Sex po porodu: Kdy s ním začít? Je bezpečný? A kdy mohu znovu otěhotnět?

Pokud jste se stala mámou nebo jste jako otec čekal, až partnerka porodí, v zájmu obnovy intimního vztahu se jistě zajímáte, zda je sex po porodu bezpečný. Lékaři obecně doporučují počkat 4 až 6 týdnů a to i v případě sexu po císaři.

Je důležité, aby se děloha, pochva i vagína zahojily. Příliš brzký sex může vyvolat komplikace. Přečtěte si, jaká rizika hrozí a jaké bezpečnostní zásady dodržet. Vydržte ještě pár týdnů a k sexu se jistě již brzy vrátíte.

sex po porodu

 

Jak dlouho čekat se sexem po porodu?

jak dlouho počkat na sex po porodu? 4 až 6 týdnů

Lékaři doporučují začít souložit nejdříve 4 až 6 týdnů po porodu

Těhotenství i porod výrazně změní ženské tělo, její zájem o sex i celkový prožitek z něj. Nelze předpovědět, jak se změní sexuální život páru, ale se změnami je potřeba počítat.

Po porodu žena zažívá hormonální změny, které mohou silně ovlivnit její sexualitu. Mění se i vaginální tkáň, která bude tenčí a mnohem citlivější. Změní se i velikost, tvar a poloha pochvy, dělohy a děložního čípku. Kojící ženy velmi často zažívají snížení sexuálního libida. O tom, jak podpořit ženské libido, jsme psali v samostatném článku.

Právě kvůli změnám potřebuje ženské tělo oddech a regeneraci. Není vyloučeno, že se o sex brzy po porodu nebude zajímat. Partner si musí počkat, až bude mít sama zájem a sex si vyžádá. Do té doby muž nesmí tlačit na pilu.

Lékaři ženám po vaginálním porodu doporučují počkat se sexem 4 až 6 týdnů. Zda již je vhodná doba na bezpečný sex se ptejte svého gynekologa, který zkontroluje zdravotní stav a bezpečnost. Je vždy rozumné postupovat pomalu a nic neuspěchat.

epiziotomie, nástřih hráze při porodu

Návrat k sexu po porodu s epiziotomií musí počkat, než se rána bezpečně zahojí

Opatrnější buďte, pokud vám při porodu nastřihli hráz, a tedy provedli epiziotomii. Jde o chirurgický řez pro rozšíření vaginálního kanálu v případě, že se dítě nemůže dostat ven přirozeně. Pokud by rána nebyla dostatečně zahojená, hrozilo by prasknutí stehů, poporodní krvácení a infekce pochvy a dělohy.

MĚJTE PŘEHLED: Epiziotomie (nástřih hráze): Kdy vám ji udělají a proč se od ní upouští?

epiziotomie, nástřih hráze

 

Jak porod ovlivňuje následný sex?

Sex po porodu bude jiný, jak jste ho znali před ním. Studie dokládá, že až 83 % žen zažilo v prvních třech měsících po porodu komplikace v sexu i v sexuálním zdraví. Později po porodu mají tyto problémy tendenci vytrácet se.

Nejčastěji ženy po porodu postihuje:

Žena po porodu zažívá bouřlivé změny hormonálních hladin. Částečně i kvůli tomu, že začíná ihned kojit. Kvůli hormonální nerovnováze může trvat i několik měsíců, než začne mít chuť na sex.

Krátce po porodu klesá hladina estrogenu na úroveň před porodem a během kojení může klesnout pod hladinu před otěhotněním. Estrogen je přitom velmi důležitý, protože jeho působení přirozeně zvlhčuje vagínu. Jeho snížená hladina může vyvolat vaginální suchost.

Suchá vaginální tkáň může způsobit podráždění nebo poranění vagíny, kvůli čemu se může žena začít sexu dokonce vyhýbat. Poranění může vyvolat krvácení a infekci se zánětem.

Vaginální porod může roztáhnout svaly vaginálního kanálu. Proto budou potřebovat čas, aby se zahojily, zregenerovaly a získaly zpět pružnost a stabilitu.

Hormonální nestabilita může ztenčit a vysušovat vaginální tkáň, co by vedlo k bolestivému sexu a nepříjemným pocitům.

Na sex po císařském řezu počkejte ještě déle než 6 týdnů, protože rána se musí dokonale zahojit, aby nevzniklo riziko dalšího poranění.

 

Je normální krvácení po poporodním sexu?

Ano. Ještě během několika týdnů sexu po porodu můžete zaznamenat silnější krvácení. Děloha se pořád ještě hojí, vzpamatovává z porodu a může krvácet i v čase, kdy právě nebudete mít sex. První týdny po porodu může být pochva sušší a citlivá. Vysušení ztenčuje vaginální i poševní svalstvo, kvůli čemu roste riziko podráždění a natržení, zánětů, otoků a infekcí.

Spontánní krvácení by se mělo po správnosti vytratit do 4 až 6 týdnů od začetí sexuálního života. Pokud by se samo neztratilo nebo se ještě zhoršilo, zajděte za gynekologem. Ke krvácení se může přidat i výtok z pochvy.

 

Změní se po porodu ženino libido a zájem o sex?

I v otázce poporodního libida záleží na hormonech, konkrétně estrogenu a progesteronu. Během těhotenství se starají o zdravý vývoj dítěte, zároveň ovlivňují intenzitu ženského libida. V těhotenství jsou na svých maximálních hladinách. Po porodu rychle klesnou na úroveň před otěhotněním.

S poklesem hormonů můžete několik týdnů pociťovat oslabení zájmu o sex a velmi slabé libido. Informujte o tom i partnera, aby chápal, že si na sex pravděpodobně několik týdnů až měsíců počká. Pokud bude rozumět vašim zdravotním příčinám, nebude se tak hlasitě domáhat sexu, ani když už musel čekat dlouhých 9 měsíců. Nezapomeňte, že po porodu byste měla počkat aspoň 6 týdnů, než se poporodní rány zahojí.

Studie spočítala, že 89 % žen začalo se sexem do půl roku od porodu. Tyto ženy ale nekojily. U kojících žen se libido vrací o něco později, protože kojení udržuje hladinu estrogenu na nízké úrovni. Zároveň se ale nedoporučuje estrogen doplňovat ani zvyšovat jeho hladinu různými doplňky, protože by to mohlo ovlivnit produkci mléka.

Libido by se mělo vrátit po ukončení kojení, kdy se hormonální hladina dostane do normálu.

 

Sex po císařském řezu (sex po císaři)

Možná si myslíte, že sex po císaři bude méně problematický, protože vaginální oblast nebyla traumatizovaná tolik jako při vaginálním porodu. Bohužel i ženy po císařském řezu hlásí sexuální problémy a to hlavně první 3 měsíce po porodu.

I zde lékaři obecně radí vydržet se sexem minimálně 4 až 6 týdnů. Po císařském řezu očekávejte slabší krvácení než po vaginálním porodu. Stejně potrvá asi 6 týdnů, než se děložní čípek úplně uzavře. I pokud se budete cítit v pořádku, sex by vám měl nejdříve odsouhlasit lékař.

 

Jak na bezpečný a uspokojivý sex po porodu?

Po těhotenství, porodu a ukončení kojení můžete mít opět uspokojivý a pestrý sexuální život. Je rozumné dodržet několik zásad:

 

Začněte pomalu

První týdny po těhotenské sexuální abstinenci tělo ještě nebude připraveno na tak „akční“ sex, jako bylo předtím. Začněte pomalu, na nic nespěchejte, uvolněte se a spíše než divokému sexu se věnujte tomu pomalému a romantickému.

Věnujte se i erotické předehře, vzrušujícím masážím, vzájemné masturbaci, laskání a mazlení. Sledujte vlhkost vagíny, aby nedošlo ke zranění.

 

Kupte si lubrikační gel

Než se hladina hormonů opět dostane do normálu, vagína bude suchá a budete potřebovat pomoc s mazáním. Kupujte lubrikanty na bázi vody. Gely na bázi oleje mohou poškozovat kondomy, erotické hračky a dráždit poševní a vaginální tkáň.

 

Cvičte Kegelovy cviky

Pomocí Kegelova cvičení zpevníte svaly uvolněné těhotenstvím a porodem. Pomohou i s případnou inkontinencí, a tedy únikem malého množství moči nebo stolice. Zároveň pomáhají prokrvit vaginální oblast a zvýšit její citlivost. Sex tak může být mnohem příjemnější.

VIDEO (anglicky): Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna po porodu

 

Na sex po porodu si vyhraďte čas

Ze začátku rodičovství pro vás může být náročné najít si několik minut na sex, protože budete mít plné ruce práce s dítětem. A když konečně usne, vy i partner můžete být natolik unavení, že se vám do sexu ani nebude chtít.

Domluvte se společně na vhodné volné chvíli a vyplňte ji sexem. Počítejte ale s tím, že kvůli dítěti bude volných chvilek mnohem méně. Na druhé straně se ale díky tomu budete na sex více těšit.

 

S partnerem mluvte otevřeně

Po porodu se při sexu budete cítit pravděpodobně jinak, než jste byla zvyklá. Některé věci vám mohou být nepříjemné a ty, kterým jste se doposud vyhýbala, vás mohou začít zajímat.

Je důležité, aby partner o všem věděl a nenutil vás do aktivit, které dělat nechcete. Zároveň musí chápat, co vám přesně dělá dobře. Základem je proto upřímný dialog. Až si na všechny změny společně zvyknete, jistě budete žít uspokojivý šťastný sexuální život.

 

Za jak dlouho po porodu mohu opět otěhotnět?

Pro opětovné otěhotnění po porodu je nezbytný návrat ovulace. U žen, které nekojily, první ovulace i menstruace nastupuje již po 6 týdnech. To je skutečně krátká doba. U žen, které kojily, se ovulace s menstruací vrací průměrně po 36 týdnech.

Během kojení totiž zvýšené hladiny hormonů fungují jako přirozená antikoncepce. Příroda sama nutí matku, aby se řádně postarala o novorozence a nepřišlo další dítě, který by představovalo jakousi „konkurenci“. Období trvá 4 až 6 měsíců.

VÍTE, ŽE kojení je jako antikoncepce účinné až na 98 %? To je bezpečnost velmi podobná kondomům.

Ochrana před dalším otěhotněním je účinná u žen, které mají méně než 6 měsíců po porodu, celou dobu dítě samy kojí a zatím ještě nezačaly menstruovat.

Riziko otěhotnění je ale pořád přítomné, protože podle statistiky pouze jedna čtvrtina žen dodrží výšeuvedené podmínky. Tzv. laktační amenorea (absence menstruace během kojení) není spolehlivou metodou antikoncepce. Pokud po porodu nechcete znovu otěhotnět, využijte ostatní antikoncepční metody.

Ze začátku je vhodné používat klasický pánský nebo ženský kondom. Během kojení se nedoporučuje hormonální antikoncepce, protože může způsobovat problémy s kojením a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Ideální bude konzultovat možnosti bezpečného sexu po porodu se svým gynekologem.

 

Je vůbec bezpečné otěhotnět v prvním roce po porodu?

Je rozumné počkat. Nedávné těhotenství a porod ženu vystavuje zvýšenému riziku předčasného porodu v dalším těhotenství, a dokonce vývojových vad dítěte.

Zdravotníci doporučují ženám další těhotenství odložit aspoň o 12 až 18 měsíců. Roční lhůtu je rozumné dodržet mezi každými dvěma těhotenstvími. I zde nejlépe poradí lékař, který přesně zná vaši těhotenskou historii a aktuální zdravotní stav.

 

Co jsme o sexu po porodu zjistili?

  • těhotenství změní vaše tělo i sexualitu
  • erotické libido se může dočasně vytratit a do několika měsíců opět vrátit
  • během hojení se děloha zmenší, svaly pánevního dna získají pevnost a hormony se vrátí na úroveň před otěhotněním
  • se sexem můžete začít již 4 až 6 týdnů po porodu
  • začínejte pomalu a opatrně
  • je vhodné nechat se vyšetřit u gynekologa a bezpečnost poporodního sexu s ním konzultovat
  • zároveň lékaři nahlaste případné bolesti, nepohodlí, krvácení nebo výtoky
  • mluvte se svým partnerem a informujte ho o svých pocitech a choutkách

DÁLE ČTĚTE: Změny sexuálního libida během těhotenství: Na co se připravit? Bude mít žena zájem o sex?

libido v těhotenství

 

VIDEO (česky): Sex po porodu bývá pro ženy mnohem příjemnější

VIDEO (česky): Poradna – Jaký je návrat k sexu po porodu?

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply