Podpora plodnosti muže: 16 kroků, které z vás udělají silného, pohledného a zdravého tatínka.

Jak podpořit plodnost muže? Zřejmě se chystáte učinit důležitý krok ve svém životě. Chválíme vás za zodpovědnou snahu maximalizovat svou plodnost a zplodit tak zdravé a vitální dítě.

Spolehlivá plodnost a silné, kvalitní spermie ale nejsou jediné, co se ve vašem životě zlepší. Následující kroky ke zlepšení plodnosti počítají s celkovým zlepšením životosprávy a zdravějším návykům. Zlepšíte tak své celkové zdraví a kondici.

Získáte více síly, zhubnete, pročistíte organismus a zlepšíte i psychickou pohodu. A přesně takového tatínka si vaše partnerka představuje. Silného, dobře vypadajícího, optimisticky naladěného a v plné síle pečovat o mladou rodinku.

V redakci vám držíme pěsti již teď. Zapojte co nejvíce z těchto dobrých rad 🙂

VÍTE, ŽE problémy s početím, a tedy i plodností, má každý šestý pár? Až ve 30 % případů problematických párů je „na vině“ právě muž.

podpora plodnosti muže

 

Jednoduché kroky k podpoře mužské plodnosti

Tato zlepšení můžete začít uplatňovat hned dnes. Nevyžadují žádné zvláštní ani náročné změny a jsou spíše o tom, abyste více přemýšlel o tom, co a jak děláte.

 

Lékařské vyšetření plodnosti

vyšetření mužské plodnosti

Nejdříve se nechte vyšetřit u sexuologa. Dovíte se, jak na tom s plodností jste.

Nejprve doporučujeme zjistit, zda jste plodný nebo je nějaký problém s tvorbou spermií. Kvalitu a množství spermií zjistíte na vyšetření spermiogram. Provede vám ho sexuolog. Doporučí vás k němu obvodní lékař nebo urolog. Test plodnosti není zdarma a pojišťovna ho neproplácí.

Vhodné je zajít také na urologické vyšetření, kde urolog ověří stav varlat, prostaty, močového měchýře a podobně. Pokud lékaři zjistí, že je problém s produkcí spermií nebo s jejich kvalitou a pohyblivostí, dostanete konkrétní rady, které byste měl dodržovat. Obecně vám ale lékař doporučí ty samé nebo velice podobné kroky, jaké najdete i v tomto článku.

Problémy s plodností mají často muži s nadváhou nebo podváhou, diabetici, obézní muži, pacienti s vysokým tlakem, onkologičtí pacienti, muži s hormonální nerovnováhou a tak dále. Plodnost může být snížená nemocí nebo úrazem. Vždy je tedy prvořadé, aby lékař znal váš zdravotní stav a plně chápal, co plodnost zhoršuje. Pouze tak může nastavit vhodnou léčbu.

NA SPERMIOGRAM JSME POSLALI REDAKTORA: Čtěte, jak spermiogram probíhá, co všechno z něj lze vyčíst o kvalitě spermií a jak si pomůžete zvýšit počet a kvalitu spermií.

jak probíhá spermiogram?

 

Inventura léků a doplňků

léky které škodí plodnosti

Zamyslete se nad všemi léky na předpis, které užíváte.

Možná vás překvapí, že i některé léky na předpis mohou zhoršovat kvalitu spermií. Pokud je ale důležitější ochrana vašeho života a zdraví, je jasné, že léky nelze svévolně vyřadit.

Mezi takové léky patří například antidepresiva, antibiotika, protizánětlivé léky, antipsychotika a opiáty, alfa-blokátory, steroidy, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo léky pro onkologické pacienty a také externě doplňovaný testosteron.

Mluvte se svým lékařem, který vám léky předepsal. Ptejte se ho, zda nemají vliv na vaši plodnost a zda je můžete bezpečně užívat i při snaze o dítě. Pokud ne, může vám lékař snížit dávkování nebo se je pokusit vyměnit za jiné léky. Nezapomeňte mu říct i o doplňcích stravy, které možná užíváte.

BEZPEČNÝ TIP:

Pro cílenou podporu své plodnosti užívejte aspoň 3 měsíce český bylinný doplněk Blendea Man’s Vitality. 

Podporuje kondici a činnost varlat, které tak produkují silné a zdravé spermie společně s dostatkem testosteronu.

Blendea Man's Vitality

 

Zdravá strava

jídelníček pro podporu plodnosti

Maso, zelenina, příloha. Jde to i bez polotovarů a nezdravých jídel. 

S tou můžete začít ihned, pokud se již zdravě nekrmíte běžně. Co jste měl k obědu? Řízek s hranolky? Špatně! Příště si dejte pouze plátek čistého masa a zeleninový salát nebo luštěniny. Myslíte, že toto zdravé jídlo vám nebude chutnat? A proč vlastně ne? Protože neplavalo ve starém oleji ve fritéze?

Co jste snídal? Koblihu z benzínky? Nebo rohlíky s gothajem? Zase špatně. Zítra si dejte bílý jogurt s ovesnými vločkami, a pokud máte rád sladké, přidejte med. Pokud rád šťavnaté, přidejte hrst ovoce a oříšky či semínka pro křupavost.

Je potřeba chápat, že rohlík ani sladké pečivo vás nezasytí. Nemají žádnou vlákninu. Zároveň vám nedodají žádné prospěšné živiny, protože jde pouze o prázdné kalorie. Zmíněný jogurt+ořechy+ovoce+obiloviny vás zasytí na mnohem déle díky vláknině, ale hlavně díky bílkovinám, zdravým tukům, vitamínům a minerálům nakrmí varlata. Ta tak mají z čeho produkovat spermie, a právě podpora kvality a množství spermií je vaším cílem.

Takže co si dáte k večeři? Ne, nebude to buřt s octem, nebude to ani balený polotovar z Lidlu, který hodíte do mikrovlnky. A nebude to ani pizza ani hambáč z fastfoodu.

Nakrájejte si pár kousků zeleniny, k nim nějaký tučný sýr, pár listů salátu, zalijte to olivovým olejem a ochuťte. Ideální večeře je na stole.

Pozor na sóju a výrobky z ní, protože můžou snížit objem testosteronu. Studie na Číňanech dokládá, že častá konzumace sóje znatelně oslabila jejich plodnost a snížila kvalitu ejakulátu.

ŽIVINY POTŘEBNÉ PRO SPRÁVNOU TVORBU SPERMIÍ: selen, zinek, měď, vápník, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, koenzym Q10, kyselina listová, vitamin C a E, beta-karoten
POTRAVINY VHODNÉ PRO PODPORU TVORBY SPERMIÍ: zelenina, ovoce, ořechy, luštěniny, obiloviny, mléčné výrobky, tučné mořské ryby, maso včetně vnitřností

 

Dostatek spánku a odpočinku

spánek pro podporu plodnosti

Jste unavený a chce se vám spát? No tak se jděte vyspat 🙂

Jste unavený? Tak si jděte lehnout. Problémem je, že muži se často snaží zůstat vzhůru co nejdéle kvůli sledování TV, videohrám nebo prohlížení sociálních sítí. To jsou ale zbyteční zloději spánku, který vám pak zákonitě musí chybět.

Dlouhodobý nedostatek kvalitního, nepřerušovaného spánku snižuje plodnost. Unavený organismus (a to ani pokud ho stimulujete kofeinem či jinými povzbudivými nápoji) nedokáže plnohodnotně fungovat a omezuje tím i produkci spermií.

Bez spánku budete mít i slabější libido a sexuální výdrž, takže nic není lepší, než si dobře oddáchnout. Je jedno, kdy na vás přijde spaní. Pokud se vám zavírají oči ve 20:00, jděte spát ve 20:00. Pokud začínáte zívat až kolem půlnoci, spěte o půlnoci. Je důležité, abyste se nebudil a spal plnohodnotným spánkem.

Odborníci doporučují jít spát ideálně ve 22:30, ale je to pouze orientační čas. Každý totiž vstává jindy. Myslete ale na aspoň 7 až 8 hodin poctivého spaní.

 

Často sexujte

sex a plodnost

Sex je nejpříjemnějším způsobem, jak udržet varlata a produkci spermií aktivní.

Sex máte rád, navíc je to přirozený způsob, jak „nutit“ varlata pořád produkovat spermie. Sex je také mírnou až střední fyzickou zátěží, takže si zároveň prospějete. Častý sex navíc procvičuje reprodukční soustavu a udržuje ji v optimální kondici.

Pouze upozorníme, ze po porodu někdy partnerka dočasně ztrácí zájem a chuť na sex, takže vás možná bude čekat několik měsíců sexuální abstinence. O důvod víc snažit se souložit co nejčastěji ještě před porodem. A nebojte se, sex je bezpečný a dovolený i během těhotenství.

 

Pauza od jízdy na kole

cyklistika škodí erekci

Kolo ano, ale s mírou. Existují i sporty, které tolik nezatěžují varlata.

Varlatům škodí přehřívání a nepřirozený tlak, který na ně působí. Tam spadá bohužel i jízda na kole. Občasné provětrání na kole je v pořádku jako součást vašich pohybových aktivit.

Problém ale může způsobit několik hodin na kole denně, takže aspoň před plozením dětí si dejte od kola pár měsíců pauzu. Sedlo tlačí na varlata i hráz, kvůli čemu blokuje průtok krve. Nedokrvená varlata produkují méně spermií a kolo škodí i erekci, protože brání průtoku krve do penisu.

 

Pozor na kofein

kofein škodí plodnosti

Pár měsíců bez kávy vydržíte. Kofein spermiím škodí.

Kofein pravděpodobně milujete v podobě silného kafíčka po ránu. Bohužel se kofein se spermiemi moc nemusí. Studie doložila, že muži, kteří pravidelně pijí větší množství kávy a kofeinových nápojů (energy drinky, zelený čaj, čokoláda, jiné stimulanty) mají mírně sníženou produkci spermií. Před otcovstvím ale chcete mít produkci na svém maximu, takže těch pár měsíců bez stimulantů vydržíte. Kávu si kupte bezkofeinovou.

 

Středně náročné kroky ke zlepšení plodnosti

Tyto tipy vás mohou „vyhnat“ z vaší komfortní zóny, ale pamatujte: Rodičovství nikdy není jednoduché a vždy si bude vyžadovat jisté změny ve vašem vlastním režimu. Tyto změny tedy berte jako jakýsi nácvik.

 

Rostlinné doplňky pro podporu mužské plodnosti

Doplňky stravy pro zvýšení plodnosti obvykle obsahují sušené a mleté rostliny, plody, kořeny a bylinky nebo výtěžky z nich. Varlata potřebují konkrétní živiny, aby produkovala silné a zdravé spermie. Vitamín B12, D, E a C, zinek, selen, měď, bór, koenzým Q 10, bílkoviny, zdravé tuky a další.

Ideální je přijímat je samozřejmě ve stravě, ale ne každý denně sní 5 porcí ovoce a zeleniny, kus libového masa, luštěniny a mořské plody. Stravování Čechů není vůbec ukázkové a doplňovat prospěšné látky navíc má pro budoucího otce velký význam. Pozor, to samé platí i pro ženy, takže před otěhotněním doporučte ženský doplněk i partnerce.

Doplňky má smysl užívat pokud je vaše strava ne příliš ukázková, nebo v případě, že si myslíte, že vám v ní může něco scházet. O živinách potřebných pro produkci spermií jsme psali v odstavci výše.

V doplňcích tak najdete vhodné živiny, často v několikanásobně vyšším množství a to v pouze jedné – dvou tobolkách nebo tabletkách denně. Ať už si vyberete jakýkoliv volně dostupný doplněk, užívejte ho přesně podle doporučení na obalu a ideálně aspoň půl roku, aby stíhal co nejsilněji zareagovat.

Mezi středně těžké kroky jsme doplňky zařadili, protože si je musíte nejdříve vybrat a koupit, takže jde o „nadslužbu“, která nemusí být úplně levná. Vzhledem ke zdraví a bezpečnosti vašeho budoucího dítěte ale tato investice má smysl.

 

Zákaz pití alkoholu

alkohol škodí plodnosti

Sklenka kvalitního alkoholu maximálně jednou za den ano, časté popíjení. ne.

Ano, jsme Češi a milujeme poctivé pivo i sklenku moravského vínka. Pokud nejste alkoholik (držíme vám pěsti), ale za týden vypijete několik dávek alkoholu, mohou tyto choutky omezovat plodnost. Pijáci jsou navíc často unavení, nevyspaní a nemají dostatek síly.

Alkohol kromě plodnosti oslabuje i libido, škodí erekci, snižuje sexuální výkonnost, oslabuje produkci testosteronu, přidává na váze a prakticky nemá žádný prospěšný význam až na chuť.

Udělejte si proto z alkoholu spíše občasnou pochoutku za odměnu, třeba sklenka vínka po těžkém dnu nebo jako zpříjemnění na rande s přítelkyní. Určitě ale nelijte denně, jinak můžete zůstat i úplně neplodný.

O negativním vlivu alkoholu na mužskou a ženskou plodnost jsme psali v podrobném článku.

alkohol a plodnost

 

Udržení varlat v ideálních podmínkách

teplo škodí plodnosti

Varlata je potřeba chladit, ne zahřívat.

Varlata jsou citlivá a lehce se poškodí. Škodí jim i vlivy, které si jinak běžně neuvědomujeme. Nemají rády teplo ani různá „moderní“ záření ze spotřebičů, kterým je denně vystavujeme.

Někteří muži mají rádi těsné kalhoty a přiléhavé spodní prádlo. Pracují v kanceláři, kde si na varlatech sedí přes 8 hodin denně a doma si hned do klína položí vyhřátý notebook. Ve sprše se polévají horkou vodou a spávají pod hrubými duchnami.

Kvůli tomu zde máme zástup mužů, kteří svá varlata nepřiměřeně přehřívají denně. Právě dlouhodobý vliv těchto návyků dlouhodobě snižuje produkci spermií a jejich kvalitu.

  • Snažte se proto varlata udržet dobře větraná.
  • Nakupte si nové, vzdušnější oblečení z přírodních materiálů.
  • Spíše se sprchujte, než koupejte a na varlata stříkejte střídavě i studenou vodu.
  • Při sedavém zaměstnání se každou hodinku krátce projděte.
  • Pracujte s počítačem na stolku, ne v klíně.
  • Mobil mějte položený dále od sebe. Nemějte ho celý den v kapse.
  • Nepobývejte dlouho v horkých lázních a vířivkách ani v saunách.
  • Dopřejte si masáž varlat (výborná také jako erotická předehra).

Varlata totiž visí z těla v šourku kvůli tomu, že i samotná tělesná teplota je příliš vysoká pro tvorbu spermií. Mimo tělo je chladněji, takže varlata se chtějí chladit, ale jako muži je ukrýváme po trenkách a nevědomě je přehříváme.

 

Zvládání stresu

stres škodí plodnosti

Naučte se „vypnout“ a relaxovat nebo meditovat.

Dlouhodobý, chronický stres tělo doslova devastuje a narušuje veškeré přirozené procesy včetně tvorby spermií. Musíte se naučit relaxovat, „vyčistit hlavu“, vzdát se chmurných myšlenek a nahradit je něčím příjemnějším.

Kupte si knížky nebo třeba i videohry, pokud u nich neprosedíte celé dny a nezapomenete na dostatek pohybu. Jděte na výlet do přírody nebo do kina. Nebo nedělejte vůbec nic, pokud si chcete prostě odpočinout a právě se vám nechce nic podnikat.

Také dobře spěte a buďte v tomto směru sobecký. Nic není důležitější než to, abyste byl dobře odpočatý, dobře najedený a spokojený. Již tyto pro někoho běžné a obyčejné věci dovedou s vašimi pocity divy. Snažte se být spokojenější, nedělejte ze všeho „haló“ a berte život s lehkostí a nadsázkou.

Stres totiž nutí tělo vylučovat specifické hormony, které „vytlačují“ a oslabují produkci hormonů potřebných pro tvorbu spermií, takže škodí plodnosti. Dále pak přerůstá i do těžších psychických nemocí, ale zhoršuje také astma, podepíše se na váze, projeví se v kožních problémech a tak dále. Stres musí pryč z vašeho života.

 

Kroky ke zvýšení plodnosti, které mohou být komplikované

Ale určitě ne nemožné 🙂 Pamatujte, že vám jde o zdraví zatím nenarozeného děťátka. A pro něj se snad dovedete posnažit, že ano? Čím více doporučených změn se vám povede zařadit, o to motivovanější a spokojenější sám se sebou budete. A to je přesně level, který se snažíte dosáhnout.

 

Sport, cvičení a pohyb

Pravidelný pohyb (minimálně 45 minut aspoň 3x týdenně, ale ideálně denně) zvyšuje produkci testosteronu. Ten je nezbytný pro produkci zdravých a kvalitních spermií.

Dále pak díky sportu zlepšíte prokrvení celého organismu včetně penisu, takže díky pohybu dosáhnete i pevnější erekce.

Za zmínku stojí i podpora síly, kondice a vytrvalosti, která se promítne i do ložnice. Vydržíte souložit déle a zvládnete i nové polohy, ve kterých jste se předtím neudržel.

A samozřejmě má silný muž s vysokým testosteronem mnohem vyšší sebevědomí. Na své okolí působí lépe, stává se z něj alfa-samec, je optimistický a dobře naladěný, vždy s úsměvem na tváři.

Nevěříme, že takový nechcete být také. Chce to pouze vyjít z komfortní zóny, snažit se a za pár týdnů již bez denní dávky pohybu nevydržíte. Sport má pouze benefity pro vás, ale i vaši budoucí rodinku. Udělejte si z něj nový zvyk.

Ano, uznáváme, že tento bod může být kritický. Zvlášť pokud jste přes 20 let seděl v práci a pak doma u počítače a televize. Musíte ale chápat, že líný, usedavý život oslabuje produkci spermií a škodí kondici těch, které zatím ještě pořád produkujete.

 

Snížení váhy

Úbytek váhy lze logicky očekávat až zařádíte pohyb. Nadváha totiž ovlivňuje hormonální hladiny a snižuje potřebný testosteron. Zlehčení jídelníčku spolu s pohybem sníží nadváhu či obezitu automaticky, takže nejde o krok, ale spíše o jeho důsledek.

Pozor, nebezpečná je i podváha a podvyživenost. Pokud je to náhodou váš případ, snažte se naopak přibrat. Odložit bokem všechny restriktivní diety a nedostatečné jídelní plány. Zvlášť rizikové jsou různé stravovací experimenty v podobě veganství. Chápeme, že mají etický a morální přesah, ale před snahou o dítě je důležité myslet na jeho budoucnost. Jezte proto zdravě, pestře a dostatečně.

 

Úplný konec kouření

kouření škodí plodnosti

Kouření ohrožuje vaše zdraví, ale také zdraví dítěte po narození.

Nikotin je návyková droga a závislost se intenzitou vyrovná závislosti na heroinu. Ano, odvyknout si od kouření pro vás může být životní výzva, zvlášť pokud kouříte dlouhá léta. Opět to ale má smysl jak pro vás, tak pro vaše dítě.

Nezapomeňte na sport, protože cigáro před tréninkem si určitě nedáte a po tréninku na něj ani nebudete mít chuť, protože byste nášup nikotinu nemusel rozdýchat. Sportovní aktivita je skvělou cestou, jak si zkazit chuť na kouření a navždy si od něj odvyknout.

Děti kuřáků mnohem častěji ohrožují vrozené nemoci a komplikace, třeba dýchací nemoci, vysoký tlak, astma, různé alergie, náběh na rakovinu, zažívací problémy a další. Mnohé tyto nepříjemnosti se u dítěte vyskytnou až v pozdním věku.

Co je nejhorší? Že za ně děti vůbec nemohou a vina je pouze na jejich nezodpovědných rodičích. Pokud kouříte, hned přestaňte a to samozřejmě platí i pro ženy.

Kuřáci mají prokazatelně nižší počet spermií a ty, které jsou živé, mohou být různľ deformované a poškozené natolik, že vajíčko ani nedosáhnou. Pokud ano, není vyhráno. Plod se může špatně vyvíjet a být fyzicky či mentálně postižený. To za to žvárko u piva skutečně nestojí. Pokud navíc kouří matka během těhotenství, dítě se již narodí závislé na nikotinu, co bude mít dopad i na jeho chování ve formě abstinenčních příznaků.

ČTĚTE TAKÉ: Lékařsky se snížený počet spermií nazývá oligozoospermie. Mililitr ejakulátu tehdy obsahuje pod 15 milionů spermií. Čtěte o příčinách a možnostech pomoci.

 

Zákaz jakýchkoliv drog

drogy škodí plodnosti

Užívání drog je v roli otce naprosto mimo mísu.

Kromě alkoholu a nikotinu musíme zdůraznit i všechny další drogy, které tělo pouze ničí a ubírají mu plodnost. Pervitin, kokain, samotné MDMA a extáze, ale také léky na předpis, které lidé zneužívají. Žádná droga není prospěšná, a zároveň každá škodí plodnosti.

Pokud s nějakými drogami již experimentujete, zamyslete se, zda chcete být „závislý tatínek“, nebo vezmete zodpovědnost do svých rukou a od všech závislostí si odvyknete. Kromě ochrany zdraví sebe a své rodiny zvýšíte ještě i svůj sociální status v rodině a mezi přáteli. Lidé mají raději lidi, kteří nejsou závislí na drogách. Myslete zodpovědně.

 

Vyhýbání se toxinům a škodlivinám

toxiny škodí plodnosti

Ve znečištěném prostředí se vždy chraňte.

Zde apelujeme hlavně na muže pracující v prostředí silně znečištěném (fabriky a výroba, doly, malíři, pracovníci na stavbách, řidiči na cestách). Škodliviny v ovzduší škodí plodnosti.

Ano, pokud pracujete v takovém prostředí, jistě nebudete dávat výpověď kvůli znečištěnému vzduchu. Doporučujeme ale dodržovat všechny bezpečnostní zásady, a hlavně se chránit pomocí roušek, respirátorů, ochranných masek, oděvů a dalších možností, které vám zaměstnavatel jistě zabezpečil. Pokud ne, stěžujte si u nadřízeného.

Pro spermie, ale také pro vaše celkové zdraví jsou nejvíce nebezpečné chemikálie, těžké kovy, různá rozpouštědla a změkčovadla plastů a další životu nebezpečné látky.

 

Jaké vlastnosti mají spermie vysoce plodného muže?

Aktuálně WHO za optimální hodnotu považuje 15 milionů spermií na 1 ml ejakulátu. Toto číslo klesá a před 50 lety bylo průměrné množství trojnásobné. Mužská plodnost ale klesá globálně a s ní se mění i normy a průměry.

Množství pod 15 milionů již sexuologové vnímají jako nedostatečné. Navíc počet 15 milionů ještě neznamená, že jde o zdravé a kvalitní spermie. Pokud jsou všechny nepohyblivé, muž je prakticky neplodný i když spermie produkuje.

Produkci spermií ovlivňují nejvíce ty faktory, které snižují mužskou hladinu testosteronu, a tedy zmíněná nadváha a fyzická neaktivita, stres, špatná strava či nemoci. Prakticky všechny rady, které jsme v článku uvedli, podpoří zároveň produkci testosteronu a tím i plodnost.

 

Kdy lze konstatovat, že je muž neplodný?

Muž je neplodný když nedovede partnerku oplodnit a to ani pokud je sama zdravá a dokonale plodná. Abyste měli jistotu, že je žena plodná, nechte jí zajít na gynekologické vyšetření.

Ženy si ale své intimní zdraví hlídají důkladněji, takže tam pravděpodobně již dávno byla. Čeká se tak pouze na vás 🙂

Důvodem je totiž zhoršená kvalita spermií nebo absolutní absence spermií v ejakulátu (lékařsky azoospermie). Bez spermií, které dovedou dosáhnout vajíčko, nelze ženu oplodnit. Příčinou může být genetická porucha, kdy je muž neplodný již odmalička, ale častěji si muži neplodnost způsobují nezdravým životním stylem, špatnou stravou, sedavým zaměstnáním a nedostatkem sportu.

 

Vlastnosti spermií, které dovedou ženu oplodnit

  • Počet spermií: Zde postačuje jedna jediná pohyblivá a zdravá spermie. Lékař podle spermiogramu sice může zjistit, že máte málo pohyblivých a zdravých spermií, ale pokud je máte, vždy je šance na oplodnění.
  • Pohyblivost spermií: Je neméně důležitá. I pokud byste měl miliony spermií, které by ale nebyly pohyblivé, k vajíčku by se žádná nedostala a tehdy by byla vhodná asistovaná reprodukce, která by je k vajíčku dostala.

Dále pak záleží i na:

 

Příčiny snížené produkce spermií a oslabené plodnosti

Příčina oslabené produkce spermií nebo úplné neplodnosti může být i neznámá a lékaři s ní nedovedou pomoct. Stává se to ale pouze ojediněle a ve většině případů jsou si lékaři jistí, co neplodnost způsobuje. I díky tomu dovedou nastavit léčbu efektivně.

Toto jsou nejčastější příčiny snížené produkce spermií (pro jejich potvrzení zajděte za lékařem):

 

Jak se léčí mužská neplodnost tak, aby vedla k podpoře plodnosti?

Plodnost mohou ohrožovat různé nemoci, které vyžadují léčbu. Pokud lékař uzná, že je muž neplodný, zaměří léčbu na konkrétní nemoc, která neplodnost způsobuje.

Je jasné, že při hormonální poruše nebo poškození varlat nebude stačit zařadit zdravou stravu nebo manažovat stres. Léčba se musí cíleně zaměřit na konkrétní příčinu neplodnosti.

 

Chirurgický zákrok

Pokud jsou poškozená varlata nebo jiná část rozmnožovacího ústrojí, lékař je musí opravit operací. Kromě úrazů varlata ohrožují „křečové žíly“, nádorová onemocnění nebo neprůchozí kanálky.

Někdy i jinak plodný muž trpí poruchou ejakulace, kdy se sperma nedovede dostat ven z těla (retrográdní – opačná ejakulace). Opět případ pro chirurga.

 

Vyléčení infekce a zánětu

Plodnost může být snížená v případě zánětů v reprodukční nebo močové soustavě (ledviny, prostata, měchýř). Léčí se antibiotiky, ale není vždy zaručeno, že bude léčba účinná. Zvlášť pokud byla infekce dlouhodobá a poškodila jemné orgány.

 

Hormonální léčba

Muž může trpět hormonální poruchou, kdy tělu scházejí specifické mužské hormony, které „řídí“ plodnost a podílejí se na výrobě zdravých a silných spermií. Hormonální poruchy se léčí léky, které stimulují produkci daných hormonů, nebo se potřebné hormony do těla doplňují externě formou injekcí, tablet, náplastí, čípků a podobně.

 

Asistovaná reprodukce

Je to metoda, kdy se muži nedaří oplodnit ženu klasickou cestou. Jeho sperma se tak musí z těla dostat ven odbornou cestou, a následně vpravit do ženského vajíčka.

Pokud je problém s ejakulací, sperma lze získat chirurgicky a následně oplodnit vajíčko. V případě absolutní a nevyléčitelné neplodnosti lze sperma získat od dárce.

NEZAPOMEŇTE, že více spermií ve výborné kvalitě varlata vytvoří díky 1 až 3 měsícům užívání doplňku Blendea Man’s Vitality pro muže.

Je bezpečný, nenávykový a balíček dostanete diskrétně do 48 hodin.

Blendea Man's Vitality

 

Jak podpořit plodnost aneb nejčastěji kladené otázky FAQ

Proč bych se měl vlastně snažit o podporu plodnosti?
Protože přirozená cesta k podpoře plodnosti má mnohé pozitivní zdravotní dopady na celkové zdraví, nejenom na počet a kvalitu spermií.

Pokud neusilujete o dítě, plodnost pro vás nemusí být důležitá, ale ostatní zdravotní benefity pro vás budou pouze prospěšné.

Pokud se o dítě snažíte, podporou plodnosti zvýšíte šanci na úspěšné oplodnění a díky kvalitním spermiím zvýšíte šance, že se dítě bude vyvíjet správně a bude zdravé. Se zvyšováním plodnosti doporučujeme začít velice zhruba nejpozději půl roku před plánovaným oplodněním partnerky.

Které potraviny podpoří plodnost muže?
Důležitá je pestrá strava s dostatkem vitamínů, minerálů, bílkovin a zdravých tuků. Nedržte jednostranné diety a z jídelníčku nevyřazujte žádné zdravé potraviny.

Často konzumujte vejce, špenát a listovou zeleninu, banány, chřest, ořechy, jako sladkost hořkou čokoládu.

Které potraviny mužské plodnosti škodí?
Zpracovaná masa (uzeniny, konzervy, polotovary a hotovky), nezdravé tuky a ztužené margaríny (opět se vyskytují v zpracovaných a trvanlivých potravinách), sója a výrobky z ní (narušuje optimální hormonální rovnováhu), pesticidy (zeleninu a ovoce vždy pečlivě omyjte, ideálně oloupejte).

Nebezpečná jsou i změkčovadla plastů (bisfenoly), které se nacházejí v obalech potravin. Snažte se používat co nejméně obalů a nakupujte co nejméně balené suroviny, ideálně na trzích.

Které nápoje jsou vhodné pro podporu plodnosti?
Ideálním nápojem pro dospělého člověka je čistá voda. Bez vody je muž dehydrován, kvůli čemu tuhne sperma a hůře se dostává ven z těla. Voda je potřebná i pro výrobu spermií.

Nové studie ale dokládají, že je vhodná i lahev piva nebo sklenka vína denně. Jsou to výživné nápoje plné prospěšných látek. Samozřejmě zde neomlouváme alkoholismus. Alkohol berte jako prospěšnou chuťovku.

Jak nejrychleji podpořím svou plodnost?
Zdravým životním stylem. Cvičte aspoň 3 a více krát týdenně po aspoň 45 minutách. Snažte se zhubnout. Jezte čerstvé potraviny všech druhů, myslete na kvalitu. Nepijte alkohol. Vyřaďte sóju a výrobky z ní. Zbavte se neduhů a zlozvyků. Mějte dostatek vitamínu C, D, zinek (ovoce, zelenina, maso včetně vnitřností). Po výkonu odpočívejte, dobře spěte a když jste unavený, nenamáhejte se. Snažte se nestresovat a malichernosti prostě ignorujte. Z doplňků pomohou Tribulus terrestris, Maca peruánská, Ashwaganda (Vitánie snodárná) a Pískavice řecké seno. Chraňte se před pohlavně přenosnými nemocemi.
Jak vlastně zjistím, že jsem plodný?
Buď se vám již povedlo oplodnit partnerku, a pokud ne, přesný stav plodnosti a kvality spermií zjistí vyšetření spermiogram.
Který lékař plodnost vyšetřuje?
Urolog vám vyšetří varlata, zda na nich nejsou žádné nežádoucí nálezy. Následně vás pošle na sexuologii, kde lékař ze vzorku ejakulátu zjistí přesné vlastnosti a plodnost.
Pomůže mi s plodností mléko a mléčné výrobky?
Ano, mléko je důležitá a velice výživná potravina plná prospěšných látek pro výživu varlat. Ty pak produkují více spermií ve vyšší kvalitě.
Podpoří plodnost obyčejný banán?
Ano, banán je velice výživná a zdravá potravina (vitamíny, draslík, enzymy, vláknina), takže má své místo v pravidelném jídelníčku.
Která cvičení nebo sporty podpoří plodnost muže?
Podle statistik počty spermií zvýšilo vzpírání, jogging a běh.
Dovedu změřit svou plodnost i sám doma?
Ano, souložte dnes bez ochrany, a pokud žena otěhotní, jste plodný. Jiná domácí metoda bohužel neexistuje.
V jakém věku začíná mužská plodnost slábnout?
Velice zhruba dochází ke zhoršování plodnosti po 40. až 45. roce života muže. To je hraniční věk, kdy by se měl muž snažit o poslední dítě.

Spermie může vytvářet i později, ale hrozí vyšší riziko, že budou poškozené a méně kvalitní.

Snižuje masturbace počet spermií?
Ano, ale pouze dočasně. U zdravých mužů se spermie produkují soustavně. Po ejakulaci (orgasmu) jejich počty krátkodobě klesnou, ale na celkovou plodnost muže tyto ejakulace vliv nemají. Spermie se opět vyprodukují a opět se tak lze snažit o oplodnění.
Lze neplodnost léčit?
Ano, ale vždy záleží na konkrétní nemoci, která způsobuje neplodnost. Statisticky lze z neplodnosti vyléčit jednoho z 8 neplodných mužů. Zbylí pacienti se musí obrátit na kliniky asistované reprodukce.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply