Podpora plodnosti ženy: 20 rad pro otěhotnění do půl roku. Navíc budete zdravá, vitální a vždy veselá.

Podpora plodnosti ženy je velice zodpovědná snaha nejen o otěhotnění, ale také o zdraví miminka. Přirozené metody, které vám v článku doporučíme, povedou kromě zlepšení fertility ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. Zdravá, silná a vitální žena má ty nejlepší předpoklady stát se zodpovědnou, pečující a vždy dobře naladěnou maminkou.

Jelikož jsme si v redakci jistí (včetně maminek v redakci 🙂 ), že přesně takovou maminkou se chcete stát, přijměte tyto dobré rady gynekologů, porodníků a dalších specialistů na podporu plodnosti. Přejeme co nejrychlejší otěhotnění, bezproblémové těhotenství a zdravé děťátko.

MYSLETE I NA BUDOUCÍHO TATÍNKA: I silná mužská plodnost je velice důležitá pro zdraví dítěte. Zde najdete článek 16 tipů pro podporu mužské plodnosti. Jste na to sami dva, takže se snažte o co nelepší plodnost společně. Budete se motivovat vzájemně a dosáhnete tak ještě lepších výsledků.

podpora plodnosti ženy, jak rychle otěhotnět

 

Na co myslet před otěhotněním?

Každý gynekolog a porodní specialista vám při snaze otěhotnět poradí „hlavně netlačte na pilu„. Nespěchejte, protože pokud se to měsíc-dva nepovede, mnohé ženy se dostávají do stresu a leknou se, že neotěhotní nikdy. Stres a strach je v tomto případě nepřítel. Zhoršuje hormonální rovnováhu a ta otěhotnění zpomaluje.

Milujte se vždy, když budete mít chuť, nedávejte si žádné deadliny, které by vás stresovaly. Sex si užívejte a neberte ho jako pracovní projekt, který se musí podařit hned napoprvé. Dítě berte jako plod své lásky, proto žijte šťastně a těšte se na to, co již brzy jistě bude.

Určitě si ale zajděte na gynekologickou prohlídku a partnera pošlete na vyšetření spermiogram. Budete mít jistotu, že jste plodní a početí nic vážného nebrání.

Nelze totiž přesně určit, kdy dojde k otěhotnění. Statisticky se povede otěhotnět zdravým párům s pravidelným sexem do přibližně jednoho roku od vysazení antikoncepce a sexu bez kondomu.

  • polovina párů otěhotní do půl roku
  • zbylé páry do přibližně jednoho roku
  • šance na otěhotnění klesá na 90%, pokud je žena ve veku 35-39 let

K početí dojde, když zdravá spermie dosáhne zdravé vajíčko. Sledujte si proto ovulaci a partnerovi o plodných dnech vždy řekněte. Ty nastávají zhruba 8-19 dnů po menstruaci, ale snažit se můžete kdykoliv se vám zachce. V případě nepravidelné menstruace se na vhodnou dobu zeptejte gynekologa.

 

Jednoduché tipy pro podporu plodnosti ženy

Tyto rady můžete vyzkoušet hned dnes. Jde o prospěšné změny návyků a životosprávy, které vás v ničem neomezí a lehce je zvládnete. Nemusíte kvůli nim nic nakupovat ani nikam chodit. Ideální je začít s nimi aspoň 4 měsíce před plánovaným otěhotněním.

 

Nechte se řádně vyšetřit

vyšetření ženské plodnosti

Kromě gynekologa si v rámci prevence zajděte za všemi lékaři.

Nemluvíme pouze o gynekologovi. K lékaři můžete zajít na celkovou preventivní prohlídku hned jak bude mít volný termín. Nechat se zkontrolovat před snahou o dítě je velice zodpovědné.

Je vhodné změřit krevní tlak, ověřit zdraví zubů, zrak, zjistit riziko rakoviny, zkontrolovat sílu imunity, podívat se na funkce štítné žlázy, zjistit případné alergie, samozřejmě prohlédnout reprodukční orgány a podobně. Pokud o nějaké nemoci víte již teď, snažte se ji co nejrychleji doléčit ještě před těhotenstvím.

S lékařem konzultujte všechny léky, které užíváte. Některé mají nepříznivý vliv na plodnost, a pokud o nich lékař netuší, nemůže předepsat jiné ani změnit dávkování. Plodnost ovlivňují léky na depresi nebo vysoký krevní tlak, dále pak různé hormonální léky nebo léky na rakovinu.

Mnohé zdravotní komplikace a nemoci se pronášejí z matky na dítě, takže si udělejte přehled možných rizik. To samé platí i pro partnera. Dítě vzejde z jeho spermie.

 

Vyřaďte antikoncepci

vyřazení antikoncepce pro podporu plodnosti ženy

Antikoncepci vyřaďte hned jak se domluvíte na miminku.

Přestat užívat antikoncepci se doporučuje aspoň měsíc, ideálně ale až 4 měsíce před snahou otěhotnět. Až budete s partnerem připravení, antikoncepci prostě skryjte do šuplíku a sexujte už jenom naostro. Prakticky ihned dojde ke spontánní ovulaci, zároveň by měl být cyklus pravidelný a bezproblémový.

 

Jezte zdravě

jídelníček pro podporu plodnosti ženy

Stravu mějte pestrou, nedržte škodlivé diety a nepodléhejte moderním stravovacím trendům.

Věřte, že i tu nejsladší laskonku a ten nejvysmaženější křupavý řízeček lze nahradit zdravou a neméně chutnou alternativou. Nezdravá jídla přidávají nejenom na váze, ale také tělo zahlcují škodlivinami a nenápadně ovlivňují všechny tělesné procesy včetně cyklů a těhotenství.

Pamatujte, že „jste to, co jíte“ a my nevěříme, že právě vy chcete být buchtička, koláček nebo fast-foodíček 🙂 Zdravá strava v prvních 1000 dnech života dítěte je zcela zásadní pro jeho zdravý vývoj. Týká se to samozřejmě i vývoje plodu v děloze. Vy jste ta, kdo dítě krmí v bříšku a kojí po narození. Co jíte vy sama, to jí i dítě. Mějte to vždy na paměti.

Váš jídelníček by měl ode dneška až navěky obsahovat:

  • hlavní živinysacharidy, tuky a bílkoviny, a tedy všechny skupiny potravin – zeleninu, ovoce, maso včetně vnitřností, ryby a mořské plody, mléčné výrobky, ideálně kysané, luštěniny, obiloviny, celozrnné výrobky, ořechy a semena, různé klíčky a co vás všechno napadne, samozřejmě s důrazem na šetrné zpracování. Slaďte českým medem.
  • pokud máte možnost, nakupujte co nejméně chemicky ošetřované BIO ovoce a zeleninu, maso, vajíčka a mléčné výrobky z farem a podobně. Ano, kvalitní potraviny jsou drahé, ale mají smysl pro podporu plodnosti. Pokud kouříte, přestaňte a měsíčně máte další 2 tisícovky k dobru na potraviny.

 

Vždy buďte hydratovaná

hydratace a podpora ženské plodnosti

Lepší nápoj než čistou vodu ještě nikdo nevymyslel.

Voda je základem života. Pijte kohoutkovou vodu, jednou za pár dnů minerální vodu (střídejte značky, každá má jiné poměry látek), bylinkové čaje, mléko a občasně čisté ovocné a zeleninové džusy. Kávu buď vůbec nebo malé množství, alkohol ideálně žádný.

 

Buďte často na slunci

vitamín D podpoří plodnost ženy

Téměř všechen vitamín D přijímáme ze slunečního záření.

Venku jste pravděpodobně denně a pokud ne, buďte. Udělejte si krátkou procházku nebo se najezte na zahrádce či na balkóně. Slunce nám totiž dodává důležitý vitamín D. Ten zvyšuje produkci potřebných ženských hormonů, optimalizuje cyklus a zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

Denně se doporučuje strávit na slunci 30 minut. Během zimních měsíců můžete zvážit i doplněk stravy, ale jelikož slunce svítí i během zimy, snažte se na něj najít několik minut denně.

TIP: Vitamín D3 a další prospěšné látky obsahuje český doplněk pro podporu plodnosti Proeretca WOMEN.

Klikněte a podívejte se na kompletní složení a všechny potvrzené účinky.

Proerecta WOMEN

 

Udržujte vagínu přirozeně zdravou

Nepoužívejte žádné chemikálie. Voňavé tampony nebo vaginální spreje jsou plné agresivní chemie, která mění pH v pochvě. Rovněž vyřaďte lubrikační gely a výrobky pro zvýšení stimulace. Lze je pohodlně nahradit olivovým nebo kokosovým olejem.

Změna prostředí pochvy může způsobovat záněty, které následně brání průniku spermií a organismus se je snaží hubit jako nežádoucí buňky.

Při snaze otěhotnět by měla být vagína v naprosto přirozené formě včetně své chuti a aroma. Nic nemusíte přikrášlovat. Buďte přirozená.

 

Po sexu si chvilku odpočiňte

Po partnerově ejakulaci neutíkejte hned do koupelny. V klidu si lehněte a nechte tělo 10 minut „vstřebat“ všechno sperma. Vždy se snažte, aby do vás putovalo co nejvíce ejakulátu a partner nevrcholil mimo vagínu.

 

Vždy dostatečně odpočívejte

odpočinek pro podporu plodnosti ženy

Dobrý odpočinek je ideální odměna po výkonu v práci nebo tělocvičně.

Pro podporu plodnosti musíte být vitální, silná a zdravá. Toho lze dosáhnout pouze s pravidelným a dostatečným odpočinkem. Během spánku se tělo uzdravuje, regeneruje a nabíjí.

Ložnici mějte vždy připravenou na kvalitní spánek, a tedy dobře vyvětranou, dobře zatemněnou, bez zdrojů rušivého světla a zvuků, s dostatečně velkou a pohodlnou postelí. Před spánkem vypijte šálek heřmánkového čaje nebo sklenku teplého mléka s medem a skořicí.

Aspoň 2 hodiny před spaním nekoukejte do telefonu ani televize, nekuřte, nepřejídejte se a tekutin nepijte moc, aby vás v noci nebudilo nutkání na malou.

 

Středně náročné tipy pro podporu plodnosti ženy

Pro tyto rady budete muset udělat něco navíc. Něco speciálního si koupit, něco nainstalovat do mobilu, vést si poznámky a více se pozorovat. Pořád ale jde o zajímavé aktivity, které vám jako zodpovědné mamince jistě nebudou dělat problém.

 

Mějte jistou dostatku živin ve stravě

Věechny důležité látky najdete v pestré, čerstvé a vydatné stravě. Během doby před a během těhotenství ale organismus potřebuje vyšší příjem některých látek, protože má také vyšší výdej.

Optimální příjem pomohou dosáhnout přírodní rostlinné doplňky stravy.

Abyste si nemusela lámat hlavu, kde tyto látky přijmout, doporučujeme český doplněk Proerecta WOMEN s mnoha prospěšnými účinky.

Podporuje plodnost, udržuje hladinu hormonů potřebných pro otěhotnění, upravuje nepravidelnou menstruaci, takže budete mít větší jistotu plodných dnů, a zároveň tlumí nepříjemné příznaky menstruace a navzuje menstruační komfort.

Doporučujeme užívat aspoň do otěhotnění. Balení obsahuje 30 dávek, takže pokud se vám povede otěhotnět do půl roku, budou vám stačit 3 až 6 balení. Užívejte pravidelně.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Klikněte a seznamte se se všemi účinky prospěšné Proerecty WOMEN přímo na e-shopu.

 

Mějte přehled o své ovulaci

ovulační kalendář

Plodné dny dovedete jednoduše zjistit díky technologiím.

Ovulace je část cyklu, během které se uvolňuje vajíčko. Zdravá spermie uvolněné vajíčko najde a oplodní jej. K ovulaci dochází jednou za menstruační cyklus a uvolněno je vždy pouze jedno vajíčko. Pokud věc nenecháte náhodě, je dobré znát nástup své ovulace.

Hlavně mladší ženy, které doposud užívaly antikoncepci, často netuší, kdy se do ovulace dostanou. Běžný cyklus trvá 25 až 35 dní. Při pravidelném cyklu dochází k ovulaci:

  • kolem 21. dne při cyklu 35 dní
  • kolem 14. dne při cyklu 28 dní
  • kolem 11. dne při cyklu 25 dní

Pokud máte pochybnosti, na internetu najdete i ovulační kalkulačky, které vám pomohou plodné dny lépe sledovat, případně si veďte menstruační deník či kalendář, který najdete i jako aplikaci do mobilu.

 

Sledujte si bazální teplotu

Nárůst bazální teploty ohlašuje ovulaci, a tedy plodné dny. Bohužel obyčejný teploměr bazální teplotu neměří. Výběr speciálních bazálních teploměrů nakoupíte pohodlně a diskrétně v on-line lékárně Pilulka.cz (klikněte a podívejte se).

Zvýšení bazální teploty ovlivňují hormonální změny. Bazální teploměr bohužel funguje spolehlivě pouze pro ženy s pravidelnou menstruací. Pro ženy s nepravidelným cyklem jsou přesnější ovulační testy. Zároveň jsou jednodušší na použití.

bazální teploměr

Klikněte a podívejte se na potřebné informace přímo v lékárně Pilulka.cz.

 

Vypočítejte ovulaci pomocí ovulačního testu

Ovulační test měří zvýšené hladiny specifických hormonů přímo z moči, takže použití je rychlé, jednoduché a s přesnými výsledky (až 99%). Ihned víte, zda právě ovulujete, takže můžete ihned reagovat.

Testy vás zároveň upozorní na nepravidelnosti a problémy s ovulací. Až třetina neplodných žen trpí hormonální nerovnováhou, která narušuje pravidelnost ovulace a snižuje šance na otěhotnění. Test vás navede správným směrem.

digitální ovulační test

Klikněte a podívejte se na potřebné informace přímo v lékárně Pilulka.cz.

 

Nepijte alkohol

alkohol škodí ženské plodnostiPřemíra alkoholu škodí vždy a nejen během snahy otěhotnět.

Vzdání se alkoholu řadíme mezi středně náročné. Pro mnohé ženy, bohužel pořád mladší ženy, se stala lahev vína nebo pár panáků denně „nepsanou normou“. Chtějí tak ulevit stresu a z občasné chuťovky se může rychle stát návyk. Přispěla tomu i nedávná karanténa, omezené styky s přáteli a domácí nuda.

Pokud pít, tak umírněně, protože malé množství otěhotnění neohrožuje. Jedna sklenka vína za večer stačí. Věřte, že si jí vychutnáte mnohem intenzivněji, než celou láhev.

2 a více flašek vína za týden již škodí, konkrétně snižují plodnost až o 18%. Zcela určitě zakažte popíjení i partnerovi, protože alkohol má na jejich plodnost stejně škodlivý vliv.

O negativním vlivu alkoholu na ženskou a mužskou plodnost jsme psali v podrobném článku.

alkohol a plodnost

 

Během sexu zapojte polohy pro podporu plodnosti

Jelikož v této době souložíte častěji, máte více času na nové polohy a experimentování. Zároveň vám změny pomohou vyhnout se stereotypu, který trápí partnery v delších vztazích.

Vhodné jsou polohy, při kterých se penis dostane co nejhlouběji do vagíny a sperma se tak rychleji dostane k vajíčku.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Které sexuální polohy urychlí oplodnění?

 

Sex mějte pravidelný

pravidelný sex pro podporu plodnosti ženy

Během plodných dnů (a klidně i mimo ně) se partnerovi nestyďte připomenout.

Pro zdraví reprodukční soustavy a vitální sexuální funkce jsou ideální aspoň 4 styky týdenně. Zároveň zvýšíte šance, že bude spermie přítomna u vajíčka v tom správném okamžiku.

Pokud muž zadržuje spermie, stárnou a jejich kvalita klesá. Pokud nesouloží a zadržuje je, riskujete, že během sexu vajíčko oplodní právě ta slabší. Muž by měl ejakulovat co nejčastěji, aby byly spermie vždy čerstvé a silné.

Nesouložte pouze během ovulace, protože ani tehdy není 100% šance, že otěhotníte. Proto má smysl souložit prakticky kdykoliv se zřetelem na datum ovulace.

 

Náročnější rady pro zlepšení ženské plodnosti

Tyto tipy jsou velice efektivní, ale budete kvůli nim muset vyjít ze své komfortní zóny. Začít s aktivitami, které jste ještě nedělala, omezit škodlivé faktory, „zatnout zuby“ a vydržet. Máte v rukou zdraví svého budoucího miminka, takže určitě zvládnete vše, co vám zde doporučíme.

 

Co nejvíce se vyhýbejte toxinům a škodlivinám

toxiny ohrožující ženskou plodnost

Snažte se zbavit co nejvíce plastů, chemie, drogerie a kosmetiky.

I toto je náročný krok, protože toxiny jsou ve vzduchu, vodě, půdě, doma i na pracovišti a nelze se jim vyhnout úplně. Proto musíte cíleně změnit návyky, aby byly jejich negativní dopady co nejmenší a žila jste co nejčistěji.

Odbřemeňte svou domácnost od přebytku plastů, drogerie a kosmetiky. Začněte nakupovat bezobalově. Mějte pouze ty nejzákladnější potřeby. Buďte často v přírodě na čerstvém vzduchu. Nejezte zpracované potraviny a polotovary v „krásných“ obalech. Používejte skleněné, kovové a textilní obaly.

Úplně zásadní je ale přestat kouřit. I cigareta denně nebo pasivní kouření je pro organismus doslova nálož toxinů, ze kterých ani jeden plodnosti neprospívá. Toxiny škodí vajíčkům a také spermiím.

Plodu v děloze mohou poškodit DNA a způsobit tak doživotní zdravotní komplikace včetně nesprávného vývoje. Několik let s tabákem snižuje plodnost až o polovinu. Dále pak kouření způsobuje předčasný nástup menopauzy a to i u mladých žen kuřaček.

 

Vyhýbejte se stresu a buďte optimista

stres a ženská plodnost

Proti stresu je opět výborný sport, zejména jóga.

Stres zažíváme všichni a na vás jako budoucí maminku mohou i běžné události působit jako hotová pohroma. I proto jsme vyhýbání se stresu zařadili mezi náročnější kroky.

Stres negativně ovlivňuje hormonální rovnováhu a co je hlavní – odvádí vaši pozornost od sexu, který je nyní nezbytný. Stres zvyšuje adrenalin, kortizol a prolaktin, které „vytlačují“ hormony potřebné k otěhotnění.

Každý večer si klidně lehněte, odpočiňte si, dobře se navečeřejte a můžete i sklenku vínka. Vonné svíčky, koupel, knížka a film, nebo mazlení, které završíte dobrým sexem. Odbřemeňte se od myšlenek na zítřejší povinnosti a mějte chvilku na sebe a partnera.

Výborná je jóga a dechová cvičení. Poznejte, co přesně vás stresuje a tyto myšlenky vytěsněte. A pokud se vám do sexu nebude chtít, nechte si ho na víkend, až bude dostatek času. Jak jsme psali, neplníte ničí misi ani zákonnou povinnost. Vše je ve vaší režii.

 

Sledujte a udržte zdravou váhu

zdravá váha podpoří ženskou plodnost

Zdravá strava a pohyb váhu sníží, ale až vaše vytrvalost ji udrží na místě.

Ano, pokud jste doposud neměla příliš ukázkový jídelníček a sportu taky moc nebylo, bude tento krok náročný. Nadváha i obezita plodnost ohrožují, takže věnujte čas snížení váhy. Sobě pomůžete, mimino ochráníte a pro partnera budete přitažlivější.

Vypočítejte si svůj Body Mass Index (BMI – třeba na této kalkulačce). Optimální hodnota je mezi 18,5 až 24,9 body. Menší nebo vyšší číslo je potřeba srovnat na bezpečnou hodnotu a tato změna může zvýšit šanci na otěhotnění až o polovinu. Problematická váha ovlivňuje hormonální hladiny a může způsobit nepravidelnost cyklů.

Rizikové jsou různé restriktivní diety, které zakazují konkrétní potraviny nebo skupiny potravin, a také moderní stravovací směry (vegani, frutariálni, vegetariáni). Hrozí nedostatek důležitých živin. Podstatné je zde to, abyste byla dobře „krmená“ a dítě se tak mohlo správně vyvíjet.

Pozor, stejně riziková je i podváha, takže pokud jíte málo a víte, že jste extrémně hubená až nevyživená, jezte více (se zřetelem na zdravý jídelníček).

 

Pravidelně sportujte

sport a podpora ženské plodnosti

Důležitá je pravidelnost a nepřetržitý trénink aspoň 30 minut.

Sport a pohyb se mohou zdát jako nesplnitelný úkol, ale pouze na první pohled. Jakmile vyjdete ze své komfortní zóny a dáte si pořádně „do těla“, příliv energie a hormony štěstí vás budou motivovat k dalším výkonům. Stačí jednou vyběhnout do parku nebo si jít poctivě zaplavat aspoň na 30 minut., ideálně s partnerem nebo s kamarádkou.

Pravidelná sportovní aktivita upravuje tělesné procesy včetně schopnosti otěhotnět. Sport má pouze zdravotní benefity a to ve všech směrech. Urychlí hubnutí, vytváří svalovou hmotu, zpevňuje a zoceluje tělo, chrání zdraví srdce a cév, snižuje nebezpečnou hladinu cholesterolu a zprůchodňuje cévy, z těla vyplavuje toxiny.

Minimální doporučená nepřetržitá fyzická aktivita je 5x 30 minut za týden, nebo 3x 45 minut za týden. Cokoliv navíc je pouze k dobru. Pokud si na sport navyknete před těhotenstvím, o to rychleji se k němu vrátíte po porodu, protože vám bude chybět. Zbavíte se tak i poporodních kilogramů, se kterými má problém mnoho maminek.

Velmi vhodná je jóga. Tlumí stres a dovede procvičit svaly důležité pro bezpečné těhotenství. Zároveň učí budoucí matku správně dýchat a zvládnout tak těžkou zátěž.

 

Nic nevzdávejte

podpora plodnosti ženy

Milujte se, snažte se a nikdy se nevzdávejte.

Může být těžké snažit se pokud se dlouhou dobu otěhotnět nedaří. Zde ale není prostor pro vzdávání se. Pokud dítě skutečně chcete, snažte se a nesmiřte se s prohrou. Mnoho párů se snažilo extrémně dlouho, ale nevzdaly to a děťátka se nakonec dočkaly.

Ne vždy jsou partneři na 100% kompatibilní, ne vždy jsou jejich zdravotní stavy ideální pro oplodnění. Společná láska a snaha ale dokáže doslova zázraky a to i v medicíně 🙂 Držíme vám v redakci pěsti. Věříme, že se vám povede dodržet co nejvíce rad z článku. Mějte se rádi, žijte zdravě a vše bude tak, jak si představujete.

 

Vitamíny, minerály a látky pro podporu plodnosti

V pestré stravě se obvykle nemusíte obávat, že by vám některé živiny chyběly. Pokud máte ale problém s jejich vstřebáváním (potvrdí lékař) nebo se vám nedaří nastavit jídelníček dle doporučení, myslete na tyto složky:

Látka: Účinek: Zdroje v potravinách:
vitamín A (beta-karoten) zvyšuje plodnost téměř všechna zelenina
vitamín B6 zvyšuje plodnost zelenina, ovoce, luštěniny, ryby, ořechy, vaječné žloutky
vitamín B9 (folát, kyselina listová) udržuje správný vývoj plodu zelená listová zelenina, košťálová zelenina, luštěniny
vitamín B12 podporuje plodnost maso, mléčné výrobky, ryby, vejce
vitamín D upravuje hormonální rovnováhu, reguluje cyklus sluneční záření
vitamín E podporuje plodnost zelené druhy zeleniny, semínka, ořechy
omega 3-mastné kyseliny podporuje produkci hormonů, zlepšuje kondici dělohy ryby, ořechy, semínka
selen chrání buňky před poškozením ořechy, ryby, drůbež, vejce
zinek pomáhá dozrávání vajíčka, upravuje hormonální hladinu, navozuje menstruační komfort maso, semínka, luštěniny
bílkoviny hormonální rovnováha, funkce reprodukční soustavy, udržují správnou ovulaci maso, mléčné výrobky, v méně využitelném množství ořechy, semena, luštěniny
zdravé tuky umožňují vstřebávání vitamínů libové maso, mléčné výrobky, neztužené rostlinné tuky
antioxidanty chrání buňky zelenina, ovoce, zvířecí vnitřnosti
vláknina udržuje hormonální rovnováhu zelenina, luštěniny, celozrnné výrobky, obiloviny
železo krvetvorba, prokrvení organismu a reprodukčních orgánů maso, listová zelenina

Tabulka vitamínů, minerálů a živin pro podporu ženské plodnosti.

 

Ženská plodnost podle věku

Ideální je snažit se otěhotnět a porodit do 30 let. Po třicítce začíná plodnost velice rychle klesat. Z bezpečnostních důvodů se ženám nedoporučuje mít dítě po 35. roce, ale zodpovědnost si nese každá matka sama. Nejsou ojedinělé případy narození zdravých dětí i po 40, dokonce i po 50 letech, ale šance je nízká. Riziko problematického těhotenství ale významně vzrůstá právě po 30.

Od této hranice totiž slábne funkce vaječníků a žena se pomalu dostává do premenopauzy (doba vytrácení plodnosti) až do menopauzy, kdy už nedovede otěhotnět vůbec. Menopauza nastupuje velice zhruba mezi 45. až 55. rokem života.

Moderní medicína zatím nezná způsob, jak zpomalit nebo zastavit přirozený pokles plodnosti. Můžeme tak jedině žít zdravě a snažit si udržet vitální plodnost co nejdéle. Dodržte co nejvíce rad.

 

Co nejčastěji ohrožuje plodnost ženy?

V Česku mají ženy problémy s plodností kvůli těmto důvodům:

 

Podpora plodnosti ženy: Nejčastěji kladené otázky FAQ

Jaké stravování a životospráva rychle podpoří ženskou plodnost?
Jezte hodně zeleniny, mějte dostatek vlákniny a vhodný poměr živočišných i rostlinných bílkovin, nebojte se plnotučných mléčných výrobků, dopřejte si vydatnou, sytou a nutričně vyváženou snídani, vyhněte se nezdravým tukům ve zpracovaných potravinách a polotovarech, nejezte slazená jídla, pokrmy nedoslazujte, málo solte, nepijte slazené limonády, udržujte se fyzicky aktivní, ale vždy pořádné odpočívejte a regenerujte, soustřeďte se na udržení zdravé váhy, nepijte kofeinové a alkoholické nápoje.
Které ovoce je nejlepší pro podporu plodnosti?
Ideálním ovocem podporujícím plodnost je bobulovité ovoce – maliny, borůvky, ostružiny, jahody, rybíz, angrešty a podobně.

Obsahují antioxidanty, které podporují plodnost, dále pak vitamín B9 (folát) a vitamín C, které zabezpečují správný vývoj plodu v těhotenství.

Který lék je nejlepší pro podporu ženské plodnosti?
Lék Klomifen.
Které vitamíny a látky podpoří ženskou plodnost?
Kyselina listová (syntetický vitamín B9), vitamín E, D, rybí olej, koenzym Q10, selen.
Je káva špatná pro ženskou plodnost?
Maximální bezpečný příjem kofeinu pro ženu je 200 mg denně (asi 3 espressa).
Prospívá pití čisté vody ženské plodnosti?
Hydratace je důležitá a to vždy. Hydratuje všechny orgány a tkáně, pomáhá po organismu rozvádět potřebné hormony, zajišťuje dostatečnou produkci cervikálního hlenu.

Proerecta WOMEN účinky

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply