Alergie na sperma: Jak se projevuje, léčí a jak ovlivňuje šanci mít dítě?

Alergie na sperma je problém, který ohrožuje uspokojivý sexuální život alergika i jeho partnera. Alergie nezpůsobuje neplodnost, ale může ztížit cestu k vlastnímu dítěti.

V článku vysvětlím projevy alergie na sperma a dostupné metody léčby. Pokud jste alergičtí, začněte se ještě dnes chránit kondomem před kontaktem s ejakulátem.

alergie na sperma

 

Co je alergie na sperma a jak je rozšířená?

Alergie na sperma je alergická reakce organismu na specifické proteiny, které obsahuje většina spermií. Stav je častější u žen, i když alergický může být i muž a to buď na vlastní sperma nebo na sperma sexuálního partnera stejného pohlaví.

Přesná statistika lidí alergických na sperma neexistuje. Odborníci ale mají za to, že alergie postihuje až 8 % žen. Číslo tak není zanedbatelné. Nepříjemných příznaků si všimne zhruba 40 % postižených žen.

Pokud je muž alergický na vlastní sperma, odborně trpí postorgasmickým syndromem. Ten sebou nese další příznaky jako slabost a únava, podrážděnost, bolesti svalů, úzkosti nebo poruchy řeči. Pro muže i ženy je obvykle náročné rozpoznat, že za nepříjemné stavy může právě alergie na sperma.

Za hlavní nevýhodu alergie lze považovat problém s početím u žen. Muž obvykle dovede oplodnit partnerku a zplodit vlastní dítě i pokud je alergický.

 

Příznaky alergie na sperma

příznaky alergie na sperma

Alergie se projevuje stejně jako jiné alergie podrážděním v místě kontaktu s ejakulátem

Alergie se začne projevovat, když se vystavíte ejakulátu. Nejčastěji při sexu nebo při masturbaci. Ojediněle se může alergik o sperma pouze otřít třeba při použití toalety nebo nevypraného ložního či spodního prádla. Riskantní je také manipulace s kontaminovanými kondomy nebo sexuálními pomůckami.

Alergie na sperma se projevuje:

 • zarudnutím pokožky v místě kontaktu
 • pálením a otokem postiženého místa
 • bolestí
 • svěděním a kopřivkou
 • kýcháním a podrážděním dýchacích cest, hleny

Tyto běžné příznaky jsou velmi podobné jiným alergiím, třeba na potraviny, prach nebo chemikálie.

U žen se alergická reakce projevuje typicky v pochvě nebo na vnější straně vagíny. U mužů je nejčastěji postižena hráz, penis a oblast podbřišku. Zarudnout a natéct může ale kterékoliv místo, kam ejakulát ukápne. Typicky ruce, obličej, prsa a hruď, břicho nebo anální otvor.

Reakce se obvykle projeví pouze lokálně na místě, kterého se ejakulát dotkne. Někdy ale může alergik pociťovat příznaky po celém těle. Muži s alergií na vlastní sperma mohou po orgasmu a ejakulaci cítit silnou únavu, zvýšenou teplotu až horečku a stavy velmi podobné chřipce.

Příznaky se objevují zhruba do 30 minut od vystavení se ejakulátu. Zklidní se do několika hodin až dnů, přičemž vždy záleží na závažnosti alergie.

 

Projevy závažné alergické reakce na sperma

Ve vážnějších případech může alergie vyvolat anafylaxi (anafylaktický šok). To je život ohrožující, prudká a nadměrná reakce organismu na styk s alergenem. Ve spermatu je alergenem konkrétní protein.

Anafylaxe nastupuje velmi rychle a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud na ni máte podezření, neváhejte volat záchrannou službu.

Anafylaxe na sperma se projevuje:

 • problematickým dýcháním až dušením
 • sípáním
 • otoky hrdla a jazyka
 • zrychleným nebo zpomaleným pulsem
 • závratěmi, upadáním do bezvědomí
 • nevolností, zvracením a průjmem

 

Co vyvolává alergii na sperma a kdo je v největším ohrožení?

Alergie je důsledkem imunitní reakce organismu na proteiny obsažené ve spermiích. Alergie se projevuje při nechráněném sexu, kdy se ejakulát dostane na pokožku nebo do úst alergika.

Alergii mohou vyvolat i zbytky některých léků (rezidua) nebo určitých potravin, které se dostávají do ejakulátu. Pokud máte alergii třeba na rajčata a muž jich sní hodně, můžete na jeho ejakulát reagovat alergicky.

Alergie se může vyvinout i náhle a postihne lidi, kterým sperma doposud žádnou reakci nevyvolalo. Typicky se může objevit s novým sexuálním partnerem, který má jiné složení ejakulátu.

Alergie se může objevit kdykoliv během života. Nejčastěji ji ale hlásí ženy ve věku zhruba 30 let. Vědecká studie zjistila, že mnohé alergičky trpěly vaginitidou, což je zánět pochvy získaný na základě infekce, podráždění poševní sliznice, poklesu hladiny estrogenu nebo jiné alergie.

 

Jak alergolog diagnostikuje alergii na sperma?

Pokud jste po kontaktu s ejakulátem pocítili výše zmíněné příznaky, zajděte si na vyšetření na alergologii nebo imunologii. Pokud alergologa nemáte, nechte se k němu doporučit praktickým lékařem.

Zde není prostor pro strach nebo stud. Lidé mají různé alergie a alergolog je zde od toho, aby alergie léčil. Vůbec se mu nestyďte přiznat, že jste příznaky zaznamenali po kontaktu s ejakulátem.

Tím, že je v Česku alergie na sperma poměrně málo rozšířená, může se stát, že ji lékař napoprvé klasifikuje nesprávně. Může ji zaměnit za jiný zdravotní stav, třeba:

Pokud nabudete pocit, že se lékaři nepovedlo alergii identifikovat, můžete jej požádat o intradermální kožní test. Pro tento test bude lékař potřebovat vzorek partnerova ejakulátu. Lékař ejakulát naředí a malé množství vstříkne pod kůži. Pokud se objeví alergická reakce, může diagnostikovat alergii na sperma.

Pokud vzorek reakci nevyvolá, lékař může pokračovat krevními testy nebo pokročilejšími diagnostickými metodami.

 

Jak lze léčit alergii na sperma?

Není zaručeno, že se lékaři povede zbavit vás alergie. Cílem léčby ale bude minimalizovat nepříjemné projevy a předcházet jim. Chránit se můžete i sami a to používáním kondomu při sexu i společné masturbaci. Ejakulát se vás „nesmí dotknout“.

Větší problém mají muži alergičtí na vlastní sperma. I pro ně je vhodné nosit kondom, aby ejakulát nedráždil jiné části těla. Jelikož se ale při ejakulaci dotýká močové trubice a žaludu, kondom alergické reakci zcela nezabrání.

 

Desenzibilizace pacienta

Desenzibilizace spočívá v naředění roztoku se spermiemi a jeho aplikaci do pochvy nebo na penis pacienta v několika krátkých intervalech. Alergenu je tak méně a působí slaběji. Lékař bude roztok aplikovat do té doby, než organismus nebude schopný jeho působení vydržet a reagovat bez příznaků.

Poté desenzibilizace pokračuje v pravidelném vystavování se alergenu, aby lékař zvýšil a udržel vaši toleranci. Může vám proto nařídit souložit každé dva nebo tři dny. To se alergikům může zdát až moc, protože se mohou obávat negativních důsledků. Pokud ale jde o doporučení lékaře, nelze oponovat.

 

Léky

Lékař může předepsat antihistaminikum, které budete užívat před každou sexuální aktivitou. Tyto léky vás ochrání před vznikem alergické reakce, případně ji budou tlumit na minimum. Vždy je ale nutné vzpomenout si na ně a užít je.

V závažných případech anafylaxe může lékař předepsat EpiPen. Je to injekce, kterou si pacient píchá sám jako první pomoc při těžké alergické reakci.

 

Ovlivňuje alergie na sperma plodnost pacienta?

Muž s alergií na vlastní sperma obvykle produkuje kvalitní, zdravé a rychlé spermie, takže jeho plodnost není v ohrožení. Pokud jste muž a snažíte se o dítě, ale zatím se to nepovedlo, nechte si poradit článkem Podpora plodnosti muže: 16 kroků, které z vás udělají silného, pohledného a zdravého tatínka.

Alergie ale může ztížit otěhotnění alergickým ženám. Samotná alergie sice nemá vliv na plodnost, ale její závažnější příznaky mohou narušit schopnost provozovat sex. Symptomy mohou být natolik závažné, že se alergička začne sexu vyhýbat.

Alergické ženě obvykle postačuje nařízená desenzibilizace a předepsaná antihistaminika. Díky léčbě bude žena souložit ochotněji a bez závažnějších problémů.

Pokud je alergie závažná, pořád existují metody asistované reprodukce, konkrétně intrauterinní inseminace (spermie se zavedou tenkým katétrem přímo do dělohy pacientky) nebo in vitro fertilizace (vajíčko je oplodněno spermií mimo dělohu v Petriho misce a embryo se následně vloží do dělohy).

V obou případech se ze spermií odfiltruje riziková bílkovina, takže při přenosu do dělohy nedojde k alergickým reakcím. Úspěšnost umělého oplodnění nelze předem předpovědět. Lékař vám navrhne nejvhodnější metodu, takže se s ním určitě poraďte.

Zdravá žena bez alergie na sperma má šanci na otěhotnění 20 až 35 %. Alergička má šanci nižší v rozmezí 5 až 15 %.

DOBRÉ RADY I PRO ALERGIČKY: Podpora plodnosti ženy: 20 rad pro otěhotnění do půl roku. Navíc budete zdravá, vitální a vždy veselá.

podpora plodnosti ženy, jak rychle otěhotnět

 

Jaké další komplikace může alergie na sperma vyvolat?

Nejvážnějším stavem je životu nebezpečná anafylaxe. Rychlou pomoc si zavolejte, pokud se u vás objeví dušení, silný otok, změny srdečního pulsu, závratě a upadání do bezvědomí.

Zde zmíním, že alergie může mít i negativní dopad na partnerský vztah. Pokud se jeden z partnerů začne sexu vyhýbat, druhý bude logicky nervózní a sexuálně frustrovaný. Doporučit lze párovou vztahovou terapii, kde vám odborník pomůže zorientovat se v problému a naučí vás pracovat s ním tak, aby nepoškozoval sexuální ani partnerský vztah.

Zatím není známo, zda je alergie na sperma dědičná a může se přenést i na vaše budoucí děti.

 

Alergie na sperma a často kladené otázky FAQ

Jak častá je alergie na sperma?
Alergií trpí zhruba 8 % žen. O mužských pacientech zatím není podrobnější přehled.
Jak se alergie na sperma projevuje?
Změna barvy pokožky, pálení, podráždění a zarudnutí v místě kontaktu s ejakulátem, svědění, kopřivka, potíže s dýcháním, zvýšená teplota a zažívací potíže.
Jak dlouho po kontaktu se spermatem se budou projevovat alergické reakce?
Alergik příznaky pocítí zhruba za 10 až 30 minut. Odezní obvykle do několika hodin, nejpozději dnů.
Co konkrétně je alergenem?
Specifická bílkovina (protein) přítomná ve spermiích.
Mohu být jako muž alergický na vlastní sperma?
Alergie je častější u žen, ale ano, i muž může být alergický na svoje sperma nebo na sperma jiného muže.
Mohu jako žena otěhotnět, i když jsem na sperma alergická?
Ano, obvykle je to možné. Alergie nemá vliv na ženskou plodnost. Pokud je ale závažná, pořád lze otěhotnět díky metodám asistované reprodukce.
Může se alergie na sperma objevit náhle ze dne na den?
Ano, je to možné. Náhle se může objevit i s dlouholetým sexuálním partnerem, případně se projeví při sexu s novým partnerem.
Jak se alergie na sperma léčí?
Lékař může nařídit tzv. desenzibilizaci, kdy bude alergikovi pravidelně podávat zředěný alergen. Cílem je vybudování tolerance. Nepříjemné příznaky lze tlumit antihistaminiky.

 

Co jsme o alergii na sperma zjistili?

Alergie na sperma je poměrně vzácný stav a celosvětově trápí cca. 8 % žen. Může se objevit i u mužů, ale u nich přibližný počet postižených není znám. Jako i ostatní alergie může existovat již od narození, objevit se kdykoliv během života a kdykoliv se zase sama ztratit.

S podezřením na alergii navštivte alergologa, imunologa nebo aspoň praktického lékaře. Čím dříve se mu povede problém diagnostikovat, o to rychleji vás dovede zbavit negativních příznaků.

Neléčená alergie vás může obrat o chuť na sex a poškodit váš vztah. Lékař s vámi bude diskutovat o zvládání příznaků a o dostupných možnostech založit vlastní rodinu.

Máte vlastní zkušenost s alergií na sperma? Nebo znáte alergika ve svém okolí? Váš názor nás zajímá, proto se určitě vyjádřete do komentáře pod článkem.

Za redakci Erekce.cz vám přeji pevné zdraví a bezproblémový sexuální život bez alergií 🙂

VIDEO (anglicky): Mužská alergie na vlastní sperma

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply