Ashwaganda: Všechny vědecky potvrzené účinky (sexuální zdraví, psychická kondice a další)

Ashwaganda je drobná tropická rostlina. Dlouhá staletí nachází uplatnění v ayurvédě (tradiční indické medicíně). Z rostliny se nejčastěji využívá kořen, který se suší a mele na jemný prášek. Ten lze dále různě zpracovávat. Využití mají i listy, semena a plody. Upozorňujeme, že nejde o lék a ashwaganda tak nemá léčivé účinky. Má ale mnohé prospěšné účinky, takže má smysl užívat jí sušenou nebo v doplňcích stravy.

Český název je Vitánie snodárná a můžete se také setkat s názvy Withania somnifera, ašvaganda, Vitánie opojná, Indický ženšen nebo Zimní třešeň.

S ashwagandou se v Česku nejčastěji setkáte v doplňcích stravy. Pěstovat vitánii v Česku sice lze, ale není rozšířené. Časté jsou i směsi s různými dalšími prospěšnými složkami, které slouží pro řešení různých zdravotních problémů.

Nejvíce nás budou zajímat účinky ashwagandy na mužské sexuální zdraví, ale neobejdeme ani ostatní potvrzené zdravotní benefity, se kterými můžete pro dlouhodobém užívání počítat.

Ashwaganda, Vitánie snodárná

SLOVNÍČEK: Ashwaganda je adaptogen. Co je to adaptogen?
Adaptogen je výraz z alternativní medicíny. Jde o rostliny nebo výtěžky z nich, které pomáhají zvýšit odolnost organismu a psychiky vůči stresové zátěži.

Mezi tyto vlivy patří třeba nadměrný fyzický nebo mentální výkon a s nimi spojená únava a vyčerpání, zátěžové podmínky okolí (chlad, horko, hluk, vlhkost a pod.).

VÍTE, JAK vznikl název ashwaganda?
Ashwa znamená kůň a ashwaganda znamená „jako kůň„. Rostlina si název vysloužila podle charakteristického aroma, které připomíná koně.

Chuť je hořká, trpká až svírá hrdlo. Výluhy z vitánie je proto vhodné sladit.

 

Potvrzené zdravotní účinky ashwagandy

vitánie snodárná, účinky

Pro zdravotní účinky se nejčastěji užívá na prášek mletý sušený kořen

Pod prokliky najdete odkazy na odborné studie ashwagandy převážně ze zahraničních vědeckých stránek.

V tabulce najdete účinky, které uznává Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI. Tyto účinky najdete i v tabulkách Vodítek k problematice zdravotních a výživových tvrzení.

Pokud seženete kořen ashwagandy, prášek z něj nebo doplňky s jeho obsahem, získáváte tak jistotu, že uvedené účinky potvrzuje i státní kontrolní orgán. Pokud by vás někdo přesvědčoval o jiných účincích, které v tomto seznamu nenajdete, vzniká riziko, že jde o klamavou reklamu a vymyšlená zdravotní či výživová tvrzení.

 

Seznam potvrzených účinků vitánie podle státní inspekce SZPI

ashwaganda, potvrzené zdravotní účinky

 V tabulce vidíte účinky, které uznává státní inspekce SZPI.

 

Tyto účinky se připisují kořenu vitánie:

 • Udržení normálních funkcí reprodukční (rozmnožovací) soustavy
 • Podpora kondice svalů, výdrže a výkonnosti
 • Podpora duševní činnosti, podpora soustředění a úleva od únavy
 • Podpora duševního zdraví a relaxace (uklidnění, uvolnění)
 • Udržení normální činnosti srdce a cév
 • Stimulace energie a vitality
 • Pozitivní vliv na spánek
 • Pomoc se zvládáním stresu (jako adaptogen)
 • Omlazení ve smyslu ochrany před předčasným stárnutím
 • Udržení normální funkce dýchací soustavy
 • Udržení normálního stavu pokožky (jako antioxidant)

 

Podpora produkce testosteronu a plodnosti

ashwaganda a plodnost

Ashwaganda podporuje produkci spermií, jejich rychlost a objem ejakulátu

Tento benefit považujeme za nejdůležitější pro muže. Hladina testosteronu přirozeně klesá od 30. roku o cca. 1% ročně. V důsledku nezdravé životosprávy nebo nemocí může klesat rychleji, proto je důležité snažit se o přirozené udržení hladiny. Nedostatek testosteronu má tyto negativní účinky (klikněte na podrobný seznam).

Kvalitu a množství spermií ohrožuje i dlouhodobý stres, a právě v tomto případě má ashwagandha velmi dobré výsledky. Podporuje tvorbu, množství i rychlost spermií. Zároveň spermie chrání před škodlivým vlivem oxidačního stresu, který je poškozuje a znehodnocuje.

Studie sledovala páry, které měly problém otěhotnět. Muži s poruchou plodnosti užívali ashwagandu 90 dnů a až 14% mužů se po této době povedlo své partnerky oplodnit.

Ashwaganda dokonce pomohla mužům s erektilní dysfunkcí vyvolanou duševními příčinami, a tedy ne s dysfunkcí způsobenou neprůchodností cév. Po 60 dnech užívání rapidně zlepšili své erektilní funkce.

PRODUKT PRO SILNOU PLODNOST:

Extraktu z ashwagandy obsahují v jedné dávce až 500 mg české tobolky pro podporu mužské plodnosti Proerecta FERTIL.

Pomocí FERTILu budete během 1 až 3 měsíců produkovat více kvalitních spermií a dostatečnou hladinu testosteronu pro spolehlivou plodnost.

Proerecta FERTIL pro podporu plodnosti

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích doplňku FERTIL. V případě objednávky vám e-shop doručí výrobek do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s bezpečnou podporou plodnosti.

 

Podpora ženského sexuálního zdraví a libida

ashwaganda a sexuální libido

Ashwaganda zvyšuje sexuální libido a prožitek ze sexu

Z prospěšných účinků vitánie mohou samozřejmě těžit i ženy. Studie sledovala 50 žen, které měly problém dostatečně se vzrušit, měly nízké libido nebo problém s dosažením orgasmu. Díky 600 mg ashwagandy denně zvýšily svou spokojenost se sexuálním životem, potvrdily zvýšení vaginální lubrikace a vyšší vzrušivost po 8 týdnech užívání.

 

Podpora tvorby svaloviny a zvýšení fyzické síly

ashwaganda a růst svalů

Ashwaganda urychluje růst svalů a jejich sílu

Svaly a síla jsou pro muže důležité a i zde ashwaganda působí příznivě. Ve studii zdraví muži užívali cca. 2násobek doporučené denní dávky sušeného kořene a po měsíci hlásili výrazné zvýšení fyzické síly a výkonnosti.

Jiná studie na sportujících mužích dokázala zrychlení růstu svalů. Kromě nabytí objemu se zároveň snížil objem tělesného tuku ve srovnání s muži, kteří vitánii neužívali.

 

Pomáhá snižovat záněty v těle

Ve studii na lidech bylo potvrzeno, že ashwaganda stimuluje aktivitu imunitních buněk. Ty díky ní rychleji bojují proti zánětům a urychlují jejich doléčení. Silné buňky hubí viry, bakterie a jiné cizorodé škodliviny, které organismus ohrožují. Účastníci studie užívali čaj, a tedy výluh z kořene ashwagandy.

 

Zlepšuje mozkové funkce a posilňuje paměť

ashwaganda a funkce mozku

Ashwaganda podporuje paměť a mentální schopnosti

Většina těchto studií proběhla zatím pouze na laboratorních potkanech. Potvrdily, že ashwaganda pomáhá zlepšit paměťové funkce a činnost mozku, které oslabily nemoci nebo úrazy. Díky antioxidačnímu působení ashwaganda chrání mozkové buňky před oxidačním stresem, a tedy před jejich poškozováním a předčasným úmrtím.

I studie na mužích hlásí úspěch. 500 účastníků užívalo denně 500 mg extraktu (sledujte si přesný obsah ve vašem doplňku). Výsledkem bylo znatelné urychlení reakční doby a zrychlené řešení zadaných úkolů v porovnání s muži, kteří ashwagandu neužívali.

Podobných výsledků dosáhli i muži, kteří užívali 300 mg extraktu 2x denně. Zvýšila se jim pozornost, paměť a také rychleji zvládali zadané úkoly.

 

Tlumí stres, deprese a úzkosti

Vliv ashwagandy na úroveň stresu a mentální kondici patří mezi její nejznámější účinky. Jako muži jsme vystavení stresu denně a často dlouhodobě.

Studie potvrdily citelné snížení stresu a úzkostí. Konkrétně studie doložila až 69% snížení úzkostí u lidí s dlouhodobým (chronickým) stresem. Zároveň se výrazně zlepšila jejich nespavost a schopnost nerušeně spát. V jiné, velmi podobné studii, toto zlepšení dosáhlo 50% účastníků.

Další studie zkoumající vliv ashwagandy na těžkou depresi potvrdila až o 79% nižší příznaky. Účastníci, kteří dostávali neúčinné placebo, dokonce úroveň deprese zvýšili o 10%.

 

Snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu

ashwaganda stres a úzkost

Ashwaganda uklidní vystresovanou mysl a navodí klid

Během stresu nadledvinky vyplavují kortizol, který sice potřebujeme pro přežití (nutí nás utéct nebo bojovat), ale pokud je ho dlouhodobý nadbytek, způsobuje zdravotní komplikace.

Dlouhodobý stres je tak velmi škodlivý právě kvůli vysokému kortizolu. Vždy je lepší vyhnout se stresovým situacím a lidem, ale pokud se nedá jinak, ashwaganda dovede snížit produkci kortizolu přirozeně. Obecně ashwaganda sníží hladiny kortizolu až o 30% při dlouhodobém užívání.

 

Zmírňuje příznaky artritidy

Artritida je bolestivý zánět kloubů, který je deformuje a zhoršuje pohyblivost postiženého. Díky protizánětlivým vlastnostem pomáhá vitánie tyto záněty tlumit a chránit je před rozvojem nemoci.

Její mírně sedativní a uklidňující účinky navíc oslabují bolest, kterou zanícené klouby způsobují. Ashwagandu je vhodné užívat i jako přírodní součást léčby revma.

 

Snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu

Díky tomuto účinku chrání srdce a cévy. Studie na krysách potvrdila snížení škodlivého cholesterolu v krvi až o 53%. Výsledky studií na lidech sice nebyly tak významné, stejně ale došlo k pozitivnímu snížení cholesterolu. Konkrétně o 17% při užívání denní doporučené dávky.

Velmi vhodná je ashwaganda pro diabetiky, protože významně snižuje hladinu krevního cukru u cukrovkářů i u zdravých lidí. Zdravé lidi chrání a cukrovkářům zlepšuje stav.

 • snižuje zvýšený krevní tlak
 • snižuje nebezpečnou hladinu cholesterolu
 • zmírňuje tlak a bolesti na hrudi
 • chrání srdce před vznikem závažnějších nemocí

 

Ashwaganda a rakovina (zatím nedostatečně potvrzeno)

Některé menší zdroje tvrdí, že ashwaganda pomáhá chránit před různými druhy rakoviny. Důkazů je ale málo a studie probíhaly zatím pouze na zvířatech. Neradi bychom v článku uváděli tvrzení, která nejsou dostatečně vědecky podložená. Zároveň nechceme vzbuzovat naději pro případné onkologické pacienty, kteří již rakovinou trpí.

Na účinky a vhodnost doplňků s ashwagandou se zeptejte svého onkologa. Bližší důkazy o účinnosti proti rakovině se nám nepovedlo dohledat (případné vědecké důkazy nám můžete zanechat v komentáři pod článkem).

 

Doporučené dávkování ashwagandy

V případě doplňků stravy vždy dodržujte doporučení konkrétního výrobce. Každý totiž do svého doplňku míchá různá množství vitánie, zároveň ji kombinuje s jinými rostlinami a látkami, které spolu mohou různě reagovat. Tyto údaje najdete na etiketách a v příbalových letácích. Obecný návod, jak užívat doplňky stravy, najdete zde.

Pokud budete užívat přímo samotný kořen, obecně se doporučuje toto dávkování:

 • Za jednu dávku považujeme cca 0,5 až 1 cm plátek (3 až 5 gramů nebo 1 polévková lžíce) sušeného kořene. Ten se rozdrtí na co nejjemnější prášek.
 • Nejčastěji se prášek přidává do čisté vody nebo mléka a 5 až 10 minut povaří na mírném ohni (doporučujeme plnotučné, protože vysoký obsah tuku pomáhá lepší vstřebatelnosti některých látek).
 • Kořen a výluhy z něj mají hořkou chuť, takže někdo si je může doslazovat cukrem, medem.

 

Doporučené užívání ashwagandy

ashwaganda užívání a dávkování

Denní bezpečná doporučená dávka ashwagandy

V doplňcích nejčastěji najdete extrakt z ashwagandy. Za doporučenou denní dávku považujeme 250 až 600 mg extraktu. Dávku lze krátkodobě a bezpečně zvýšit na maximálně dvojnásobek, a tedy až 1200 mg extraktu. S tímto množstvím se obvykle setkáte ve většině doplňků, proto můžete vyzkoušet začít s poloviční dávkou. Pokud nezaznamenáte očekávaný účinek, dávku zvyšte.

Zároveň si hlídejte případné nežádoucí účinky. Nejčastěji se projevují trávící komplikace, zácpa a nevolnost.

Doplňky jsou dostupné ve formě kapslí (prášek ve stravitelné tobolce), samostatného prášku, extraktu, výluhů nebo tinktur.

Vytyčený cíl: Doporučené dávkování:
Pro zvýšení plodnosti a hladiny testosteronu 5 g sušeného prášku z kořene (cca. 1 polévková lžíce) denně aspoň 3 měsíce
Pro podporu růstu svalů a zvýšení síly 600 – 1250 mg extraktu aspoň 1 měsíc
Pro snížení zánětů 250 – 500 mg extraktu aspoň 2 měsíce
Pro podporu soustředění a paměti 600 mg extraktu, 8 týdnů
Pro snížení krevního cholesterolu a cukru 250 mg extraktu (3 g sušeného kořene) aspoň měsíc
Pro tlumení stresu a úzkostí do 600 mg denně aspoň 1 měsíc

Doporučené dávkováví ashwagandy v závislosti od očekávaného cíle

 

Nežádoucí účinky vitánie

Jak jsme zmínili, vedlejší účinky se objevují hlavně kvůli podráždění střevní sliznice a obvykle pouze při užití příliš vysoké dávky. Objevit se může i ospalost kvůli uklidňujícím účinkům vitánie.

Negativa se mohou objevit u těhotných a kojících žen, pro které není vhodná ani ashwaganda, ani jakékoliv jiné doplňky stravy. Zde ve velice ojedinělých případech hrozí dokonce předčasný porod nebo vývojové vady plodu. Vitánii nepodávejte ani dětem do 6 let.

Ashwagandu neužívejte, pokud trpíte zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza).

U různých doplňků důrazně doporučujeme sledovat si kvalitu výrobku. Výrobce musí být schopen doložit veškeré důležité certifikáty kvality, potvrzení o bezpečnosti svého výrobku, který by měl mít jasný původ. Firma musí být zapsaná na příslušných orgánech a mít povolení k prodeji rostlinných doplňků stravy. Doporučujeme si tyto dokumenty vyžádat ještě před nákupem. Seriozní a ověřený prodejce vám je pošle na mail, pokud je nemá veřejně již na stránce.

PŘIPOMÍNÁME, že doporučenou dávku ashwagandy získáte z českých tobolek pro podporu plodnosti Proerecta FERTIL.

Silnější produkci spermií a testosteronu očekávejte po 1 až 3 měsících.

Proerecta FERTIL pro podporu plodnosti

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích doplňku FERTIL. V případě objednávky vám e-shop doručí výrobek do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s bezpečnou podporou plodnosti.

 

Ashwaganda: Často kladené otázky aneb co je dobré vědět ještě před nákupem doplňků?

Jaké má ashwaganda účinky na tělo a zdraví?
Ashwaganda má mnohé prospěšné účinky, díky čemu ji najdete v mnoha doplňcích výživy pro pomoc s různými zdravotními komplikacemi.

Snižuje záněty, tlumí otoky, reguluje krevní tlak, přirozeně posiluje imunitní systém, pomáhá s negativním duševním stavem a působí proti předčasnému stárnutí. Zároveň působí jako adaptogen, což znamená, že pomáhá organismus připravit a lépe snášet psychickou a fyzickou zátěž.

Vlastnosti ashwagandy:
Ashwaganda má mimo prospěšné účinky také prospěšné vlastnosti. Rostlina a výrobky z ní mají antivirový, antibakteriální a antioxidační účinek. Ve velké míře doplňuje vitamín C a vápník.
Jaké má ahaganda specifické účinky na muže?
Pro muže je velice vhodná. Pomáhá zvýšit produkci vlastního testosteronu (a tedy přirozeně zvyšuje hladinu, podle studie až o 15%), podporuje také produkci, množství, kvalitu a pohyblivost spermií, čímž podporuje plodnost muže. Podle studie zvýšila počet spermií o 167%, objem ejakulátu o 53% a zrychlení pohybu spermií o 57% za pouhých 90 dní.

Dále působí jako afrodisiakum, takže zvyšuje erotické libido a znásobuje potěšení ze sexuálního uspokojení.

Účinkuje ashwaganda okamžitě?
Ne, jelikož jde o potravinu, účinky se nejlépe projeví po několika týdnech až měsících pravidelného užívání.
Zvyšuje ashwaganda sexuální výkonnost?
Podle dostupných důkazů na délku výdrže nemá vliv.
Jak ashwaganda zlepšuje náladu?
Stimuluje produkci a vyplavování serotoninu, což je lidově „hormon štěstí“.
Ovlivňuje ashwaganda váhu?
Není pravděpodobné, že by váhu zvyšovala. Naopak existuje šance, že pomáhá váhu snížit a udržet.
Může mít ashwaganda i negativní účinky?
Ano, každá prospěšná rostlina v příliš vysokých dávkách může mít i negativní účinky.

U vysokých dávek ashwagandy hrozí ospalost, žaludeční komplikace, průjem, zvracení. O tom, že ashwagandu užíváte, informujte lékaře, pokud vám předepsal některé léky.

Je bezpečné a vhodné užívat ashwagandu a doplňky z ní denně?
Jelikož jde o prospěšnou rostlinu, je bezpečné užívat ji denně. Jelikož ji seženete nejčastěji jako doplňky stravy různých značek, vždy dodržujte výrobcem doporučené dávkování.
Kdo by ashwagandu neměl užívat?
Obecně jakékoliv doplňky stravy včetně těch s ashwagandou nejsou vhodné pro děti do 3 až 6 let, těhotné ani kojící ženy.

Není vhodná pro pacienty se zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza).

Předepíše mi ashwagandu lékař?
Pravděpodobně ne. Ashwaganda se dlouhodobě využívá v ayurvédě a alternativní medicíně, ale jelikož nejde o lék ale potravinu (potravinový doplněk), lékař vám ji předepisovat nebude.

To ale neznamená, že nemůžete těžit z jejich prospěšných účinků. Ashwaganda a výrobky z ní jsou volně dostupné bez předpisu.

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply