Časté problémy s prostatou: Zvětšení (hyperplazie), zánět (prostatitida) a rakovina (karcinom)

Problémy s prostatou trápí mnohé muže a vyšším věkem počet postižených roste. Ze všech se u českých mužů vyskytuje nejčastěji zánět prostaty (prostatitida), benigní hyperplazie prostaty (nezhoubné zvětšení) a rakovina prostaty (přítomnost karcinomu).

Prostata je velmi důležitá žláza a kromě zdraví má vliv na pohodlný život. Problematická prostata totiž bolí, otéká, způsobuje časté močení nebo poruchy ejakulace.

V článku se podíváme na 3 nejčastější problémy s prostatou, jak se projevují a poradíme, jak je řešit a ochránit nejenom její zdraví, ale zdraví celkově.

problémy s prostatou

 

Proč jsou problémy s prostatou nebezpečné a nepříjemné?

Prostata těle leží pod močovým měchýřem ve velmi těsné blízkosti. Dotýká se a obklopuje močové cesty, takže problém s prostatou se může projevit i problémy s močením. Ty je vždy vhodné v rychlém čase řešit s lékařem, konkrétně urologem. Zde se dočtete, které nemoci a problémy urolog léčí.

Prostata je malý orgán ve velikosti vlašského ořechu. Je tvořena svalovou a žlázovou tkání. Žlázová tkáň produkuje hormony a enzymy.

Sice patří mezi orgány reprodukční soustavy, ale ve velké míře ovlivňuje i kondici a funkce močové soustavy. Reguluje tok moči a produkuje tekutinu, která je součástí ejakulátu. V ní mohou spermie plavat a dostat se až k ženskému vajíčku.

Prostata není nezbytná k životu a lze žít i bez ní. Díky ní ale vzniká ejakulát. Pomocí svalové tkáně tlačí seminální tekutinu a moč do močové trubice. Bez prostaty by tak muž neejakuloval správně nebo vůbec a měl problémy s přirozeným močením.

Prostata vylučuje prostatický specifický antigen PSA, který zkapalňuje ejakulát. Pomocí testů hladiny PSA lékaři diagnostikují problémy s prostatou. Pokud je poškozená a v nepořádku, hodnota PSA stoupá, díky čemu je pro lékaře možné problém rychle odhalit.

Dále prostata reguluje pH ejakulátu (kyselost a zásaditost) a je důležitá pro produkci některých hormonů. Prostata přirozeně roste věkem, takže starší muži a senioři mají zvýšené riziko nezhoubného (hyperplazie), ale i zhoubného zvětšení (rakovina). Starší muže trápí problémy s prostatou častěji a tak je to běžné. Samozřejmě je potřeba o prostatu pečovat a její zdraví nezanedbávat.

Prostata je proto velmi důležitý orgán. Je poměrně křehká a citlivá na poškození, kvůli čemu jsou i problémy časté a mohou se opakovaně vracet.

 

Časté problémy s prostatou

Zde jsou problémy, které vedou Čechy do urologických ambulancí nejčastěji. Samozřejmě nejde o jediné komplikace, které mohou prostatu postihnout. Pokud si všimnete jakýchkoliv nežádoucích příznaků, je vhodné jít na vyšetření a dodržovat také preventivní vyšetření aspoň jednou za rok.

 

Prostatitida – zánět prostaty

Prostatitida je zánět prostaty, který způsobuje bolest, nepohodlí, nepříjemné komplikace a problémy s močením. Statisticky jde o nejčastější problém s močovými cestami u mužů do 50 let a třetí nejčastější u mužů nad 50 let.

Prostatitidu dělíme na 4 hlavní typy:

  • akutní bakteriální prostatitida – zánět vyvolá přesun bakterií z močových cest
  • chronická prostatitida – dlouhodobý zánět prostaty
  • chronická bakteriální prostatitida – dlouhodobá přítomnost bakterií a trvalé poškození prostaty
  • asymptomatická prostatitida – zánět bez typických příznaků

Přírodní doplněk stravy pro dobrou kondici prostaty – volně dostupné tobolky Proerecta PROSTATE.

Užívejte každý den a chraňte prostatu před záněty a nepříjemnými komplikacemi.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete prospět kondici a vitalitě prostaty.

 

Chronická prostatitida se syndromem chronické pánevní bolesti

Chronický zánět prostaty dále vyvolává také syndrom chronické pánevní bolesti. Chronická bolest postiženého trápí 3 a často i více měsíců. Bolest se objevuje v oblasti:

  • hráze (oblast mezi šourkem a análním otvorem)
  • penisu
  • šourku
  • podbřišku
  • v oblasti křížů

Syndrom chronické pánevní bolesti nezpůsobují bakteriální infekce. Častou příčinou je úraz někde v močové soustavě nebo chirurgický zákrok. Poměrně běžnou příčinou je i stres. Bolest vyvolává samotný zánět prostaty a podráždění nebo poškození nervů, které touto oblastí vedou. Bolest může dále doprovázet:

Chronický zánět a přidruženou bolest lze léčit léky pro tlumení zánětu a léky proti bolesti. Tato léčiva vám předepíše urolog po zjištění, který problém s prostatou trápí konkrétně vás.

 

Akutní a chronická bakteriální prostatitida

Krátkodobý nebo dlouhodobý zánět prostaty způsobují bakterie (velmi často E. Coli), které se do prostaty dostanou přes močové cesty. Zánět je tedy důsledkem bakteriální infekce, kdy se organismus snaží bakterií zbavit. Prostata natéká a zvětšuje se.

Akutní prostatitida nastupuje rychle a trvá kratší dobu v řádu několika dnů. Bakteriemi způsobený zánět prostaty se projevuje podobně, jako předešlá forma zánětu. Jelikož jsou v těle přítomny bakterie, tělo může reagovat horečkou, zimnicí, nevolností a nutkáním zvracet. Běžná je bolest v okolí prostaty a problémy s močením včetně pálení. Projevy jsou mnohdy podobné jako u zánětu močových cest.

Akutní i chronickou prostatitidu lékař léčí podáváním antibiotik po dobu 2 až 14 týdnů, aby měl jistotu, že se lékům povede zničit všechny nebezpečné bakterie. Antibiotika lze podle stupně závažnosti kombinovat s léky proti zánětům a proti bolesti.

 

Asymptomatická prostatitida

Jde o zánět prostaty, který nevyvolává žádné příznaky (symptomy). Lékař může tuto formu odhalit náhodně při preventivní prohlídce nebo pomocí testu a krve. Léčba probíhá stejně, jako u jiných forem, je ale nutné zánět odhalit, aby se nezhoršil do chronického stadia.

ČTĚTE PODROBNÝ ČLÁNEK: Prostatitida (akutní a chronická) – příčiny, příznaky, zkušenosti a rychlé metody léčby.

prostatitida

Benigní hyperplazie prostaty – nezhoubné zvětšení

Benigní hyperplazie prostaty je stav, kdy zvětšuje objem bez rakovinných buněk a nádoru. BHP se aktuálně považuje za nejčastější problém s prostatou a podle studie postihuje až 60 % mužů nad 40 let.

Nejčastější příčinou je špatná životospráva a nemoci, které se věkem objevují. Riziko zvětšení prostaty stoupá věkem.

Hlavním příznakem je nepříjemné tlačení na močovou trubici, které dále způsobuje:

Zvětšená prostata se bez léčby může dále zhoršovat a negativní příznaky sílit. Zároveň může vyvolat vznik kamenů v močovém měchýři.

Léčba probíhá podáváním léků nebo zákrokem chirurga, pokud je bolest výrazná a prostata blokuje průtok moči.

Méně závažné případy nechávají lékaři bez léčby, pokud předpokládají, že se nebudou zhoršovat. Tehdy je ale nutná pravidelná kontrola a důkladné sledování stavu.

ČTĚTE PODROBNĚ: Zvětšená prostata – proč bolí, věkem roste, jak se léčí a jak ji chránit?

zvětšená prostata

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty značí nekontrolovatelné množení rakovinných buněk v prostatě a v tkáních v blízkém okolí. Spolu s rakovinou tlustého střeva je jedním z nejrozšířenějších druhů rakoviny v Česku. Rakovina prostaty je smrtelná nemoc a podlehne jí zhruba 1 ze 41 mužů.

Velkým rizikem je fakt, že v mnoha případech je rakovina prostaty než příznaků a může trvat dlouhá léta, než se jí povede odhalit. Když ji lékař zjistí, karcinom je často natolik rozšířený, že se musí operovat.

Cílem je proto zachytit rakovinu včas, protože současné léčebné metody jsou v mnoha případech velmi účinné a pacienti mají šanci poměrně spokojeně dožít.

Rakovina prostaty se může projevovat:

  • častým močením
  • bolestivým močením
  • slabým proudem moči
  • bolesti v oblasti prostaty a pánve, podbřišku, dolní části zad nebo stehen
  • bolestivou ejakulací a problémy s ejakulací
  • stopy krve v moči nebo v ejakulátu

Léčba rakoviny se nastavuje v závislosti na stupni rozšíření a celkovém zdravotním stavu pacienta. Nejčastěji lékař předepíše užívání léků, hormonální léčbu, chemoterapii, radioterapii, imunoterapii nebo kombinace léčebných metod.

 ČTĚTE PODROBNĚ: Rakovina prostaty – postrach, který lze vyléčit.

VIDEO: Prof. MUDr. Martin Babjuk, CSC. mluví o možnostech léčby rakoviny prostaty

Příznaky problémů s prostatou

Budeme se opakovat, ale uvedené problémy s prostatou mohou mít velmi podobné příznaky a je těžké rozeznat, který problém trápí právě vás. Proto je důležité každý příznak, který se objevuje několik dnů, nechat zkontrolovat urologem, nebo se aspoň ohlásit u svého praktického lékaře.

Nejběžnějšími příznaky, které mohou doprovázet všechny uvedené problémy, jsou:

  • časté nutkání močit, klidně po několika minutách
  • nutkání močit v noci, které postiženého budí a způsobuje únavu i přes den
  • slabý proud moči a okapávání moči po vymočení nebo nečekaně kdykoliv
  • krvácení do moči nebo ejakulátu, drobné stopy krve
  • bolest, píchání nebo pálení během močení i mimo něj
  • bolesti v pánevní oblasti, podbřišku, v hrázi, v konečníku, v dolní části zad, někdy i v kyčlích

 

Rizikové příčiny vzniku problémů s prostatou

Konkrétní příčiny uvedených problémů najdete v článcích, na které odkazujeme výše, takže si je prohlédněte.

Příčina prostatitidy může být i nejasná, pokud lékař nenajde žádnou bakterii, která by zánět způsobovala. Bakteriální infekce se do prostaty může dostat z částí močové soustavy, často z močového měchýře nebo močové trubice. Zánět může vyvolat i namožení a poškození svalů a nervů v okolí prostaty.

Riziko zánětu zvyšuje zavedený katetr nebo cévka v močové trubici, deformity v močové soustavě nebo úraz či operace některé částí močové soustavy.

Stejně tak není úplně jasná ani příčina benigní hyperplazie prostaty. Podle vědců stav souvisí se stárnutím, protože se BHP přirozeně vyskytuje nejčastěji u starších mužů.

Rakovina prostaty se považuje za genetickou poruchu, kvůli které začnou buňky v prostatě mutovat a množit bez kontroly. Ani zde není jasná hlavní příčina onemocnění. Riziko zvyšuje nezdravá životospráva, ale také vyšší věk. Zajímavé je, že riziko je zvýšené u negroidní rasy, a tedy u mužů černé pleti. Riziku přispívá i výskyt rakoviny prostaty nebo jiného druhu rakoviny v rodině.

 

Kdy s problematickou prostatou vyhledat lékaře?

V mnoha případech není problém závažný, ale sám doma míru rizika nepoznáte. Proto je zodpovědné nechat se vyšetřit, pokud vás problém v prostatě a blízkém okolí trápí několik dnů.

Riziko vzniku problémů stoupá věkem, proto se snažte dodržovat jednou ročně preventivní prohlídku prostaty.

K lékaři jděte ihned, pokud se objeví:

  • bolest během močení a po něm
  • naléhavé nutkání na močení a močení, které vás omezuje nebo vás budí během noci
  • silné bolesti v okolí prostaty, podbřišku, žaludku a v močových cestách
  • krvácení do moči

 

Diagnóza problémů s prostatou

Lékař začne rozhovorem pro sestavení zdravotní anamnézy. Ptáte se vás bude na kompletní zdravotní stav a na všechny příznaky, které se u vás objevily. Bude se ptát i na nemoci ve vaší rodině, aby zvážil riziko, že se objeví i u vás.

Lékař může provést i hmatové vyšetření přes konečník, ale nejdříve se vás zeptá, zda s ním souhlasíte. Cílem hmatového vyšetření je zjistit, zda je prostata nateklá, jakou má tvrdost a konzistenci, citlivost a zda na ní nejsou nějaké nerovnosti.

Pro složitější problémy s prostatou toto základní vyšetření nemusí stačit. Proto může lékař potřebovat:

MĚJTE PŘEHLED: Vyšetření prostaty: Jaké metody jsou aktuálně k dispozici? Jsou všechny nepříjemné?

metody vyšetření prostaty

Léčba problémů s prostatou

Léčba musí vždy zohledňovat příčinu problému. Nejčastější jsou tyto léčebné metody:

  • čekání, zda se problém zhorší a odborné sledování, zda bude vyžadovat specifickou léčbu
  • podávání léků na uvolnění ztuhlého svalstva v oblasti prostaty a močového měchýře
  • podávání antibiotik a léků proti bolesti v případě bakteriální infekce a zánětu prostaty
  • chirurgický zákrok, pokud je potřeba z prostaty odebrat nemocnou část nebo celou prostatu
  • různé typy záření pro úlevu od problémů s močením
  • cviky pro posílení svalů pánevního dna
  • v případě rakoviny kombinace radioterapie, užívání léků nebo nových metod jako kryoterapie (zmrazování postižené tkáně) nebo fotodynamická terapie (ozařování pomocí laseru)
  • doplňkové terapie pro zlepšení psychického stavu

Urolog může doporučit i jiné léčebné metody. Proto je velmi důležité na vyšetření jít a dodržet léčbu, kterou lékař nastaví na vyřešení vašeho problému.

 

PODCAST, 51 min: Prof. MUDr. Martin Babjuk: „Skoro půlka mužů má problematickou prostatu. Dá se léčit, muži ale lékaře neradi“

Nejčastějším mužským problémem je v Česku zvětšená prostata. Ta se přirozeně zvětšuje věkem a způsobuje nepříjemné pnutí, bolesti a také problémy s močením. Důležité je prostatu pravidelně vyšetřovat, díky čemu lze komplikace včas zjistit a cíleně léčit. Čím později se na onemocnění prostaty přijde, o to více klesá šance na úspěšné vyléčení. Nejnebezpečnější je pozdě zachycená rakovina prostaty.

V rozhovoru mluví přednosta urologické kliniky FN Motol, Prof. MUDr. Marek Babjuk. Za rozhovor děkujeme stránce Dvojka.Rozhlas.cz, kde najdete mnohé další zajímavé rozhovory nejenom o mužském urologickém zdraví.

 

Co jsme o problémech s prostatou zjistili?

Problémy s prostatou ovlivňují její stav a správné fungování. Způsobují bolest, pálení, časté močení a zhoršují kvalitu života. Nezhoubné zvětšení prostaty kvůli věku je časté a nemusí být nebezpečné, naopak rakovina prostaty ohrožuje život, pokud se nezačne včas léčit.

K lékaři by měl jít na vyšetření prostaty každý muž, který si v oblasti prostaty a přilehlého okolí všimne cokoliv neobvyklého a nepříjemného. Objednejte se přímo na urologii nebo zajděte za praktickým lékařem. Podle konkrétního problému odborník nastaví nejvhodnější léčbu.

Udržte normální funkce prostaty a močových cest pomocí doplňku Proerecta PROSTATE.

Užívejte každý den a ulevte prostatě od problémů.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete prospět kondici a vitalitě prostaty.

 

Problémy s prostatou a často kladené otázky FAQ

Které problémy s prostatou jsou nejčastější?
Nezhoubně zvětšená prostata, zánět prostaty a rakovina prostaty.
Jaké jsou projevy problémů s prostatou?
Nejčastěji časté a bolestivé močení, bolest v prostatě, podbřišku, dolní části zad, problematické, pomalé a nevydatné močení, neschopnost kontrolovat močový měchýř, krev v moči (hematurie) nebo v ejakulátu, problémy s erekcí a erektilní dysfunkce.
Která je hlavní příčina problémů s prostatou?
Zvětšování prostaty a vznik rakoviny souvisí pravděpodobně s hormonální rovnováhou a hladinou testosteronu. Infekce a záněty způsobují bakterie v prostatě a močové soustavě.
Lze problémy s prostatou léčit?
Ano, pokud se včas zachytí, lze podávat léky, podstoupit různé terapie případně operaci prostaty. Konkrétní léčbu vždy zváží a předepíše lékař.
Ve kterém věku se začínají objevovat problémy s prostatou?
Obecně se problémy začnou objevovat po 50. roce.
Mohu trpět problémy s prostatou i v mladém věku?
Ano, můžete. Zvětšení a rakovina postihuje statisticky až muže nad 45 let, ale bakteriální infekci a zánět prostaty můžete dostat nehledě na věk.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply