Chemická kastrace u mužů: Průběh, výsledky, rizika a jak zní český zákon?

Chemická kastrace označuje metodu použití léků pro snížení produkce hormonů ve varlatech. V Česku může být chemická kastrace doporučena sexuálním delikventům jako trest za sexuální násilí nebo pedofilii. V článku ale nebudeme řešit právní stránku věci.

Chemická kastrace totiž slouží i jako metoda léčby některých typů rakoviny, třeba rakoviny prostaty. Chemická kastrace úzce souvisí s hormony a označuje se i dalšími názvy – hormonální terapie, androgenní supresivní terapie nebo androgenní deprivační terapie.

V článku vysvětlujeme průběh chemické kastrace, poukážeme na případná rizika a zjistíme, zda jsou dosažené výsledky zvratné a zda lze mít opět vlastní dítě.

chemická kastrace

UPOZORNĚNÍ: Článek jsme převzali ze zahraničního zdroje. Proto se některé v Česku používané chemikálie nebo léky mohou lišit.

V případě, že chemickou kastraci podstupujete, lékař vás bude o konkrétním průběhu výkonu a použité látce informovat.

 

Co je to chemická kastrace?

Cílem chemické kastrace je snížení hladiny mužských hormonů (androgenů), ze kterých je nejvýznamnější testosterondihydrotestosteron. U zdravého muže až 95 % všech androgenů produkují varlata, pokud fungují správně. Zbylých 5 % androgenů produkují nadledvinky.

Podstatnou roli hraje luteinizační hormon (LH, lutropin), který produkuje hypofýza (podvěsek mozkový). Tento hormon přikazuje varlatům, aby produkovaly testosteron.

Když je hladina LH vyšší, hypofýza jej přestane vytvářet. Hormon tak přestane kázat varlatům, aby produkovaly androgeny, důsledkem čeho je cílené snížení produkce a celkové hladiny testosteronu.

V procesu chemické kastrace přicházejí na řadu tzv. agonisté luteinizačního hormonu, kteří stimulují produkci testosteronu. Jsou to látky, které brání varlatům produkovat pohlavní hormony tak, že blokují produkci jiných hormonů, které orgánům produkci pohlavních hormonů nařizují.

U chemicky kastrovaného muže způsobí agonisté hormonu uvolňujícího LH hormon to, že varlata přestanou produkovat testosteron. Chemickou kastraci podstupují i ženy, u kterých se stejným procesem zastavuje produkce estrogenu a progesteronu.

Když je muž užije poprvé, způsobí zvýšení produkce testosteronu. Podpůrný účinek ale trvá pouze několik týdnů. Aby hladina androgenů opět klesla, což je také cílem chemické kastrace, podávají se dále tzv. antiandrogeny (typicky bicalutamid).

ZJEDNODUŠENĚ: Agonisté luteinizačního hormonu brání v produkci luteinizačního hormonu. Jeho nedostatek tak nestimuluje produkci testosteronu, díky čemu jeho hladina klesá. Nízkou až žádnou hladinu dále udržují antiandrogeny.

goserelin (lék Zoladex)
histrelin (lék Vantas)
leuprorelin (lék Lupron, Eligard)
triptorelin (lék Trelstar)

Tabulka často používaných agonistů luteinizačního hormonu

 

Jaký je průběh chemické kastrace?

Jelikož chemická kastrace spočívá v dlouhodobém podávání léků, proces je dlouhodobý. Tudíž jedna návštěva lékaře nestačí. Lék se podává injekčně, formou tablet nebo se pod kůži implantuje tělísko, které látku postupně uvolňuje.

V závislosti od konkrétního léku a zvoleném dávkování se aplikace opakuje častěji, třeba jednou za den, měsíc, nebo pouze jednou za rok. O všem vás informuje lékař, který bude léčbu provádět.

Chemická kastrace trvá tak dlouho, jak dlouho budete užívat léky. Až je užívat přestanete, produkce hormonů se postupně vrátí do normálu. Varlata i nadledvinky začnou pracovat jako před kastrací.

U pokročilé rakoviny prostaty lékař obvykle předepisuje antagonisty LH hormonu, které účinkují rychleji, než agonisté LH hormonu, navíc nezvyšují hladinu testosteronu. Jde o látku degarelix (lék Firmagon) s měsíční aplikací a relugolix (lék Orgovyx) s denním užíváním.

KDO JE KASTRÁT? Kastrát (latinsky castratus = kleštěnec) je muž, který prodělal některý typ kastrace. Případně muž, který kvůli úrazu nebo nemoci přišel o varlata.

Kastráti mají snížené erotické libido, plodnost a zhoršenou erektilní funkci. To je zároveň cílem, pokud kastraci doporučil soud v rámci trestu a převýchovy sexuálního delikventa a násilníka.

Setkat se můžete i s výrazem eunuch, což je muž, který podstoupil kastraci v mladém věku ještě než se u něj projevily hormonální změny.

 

Rizika a negativní vedlejší účinky chemické kastrace

Kvůli tomu, že chemická kastrace výrazně ovlivňuje hladinu androgenů i dalších hormonů, může vyvolat řadu negativních účinků. Některé ovlivňují i celkové a nejenom sexuální zdraví.

Čím déle léčba trvá, tím častěji a závažněji se vedlejší účinky objevují. Níže uvedené účinky sice nepotvrdily všechny studie a je potřeba dalšího výzkumu, určitě je však nelze ignorovat.

Účinky chemické kastrace jsou obvykle zvratné, bohužel některé mohou v určité míře přetrvávat i po vysazení léků. Vždy záleží na tom, jak dlouho léčba trvala a jaké „škody“ stihla napáchat.

Časté vedlejší účinky chemické kastrace: Dlouhodobé vedlejší účinky: Vzácně se může objevit:
snížené až chybějící sexuální libido (chybějící hormony brání vzrušení) řídnutí kostí (osteoporóza) vysoký krevní tlak (hypertenze)
erektilní dysfunkce (bez dostatečného vzrušení se penis neztopoří) výkyvy krevního cukru cukrovka (diabetes)
zmenšení (atrofie) varlat a penisu (kvůli nedostatku testosteronu) deprese mozková mrtvice
únava a vyčerpanost neplodnost srdeční infarkt
návaly horka chudokrevnost (anémie) poruchy soustředěnosti, paměti a myšlení
růst prsní tkáně (gynekomastie) a citlivost prsou ztráta svaloviny
přibírání na váze

Tabulka vedlejších účinků chemické kastrace

 

Jaké jsou rozdíly mezi chemickou a chirurgickou kastrací?

Chemická kastrace spočívá v podávání léků injekčně, perorálně nebo podkožními implantáty. Cílem je snížení až zastavení produkce androgenních hormonů. Varlata zůstávají na svém místě a nijak dramaticky se nemění jejich vzhled.

Pokud léčba trvá delší dobu, varlata se mohou zmenšit (atrofovat) a to až natolik, že je kastrát ani necítí a neuvědomuje si je. Velikost varlat se po ukončení léčby obvykle vrátí do původního stavu. Stejně tak mohou vymizet zmíněné vedlejší účinky.

Chirurgická kastrace (lékařsky orchiektomie) je zákrok, který odstraní jedno nebo obě varlata se stejným cílem snížit produkci hormonů a zneplodnit muže. Pomocí zákroku lze snížit hladinu testosteronu o 90 až 95 %.

Chirurgická kastrace přináší trvalé výsledky. Jakmile jsou varlata odstraněny, hladina testosteronu rychle klesá. Zákrok se proto provádí ambulantně, a pokud nevzniknou žádné komplikace, pacient jde po operaci domů.

Specifickým typem chirurgické kastrace je subkapsulární orchiektomie, při které se z varlete odstraňuje pouze funkční, hormonálně aktivní tkáň, která produkuje androgeny. Samotné varle se ponechává v mužském šourku.

MĚJTE PŘEHLED: Orchiektomie: Zákrok, který vás obere o varlata, spermie a produkci testosteronu. Co od něj očekávat?

orchiektomie

 

Jaké jsou lékařské cíle chemické kastrace?

Chemická kastrace se využívá pro léčbu různých typů rakoviny, které způsobuje nadměrně vysoká hladina androgenů. Typicky jde o rakovinu prostaty. Snížení hladiny androgenů pomáhá zpomalit rozvoj rakoviny a rozšiřování metastáz, které rostou právě vlivem zvýšené hladiny androgenů. Někdy se metoda využívá při rakovině prsu, která je ale u mužů vzácná a vyskytuje se u zhruba 1 % postižených karcinomem prsu.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Metastázy jsou ložiska primárního nádoru, které se dostaly do jiné tkáně, kde dál rostou. Z prostaty může nádor metastázovat třeba do varlat nebo kdekoliv jinam do těla.

Chemická kastrace je vhodná pro pacienty, u kterých se začala rakovina šířit z nádoru do dalších částí těla nebo pro ty, u kterých se rakovina vrátila i po již prodělané léčbě.

Pokročilý karcinom prostaty může být velmi odolný, proto na něj po delší době nemusí chemická kastrace účinkovat správně. Kromě podávání antiandrogenů může být účinná i chemoterapie a imunitní terapie. U některých onkologických pacientů se léčebné metody kombinují.

 

Soudem nařízená chemická kastrace jako trest pro delikventy a ochrana ohrožených

Kastrace (chemická a chirurgická) je v mnohých zemích povolena ve smyslu trestu pro sexuální delikventy. Protože výrazně tlumí sexuální libido, chemicky se kastrují lidé, kteří jsou stíhaní nebo věznění za sexuální násilí a pedofilii.

V Česku musí obžalovaný pachatel s kastrací souhlasit. Bez jeho vůle jej nikdo nemůže vykastrovat.

V některých zemích je chemické vykastrování nezbytné pro podmíněné propuštění vězně. Bohužel není nikdy úplně jasné, zda potlačení sexuální touhy reálně vytvoří prevenci před opakovanými sexuálními trestnými činy. Někteří kastráti si totiž své sexuální funkce včetně protizákonných choutek zachovají. Tehdy záleží na délce léčby i konkrétních lécích.

V každém případě kastrace vzbuzuje etické i zdravotní obavy. Zároveň je kastráta nutné sledovat, zda u něj zákrok nevyvolá nežádoucí účinky a nezkomplikuje mu zdravotní stav v době, kdy se již dostane na svobodu.

JAK JE TO S KASTRACÍ U NÁS? V Česku kastraci upravuje Zákon č. 373/2011 o specifických zdravotních službách.

Zákon pod kastrací rozumí zdravotní výkony odstraňující hormonálně aktivní část mužských pohlavních žláz s cílem potlačit jeho sexualitu. Kastraci lze provést delikventům starším 21 let podle změny zákona z roku 2016.

Ale pozor – delikvent musí s kastrací písemně souhlasit a jeho rozhodnutí musí posoudit a schválit komise. Soud proto nemůže kastraci nařídit bez souhlasu obviněného.

 

Chemická kastrace a často kladené dotazy FAQ

Může chemická kastrace způsobit neplodnost?
Ano, může, protože mužovu plodnost ovlivňuje hladina testosteronu a dalších hormonů.

Chemická kastrace je namířena na zastavení jejich produkce, kvůli čemu se muž může stát neplodným.

Ovlivňuje chemická kastrace sexuální libido?
Ano, chemická kastrace výrazně oslabuje až úplně tlumí erotické libido.
Může vykastrovaný muž ejakulovat?
U kastrátů obecně dochází ke snížení výskytu až nepřítomnosti orgasmů (anorgasmie) a ejakulací.

Pouze malé procento vykastrovaných mužů hlásilo, že pořád mohou dosáhnout orgasmus a ejakulovat velmi malé množství ejakulátu.

Zhoršuje chemická kastrace sexuální rozkoš?
Kastrace rozkoš značně narušuje nebo zcela tlumí.
Jak dlouho obvykle chemická kastrace trvá?
V závislosti na způsobu podávání léčiva (formou polykatelné tablety, injekcí nebo podkožního tělíska) může chemická kastrace trvat 1, 2, 6 až 12 měsíců.
V čem je pro muže chemická kastrace prospěšná?
Cílené snížení hladin androgenů může zpomalit růst rakovinných nádorů a metastáz. Typicky se využívá v rámci léčby rakoviny prostaty.
Vyvolává chemická kastrace nějaké příjemné pocity?
52 % vykastrovaných mužů hlásilo zlepšení kontroly nad sexuálním nutkáním.
Vyvolává chemická kastrace nežádoucí účinky?
66 % kastrátů hlásilo ztrátu libida, 63 % návaly horka a 55 % zmenšení varlat nebo penisu.
Existuje trvalá, a tedy permanentní chemická kastrace?
Po přerušení léčby se muži obvykle původní vlastnosti a schopnosti vrátí.
Proč jsem se nedověděl nic o kastraci koček a psů?
Protože článek pojednával o kastraci mužů.

Pokud chcete nechat vykastrovat kočku, čtěte článek pod odkazem, pokud psa, čtěte článek pod tímto odkazem.

 

Co jsme o chemické kastraci zjistili?

  • Chemická kastrace spočívá v užívání léků pro snížení hladin androgenů – mužských hormonů. V lékařské praxi se využívá k léčbě nemocí, které způsobuje nesprávná hladina androgenů (rakovina prostaty).
  • Má stejný efekt jako chirurgická kastrace (orchiektomie, odstranění jednoho nebo obou varlat) s tím rozdílem, že činnost varlat lze časem obnovit.
  • Chemická kastrace má negativní vedlejší účinky, typicky ztrátu erotického libida, návaly horka, hormonální nerovnováhu a zmenšení varlat.
  • Po ukončení léčby by se měla produkce androgenů vrátit do normálu. Za ideálních podmínek tak lze mít vlastní děti. Některé negativní účinky mohou přetrvat.

Máte vlastní zkušenost s chemickou nebo chirurgickou kastrací? Podělte se s námi v komentáři pod článkem.

Vaše zkušenost nás zajímá a rovněž pomůžete získat přehled ostatním čtenářům. V redakci Erekce.cz vám děkujeme 🙂 Přejeme hodně zdraví.

VIDEO (česky): Prof MUDr. Martin Babjuk, CSC mluví o kastraci ve smyslu léčby rakoviny prostaty

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply