Jaký vliv má zvětšená prostata na sexuální schopnosti? Bohužel špatný. Proto prostatu řádně léčte.

Prostata se přirozeně zvětšuje a roste věkem. Toto zvětšování dále urychlují nemoci, které se kvůli věku objevují, a samozřejmě špatná životospráva s tabákem, alkoholem a nezdravou stravou.

Když tyto vlivy sečteme, zjistíme, že čím starší muž je, tím větší má prostatu. Tento problém se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty (BHP).

BHP běžně způsobuje problematické, bolestivé, časté a nevydatné močení, protože škrtí močovou trubici a moč tak neodchází z těla hladce a bez překážek. Přidávají se i sexuální problémy, dysfunkce a další negativní příznaky.

Jedno je jisté. Zvětšená prostata sexuální schopnosti omezuje, proto je důležité začít prostatu cíleně uklidňovat a tlumit její zvětšení. Poradíme, jak toho dosáhnout.

sex se zvětšenou prostatou

 

Negativní vlivy zvětšené prostaty

Nejhlasitější vliv má zvětšená prostata právě na bezproblémové močení a silný průtok moči. Postižení muži se nejčastěji potýkají s:

 • časté močení – přiškrcená močová trubice neodvádí všechnu moč najednou
 • pocit nevydatného vymočení – i když postižený hodně zatlačí, nedovede vymočit celý obsah měchýře
 • nutkání na močení, vstávání během noci – zbytky moči se „hlásí“ a postiženého vyrušují dnem i nocí
 • slabý proud moči – přiškrcená močová trubice odtok brzdí
 • problémy začít nebo zastavit proud moči – ovládání močení je ztížené

Tato negativa vedou také k soustavné nervozitě, podráždění a stresu. Postižený muž si není jistý, kdy se mu zas bude chtít a zda si bude mít kam „odskočit“. Navíc nedokonale vyloučená moč ulpívá na spodním prádle, kvůli čemu vzniká nepříjemný zápach. Ten muže stresuje, stydí se kvůli němu a může se kvůli tomu vyhýbat intimnostem.

Problémy se zvětšenou prostatou tak přirozeně pokračují do sexuálních problémů až dysfunkcí. Jejich závažnost je úměrná stupni zvětšení prostaty a roli hraje také věk a aktuální nemoci. Objevit se může:

 • erektilní dysfunkce
 • snížená citlivost během erotické stimulace a slabší uspokojení z vyvrcholení
 • problémy udržet si erekci dostatečně dlouho
 • snížené libido a vyhýbání se sexu

TIP NA DOPLNĚK PRO ZMÍRNĚNÍ PODRÁŽDĚNÉ A ZVĚTŠENÉ PROSTATY:

České rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE s obsahem Serenoy plazivé, Pygeum africanum a Kopřivy dvoudomé má vliv na upokojení prostaty a problematického močení, které zbytnělá prostata způsobuje.

Ulevte své prostatě, podpořte intimní kondici a zlepšete tak i svůj sexuální výkon. 

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte a dostanete se na podrobný výčet prospěšných účinků. Případnou objednávku dostanete na adresu diskrétně do 2 dnů.

 

Benigní hyperplazie prostaty a erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce označuje neschopnost dosáhnout a udržet erekci. Zvětšená prostata automaticky neznamená, že muže postihne ED a pacienti s ED nemusejí mít automaticky zvětšené prostaty. Souvislost ale existuje.

ED běžně způsobují mnohé fyzické (diabetes, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, roztroušená skleróza) i duševní nemoci (deprese, úzkostní stavy), snížená hladina testosteronu a hormonální nerovnováha, úrazy a traumata (poškození pánve, páteře, topořivých tkání penisu), a bohužel velice často i léčba a léky, které mají zmíněné nemoci léčit.

Dysfunkci mohou způsobovat některé léky, které se běžně předepisují na zvětšenou prostatu. Naopak některé léky určené pro léčbu ED mohou příznaky zvětšené prostaty zlepšovat. Tento pozitivní účinek sice zatím nebyl schválen a lékař vám na prostatu nebude předepisovat léky proti ED, každopádně pacienti s ED tuto úlevu sami hlásili.

Určité prospěšné účinky na zvětšenou prostatu se objevily při užívání vardenafilu ve Levitře, sildenafilu ve Viagře a tadalafilu v Cialisu.

 • Podle studie muži užívající 10 mg vardenafilu 2x denně 8 týdnů výrazně zlepšili negativní příznaky zvětšené prostaty oproti těm, kteří užívali pouhé placebo.
 • Druhá studie sledovala muže užívající 5 mg tadalafilu denně. Ti zaznamenali výrazné zlepšení příznaků prostaty, ale také erektilní dysfunkce.

Důležité je proto mluvit s lékařem, aby přesné zjistil, co s čím reaguje a co čemu škodí. S prostatou pomůže urolog, s erektilní dysfunkcí androlog nebo sexuolog. Léky na ED mají totiž rizikové negativní účinky, kvůli čemu nejsou vhodné pro kteréhokoliv pacienta s ED.

Určitě je neužívejte, pokud jste prodělal mrtvici, infarkt, trpíte hypertenzí nebo angínou pectoris. V takovém případě vám musí lékař nařídit jinou léčbu ED.

 

Kdy s prostatou zajít k lékaři?

Obecně je doporučeno nechat si prostatu vyšetřit aspoň jednou ročně a to pro všechny muže. Věkem se přirozeně roste riziko zvětšení prostaty. Proto by měl na urologii zavítat každý muž v jakémkoliv věku, který má podezření, že je prostata v nepořádku, močení je problematické nebo pociťuje bolesti v její oblasti.

Vyšetření prostaty může včas odhalit i nádory a rakovinu prostaty, které je velice nebezpečná.

MĚJTE JASNO: Které nemoci léčí urolog, s čím pomůže a jak vás bude vyšetřovat? Bude i „prst v zadku“?

které nemoci léčí urolog?

 

Léčba zvětšené prostaty

Naštěstí existuje několik léčebných metod, které nepříjemné příznaky zvětšené prostaty utlumí a dovolí žít kvalitněji včetně sexuálního života. S příznaky zbytnělé prostaty jděte za urologem, který zjistí závažnost a doporučí léčbu na míru přímo pro vás. Léčba nejčastěji zahrnuje léky, chirurgický zákrok a vlastní změnu životosprávy k lepšímu.

Na zbytnělou prostatu nejčastěji dostanete předpis na doxazosin, terazosin finasterid, dutasterid nabo dutasterid-tamsulosin. Bohužel i s těmito léky se spojují rizika negativních účinků, nejčastěji snížené libido a nezájem o sex, problémy dosáhnout nebo udržet erekci.

Opět zdůrazňujeme, abyste se nesnažil hledat pomoc na internetu a vždy nechal váš stav posoudit lékaře.

JAKO BEZPEČNÝ ROSTLINNÝ DOPLNĚK PRO UPOKOJENÍ ZBYTNĚLÉ PROSTATY BEZ PŘEDPISU DOPORUČUJEME ČESKOU PROERECTU PROSTATE.

Proerecta PROSTATE tobolky

 

Chirurgická léčba zvětšené prostaty

Bohužel může být někdy zvětšení natolik závažné, že léčba pomocí léků nezabere. Pokud ale stav prostaty znemožňuje muži žít komfortní život co se týče močení nebo sexuální stránky, je potřeba přejít k chirurgickému řešení.

 • transuretrální resekce prostaty – odebírá se problematická část prostatické tkáně
 • transuretrální řez prostaty – do prostaty se vytvoří několik malých zářezů
 • transuretrální mikrovlnná termoterapie – pomocí záření se zničí nadbytečná prostatická tkáň

Bohužel i tyto metody léčby mohou v rámci negativních účinků způsobovat problémy s erekcí nebo ejakulací. Jisté procento mužů hlásilo „suchý orgasmus“ (retrográdní ejakulace), a tedy stav, kdy se sperma vrací do močového měchýře a nedostává se ven z těla během orgasmu. Lékaře se zeptejte na všechna rizika, které mohou hrozit.

MĚJTE PŘEHLED: Zvětšenou prostatu léčí i zcela nová metoda v ČR – metoda Rezūm, jako unikátní léčba zbytnělé prostaty horkou párou. V rozhovoru jsme o ní mluvili s MUDr. Josefem Stolzem, který metodu provozuje jako první v Čechách.

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Domácí kroky ke zmírnění zvětšené prostaty

Pozitivní změny životosprávy mohou významně zlepšit nepříjemné příznaky zvětšené prostaty. Proto pokud trpíte problematickou prostatou nebo se snažíte ochránit před zvětšováním, snažte se celoživotně:

 • pít minimum alkoholu a ideálně nepít vůbec
 • nepít dráždivé nápoje jako sycené, barvené a ochucené limonády, sodovky a nezdravé nápoje
 • nepít delší čas před spaním, abyste se nebudil kvůli nutkání močit
 • hlídat si zdravou hmotnost
 • snížit kalorický výdej pomocí zdravé stravy a zvýšit výdej sportem a pohybem
 • cvičit Kegelovy cviky pro prokrvení pánevní oblasti
 • dodržovat zásady pro zdravou prostatu

 

Co jsme zjistili?

 • prostata roste po celý život a čím starší muž je, tím větší prostatu má
 • muži by měli chodit na pravidelnou kontrolu prostaty, aby ji chránili a každá komplikace byla včas podchycená
 • existují různé metody léčby zvětšené prostaty a pouze lékař určí, která je vhodná pro vás
 • při dodržení léčby zbytnělé prostaty lze společně se zdravou životosprávou žít uspokojivý sexuální život

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply