Nekrozoospermie – příčiny a léčba vysokého počtu mrtvých spermií v ejakulátu

Nekrozoospermie (také nekrospermie) je lékařský termín pro stav, kdy se v čerstvém ejakulátu vyskytuje rizikově velké množství mrtvých spermií. Pokud jsou mrtvé všechny spermie, žádná nemůže oplodnit ženské vajíčko. Pokud zůstává aspoň malé množství živých a vitálních spermií, šance na přirozené oplodnění pořád existuje.

V článku vyjmenuji nejčastější příčiny nekrozoospermie a metody léčby, díky kterým můžete zplodit vlastní dítě.

nekrozoospermie

VÍTE, ŽE kompletní nekrozoospermie, kdy jsou všechny spermie mrtvé, je velmi vzácný a málo pravděpodobný problém? Statisticky pouze 0,2 až 0,5% neplodných mužů trpí úplnou nekrospermií.

 

Běžné příčiny nekrozoospermie

Lékaři ani vědci zatím nemají naprostou jistotu, co přesně nekrozoospermii způsobuje. Důvodem je právě velmi vzácný výskyt, kvůli kterému vědci nedovedou sledovat dostatek případů. Pořád tak vzniká mnoho dohadů a předpokladů.

Teoreticky může nekrozoospermii způsobovat:

  • dlouhodobé a nadměrné přehřívaní varlat (muži se sedavým zaměstnáním, invalidé na vozících, cyklisté a motorkáři, muži, kteří často navštěvují sauny a podobně)
  • poruchy imunitního systému (kdy spermie poškozuje a usmrcuje vlastní obranyschopnost)
  • vysoký věk
  • rakovina varlat v raném stadiu
  • varikokéla (rozšíření žil v šourku, které varlata přehřívá)
  • infekce a záněty v mužské rozmnožovací soustavě
  • dlouhodobé vystavování se toxinům (v půdě, vodě, vzduchu, potravinách, škodlivé je třeba olovo, rtuť a pesticidy)
  • hormonální poruchy (hypogonadismus a porucha produkce androgenů)
  • úrazy a nemoci varlat a nadvarlat
  • úrazy míchy
  • dlouhodobé vyhýbání se sexu a masturbaci
  • užívání drog

NEKROZOOSPERMIE se dělí na střední, kdy je mrtvých 50 až 80% spermií nebo závažnou, kdy je mrtvých více než 80%.

Absolutní nekrozoospermie znamená 100% mrtvých spermií v čerstvém ejakulátu. Ani ta absolutní ale nezaručuje, že se ve varlatech živé spermie pořád nenacházejí.

 

Nechtěná záměna nekrospermie za asthenozoospermii

Jelikož je nekrozoospermie pořád zahalena určitým nepochopením a tajemstvím, nezkušený lékař či vědec si ji může nechtěně zaměnit za asthenozoospermii. To je stav, kdy je pohyblivost spermií (motilita) abnormální.

Spermie sice mohou žít, ale nehýbou se a pod mikroskopem se nezkušenému oku jeví jako mrtvé. Omylu nahrává i absolutní asthenozoospermie, kdy se celých 100% spermií ze vzorku nepohybuje. Stav je poměrně vzácný a problémem trpí asi 1 z 5000 mužů.

Asthenozoospermie i nekrozoospermie způsobují mužskou neplodnost. Příznaky, které by na sobě pacient sám viděl neexistují a jediným důkazem je neschopnost oplodnit ženu a počít dítě přirozeně.

Pokud se vám početí delší dobu nedaří, doporučuji nechat se vyšetřit na spermiogramu. Lékař uvidí mrtvé spermie až pod mikroskopem. Upozorňuji, že i pokud nekrozoospermii diagnostikuje, až v 50% případů se mu nepovede najít její příčinu.

Při léčbě absolutní asthenozoospermie je vhodné umělé oplodnění partnerky. Lékař vybere použitelnou spermii a pomocí speciální injekce ji zavede přímo do vajíčka. Nemusí se tak pohybovat sama.

Tato metoda není vhodná při nekrozoospermii, protože mrtvé spermie logicky nelze zavádět do vajíčka.

VIDEO (anglicky): Normozoospermické a asthenozoospermické spermie pod mikroskopem. Všimněte si pravé strany, kde jsou sice živé, ale nepohyblivé spermie. Je skutečně problém zjistit, zda jsou pouze nehybné nebo mrtvé.

 

Falešná diagnóza nekrozoospermie

Není výjimečné, pokud se laboratoř v diagnóze splete. Pokud byste měl pochybnosti, můžete se obrátit na několik sexuologických ambulancí, případně spermiogram podstoupit opakovaně. Diagnóza tak bude přesnější.

  • Používáte spermicidní gely nebo jiné přípravky, které hubí spermie. Spermicid je látka, která zpomaluje nebo zabíjí spermie. Vzorek ejakulátu tehdy obsahuje mrtvé spermie, i když varlata produkují úplně zdravé a živé spermie. Blíže jsme o druzích spermicidů psali v samostatném článku. Hlídejte si proto, zda váš gel či kondomy neobsahují spermicidní složky. Pokud ano, nakupujte jiné a čtěte etikety.
  • Odběrová nádoba byla znečištěná nebo se do ní dostal vzduch. Vzorek ejakulátu musí být odebrán do sterilní odměrky a ihned ji uzavřít, aby nepřišel do styku se vzduchem ani vodou. Pokud se tak stane, spermie do několika minut zahynou. O životnosti spermií ve vodě a v různém prostředí jsme psali v samostatném článku.
  • Vzorek ejakulátu jste vyloučil do kondomu. Někteří muži nedovedou získat vzorek ejakulátu masturbací. Tehdy se jej snaží zachytit do kondomu při klasickém sexu nebo masturbaci. I kondom ale může být napuštěn spermicidní látkou, případně v něm byl ejakulát příliš dlouho a spermie nepřežily. Spermie poškozuje i běžný latex.

Pokud lékař získá podezření na nekrozoospermii, pravděpodobně vám doporučí spermiogram opakovat. Vzorek může poslat do jiné laboratoře, aby se vyloučilo pochybení v diagnóze.

VIDEO (anglicky): Nekrozoospermie

 

Léčba nekrozoospermie

Nekrozoospermii lze léčit až pokud se lékaři povede identifikovat přesnou příčinu. Pokud je příčinou infekce, lékař bude podávat antibiotika, aby vás infekce zbavil. Stejně tak v případě zánětů a protizánětlivých léků. Pokud nekrospermii vyvolalo užívání drog, ve vlastním zájmu je přestaňte užívat.

V mnoha případech se příčinu nepovede identifikovat. Pokud ale budete chtít zplodit vlastní dítě, pomohou vám metody asistované reprodukce. Konkrétně extrakce živé spermie přímo z varlete nebo nadvarlete.

Varle nebo nadvarle se znecitliví lokální anestezií. Zavede se do něj odběrová jehla, která odebere část tkáně. V laboratoři pod mikroskopem z ní lékař odebere vhodnou spermii (pokud se v ní bude nacházet).

Je pravdou, že i pokud živé spermie neobsahuje ejakulát, pořád se mohou nezralé, ale použitelné nacházet ve varlatech a nadvarlatech. Nezralé spermie se musí kultivovat v laboratoři až do stavu zralosti.

Existují i další a pokročilejší metody léčby nebo získávání vhodné spermie. Pacienti s poraněnou míchou mohou potřebovat tzv. elektroejakulaci„, a tedy stimulaci elektrickými výboji, které vyvolají ejakulaci. O dalších možnostech vás bude vždy informovat lékař. Právě proto byste za ním měl zajít v případě jakýchkoliv pochybností o své plodnosti nebo pokud se vám přirozeně nepovede počít dítě ani po roce sexu bez ochrany a antikoncepce. V redakci Erekce.cz vám držíme pěsti 🙂

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply