 

Prevence trichomoniázy

Před trichomoniázou se bohužel nemůžete nijak očkovat nebo jí jinak předcházet. Jedinou prevencí je chráněný pohlavní styk, tedy sex s kondomem. To je zároveň ten nejlepší způsob, jak se vyvarovat všem pohlavně přenosným chorobám. Bohužel zatím žádný jiný způsob neexistuje.

Každá z metod ochrany může v určitém procentu selhat, ale bariérová ochrana, nejúspěšnější je samozřejmě kondom, je v současné době stále považována za vysoce spolehlivou, a pokud člověk používání kondomu zvládne, tak i univerzální.

Ochrání totiž proti prakticky všem patogenům. Mezi preventivní aktivity patří také uvážlivý výběr partnera a partnerská věrnost, případně vzájemná znalost zdravotního stavu.

Přenos infekce při použití kondomu je možný, ale je velmi málo pravděpodobný a souvisí vždy s jeho selháním.

Jak se ochránit před trichomoniázou radí i lékařka MUDr. Hana Zákoucká, vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí:, szu.cz
Jak se ochránit před trichomoniázou radí i lékařka MUDr. Hana Zákoucká, vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí:

 

Život a sex po trichomoniáze

Po prodělání trichomoniázy bohužel nevzniká proti nemoci imunita, takže si na ni i po vyléčení musíte dávat pozor. Ideální je praktikovat pouze chráněný pohlavní styk nebo mít sex jen s partnerem, kterému důvěřujete.

Náhodné známosti v baru jsou sice vzrušující, ale rozhodně nestojí za to riziko a za ty následné potíže. Nakazit se pohlavními nemocemi totiž můžete velmi snadno. Stačí jeden nechráněný sex a život se vám obrátí vzhůru nohama.

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Asi neexistuje pohlavní nemoc, kterou lze brát na lehkou váhu. Stejně tak není radno podceňovat trichomoniázu. Ač se na ní neumírá, stále může přinést řadu nepříjemností a probdělých nocí.

Navíc se jedná o celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou nevirovou chorobu. Proto si dejte pozor na to, s kým provozujete pohlavní styk, a raději se vždy chraňte kondomem.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

Leave a Reply