Saw palmetto (Serenoa plazivá) a 5 potvrzených prospěšných účinků na zdraví muže

Malá jihoamerická palma Saw palmetto (latinsky Serenoa repens, česky Serenoa plazivá) je pro zájmy a potřeby mužů zajímavá hlavně díky ovocným plodům.

Jsou to malé bobule s četnými prospěšnými účinky na zdraví. U nás se konzumují ve formě prášku ze sušených bobulí. Palma v Česku bohužel neroste.

Do článku jsme sepsali účinky, které se opírají o důkazy z odborných studií a výzkumů.

Článek přečtete za 4 minuty a vysvětlí, proč a jak Saw palmetto užívat a zda hrozí i nějaké negativní  účinky.

Saw palmetto, účinky

 

Účinky Saw palmetto prospěšné pro muže

Obecně jde hlavně o udržení normálního stavu prostaty, udržení hormonální rovnováhy a bránění vypadávání vlasů. V těle snižuje a tlumí záněty a zlepšuje komplikované a bolestivé močení v případě zvětšené prostaty.

Výsledky se zakládají na větších i menších studiích, přičemž některé z nich zatím nejsou jednoznačné. Proto studie pořád pokračují.

 

Saw palmetto pro optimální stav a kondici prostaty

Saw palmetto a zdraví prostaty

Prozatím pouze studie ve zkumavkách zjistila, že extrakt z plodů zpomaluje rozvoj rakoviny prostaty a tlumí produkci rakovinných buněk. Na lidech tento účinek zatím nebyl zjištěn. Vzniká ale předpoklad, že bvy Saw palmetto mohlo podporovat zdraví prostaty a pomáhat v rámci prevence před BHP a rakovinou prostaty.

Další výzkum ukázal, že Saw palmetto přímo zablokovalo růst a šíření rakovinných buněk v prostatě.

Studie na zvířatech zjistila vliv na zmírnění častého a bolestivého močení, které souvisí se zvětšenou prostatou.

Bohužel existují i protichůdné studie, které Saw palmetto se znížením výskytu a růstu rakovinných buněk v prostatě nespojují a jsou vůči němu skeptické.

I to je důvod, proč jako konzumenti potřebujeme další a složitější výzkumy.

Dobrých důvodů pro užívání serenoy ale pořád zůstává celá řada, takže ji můžete v klidu užívat také.

NÁKUPNÍ TIP: Doplněk pro podporu správné činnosti prostaty s ulevujícím účinkem na bolestivé a nutkavé močení. 

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Saw palmetto pro optimální hladinu testosteronu a dalších hormonů (androgenů)

Saw palmetto a testosteron

Hormonální nerovnováha dovede muže oslabit na fyzické i psychické úrovni. Muž je vyčerpaný a bez sil, elán se pomalu vytrácí, vyskytují se deprese i syndrom vyhoření.

Hormony v nerovnováze muže obírají o erekci a sexuální libido, kvůli čemu přestávají být přitažlivý pro své partnerky a nedovedou pro ně být pevnou oporou.

Proto ne namístě snažit se dostat hormony do rovnováhy a to hlavně testosteron (nejdůležitější androgen). Snížený testosteron mimo jiné zvyšuje riziko infarktu.

Saw palmetto kromě doplňků pro kondici prostaty najdete i v těch, které slibují zvýšení hladiny testosteronu a navození optimální rovnováhy.

Proces, jak Saw palmetto ovlivňuje optimální hladinu testosteronu je složitý, ale detailně popsaný v odborných studiích.

 

Saw palmetto pro optimální funkce močové soustavy

Saw palmetto pro zdraví močové soustavy

Obecně mají s močením (a hlavně kvůli zvětšené prostatě) problémy starší muži nad 40 – 45 let. Komplikace ale postihnou i mladší muže, kteří si nedávají pozor třeba na ledviny (sezení na studené zemi, odhalená záda, nedostatečné oblečení a pod.).

Vzniká tak obrovská skupina mužů, ze kterých mnozí problém nehlásí u lékaře a snaží se s ním „tak nějak“ žít. Přitom produkty se Saw palmetto mohou tyto problémy tlumit a zmírnit jejich příznaky.

POZOR – Saw palmetto není lék a problémy pouze překrývá. Nemocné ledviny ani prostatu nevyléčí. Pokud máte nemocné ledviny, prostatu nebo močové cesty, určitě se stavte u urologa. 

Každopádně studie dokazují, že 160 mg sušeného Saw palmetta 2 x denně zlepšilo průtok moči, zmírnilo bolest, která močení doprovází a po 6 měsících výrazně zlepšila kvalitu života testovaných mužů.

Na další studie, které by potvrdily tyto účinky i u pacientů bez zvětšené prostaty, pořád pokračují a na výsledky se čeká.

>> ZDE PODROBNĚ O ČASTÝCH PROBLÉMECH S MOČENÍM.

 

Saw palmetto proti vypadávání vlasů

Saw palmetto pro růst vlasů

Padání vlasů po cca. 40 – 45 roce má co do činění i s hladinou testosteronu. Bohužel ne vždy. Někdy je plešatost dědičná a nic s ní jednoduše nezmůžete.

Všímejte si svého otce nebo dědečka. Pokud mají husté vlasy i v důchodovém věku a vy ne, vaše vlasy mohou vypadávat i kvůli nízkému testosteronu.

Mezi další příčiny patří nesprávná životospráva (nedostatek látek pro zdravý růst vlasů. hlavně železo), některé nemoci (špatný krevní oběh, horečka, diabetes, poruchy štítné žlázy), nebo dlouhodobý stres.

Již víme, že Saw palmetto s optimální hladinou hormonů pomáhá. Studie doložila, že Saw palmetto zlepšilo růst vlasů u 60 % plešatých mužů mezi 23 až 64 lety.

Další z dobrých důvodů, proč se na doplňky s obsahem serenoy spolehnout i v případě řídkých a padavých vlasů.

PODROBNĚ: Vypadávání vlasů vás potrápí doživotně. Jak padání zpomalit, zamaskovat pleš a udělat vlasy hustější?

vypadávání vlasů

 

Sam palmetto pro snížení zánětů v těle

Saw palmetto pro snížení zánětů v těle

Saw palmetoo je bohaté na antioxidanty, které brání poškození buněk a chrání je. Mají protizánětlivé účinky a organismus ochraňují před chronickými nemocemi.

Záněty si v těle běžně pěstujeme i kvůli špatné životosprávě (nesprávná strava s nedostatkem zeleniny, neduhy a nedostatek pohybu). Zánět je imunitní reakcí organismu na přítomnost nežádoucích látek v těle (viry, bakterie, toxiny a další škodliviny). Snaží se je přirozeně vypudit z těla.

I proto vznikají otoky, sliznice vylučují tekutiny (hleny, hnis a podobně) a tělo trápí horečka. Zánět ale tělo oslabuje a ubírá mu energii.

Pokud je přítomen dlouhodobě, hrozí riziko vzniku různých nemocí, poškození orgánů a oslabení jejich funkcí.

I zvětšená prostata je vlastně zánět, takže Saw palmetto opět působí i tímto žádoucím směrem. Dokládá to výzkum na myších se zvětšenou prostatou , kterým se podával extrakt ze serenoy. Otok prostaty se u nich snížil.

Výzkumy na lidech pořád přetrvávají, ale očekávají se podobné výsledky.

 

Doporučené dávkování Saw palmetto

Denní doporučené množství je 320 mg sušených plodů. U doplňků s obsahem serenoy dodržujte doporučené dávkování. Doplňky obsahují obvykle i jiné složky, ale určitě se nesnažte takovým doplňkem pokrýt celou doporučenou denní dávku.

Doporučených 320 mg je vhodné rozdělit do dvou polovičních dávek denně. Serenou můžete užívat i přímo s jídlem, protože u některých mužů se vyskytly zažívací potíže po užití nalačno.

Pokud máte k dispozici čerstvé nebo sušené plody, denně snězte 1 až 2 hrsti, a tedy několik kusů plodů.

Na Saw palmetto můžete narazit také ve formě výluhů, čajů a tinktur, gelů, tobolek a tablet.

 

Nežádoucí a vedlejší účinky

Bohužel i Saw palmetto může působit negativně a to hlavně pokud se nadužívá a nedbá doporučených dávek.

Jde ale o ovoce a rostlinnou potravinu, proto je potřeba upozornit na případnou alergickou reakci nebo nesnášenlivost. Projevuje se nevolností, průjmem nebo zácpou.

Určitě se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám ani velmi malým dětem. Není vhodná ani pro pacienty se substituční hormonální léčbou ani pro ženy s antikoncepcí, protože dovede měnit hladiny hormonů.

Palmetto neužívejte, pokud máte předepsané léky na ředění krve.

Jinak se ale Saw palmetto považuje za všeobecně bezpečné, prospěšné a v rámci pestré stravy žádoucí. Určitě jej vyzkoušejte samotné nebo jako součást doplňků.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Použité zdroje

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply