Běžné příčiny sníženého libida: Jak oslabení poznat a jaká léčba je dostupná?

Nízké nebo slabé libido označuje pokles zájmu o sexuální aktivitu a ztrátu sexuálního chtíče. Občasná a krátkodobá ztráta zájmu o sex je běžná a každý má někdy „svůj den“, kdy nemá na sex ani pomyšlení.

Síla sexuálního libida se přirozeně mění během celého života a má svá maxima i minima. Rovněž je běžné, že se dva lidé v síle libida neshodnou, kvůli čemu mohou vznikat problémy v intimním životě. Jeden partner se cítí neuspokojený, druhý má pocit, že je na něj vyvíjen tlak.

Dlouhodobě slabé libido až nezájem o sex již může vzbudit obavy. Slabé libido může navíc ukazovat na jiný, závažnější zdravotní nebo psychický problém.

V článku jmenujeme hlavní a nejčastější příčiny nízkého libida u mužů i žen.

příčiny sníženého libida

 

Snížená produkce a hladina testosteronu

Testosteron je důležitý mužský pohlavní hormon (androgen), kterého většinu produkují varlata. U muže hormon zodpovídá za růst svaloviny a pevnost kostí, ale také stimuluje produkci spermií a hraje roli i v síle libida. Čím vyšší je obecně hladina testosteronu, tím silnější je zájem o sex a sexuální výkonnost.

Za normální hladinu testosteronu se aktuálně považuje množství 300 nanogramů na decilitr krve (300 ng/dl). Toto množství uznává Americká urologická asociace (AUA). Hladinu testosteronu tedy přesně určí pouze rozbor krve, který provede androlog nebo endokrinolog. Za sníženou hladinu testosteronu se tedy považuje jakákoliv hodnota nižší, než 300 ng/dl.

Se sníženou hladinou testosteronu úměrně slábne i libido. Testosteron ale přirozeně klesá také věkem, takže starší muži mají zcela běžně nízký zájem o sex.

Pokud máte podezření na snížený testosteron, nejdříve si to nechte potvrdit u lékaře na odběru krve. Lékař také doporučí vhodnou léčbu. Nejčastěji předepisuje testosteronové injekce, gely nebo doplňky stravy pro zvýšení hladiny testosteronu.

TIP NA BEZPEČNÝ DOPLNĚK PRO ZVÝŠENÍ TESTOSTERONU:

České rostlinné tobolky Proerecta LONG dlouhodobě vyživují varlata, která tak mohou produkovat dostatečné množství testosteronu. 

Kromě toho LONG dlouhodobě podporuje pevnou erekci a plodnost. 

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin.

 

Vedlejší účinky některých léků

Léky nás sice léčí, ale mohou také snížit hladinu testosteronu, kterého nedostatek vede ke sníženému libidu.

Tento negativní účinek mohou mít léky na krevní tlak (ACE inhibitory a beta-blokátory), které mohou zároveň bránit ejakulaci a vzniku erekce.

Testosteron mohou dále snížit:

  • chemoterapie a radioterapie pro léčbu rakoviny
  • hormony pro léčbu rakoviny prostaty
  • kortikosteroidy
  • opioidy (morfin, oxykodon) a léky proti bolesti
  • ketokonazol proti plísním a houbovitým onemocněním
  • léky na reflux a proti pálení žáhy
  • anabolické steroidy, které často užívají sportovci
  • některé druhy antidepresiv

Pokud máte pocit, že u vás za sníženým libidem stojí léky, informujte o tom předepisujícího lékaře. Léky může vyměnit nebo upravit jejich dávkování.

ČTĚTE TAKÉ: Sexuolog Jaroslav Zvěřina: „Touhu na sex vám mohou snížit i léky“.

léky, které oslabují libido

 

Syndrom neklidných nohou

Jde o nekontrolované nutkání pohybovat nohama. Podle studie mají muži s tímto syndromem zvýšené riziko erektilní dysfunkce oproti zdravým mužům. Erektilní dysfunkce je stav, kdy nemůžete dosáhnout ani udržet erekci dostatečně pevnou pro uspokojivý sex.

Vědci zjistili, že muži, u kterých se syndrom projevil aspoň 5x za měsíc, měli o 50% vyšší riziko rozvoje erektilní dysfunkce. Muži, kteří trpěli syndromem nejčastěji, byly také velice náchylní stát se impotentními.

 

Deprese

Deprese velice nepříjemně ovlivňuje veškeré aspekty života včetně duševní a fyzické kondice. Postižení mají velice slabý, ale častěji vůbec žádný zájem o sex.

Libido bohužel snižují i antidepresiva, kvůli čemu se postižení dostávají do bludného kruhu. Deprese je o libido obere a antidepresiva v tom pokračují. Mezi tyto léky patří inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinuselektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.

O sníženém libidu informujte lékaře. Změní lék nebo jeho dávku.

 

Chronické nemoci

Chronická nemoc znamená, že je dlouhodobá a nedaří se ji vyléčit. Dlouhodobě omezuje životní komfort. Mnohé nemoci postiženého zcela oberou o sexuální libido.

Třeba chronická bolest způsobí, že se sex a další potěšení přesunou na konec řebříčku zájmů. Rakovina kromě libida oslabí i plodnost a oslabí produkci spermií.

Mezi další chronické nemoci, které oslabují libido, patří:

Pokud za snížením libida stojí chronická nemoc, je nutné snažit se nejdříve vyléčit nemoc a až poté se zajímat o kvalitu sexuálního života. Váš lékař vám poskytne rady, jak situaci zlepšit v rámci možností. Kromě lékaře může pomoct i partnerská poradna nebo sexuální terapeut.

 

Problémy se spánkem a nespavost

Zde je největším zabijákem libida obstrukční spánková apnoe. Studie zkoumala neobézní muže s touto nemocí a zjistila, že většina z nich se potýkala se sníženou hladinou testosteronu. Ta, jak již víme, vede ke snížení sexuální aktivity a libida. Podle studie až třetina mužů se závažnou spánkovou apnoe měla sníženou hladinu testosteronu.

Druhá studie na zdravých mladých mužích doložila, že pokud spali pouze 5 hodin za noc, již během jednoho týdne klesla jejich hladina testosteronu o 10 až 15%. Tento negativní účinek byl nejvíce patrný na hladině hormonu mezi 14. až 22. hodinou.

Pokud spíte málo, snažte se spát co nejvíce. Pokud trpíte přímo nespavostí, kontaktujte lékaře.

 

Přirozené stárnutí

Hladina testosteronu věkem přirozeně klesá. Nejvyšší je na začátku rané dospělosti a v důchodovém věku dosáhne své minimum.

Proto starším mužům trvá déle dosáhnout orgasmus a ejakulaci, ale také se hůře a déle vzrušují a dosahují erekci. Erekce zároveň nemusí být tak pevná jako v mladosti a rychleji opadne.

Samozřejmě existují léky, ale pro jejich získání je nevyhnutné lékařské vyšetření pro přesné zjištění zdravotního stavu.

 

Stres

Stres velice silně ovlivňuje hormonální hladinu a tím i hladinu testosteronu. Samozřejmě negativně. Během působení stresu se tepny zužují, kvůli čemu do penisu vtéká méně krve. Důsledkem je zhoršení erekce a při chronickém stresu až erektilní dysfunkce. Jedna studie dokonce tvrdí, že stres má přímý vliv na sexuální kondici u mužů i u žen.

Další studie zkoumala vojnové veterány, kteří trpěli posttraumatickou stresovou poruchou. Tento typ stresu u nich zvýšil riziko vzniku sexuálních dysfunkcí více než trojnásobně.

Stresu se není vždy jednoduché vyhnout a prakticky každá vážnější situace jej vyvolává. Sexuální chtíč zásadně ovlivňuje třeba rozchod, rozvod, úmrtí blízkých, výpověď z práce nebo změna zaměstnání, nedostatek financí, zhoršené zdraví, ale i partnerka, se kterou si muž nerozumí.

Existují techniky pro zvládání stresu, kam patří třeba dechová cvičení, jóga, debata s terapeutem a další terapie. Podle studie na mužích s nově diagnostikovanou ED pro ně byla velice prospěšná 8týdnová terapie pro zvládání stresu. Erekce se rapidně zlepšila.

 

Nízké sebevědomí a slabá sebedůvěra

Sebevědomí je vlastně názor člověka na sebe sama. Pokud si muž nevěří, neváží si sám sebe a má o sobě špatné mínění, může to mít silný vliv na emoční zdraví a komfort.

Pokud si člověk myslí, že není atraktivní nebo že si jiní nepřejí být v jeho blízkosti, libido celkem logicky klesne. Pokud člověk není spokojený ani se svým zevnějškem, může se chtít sexu úplně vyhnout a žít bez intimity.

Tyto pocity vedou také k úzkostem ze sexuálního výkonu, které dále způsobují až erektilní dysfunkci a snížené libido. Negativní stavy dále přerůstají do depresí, hlubokých úzkostí a roste i riziko návyku na alkohol nebo drogy.

 

Nedostatek sportu nebo příliš náročný sport

Žádný pohyb nebo naopak extrémně náročné cvičení mohou u mužů způsobit oslabení libida. Málo cvičení nebo žádný pohyb vede ke zdravotním problémů, které libido a vzrušení zabíjí.

Pravidelné a přiměřené cvičení tyto problémy naopak tlumí a brání jejich rozvoji. Sport vás ochrání před obezitou, zvýšeným krevním tlakem i diabetem, přičemž všechny tyto problémy vedou ke sníženému libidu. Mírné cvičení snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, díky čemu libido sílí.

Aktuálně ale vyšlo najevo, že i nadměrné, extrémní cvičení ovlivňuje intimní kondici a sexuální zdraví. Ve studii bylo pravidelné, náročné, intenzivní a dlouhé vytrvalostní cvičení spojeno se sníženým mužským libidem.

 

Alkohol

Za nadměrné pití alkoholu považujeme více než 14 dávek alkoholu během jednoho týdne. Jedna dávka rovná se jedno pivo, jeden panák nebo jedna sklenka vína. Toto množství prokazatelně snižuje testosteron. Dlouhodobě nadměrné pití tak snižuje sexuální apetenci.

Lékaři doporučují všem mužům pít maximálně 2 dávky alkoholu denně, ale ideálně žádné. Kromě ztráty libida a erekce je v sázce i celkové zdraví.

 

Konzumace drog

Kromě alkoholu se s oslabením libida spojuje také tabák, marihuana a všechny tvrdší drogy. Kouření navíc zhoršuje produkci spermií a zpomaluje jejich pohyb. Dlouhodobé kouření vede až k neplodnosti.

 

Dopady sníženého libida na psychiku a tělo

Snížené libido postižené lidi zcela jistě nepříjemně zaskočí a znejistí je. Dlouhodobě nízké libido vede k bludnému kruhu duševních a fyzických příznaků včetně erektilní dysfunkce.

Dysfunkce dále prohlubuje úzkosti ze sexuálního výkonu. Ta podněcuje napětí a konflikty mezi postiženým, jeho partnerem a okolím, což dále vede k problematickým vztahům a neschopnosti udržet si známost nebo přátele.

Sexuální neúspěchy vyvolají další deprese, problémy se sebeúctou a další nepříjemné pocity.

 

Co jsme zjistili?

Snížené libido má vždy svou příčinu, kterou je potřeba odhalit. Pokud máte delší dobu pocit, že se vám do sexu nechce, nezvládáte uspokojivě souložit a nízké libido se vás týká, zajděte si za praktickým lékařem. Ten vás po několika otázkách nasměruje k odborníkovi. Případně vyhledejte sexuologa nebo androloga ve vaší blízkosti.

Pokud bude příčina jiná, než zdravotní, pomoct vám může vztahový nebo sexuální terapeut.

Určitě se sami snažte o zlepšení životosprávy, a tedy dostatečně spěte, pravidelně sportujte, zdravě jezte, nemějte zlozvyky a zbavte se závislostí. Naučte se zvládat stres.

Proerecta LONG koupit

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply