Příušnice: Vzácná, ale reálná příčina mužské i ženské neplodnosti

Příušnice (také mumps, lékařsky epidemická parotitida, latinsky parotitis epidemica) jsou akutní virové onemocnění s otoky slinných žláz a možným rizikem postižení centrálního nervového systému, slinivky břišní a hlavně varlat i vaječníků. Původcem je virus, který se šíří vzduchem a je o vysoce nakažlivý.

V článku vysvětlím příčiny, typické příznaky, ale hlavně negativní vliv na funkci mužských varlat, který ohrožuje mužskou plodnost. Vyjmenuji také dostupné metody léčby.

příušnice, mumps, epidemická parotitida

 

Příznaky příušnic

slinné žlázy postižené příušnicemi

Slinné žlázy postižené příušnicemi (zdroj obrázku)

Virus příušnic napadá žlázy a způsobuje jejich nepříjemné a bolestivé otoky. Postižený si jako prvních všimne nápadných otoků žláz pod ušima. Jde o příušní žlázy, právě proto pojmenování příušnice. Postižený vypadá, jako by měl „dvojitou“ nebo i trojitou bradu.

Příznaky příušnic se typicky rozvinou 12 až 25 dní po nakažení virem. Průměrná inkubační doba je tak 17 dnů. Můžete tak být nakažení až 3 týdny, než si všimnete prvních příznaků.

Jelikož jde o infekční onemocnění, další patří příznaky jsou velmi podobné virovému nakažení a tedy silnější bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolesti kloubů nebo silná únava. Imunitní systém se snaží viru zbavit a vyplavit jej z těla, takže se může přidat také plný nos a příznaky podobné nachlazení, které je rovněž virovou nákazou.

Virus v první řadě napadá příušní žlázy, které jsou zodpovědné za produkci slin. Leží pod ušima na obou stranách obličeje. Postižená může být i pouze jedna strana obličeje. Žlázy natečou, jsou citlivé, začnou bolet a objeví se potíže s polykáním. Bolest vás může trápit i pouze při pití a jedení.

Několik dnů po otoku žláz se mohou objevit i další příznaky:

  • zvýšená teplota,
  • bolest hlavy,
  • bolest kloubů,
  • celkově nepříjemné pocity,
  • sucho v ústech a dehydratace,
  • ztráta chuti do jídla,
  • nevolnost a bolest břicha,
  • silná a soustavná únava.

Pozor, v 1 ze 6 případů příušnice nemusejí vyvolávat žádné znatelné a podezřelé příznaky.

 

Příčina nakažení se příušnicemi

Příušnice se šíří virem ze skupiny paramyxovirů. Tato skupina virů je nejčastějším zdrojem infekcí zejména u malých dětí.

Když se nakazíte virem a onemocníte příušnicemi, virus se z dýchací soustavy přesune do příušních žláz. V těch se virus začne množit.

Čím déle v těle virus působí, tím déle také napadá další části. Dostat se může až do mozkomíšního moku, což je tekutá výplň lebky, která chrání mozek. Z této tekutiny se může virus šířit do mozku, slinivky břišní, varlat, vaječníků a do dalších žláz. Právě napadené pohlavní žlázy přestanou fungovat správně a to je opět krokem k mužské i ženské neplodnosti.

 

Jaké další komplikace mohou neléčené příušnice vyvolat?

Je důležité, aby byl mumps včas zachycen a rychle léčen. Závažné komplikace jsou poměrně vzácné, jelikož příznaky příušnic většinou postiženého dovedou na lékařské vyšetření. Bez léčby mohou příušnice rychle eskalovat do závažnějších zdravotních problémů:

Příušnice tedy skutečně mohou poškodit varlata i vaječníky a to je přesně důvod, kvůli kterému mohou neléčené příušnice vyvolat mužskou i ženskou zhoršenou plodnost nebo až trvalou neplodnost. Větší riziko neplodnosti kvůli epidemické parotitidě hrozí mužům. Neplodnost hrozí lidem, který již prošli pubertou a jejich pohlavní orgány tak jsou plně zralé.

 

Zánět a otok varlat (orchitida)

Orchitida je bolestivý zánět a otok varlat. Postihuje až 1 ze 3 dospělých mužů s příušnicemi, kteří je dostali až po pubertě.

Postižené může být i pouze 1 varle. Otok je zpravidla náhlý a postižené varle je velmi citlivé a na dotek teplé kvůli probíhajícímu zánětu. Varle zpravidla varle nateče do 8 dnů od prvotního otoku příušní žlázy a vydržet může až 6 týdnů.

Bolesti varlat lze zmírnit pomocí volně prodejných léků proti bolesti. V případě, že by byla bolest natolik silná, že by vám bránila ve výkonu svých povinností a zájmů, lékař může předepsat silnější léky proti bolesti na předpis.

Otoky můžete doma tlumit sám pomocí studených obkladů a kompresního spodního prádla.

MĚJTE PŘEHLED: Zmenšování varlat (testikulární atrofie): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?

zmenšování varlat (testikulární atrofie)

 

Zánět a otok vaječníků (ooforitida)

1 z 15 postižených žen, které se nakazí příušnicemi po pubertě, si projde zánětem a otokem vaječníků.

Ooforitida se projevuje:

Příznaky zanícených vaječníků obvykle odezní, když se tělo vypořádá s infekcí příušnic. Určitě se nechte vyšetřit u praktického lékaře a doporučuji také gynekologické vyšetření.

TIP: Činnost pohlavních žláz lze stimulovat i přírodními doplňky stravy.

Pokud chcete zachovat svou plodnost i navzdory překonaným příušnicím, doporučuji ověřené české doplňky stravy značky Proerecta.

  • Proercta LONG pro dlouhodobou podporu činnosti varlat a tedy produkci zdravých a silných spermií,
  • Proerecta WOMEN pro podporu funkcí ženských vaječníků.

proerecta proti nadměrnému pocení

Klikněte na obrázek a podívejte se na konkrétní produkt přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete podpořit správnou funkci žláz a tedy varlat u mužů a vaječníků u žen. Stránka Erekce.cz není prodejcem doplňků. Tím je česká firma eMarkest, s.r.o.

 

Zánět mozkových blan (virová meningitida)

Zánět mozkových blan může vzniknout, když virus napadne meningu a tedy vnější ochrannou vrstvu mozku. Meningitida se rozvine až u 25 % postižených příušnicemi.

Virová meningitida není tak závažná, jako její příbuzná bakteriální meningitida. Způsobuje „pouze“ příznaky podobné chřipce a riziko závažnějších komplikací je nízké.

Virová meningitida se projevuje ztuhlostí šíje, silnějšími bolestmi hlavy a světloplachostí. Jelikož ji ale sami pravděpodobně nepoznáte, vhodné je vyšetření aspoň u praktického lékaře.

 

Zánět slinivky břišní (pankreatitida)

Zhruba jeden z 25 nakažených onemocní krátkodobým, ale akutním zánětem slinivky břišní, což je také žláza.

Pankreatitida se projevuje:

  • příznaky jako při nachlazení,
  • průjmem,
  • ztrátou chuti do jídla,
  • bolestí břicha a nevolností,
  • zvýšenou teplotou,
  • zežloutnutím očního bělma a pokožky, co může připomínat příznaky žloutenky.

Zánět slinivky břišní kvůli příušnicím je obvykle mírný a lehce zvládnutelný. V těžších případech vás mohou přijmout do nemocnice, kde budou sledovat funkci slinivky a podporovat její funkce, než se jí nepovede uzdravit.

 

Vzácné zdravotní komplikace způsobené příušnicemi

Další komplikace jsou spíše ojedinělé, ale nelze je nikdy ignorovat:

  • Encefalitida je infekce a zánět samotného mozku. Výskyt je vzácný a encefalitidou onemocní „pouze“ 1 z 1000 nakažených virem příušnic. Jde ale o životu nebezpečný stav, který vyžaduje intenzivní lékařskou péči.
  • 1 z 25 postižených může dočasně ztratit sluch. Předpokládá se, že virus může napadnout sluchové nervy a poškodit buňky, které jsou za sluch zodpovědné. Trvalá ztráta sluchu a tedy hluchota je velmi vzácná a objevuje se v 1 z 20 000 případů nakažení.

 

Co pokud se nakazíte příušnicemi v těhotenství?

Ještě donedávna se odborníci domnívali, že pokud žena onemocněla příušnicemi během těhotenství, významně tím vzrostlo riziko potratu. Naštěstí jsou důkazy neprůkazné.

Obecně se ale všem těhotným ženám doporučuje vyhýbat se blízkým kontaktům s nemocnými lidmi a tedy se všemi, kteří vypadají nachlazení a s příznaky. Nemusí jít samozřejmě pouze o příušnice, ale o jakékoliv podezřelé osoby.

V případě, že jste těhotná a s někým podezřelým jste se setkala, jděte pro jistotu k praktickému lékaři nebo k lékaři, který vám poskytuje prenatální péči.

 

Jak se šíří virus příušnic?

Příušnice se šíří rychle a jednoduše podobně jako chřipkové viry a nachlazení. Virus se šíří kapénkami slin, které můžete někde vdechnout nebo se jich pouze dotknout a přenést si je do nosu nebo do úst. Dávejte pozor, abyste se nevystavovali evidentně nemocným lidem. To, že má někdo mumps, obvykle nerozeznáte od „obyčejné“ chřipky. Neriskujte a nemocným lidem se vyhýbejte.

Bohužel nakažený člověk bývá typicky nakažený již několik dnů před propuknutím prvních příznaků. Tehdy ani sám netuší, že již může být nakažený a infekční. Nakažlivý bude i několik dnů po vyléčení infekce. Pokud někoho takového znáte, dejte si od schůzek přestávku klidně na několik týdnů.

Pokud již víte, že máte příušnice, nebo jste nemocný a zatím nevíte, čím přesně jste nakažení:

  • myjte si ruce několikrát denně mýdlem a teplou vodou,
  • kupte si dezinfekční gel, který možná máte doma ještě z nedávných Covid19 událostí,
  • používejte ideálně jednorázové papírové kapesníky a vždy je vyhoďte nebo ideálně spláchněte do záchodu,
  • zakrývejte si ústa vždy, když kýcháte nebo kašlete,
  • nechoďte do školy, do práce ani na veřejnost aspoň 5 dní od doby, kdy se u vás objevily první příznaky,
  • pořádně po sobě myjte veškeré nádobí a předměty, které běžně používáte,
  • vždy hlavně dodržte všechna omezení a doporučení, které vám lékař dá.

MĚJTE PŘEHLED: COVID-19 negativně ovlivňuje mužskou plodnost a to až o 50%.

covid-19 a mužská plodnost

 

Kdo je nejčastěji ohrožen příušnicemi?

Drtivá většina příušnic se vyskytuje u mladších dospělých a tedy u lidí, kteří již prošli pubertou. Ohrožení jsou také ti, kdo nedostal očkovací MMR vakcínu v dětství, přičemž příušnice ještě neprodělali a jsou tak ohroženi nákazou virem.

Většina lidí, kteří se narodili ještě před zavedením očkování, již v minulosti pravděpodobně příušnice překonala. Platí, že kdo si již nemocí prošel, obvykle již má vytvořenou doživotní imunitu vůči dalšímu nakažení. Pokud si ale nejste jistý, zda jste je překonal, je vhodné zajít si pro radu k praktickému lékaři.

MMR vakcíny jsou totiž poměrně „mladé“ a veřejnosti byly představeny až v roce 1987. V Česku se MMR vakcínou začalo očkovat ž v roce 1995. Děti narozené do roku 1995 tak nemusely být očkované proti příušnicím a riziko, že se jimi někdy nakazí, je větší.

Nejohroženější jsou tedy lidé narození koncem 90. let 20. století, kteří nedostali vakcínu a s příušnicemi se zatím nenakazili a nemají tak vytvořenou imunitu.

 

Kdy s příušnicemi navštívit lékaře?

Jelikož kromě otoků žláz a nápadného otoku krku nemáte jako laik možnost zjistit, zda jste skutečně nakažený příušnicemi, lékařské vyšetření je nezbytné. Zajděte ideálně do ordinace praktického lékaře, který vás doporučí k jinému specialistovi. Určitě nečekejte, zda se problém neztratí sám, protože se může naopak rozvinout a ještě více zhoršit.

Lékaře vždy ještě předem upozorněte, že máte případné podezření na příušnice nebo jinou nakažlivou nemoc. Lékař přijme bezpečností opatření, aby zabránil šíření infekce.

Praktický lékař se na vás podívá a provede hmatové vyšetření podezřelých otoků. Podívá se také na vaše krční mandle a změří vám teplotu. Zvýšená teplota poukazuje na virové onemocnění. Následně vás lékař může požádat o vzorek slin, který pošle na další rozbory. Vždy poslechněte všechna doporučení lékaře, abyste neohrozil svoje zdraví ani zdraví partnerky či jiných členů domácnosti.

 

Léčba příušnic

V současnosti bohužel neexistuje lék, který by dovedl příušnice plně vyléčit. Pokud vám ale lékař předepíše léky, infekce by se měla zpravidla ztratit již do 2 týdnů. Proto nepodceňujte vyšetření ani léčbu. Bez léků se bude infekce zhoršovat.

Léčba je zaměřená v první řadě na zmírňování negativních příznaků. V rámci léčby se snažte:

  • dostatečně odpočívat a vyhýbat se fyzické zátěži aspoň do doby, než příznaky nezmizí,
  • pijte hodně tekutin, ideálně čistou vodu, protože limonády a kyselé ovocné šťávy nejsou vhodné kvůli tomu, že mohou příušní žlázy dále dráždit,
  • odpočívat na lůžku a pít dostatek tekutin,
  • užívat všechny léky přesně tak, jak vám je lékař předepsal (zeptejte se jej také, které léky si můžete koupit sám bez předpisu a lze je kombinovat s vašimi léky na předpis),
  • přikládat teplé nebo studené obklady na postižené a oteklé žlázy (zda vám lépe vyhovuje studený či teplý obklad zjistěte sám),
  • konzumovat kašovitá jídla nebo polévky, které nevyžadují žvýkání a nedráždí tak zduřené příušní žlázy,
  • ze stejného důvodu nekuřte ani tabák ani jeho alternativy,
  • pokud se příznaky nijak nezlepší ani po 7 dnech, jděte opět k lékaři.

VÍTE, ŽE vapování má stejně vysoké riziko vzniku erektilní dysfunkce, jako klasický tabák? Nekuřte ideálně vůbec nic.

vapování, erektilní dysfunkce a erekce

 

Existuje prevence pře nákazou příušnicemi?

Pokud máte děti, vhodné je nechat je očkovat proti příušnicím. Toto očkování poskytuje i prevenci před dalšími nakažlivými infekcemi jako spalničky a zarděnky. Informujte se u praktického lékaře, ke kterému vaše dítě chodí. Příušnice se očkují MMR vakcínou. První dávka se dítěti podává do věku 1 roku, posilovací dávku dostane po 3. roku.

Po podání obou dávek poskytuje očkování účinnost na až 88 %. Pokud víte, že vy sám jste v dětství vakcínu nedostal, přičemž o ní máte zájem, doporučuji vám nechat se doočkovat i v dospělosti. Případně si ověřte ve své zdravotní kartě, zda jste již zaočkovaný nebyl.

Máte vlastní zkušenost s příušnicemi? Ovlivnily vaši plodnost? Co vám pomohlo a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti se těšíme v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Pište nám je do komentářů pod článkem. Děkuji a přeji vám hlavně pevné zdraví 🙂

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply