Podvázání varlat, 1. část – podvazování za účelem sterilizace muže. Je vůbec potřebné, kde vás podvážou a kolik zaplatíte?

Podvázání varlat, nebo také sterilizace či vasektomie, představuje chirurgický úkon, díky němuž dochází k přerušení chámovodů a tím ke sterilizaci muže. Jedná se o jednu z možných forem mužské antikoncepce.

Jenže, je podvázání varlat bezpečné? Má to pro muže vůbec smysl? Bude muž stále produkovat spermie? A nemůže se nějaká taková zbloudilá spermie přece jen dostat k ženinu vajíčku a oplodnit jej? A co když se v budoucnu rozhodnete pro založení rodiny, existují nějaká zadní vrátka?

podvázání varlat jako mužská sterilizace, vasektomie

 

Podvázání varlat

Podvázání varlat, neboli mužská sterilizace, představuje velice jednoduchý chirurgický zákrok. Operatér nejprve provede malý řez na šourku, přes který se dostane k chámovodu, který přeruší.

Díky tomu se tedy nemohou přivádět spermie z varlat do močové trubice. Jedná se o bezpečný a trvalý způsob antikoncepce.

 

Jak podvázování varlat probíhá?

Řez na šourku bývá tak malý, že se často ani nemusí zašívat a zahojí se sám. Během výkonu muž cítí maximálně mírný tah na šourku, ale nikoli bolest.

Operace trvá zhruba 20 minut a pacient může jít okamžitě po zákroku domů. K operaci stačí pouze lokální umrtvení. V den zákroku můžete normálně jíst i pít.

V dnešní době se vasektomie provádí s pomocí lokální anestezie, pacient tedy během zákroku necítí žádnou bolest.

Operatér malým řezem na šourku odhalí chámovody, které ve dvou místech podváže a přestřihne. Oba jejich konce uzavře, obvykle stehem a koagulací, a vrátí do šourku.

Celá operace trvá zhruba půl hodiny, provádí se ambulantně a ve většině případů nevyžaduje následnou hospitalizaci.

MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha, uroklinikum.cz
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH: 

Míša delší dobu v posteli neexperimentoval a skoro jej to stálo 5 let budovaný vztah. Klikněte a čtěte, jak ho zachránil.

Proerecta KLASIK a SHOT, zkušenosti

 

Kolik zákrok stojí?

Určitě vás bude zajímat také to, na kolik vás tento zákrok vyjde. Operaci zatím v tuto chvíli nehradí žádná zdravotní pojišťovna.

Její cena se pohybuje v rozmezí od 10 000 Kč až po 15 000 Kč. Cena i předoperační a pooperační péče se však odvíjí podle nabídky jednotlivých klinik.

Platba za zákrok probíhá většinou těsně před zákrokem hotově či kartou.

 

Kliniky, kde se podvazují varlata

SEZNAM KLINIK - kde si v Česku nechat podvázat a sterilizovat varlata?

Název klinikyAdresaKontaktCena
UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
13 000 Kč
Klinika GynemLedčická 1
182 00 Praha 8
774 439 44313 000 Kč
Centrum MEDIOLNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
info@vazektomiebezskalpelu.cz13 000 Kč
Sanatorium SanusLabská kotlina I/1220 ⋅ 500 02 Hradec Králové495 757 111 info@sanus.cz11 000 Kč
UrosantéŽeletavská 1447/5, 140 00 Praha 4733 640 218
recepce@urosante.cz
15 000 Kč
Canadian MedicalV Parku 2308/8
148 00 Praha 4
235 360 133
info@canadian.cz
15 000 Kč

 

Video: podvázání varlat

Vasektomie: co obnáší nejspolehlivější mužská antikoncepce

Vazektomie Bez Skalpelu na Tv Barrandov

 

Rekonvalescence po vasektomii

Po operaci musí muž samozřejmě dodržovat klidový režim, vyhýbat se minimálně dva až tři dny tělesné námaze a nejméně týden nejezdit na kole.

VÍTE, že dlouhé hodiny v sedadle kola vůbec neprospívají erekci?

Po zaléčení se ale můžete bez obav vrátit do běžného života, a to i do toho sexuálního. Operace většinou na sexualitu muže nemá větší vliv, kromě toho, že jej můžete provozovat bez jakékoliv antikoncepce a bez strachu, že byste nechtěně oplodnil svou partnerku.

Pacient by měl po zákroku alespoň čtyřiadvacet hodin dodržovat relativně klidový režim. Přechodně se mohou objevit mírné tahavé či tlakové bolesti v šourku.

V takovém případě lze užít analgetikum. Pokud má muž „kancelářské“ zaměstnání, není problém jít následující den do práce. Namáhavou práci ale doporučuji na den až dva odložit.

V každém případě je vasektomie levnější, bezpečnější a méně komplikovaná než například podvázání ženských vaječníků, což je jedna z metod trvalé ženské antikoncepce.

MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha, uroklinikum.cz
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha

ČTĚTE ROZHOVOR S ODBORNÍKEM: O bezskalpelové vasektomii, průběhu operace, výhodách a rizicích s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum.

bezskalpelová vasektomie

 

Podvázání varlat jako forma antikoncepce

Již celých 7 let mohou muži v České republice dobrovolně podstoupit podvázání varlat, jakožto jednu z forem antikoncepce. Přesto se do tohoto zákroku mnozí příliš nehrnou.

Dle dostupných informací, prodělala tento zákrok jen zhruba 3 % českých mužů. Přitom ve světě, například v Británii či v USA, je takto „zabezpečných mužů” od určitého věku i nad 50 %. Ve Spojených státech amerických ji ročně podstoupí zhruba půl milionu mužů.

V západních zemích je vasektomie mnohem rozšířenější, běžná metoda. Ovšem ve srovnání s tím, že zhruba před deseti lety se o vasektomii u nás prakticky nemluvilo, je o ní i tady dnes samozřejmě mnohem více slyšet.

Velká část zdejší mužské populace sice zastává názor, že za početí odpovídá žena, a staví se k možnosti vasektomie odmítavě, jsou tu však i takoví muži, kteří si uvědomují, že hormonální antikoncepce má velké množství vedlejších účinků a ženu často limituje.

Zodpovědnost by dle mého názoru měli nést oba partneři, a tak pokud se pár rozhodne řešit antikoncepci, je dobré vědět, že vasektomie je možná volba. Podstatné je i to, že vasektomie představuje daleko šetrnější výkon než chirurgická sterilizace žen.

MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha, uroklinikum.cz
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha
spolehlivost antikoncepčních metod včetně vasektomie

Pearlův index vyjadřujíce spolehlivost jednotlivých antikoncepčních metod. Udává počet těhotenství u 100 typických párů užívajících danou antikoncepci v průběhu jednoho roku.

 

Rizika podvazování varlat

Stejně jako jakákoliv jiná operace, nese s sebou i tato jistá rizika. Nejběžnějšími riziky jsou infekce, hematom v ráně, změna citlivosti v okolí rány nebo opožděné hojení.

To ovšem můžete výrazně ovlivnit správnou hygienou a klidem na lůžku. Podvázání chámovodů naopak nemá žádný vliv na kvalitu erekce, na dosahování a prožívání orgasmu, ani na hladinu mužských hormonů.

Rizika mohou být okamžitá a odložená.

Okamžitá znamená, že se jedná o určitý chirurgický, ačkoli minimálně invazivní výkon, a tedy hrozí krvácení v ráně či infekce. Tyto komplikace se sice vyskytují v minimální míře, v jednom či dvou procentech, ale je nutné o tom vědět.

Dlouhodobým, v uvozovkách vedlejším účinkem, může být určitý diskomfort v místě přerušení chámovodu – muž si může vyhmatat citlivé místo, tzv. granulom, nicméně tyto komplikace také nejsou časté, jedná se asi o deset a méně procent klientů po vasektomii.

MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha, uroklinikum.cz
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha

MYSLETE ZODPOVĚDNĚ: Co přesně jíst a dělat pro úspěšné a bezpečné oplodnění ženy

 

Rozdíl mezi podvázáním varlat a kastrací

Možná jste už také někdy slyšeli o pojmu „kastrace”. Kastrace je ale oproti podvázání varlat něco úplně jiného. Při podvázání varlat dochází pouze k přerušení přívodu spermií do močové trubice.

Kdežto u kastrace dochází k odstranění mužských pohlavních žláz a díky tomu k přerušení produkce mužského pohlavního hormonu testosteronu, tudíž kastrace může mít vliv jak na chuť na sex, tak i na sex samotný. Chemická kastrace je dočasné znefunkčnění varlat pomocí léků.

Muž, který se rozhodne podstoupit vasektomii, musí splňovat kritérium svéprávnosti, minimálně 14 dní před výkonem by měl být dostatečně poučen o zákroku a s ním souvisejících náležitostech a podepisuje informovaný souhlas, v němž je podrobně popsán zákrok, jeho rizika i benefity.
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha, uroklinikum.cz
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha

AKTUÁLNĚ: Nové antikoncepční injekce pro muže způsobují bolesti hlavy, depresi a akné. Jeden muž se během výzkumu zabil.

antikoncepční injekce pro muže

 

Je muž po zákroku skutečně 100% sterilní?

Je tento zákrok skutečně 100%? Nemůže se stát, že byste i tak nechtěně oplodnil svou partnerku? Uvádí se, že dokonalé neplodnosti dosáhnete až po zhruba 40 ejakulacích. Do té doby se totiž mohou v ejakulátu vyskytovat živé spermie „přežívající” v močových cestách, kudy spermie putovaly.

Abyste si byl skutečně jistý, že jste 100% sterilní, budete po dvou až čtyřech měsících od operace pozván na kontrolu obsahu spermií v ejakulátu. Pokud nebude vzorek naprosto čistý, měl byste se při sexu dále chránit ještě i jiným způsobem.

UŽITEČNÉ INFO: Jak dlouho přežije spermie na vzduchu, ve vodě a v pochvě?

 

Zakládání rodiny s povdvázanými varlaty

Lze si to po čase rozmyslet? Teď třeba děti nechcete, ale co za takových deset, patnáct let? Bude možné i po takové době založit rodinu? Dobrá zpráva pro vás – plodnost lze i po podvázání varlat navrátit.

Odborně se tato operace, při které se vám navrátí plodnost, nazývá vasovasostomie. Během zákroku se přerušené chámovody zase zpátky chirurgicky spojí.

Úspěšnost oplodnění je pak až 76 %. Závisí to zejména na době, která uplynula od samotného podvazu chámovodů. Přesto lékaři raději doporučují si pro jistotu spermie odebrat a zamrazit ve spermabance.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: 

Neúplné, dočasné podvázání varlat

Druhou možností, která zažívá v posledních letech boom, je tzv. dočasná vasektomie. Při tomto zákroku se chámovod nepřeruší chirurgicky, ale pouze se „ucpou”.

Pokud byste si tedy své rozhodnutí v budoucnu rozmyslel, je odstranění této překážky mnohem snazší, než opětovné chirurgické zprůchodňování chámovodu, a proto je tato varianta mezi muži stále více populárnější.

 

Je muž s podvázanými varlaty stále sexuálně aktivní?

Mnozí pánové mají často obavy, že s podvázanými varlaty nebudou mít chuť na sex a nebudou třeba ani schopni dosáhnout erekce. Podle výsledků průzkumu agentury Rondo Data na reprezentativním vzorku 1 500 českých mužů se například 26,8 % českých mužů domnívá, že při zákroku dojde k odstranění varlat a 22,5 % si myslí, že po zákroku ztratí erekci.

Toho se ale bát nemusíte. Sterilizace, neboli podvázání varlat, vede ke sterilitě, což znamená neplodnost, nikoliv neschopnost. Na sex stále budete mít chuť.

Pořád se vám postaví jako zamlada a pořád budete moct svou partnerku sexuálně uspokojit. Na tom se nic nezmění. Navzdory předsudkům totiž vasektomie nesnižuje mužský sexuální výkon ani hladinu testosteronu.

Dokonce při sexu bude docházet i k ejakulaci. Tzv. ejakulát je totiž vytvářen zvlášť sekretem žláz. Spermie tvoří zhruba jen 1 % ejakulátu. Hlavní část je produktem semenných váčků a prostaty.

Pouze v ejakulátu už nebudou obsaženy žádné spermie (azoospermie), neboť ty se uzavřeným chámovodem dál nedostanou. Barva i konzistence ejakulátu zůstanou zachovány.

MĚJTE PŘEHLED: Jaký je sexuální život mužů po vasektomii?

 

Produkce spermií s podvázanými varlaty

Muž tedy i s podvázanými varlaty dále produkuje spermie. Ty však neputují při vyvrcholení ven z varlat, ale zůstávají i po vyvrcholení ve varlatech. Nemusíte se ale bát, že by vám kvůli hromadícím se spermiím varlata opuchla.

Tvorba spermií ve varlatech sice nadále pokračuje, je však v rovnováze s jejich biodegradací, tedy biologickým odbouráváním.

Velikost varlat zůstává po vasektomii stejná, i když spermie se dál tvoří – jen se neodstraní v průběhu ejakulace, ale postupně podléhají biodegradaci, tedy rozloží se a vstřebávají.

Hormonální funkce varlat přitom zůstává neporušena a s tím i související citlivost apod.

MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha, uroklinikum.cz
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha

 

Má vůbec podvázání smysl?

Přemýšlíte nad tímto zákrokem? Jste na vážkách, zda do něj jít či nikoliv? Hledáte pro a proti? Má podvázání varlat vůbec smysl?

Smysl tento zákrok má zejména pro ty muže, kteří ví, že s největší pravděpodobností už nebudou chtít do budoucna zakládat rodinu a zároveň si chtějí užívat nechráněný sex se svou partnerkou. V takovou chvíli má podvázání varlat smysl a určitě vám přinese své výsledky.

O tom, že bych šel na vasektomii jsem opravdu uvažoval, ale přiznám se, že jsem na poslední chvíli uhnul a nakonec jsem ji neabsolvoval.

S ženou máme dvě děti a další neplánujeme, ale přece jen jsem nechtěl mít pocit, že ve čtyřiceti budu neplodný. Nevím, možná je v tom i nějaká mužská ješitnost.

Pacient Tomáš mluví o svém rozhodnutí
<strong>Pacient Tomáš mluví o svém rozhodnutí</strong>

Podvázání varlat jako forma antikoncepce ovšem nemá smysl, pokud v nejbližší době plánujete založit rodinu, pouze nyní hledáte nějaké jiné možnosti antikoncepce místo kondomu.

Pak raději s partnerkou vyzkoušejte třeba pesar, vaginální kroužek, nitroděložní tělísko, hormonální antikoncepci nebo třeba spermicidní gely, globule, čípky a krémy. Podvázání varlat je sice vratné, ale vaše plodnost bude tak či tak po zákroku snížená. Je potřeba si to tedy velmi dobře rozmyslet.

DÁLE ČTĚTE: Podvázání varlat jako sexuální praktika pro intenzivnější orgasmus a pevnější erekci.

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply