Zamlklé těhotenství: Je možné, aby žena nevěděla, že je těhotná?

Ano, je to možné. Zamlklé těhotenství (též kryptické, tajné nebo skryté) je to, které zůstává nezjištěno do přibližně své poloviny nebo dokonce až do porodu.

Typické příznaky těhotenství zůstávají mírné nebo zcela neviditelné a těhotná žena si jich nevšímá. Netuší, že je těhotná, takže příznaky přikládá něčemu jinému a přemýšlí, co se vlastně děje. Příznaky jsou někdy natolik slabé, že těhotenství odhalí až lékař, pokud se k němu ovšem těhotná vydá.

Příčinou zamlklého těhotenství může být zhoršené duševní zdraví, nemoc nebo některé úrazy. Tyto vlivy mohou riziko zvyšovat i pokud nejsou jeho přímou příčinou.

V článku se spolu podíváme na typické příčiny a příznaky zamlklého těhotenství a vysvětlíme, co se s krypticky těhotnou ženou bude dále dít, aby se dítě narodilo zdravé a zdravá zůstala také matka.

zamlklé těhotenství

VÍTE, ŽE až jedno ze 475 těhotenství zůstane nezjištěno do 20ti týdnů a tedy do 5ti měsíců? To je více než polovina celého trvání těhotenství, které trvá zpravidla 42 týdnů.

Jedno z 2455 těhotenství zůstává zcela nezjištěno až do porodu.

 

Příznaky zamlklého těhotenství

Příznaky kryptického těhotenství si může těhotná spojovat s jinými zdánlivě nesouvisejícími činnostmi. Příznaky může přikládat třeba užívání či vysazení antikoncepce, pracovnímu nebo sportovnímu vyčerpání, náhlé změně stravování nebo aktuálně prodělané nemoci a podobně.

Prakticky jakákoliv běžná změna v životě může vyvolat některý z příznaků, kterými se zároveň projevuje zamlklé těhotenství:

Některé ženy, které později zjistily, že byly těhotné, hlásily také živé a realistické sny. Ty ovšem zažívají i ženy, které vědí, že jsou těhotné. Odborníci předpokládají, že intenzivnější těhotenské snění je důsledkem kombinace hormonální nerovnováhy a jiných poloh, ve kterých kvůli zamlklému těhotenství spíte. Roste také pravděpodobnost, že si sny zapamatujete, co u netěhotných není pravidlem.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu: Jak bude probíhat a jak dítě poroste?

délka těhotenství

 

Příznaky, kterých si na sobě těhotná nemusí všimnout

Výše jsem vyjmenovala příznaky, kterých si těhotná sice všimne, ale mohou být tak slabé a mírné, že je vůbec nepřikládá těhotenství.

Zde jsou ty, které na sobě nemusí vnímat vůbec:

  • Žádné příznaky těhotenství: Některé ženy si prostě žádných příznaků nevšimnou. Zvracení, křeče, nevolnost, otoky prsou a břicha a tak dále. Není to sice běžné, ale ne každá těhotná je pociťuje.
  • Podceňování příznaků: Mohou být natolik mírné, že je těhotná ignoruje. Nevolnost přikládá podráždění žaludku ze stravy, absenci menstruace přikládá vynechání menstruace a podobně.
  • Žádné těhotenské bříško: V nevýhodě jsou ženy s nadváhou nebo obezitou. U těch se může pomalu rostoucí bříško „ztratit“ a těhotenství zůstane nezpozorované. Upozorňuji, že vám každý lékař doporučí zhubnout ještě před otěhotněním a zdravou váhu si udržet minimálně do porodu. Mezi možná rizika totiž patří těhotenská cukrovka nebo narození příliš velkého a těžkého dítěte (odborně fetální makrosomie).
  • Žádné kopání ani pohyby plodu v děloze: Vždy záleží na tom, v jaké poloze se nachází plod a placenta. Kvůli tomu může někdy trvat déle, než si těhotná začne všímat pohybů plodu.
  • Žádné zjevné změny děložního čípku: Děložní čípek má tendenci začátkem těhotenství změknout. Některé ženy jej kontrolují pohmatem prstu. Tento test ale není spolehlivým způsobem zjišťování těhotenství, proto si vždy raději objednejte těhotenský test nebo jděte na gynekologii.

PAMATUJTE, že u většiny žen nelze těhotenství zjistit ani potvrdit pouze podle toho, jaké mají „pocity v bříšku“. Těhotenské břicho obvykle není viditelné až do druhého trimestru a do té doby nelze cítit ani pohyby a kopání plodu.

 

Příčiny zamlklého kryptického těhotenství

Odborníci zatím bohužel nemají příliš jasno v příčinách vzniku tajného těhotenství. Studie sice pořád probíhají, ale jejich výsledky jsou zatím omezené.

Podle specialistů vzniku zamlklého těhotenství přispívají některé rizikové faktory:

  • Nepřipouštění si těhotenství, a tedy situace, kdy žena nevěří, že by mohla být těhotná. Typickým příkladem je opilá slečna, která s někým měla nechráněný sex, nepamatuje si jej, a proto podle ní není možné, aby byla těhotná. Může to být i milosrdná lež, kterou se snaží zakrýt nevěru před svým podvedeným partnerem.
  • Nová a neznámá zkušenost s příznaky, kdy těhotná prožívá různé nové pocity a příznaky, ale jelikož je nezná, nepředpokládá, že již je těhotná.
  • Životní okolnosti, kdy se žena snaží své těhotenství před veřejností tajit třeba kvůli přísným rodičům, příliš nízkému věku, problémům v práci či vztahu a podobně.
  • Zhoršený duševní nebo fyzický stav či přímo nemoc, které mění uvažování těhotné a těhotenství si neuvědomuje.
  • Rodinná anamnéza a tedy výskyt zamlklého těhotenství u jiných žen v rodině.
  • Trauma. Je to smutné, ale děje se to. Ženy, které otěhotní kvůli znásilnění, zažívají zamlklé těhotenství až do přibližně druhého trimestru. Kvůli prožitému traumatu těhotenství odmítají a nechtějí si ho připustit.

Jistě přemýšlíte, jak je možné být těhotný a zároveň o tom nevědět. Pokud se ale zamyslíte, kolik žen je těhotných jenom ve vašem okolí, jistě chápete, že se mezi nimi můžete najít hned několik, které o tom skutečně netuší.

ZnámýLékař.cz, logo

Veřejná diskuze o tomto problému je omezená, nedostatečná a ženy již od věku mladých dívek nemají možnost dovědět se cokoliv víc. Věřím, že náš článek pomůže těmto ženám a rozhodnou se zajít aspoň na gynekologické vyšetření. Lékař již zjistí, co je přesně ve věci.

Na gynekologii vás může doporučit i praktický lékař, případně si vyhledejte gynekologa ve svém okolí přes stránku ZnámýLékař.cz, kde se k němu můžete rovnou i objednat.

 

Rizika zamlklého těhotenství

Kromě zatím ne zcela pochopených příčin existují určité podmínky, které zvyšují riziko zamlklého těhotenství:

  • Nepravidelné a přerušované krvácení a špinění: Během normálního těhotenství žena nemá menstruaci. Během zamlklého těhotenství ale může žena mírně krvácet a špinit, takže si myslí, že nemůže být těhotná.
  • Nepřesné a nejasné výsledky těhotenských testů: Těhotenský test je obvykle velmi přesný až na 99 %. Může se ale stát chyba a často ji udělá právě těhotná žena, která se testuje nesprávným způsobem nebo v nevhodnou dobu. Je dokonce možné, že těhotenský test bude negativní i pokud je žena skutečně těhotná. Tehdy mluvíme o falešné negativitě.
  • Menopauza: Žena se typicky dostává do menopauzy po 45. roce, někdy i o několik let později. Některé příznaky menopauzy jsou ale podobné těhotenství, takže pokud žena ještě není v menopauze, přičemž si myslí si, že je, může příznaky přikládat právě menopauze a ne zamlklému těhotenství.
  • Někdejší problémy s plodností: Pokud se žena dlouhá léta neúspěšně snažila otěhotnět, může pro ní být velmi těžké uvěřit, že se jí to konečně skutečně povedlo. S podezřením doporučuji udělat si těhotenský test. Klikněte a objednejte si ho pohodlně a diskrétně přes on-line lékárnu Pilulka.cz. Těhotenství dovede na 100 % potvrdit až lékař.
  • Selhání antikoncepce: Antikoncepce rovněž není stoprocentně spolehlivá. Chrání na pouhých 94 %, takže 6 žen ze 100 otěhotní i přes užívání antikoncepce. Tehdy si těhotenství nepřipouští, protože nepředpokládá, že by neúčinkovala podle představ. Zároveň ignoruje případné příznaky.
  • Nedávné těhotenství: Někdy se může ovulace objevit po porodu rychleji, než by čerstvá matka čekala (dříve než za 6 týdnů). Známky nového raného těhotenství tak nemusí být natolik zjevné, navíc si je může těhotná spojovat s předešlým těhotenstvím. To aktuální proto nevědomky ignoruje.

 

Zdravotní příčiny zamlklého těhotenství

OPAKUJI, že příznaky zamlklého těhotenství mohou být stejné jako příznaky normálního těhotenství, avšak krypticky těhotná žena je prožívá buď velmi mírně, přisuzuje je jiným příčinám nebo je zcela popírá a ignoruje.

 

Zdravotní rizika, která může zamlklé těhotenství vyvolat

Těhotenství vyžaduje dohled lékaře, protože i několik málo dnů nezjištěného těhotenství může být nebezpečné pro dítě i matku. Zde je několik možných rizik:

  • Žena, která neví, že je těhotná, nezískává předporodní péči. Ta je ovšem nezbytná pro bezpečné a zdravé těhotenství, takže v případě pochybností si určitě udělejte minimálně těhotenský test.
  • Bez potřebné prenatální péče prudce roste riziko vzniku vysokého krevního tlaku (preeklampsie) nebo těhotenské cukrovky, přičemž tyto stavy vyžadují léčbu.
  • Pokud vydrží těhotenství skryté až do porodu, žena si neuvědomí, že se potřebuje dostat do porodnice. Pokud se tam nedostane včas, bude muset porodit sama a to bez jakékoliv odborné pomoci.
  • Děti z kryptických těhotenství mají zvýšené riziko podváhy (nízké porodní hmotnosti), nebo se narodí předčasně před 37. týdnem.
  • Pokud žena o těhotenství nevěděla a nepřestala kvůli němu kouřit, pít či užívat drogy, plod může být ohrožen různými abnormalitami, defekty a nesprávným vývojem.
  • Pokud se matka rozhodne pro potrat, čím déle těhotenství trvá, o to vyšší je riziko problémů s potratem spojených.

V TĚHOTENSTVÍ POZOR NA ALKOHOL: Fetální alkoholový syndrom poškozuje mozek a orgány dítěte. V těhotenství alkohol vůbec nepijte. Vady si dítě ponese doživotně.

fetální alkoholový syndrom

 

Jak se se zamlklým těhotenstvím vyrovnat?

Pokud zjistíte, že jste byla těhotná až po 20. týdnu nebo ještě později, první, co vás propadne, je strach a silný stres. Můžete se začít bát o své zdraví a o zdraví dítěte. Pravděpodobně budete litovat, že jste si celou tu dobu nestihla užít jako ostatní matky. Pamatujte, že všechny tyto emoce jsou zcela přirozené a pochopitelné.

Pokud máte zatím před porodem, ještě pořád je možnost získat řádnou prenatální péči. Odborníci vám poradí, co je pro vás v tento okamžik nejvhodnější od přípravy na mateřství až po bezpečný porod.

 

Co jsme zjistili o zamlklém těhotenství?

  • Zamlklé těhotenství je stav, kdy si žena neuvědomuje, že je těhotná aspoň do 20. týdne (do 5 měsíce) těhotenství, vzácně i déle až do porodu.
  • Ke kryptickému těhotenství může dojít, pokud si žena nevšimne žádných těhotenských příznaků, případně jsou tak slabé a mírné, že je zcela odignoruje.
  • Těhotná příznaky mylně připisuje jiným stavům.
  • Vždy je důležité získat lékařskou pomoc. Pokud myslíte, že byste mohla bát těhotná, v první řadě si udělejte těhotenský test a zajděte na gynekologické vyšetření.

Byla jste také zamlkle těhotná? Jak se vám a dítěti vede dnes? Jste zdraví nebo se na vás komplikace nějak projevuje?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s našimi čtenáři. Děkujeme za každý váš příspěvek do diskuze pod článkem 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Opožděný porod po termínu: Ohrozí zdraví dítěte narození po 42. týdnu?

opožděný porod

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply